φτερουγισμα στο στηθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163

    φτερουγισμα στο στηθος

    καλησπερα ειμαι σε κατασταση πανικου εδω και καποιες μερες εχω κατι φτερουγισματα σημερα ομως εχει παραγινει το κακο και τωρα ακομα μου συμβαινει ενα φτερουγισμα στο κεντρο του στηθους και δεξια φοβαμαι μην παθω κατι τι να κανω???
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μήπως έχεις και δύσπνοια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    οχι δεν εχω δυσπνοια
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Εγώ τελευταία όταν αγχώνομαι παθαίνω αρρυθμίες (έκτακτες συστολές), συνήθως όταν είμαι ξαπλωμένη ανάσκελα και έχω ακριβώς την ίδια αίσθηση. Παλιά είχα ταχυπαλμίες. Είχα ξυπνήσει μετά από 2ωρο μεσημεριανό ύπνο και τεράστια σωματική εξάντληση (έδινα μάθημα εκείνη τη μέρα) προ τετραμήνου και είχα 145 παλμούς, πήγα στον καρδιολόγο να μου κάνει υπέρηχο, παρότι είχα ξανακάνει και ήταν καλός, και μου έβαλε και holter, προληπτικά. Άγχος, πολύ άγχος.

    Πήγαινε σε έναν καρδιολόγο να σου φύγει η ιδέα και σταδιακά θα σταματήσεις να του δίνεις τόση σημασία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    δεν ξερω τι να κανω αυτην την στιγμη? δεν νοιωθω φτερουγισμα απο αριστερα αλλα δεξια αυτο πως εξηγηται?
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Δεν ξέρω... Πήγαινε σε έναν γιατρό, καρδιολόγο μάλλον, αυτός θα σου απαντήσει σε όλες σου τις απορίες. Πάντως απόψε δεν πρόκειται να πάθεις κάτι, σου το εγγυώμαι. :D

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Φοβαμαι πολυ δεν λεει να σταμτησει με τπτ
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Όσο φοβάσαι τόσο θα εντείνεται, ΝΟΜΟΣ. Πήγαινε σε έναν γιατρό το συντομότερο δυνατόν γιατί καταλαβαίνω πόσο υποφέρεις ψυχικά και όσο υποφέρεις τόσο θα επιμένει το σύμπτωμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Σε ευχαριστω δεν ξερω πως θα περασει η νυχτα μου καθολου ούτε καν να ξαπλωσω θέλω και αν πάθω κατι ? Ολο αυτο περναει απο το μυαλο μου
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Βλέπω να χάνεις τον ύπνο σου, εκτός και αν είσαι τόσο κουρασμένος που σε πάρει πάνω στο pc ή όπου κάθεσαι. :P Ξεκουράσου, όσο γίνεται, και μη στενοχωριέσαι. Όλοι μας έχουμε κάτι που φοβόμαστε και η σκέψη και η έντονη ενασχόληση με αυτό δεν βοηθάνε. Πιες ένα μυοχαλαρωτικό ρόφημα, τύπου χαμομήλι, και πέσε να κοιμηθείς έστω και λίγες ώρες. Θα αισθανθείς καλύτερα. Και από αύριο κοίταξε να πας σε έναν γιατρό για να ηρεμήσεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ειναι τιποτα , α+b , αγχος απλο ειναι , το παθαινω κι εγω καμμια φορα , αλλα δεν δινω σημασια ........συμφωνω με την Γκαλλοου , ριξε ενα υπνακο , θα σου περασει μ, οσο του δινεις σημασια , τοσο θα εντεινεται ................πανακεια ο υπνος , οχι αυτος με εφιαλτες , ο ανευ ........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Mac, μιας που σε βρήκα, ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Σε άλλο thread είχες γράψει ότι είχες ασχοληθεί με το θέμα του ύπνου. Ο διακεκομμένος ύπνος (ο πρώτος ύπνος διαρκεί 2-3-4 ώρες το πολύ και σιγά σιγά πέφτω στα μισάωρα) είναι πρόβλημα που χρήζει ιατρικής βοήθειας; 'Η μπορεί να είναι άγχος; Επίσης, βλέπω όνειρα, κοιμάμαι για πέντε λεπτά και βλέπω όνειρα και έχω την εντύπωση ότι κοιμάμαι για ώρες και υπάρχουν φορές που (κοιμάμαι μετά τις 4) ξυπνάω 6-7 το πρωί και δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ αν δεν περάσουν 1-2 ώρες. Ο νευρολόγος και η ψυχίατρος μου είπαν ότι από τη στιγμή που κοιμάμαι (αρκετές ώρες στο σύνολο) δεν υπάρχει πρόβλημα. Έχω φοβηθεί πολύ όμως.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    πηγα στα επειγοντα και μου εκαναν καρδιογραφημα και μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι αλλα αν συνεχισει να παω στον καρδιλογο για χολτερ η αληθεια ειναι οτι ακομα το παθαινω χει τυχει σε κανεναν?
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλημερα a+b! Σε ολους εχει συμβει! Εγω ειχα προ ολιγου & αλλη μια το απογευμα! Δεν ειναι τπτ! Τις εχω απο τα 23 μου κ μαλιστα τοτε ηταν πολυ πιο εντονες & πολυ πιο συχνες! Μες την μερα ηταν 20-30 κ δυνατες! Περυσι εκανα αραια κ που απο καμια & τωρα εχω εδω κ 6 μηνες οπου νου σκασανε ψυχοσωματικα κ ανα 3-4 μερες θα κανω κανα 2. Εκοψα τσιγαρο & καφεδες κ πλεον τις νιωθω στο κεντρο του στηθους σαν ενα ψιλοφτερουγισματακι. Αυτο τον καιρο με ταλαιπωρουν θωρακικα κ στομαχικα αλγη αλλα την παλευω...νομιζω τλχ!!! Τις εκτακτες τις εχει το 60+% του πληθυσμου κ απλως καποιοι δεν τους δινουν σημασια,αλλοι τις καταλαβαινουν & αλλοι οχι και υπαρχει και η ομοδα που τις νιωθει κ τρελαινεται στην ιδεα οτι τους συμβαινει! Με επιστημονικη βουλα ειναι πετα για περα ακινδυνες κ δε χρηζουν ιδιαιτερης σημασιας οπως κ αγωγης! Παρουσιαζονται λογω αγχους κ τρεφονται-εντινωνται απο αυτο! Επισης,το αγχος εχει τη δυναμη να τις αυθυποβαλει οσο τις σκεφτεσαι! Γι'αυτο χαλαρωσε κ συνηθισε τες γτ θα ζησεις μαζι τους πολλα υγιει χρονια! Ελπιζω να απαντησα σε αποριες σου!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by a+b View Post
    πηγα στα επειγοντα και μου εκαναν καρδιογραφημα και μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι αλλα αν συνεχισει να παω στον καρδιλογο για χολτερ η αληθεια ειναι οτι ακομα το παθαινω χει τυχει σε κανεναν?
    Εμ , αμα πηγαινεις σε γιατρους , εχουν υποχρεωση να σε κανουν φυλλο/φτερο , και οι γιατροι ειναι συνηθως υπερβολικοι , εχω μεγαλη πειρα απο ατυχηματα /νοσοκομεια , παντα μου λεγαν το χειροτερο σεναριο , ουδεποτε τους ακουσα , και ναμαι , εδω , μια χαρα ( σωματικα ) ......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πόνοι στο στήθος!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-08-2015, 13:55
  2. Βαρος στο στηθος
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-07-2015, 15:58
  3. πλακωμα στο στηθος
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2012, 21:12
  4. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By saer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2011, 12:51
  5. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 12:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •