η μυστικη δυναμη της καταθλιψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    η μυστικη δυναμη της καταθλιψης

    Παιδια , αναρτω αυτο το θεμα , γιατι διαπιστωνω οτι η καταθλιψη δεν εχει μονο αρνητικες επιπτωσεις , αλλα και θετικες , αμα μπορεσεις και βγεις βεβαια απ αυτην , που φυσικα , ειναι δυνατον .
    Τραβολογιεμαι με αυτην την ασθενεια κοντα στα 10 χρονια , τα 5 πιο σοβαρα , δλδ μειζων κλινικη καταθλιψη , μεσαιου βαθμου , με εξαρσεις πιο σοβαρης .
    Τωρα που ειμαι σε καλυτερη φαση , εδω κι ενα χρονο , διαπιστωνω οτι ,
    1) Εχω γινει πολυ πιο υπομονετικος , αφου υπεμενα ολα αυτα τα χρονια ποτε θα συνελθω
    2) Εχω γινει πιο δυνατος , διοτι απαξ και αντεξα 8-9 χρονια κλεισουρα , σιγουρα αντεχω περισσοτερα πραματα
    3) Εχω γινει λιγοτερο νευρικος , οχι οτι ημουν ιδιαιτερα , αλλα απαξ και δεν μουσπασαν τα νευρα απο το μακροχρονιο βασανιστηριο , εχω γινει καπως ΖΕΝ κατασταση
    4) Εχω αποκτησει περισσοτερη αυτοπεποιθηση , για τον λογο Νο2
    5 ) δεν ταραζομαι για τιποτα σχεδον , αφου υπεφερα τα πανδεινα απο την τρομερη αυτη ασθενεια , και δεν εχασα το σθενος μου
    6) εμαθα να εκτιμω και τα μικροπραματα στην ζωη , που πριν θεωρουσα δεδομενα , αφου δεν μπορουσα για χρονια να παω εναν απλο περιπατο
    7) φιλοσοφω τις καταστασεις , και λεω , και αυτο θα περασει , αφου μετα απο πολλα χρονια , περναει η τρομερη αυτη ασθενεια
    8 ) σε συναρτηση με το Νο6 , δεν χρειαζομαι και πολλα πολλα για να καλοπερασω , αφου και επι οξειας καταθλιψης , μου αρκουσε ναχω μονο μια καλη διαθεσουλα , κι ημουν ευχαριστημενος
    9) συνειδητοποιησα οτι εμεις οι ανθρωποι εχουμε πολυ περισσοτερες δυναμεις κι αντοχες , απ οσες φανταζομουν
    10) εχω γινει στωικος , οχι παθητικος , μεγαλο προσον
    11) τελευταιο και σημαντικο , εμαθα να στηριζομαι περισσοτερο στον εαυτο μου , να μην περιμενω και πολλα απ τους αλλους , αφου δεν βοηθηθηκα ουσιαστικα απο κανεναν , παρα απο τον ιδιο μου τον εαυτο


    Εν κατακλειδι , ο ανθρωπος μονον ωφελειται και μαθαινει μεσα απο τις δυσκολιες και τρικυμιες που σιγουρα θα του φερει η ζωη , σε καιρο ειρηνης , δεν μαθαινεις τιποτα ............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Το συμπερασμα ειναι οτι καταφερες και βγηκες -εν μερη- κερδισμενος απο αυτο...!Και λεω εν μερη γιατι 10 χρονια απο τη ζωη σου οπως καταλαβαινω ηταν παρα πολυ δυσκολα ειδικα τα 5. Απεκτησες αυτοπεποιθηση,δυναμη,πιστη στον εαυτο σου και πανω απο ολα τα καταφερες με συμμαχο εσενα τον ιδιο!....Ο Θεος μας δινει οσα μπορουμε να αντεξουμε...Ευτυχως, τα καταφερες..Μακαρι σε ολες τις μαχες τις ζωης σου να βγαινεις παντα κερδισμενος!Ευχομαι τα καλυτερα απο εδω και περα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Εγω δεν νομιζω mac οτι στην καταθλιψη υπαρχει κατι υο θετικο την βλεπω σαν ενα τερας που δεν αντεχω να ξανααντιμετωπισω βεβαια τωρα αντιμετωπιζω αλλα θεματα πιο ψυχραιμα αλλα μακρια απο μενα και απ ολους το τερας της καταθλιψης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Μαλλον εχω εικοσι χρονια καταθλιψη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by alexandra. View Post
    Το συμπερασμα ειναι οτι καταφερες και βγηκες -εν μερη- κερδισμενος απο αυτο...!Και λεω εν μερη γιατι 10 χρονια απο τη ζωη σου οπως καταλαβαινω ηταν παρα πολυ δυσκολα ειδικα τα 5. Απεκτησες αυτοπεποιθηση,δυναμη,πιστη στον εαυτο σου και πανω απο ολα τα καταφερες με συμμαχο εσενα τον ιδιο!....Ο Θεος μας δινει οσα μπορουμε να αντεξουμε...Ευτυχως, τα καταφερες..Μακαρι σε ολες τις μαχες τις ζωης σου να βγαινεις παντα κερδισμενος!Ευχομαι τα καλυτερα απο εδω και περα!

    Aγαπητη Αλεξανδρα , το συμπερασμα ειναι οτι απο μια αρνητικη κατασταση , μπορεις να κερδισεις μερικα πραματα ...........δεν απεκτησα αυτοπεποιθηση , δυναμη , πιστη στον εαυτο μου , αυτα τα ειχα , απλα αυξηθηκαν , και επειδη τα ειχα , γι αυτο μπορεσα και κερδισα κατι , απο την δοκιμασια αυτη , ο Θεος πραματι μας δινει οσα μπορουμε ναντεξουμε ,αρκει να το πιστευουμε , τωρα τα μισοκαταφερα , σρτις επομενες μαχες , που σιγουρα θα υπαρξουν , θαμαι πιο ετοιμοπολεμος ,.................σευχαριστω πολυ για την ευχη σου , και αντευχομαι παρομοιως..!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Εγω δεν νομιζω mac οτι στην καταθλιψη υπαρχει κατι υο θετικο την βλεπω σαν ενα τερας που δεν αντεχω να ξανααντιμετωπισω βεβαια τωρα αντιμετωπιζω αλλα θεματα πιο ψυχραιμα αλλα μακρια απο μενα και απ ολους το τερας της καταθλιψης

    Ντιαρ Παυλινα , ποτε δεν ειπα οτι ειναι καλο να παθεις κτθλψη !!! μακρια απο μας , εννοειται , αλλα μιας και ηρθε , καπως πρεπει να την αντιμετωπισουμε , και να εξετασουμε αν μπορουμε να κερδισουμε κατι απο αυτην την αρνητικοτατη εμπειρια , ε , λοιπον μπορουμε , αυτο ειναι το ποιντ μου , οντας θετικος ανθρωπος , προσπαθω να βρω μια θετικη οπτικη γωνια σε αυτην την ασθενεια , που υπαρχει , μακαρι βεβαια να μην την παθαινα ποτε .........................καταλαβες πιστευω το ποιντ μου ............

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aγαπητη Αλεξανδρα , το συμπερασμα ειναι οτι απο μια αρνητικη κατασταση , μπορεις να κερδισεις μερικα πραματα ...........δεν απεκτησα αυτοπεποιθηση , δυναμη , πιστη στον εαυτο μου , αυτα τα ειχα , απλα αυξηθηκαν , και επειδη τα ειχα , γι αυτο μπορεσα και κερδισα κατι , απο την δοκιμασια αυτη , ο Θεος πραματι μας δινει οσα μπορουμε ναντεξουμε ,αρκει να το πιστευουμε , τωρα τα μισοκαταφερα , σρτις επομενες μαχες , που σιγουρα θα υπαρξουν , θαμαι πιο ετοιμοπολεμος ,.................σευχαριστω πολυ για την ευχη σου , και αντευχομαι παρομοιως..!
    Να εισαι καλα! Τωρα που το σκεφτομαι εχεις δικιο. Πρεπει να προυπαρχουν αυτα και να μην εξαφανισθουν. Δυστυχως υπαρχουν ανθρωποι που καταβαλλονται και χανουν την μαχη με τον εαυτο τους εναντια στην καταθλιψη....Εστω και οτι τα μισοκαταφερες ειναι κατι! Εισαι ετοιμος για τις επομενες μαχες που σιγουρα θα κερδισεις!! Αφου το πιστευεις τοτε ολα θα γινουν!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παιδια , αναρτω αυτο το θεμα , γιατι διαπιστωνω οτι η καταθλιψη δεν εχει μονο αρνητικες επιπτωσεις , αλλα και θετικες , αμα μπορεσεις και βγεις βεβαια απ αυτην , που φυσικα , ειναι δυνατον .
    Τραβολογιεμαι με αυτην την ασθενεια κοντα στα 10 χρονια , τα 5 πιο σοβαρα , δλδ μειζων κλινικη καταθλιψη , μεσαιου βαθμου , με εξαρσεις πιο σοβαρης .
    Τωρα που ειμαι σε καλυτερη φαση , εδω κι ενα χρονο , διαπιστωνω οτι ,
    1) Εχω γινει πολυ πιο υπομονετικος , αφου υπεμενα ολα αυτα τα χρονια ποτε θα συνελθω
    2) Εχω γινει πιο δυνατος , διοτι απαξ και αντεξα 8-9 χρονια κλεισουρα , σιγουρα αντεχω περισσοτερα πραματα
    3) Εχω γινει λιγοτερο νευρικος , οχι οτι ημουν ιδιαιτερα , αλλα απαξ και δεν μουσπασαν τα νευρα απο το μακροχρονιο βασανιστηριο , εχω γινει καπως ΖΕΝ κατασταση
    4) Εχω αποκτησει περισσοτερη αυτοπεποιθηση , για τον λογο Νο2
    5 ) δεν ταραζομαι για τιποτα σχεδον , αφου υπεφερα τα πανδεινα απο την τρομερη αυτη ασθενεια , και δεν εχασα το σθενος μου
    6) εμαθα να εκτιμω και τα μικροπραματα στην ζωη , που πριν θεωρουσα δεδομενα , αφου δεν μπορουσα για χρονια να παω εναν απλο περιπατο
    7) φιλοσοφω τις καταστασεις , και λεω , και αυτο θα περασει , αφου μετα απο πολλα χρονια , περναει η τρομερη αυτη ασθενεια
    8 ) σε συναρτηση με το Νο6 , δεν χρειαζομαι και πολλα πολλα για να καλοπερασω , αφου και επι οξειας καταθλιψης , μου αρκουσε ναχω μονο μια καλη διαθεσουλα , κι ημουν ευχαριστημενος
    9) συνειδητοποιησα οτι εμεις οι ανθρωποι εχουμε πολυ περισσοτερες δυναμεις κι αντοχες , απ οσες φανταζομουν
    10) εχω γινει στωικος , οχι παθητικος , μεγαλο προσον
    11) τελευταιο και σημαντικο , εμαθα να στηριζομαι περισσοτερο στον εαυτο μου , να μην περιμενω και πολλα απ τους αλλους , αφου δεν βοηθηθηκα ουσιαστικα απο κανεναν , παρα απο τον ιδιο μου τον εαυτο


    Εν κατακλειδι , ο ανθρωπος μονον ωφελειται και μαθαινει μεσα απο τις δυσκολιες και τρικυμιες που σιγουρα θα του φερει η ζωη , σε καιρο ειρηνης , δεν μαθαινεις τιποτα ............
    Ωραίο post Άγγελε! Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Ωραίο post Άγγελε! Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!

    Σευχαριστω Δημητρα , και οχι μονον ...................εγω τα γραφω , για να ενθαρρυνω ολους τους υποφεροντες απο κτθλψη , δεν λεω ανακριβειες , ταχω δει στον εαυτο μου ολα αυτα , νικιεται η κτθλψη , και βγαινεις και κερδισμενος , αν εκμεταλλευτεις σωστα , οχι μονο την κτθλψη , αλλα και την οιανδηποτε αρνητικη εμπειρια ..................................τα παντα ειναι θεμα οπτικης γωνιας ...........................δεν υπαρχει ζωη χωρις αντιξοοτητες ........................ολη η ζωη , ειναι μια σειρα απο μικρες η μεγαλες μαχες , που πρεπει να τις δωσεις ,. οχι να τις παρακαμψεις .....
    Last edited by Macgyver; 19-01-2016 at 14:52.

  10. #10
    Μακ ο τιτλος μου θυμιζει Επιλογο μετα απο ενα ταξιδι πονου που κατεληξε σε σοφια. Πραγματι αυτο περιγραφεις εν μερει αν δεν κανω λαθος.

    Τι μου διδαξε η ψυχικη ασθενεια εως σημερα ?
    1. Εκτιμησε - τα παντα ! Ακομα και το "ασχημο" γιατι μπορει να ξανα ξυπνησεις καποια στιγμη και ολα να ειναι γκρι ατονα αγευστα και εσυ κλινηρης.
    2. Δες Μεσα σου ! Ποια εισαι, τι εχεις κανει, τι μισεις , τι θες !
    3. Η μαχη ειναι ολοδικη σου, μην ψαχνεις λυσεις ετοιμες και απαντησεις ευκολες, χε χε ... εχεις δουλεια !!!
    4. Οσοι λεν πως σε αγαπουν, σε αγαπουν και με καταθλιψαρα βρε ... απλα δεν γινεται να σου λενε και να κανουν παντα το σωστο επειδη εσυ δεν την παλευεις.
    5. Δεν υπαρχει 1 αληθεια που να εξυπηρετει παντοτε. Καθε ημερα υπογραφω να προσπαθω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εγω παντωσ ρε παιδια μετα απο ολα αυτα που μου συνεβησαν συν καταθλιψη συν κατι μαλακιεσ ακομα εχω δυναμη εχω σκληραδα αλλα βαρεθηκα να ζω δηλαδη τωρα αμα μ πεισ οτι θα φυγω στον υπνο μου θα σ πω ενταξει κατα τα αλλα αφου ξυπναω το πρωι αρχιζω τον αγωνα μεχρι να κοιμηθω το βραδυ μετα την αλλη μερα τα ιδια υποχρεωθηκα να προσπαθω για κατι που παλια ηταν αυτονοητο δηλαδη να σηκωθω να πιω ενα καφε η να δουλεψω λιγο τελοσ παντων παραπονο δεν εχω αλλα ειναι κι οτι δεν εχω κ λεφτα να παρω κανενα γκατζετακι να ασχοληθω κ μου τη βαραει ολο αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Μαχη..μεγαλη μαχη..
    Αλλα διαφωνω οτι μας κανει δυνατοτερους ή καλυτερους..
    Απλα μας μαλακωνει..
    Τωρα αυτο καποιες φορες ειναι καλο,καποιες ασχημο...

  13. #13
    Γίνεσαι δυνατότερος μόνο άμα μέσα στον πόνο και την απελπισία σου βρεις λίγη ψυχική δύναμη και το παλέψεις και στο τέλος, έστω εν μέρει, ξεπεράσεις το πρόβλημα. Συμφωνώ με τα συμπεράσματα Μακ. Αν δεν βρεις αυτή τη ψυχική δύναμη βιώνεις ένα συνεχές μαρτύριο, νομίζεις πως μπροστα σου υπάρχει ένα ατελείωτο χάος χωρίς διέξοδο. Σημασία έχει, δηλά δηλά, να ανακαλύψεις μέσα σου αυτα τα οποία θα σε γέμιζαν ευτυχία και ικανοποίηση και βήμα βήμα να παλέψεις για να τα κατορθώσεις. Αυτό λειτουργεί ως το αντιστάθμισμα, με το οποίο σταδιακά μειώνεται η ένταση της κατάθλιψης με ελπίδες να την ξεπεράσεις. Διοτι αμα αποκτήσεις κατι που σε γεμίζει λυπάσαι λιγότερο!
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μακ ο τιτλος μου θυμιζει Επιλογο μετα απο ενα ταξιδι πονου που κατεληξε σε σοφια. Πραγματι αυτο περιγραφεις εν μερει αν δεν κανω λαθος.

    Τι μου διδαξε η ψυχικη ασθενεια εως σημερα ?
    1. Εκτιμησε - τα παντα ! Ακομα και το "ασχημο" γιατι μπορει να ξανα ξυπνησεις καποια στιγμη και ολα να ειναι γκρι ατονα αγευστα και εσυ κλινηρης.
    2. Δες Μεσα σου ! Ποια εισαι, τι εχεις κανει, τι μισεις , τι θες !
    3. Η μαχη ειναι ολοδικη σου, μην ψαχνεις λυσεις ετοιμες και απαντησεις ευκολες, χε χε ... εχεις δουλεια !!!
    4. Οσοι λεν πως σε αγαπουν, σε αγαπουν και με καταθλιψαρα βρε ... απλα δεν γινεται να σου λενε και να κανουν παντα το σωστο επειδη εσυ δεν την παλευεις.
    5. Δεν υπαρχει 1 αληθεια που να εξυπηρετει παντοτε. Καθε ημερα υπογραφω να προσπαθω.
    C.C. προσθετεις και μερικες διευκρινησεις εξτρα στα συμπερασματα που εχω ηδη καταληξει , πραγματι μετα απο μια δοκιμασια , μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις , αρκει η δοκιμασια αυτη να εχει τελος , στο τελος κανεις τον απολογισμο , ναι , δεν θαθελα να χασω αυτα τα 10 χρονακια μου , αλλα ετσι ειναι η ζωη , δεν σε ρωταει , οτι σου φερει , πρεπει να το αντιμετωπισεις , πολυ συχνα αυτοσχεδιαζοντας ..........................και τελικα για αλλη μια φορα , αποδεικνυεται ποσο ανοητο ειναι να κανεις σχεδια , και να ' εμμενεις ' σε αυτα , καλυτερα να μαθεις να ελισσεσαι ........................

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Γίνεσαι δυνατότερος μόνο άμα μέσα στον πόνο και την απελπισία σου βρεις λίγη ψυχική δύναμη και το παλέψεις και στο τέλος, έστω εν μέρει, ξεπεράσεις το πρόβλημα. Συμφωνώ με τα συμπεράσματα Μακ. Αν δεν βρεις αυτή τη ψυχική δύναμη βιώνεις ένα συνεχές μαρτύριο, νομίζεις πως μπροστα σου υπάρχει ένα ατελείωτο χάος χωρίς διέξοδο.ο!

    Γιαννη , απομονωσα αυτην την παραγραφο , διοτι μου θυμησες μια ρηση , πολυ σοφη ,
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΜΟΝΙΜΟ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ Η ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ ΕΙΣ ΤΟ ΕΣΑΕΙ ...........

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. χρειαζομαι δυναμη...
    By dragonfly1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 55
    Last Post: 11-03-2013, 16:40
  2. Η δύναμη του σεξ...
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 17-02-2013, 21:07
  3. που να βρω δυναμη??
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-06-2012, 02:09
  4. Δύναμη..Δύναμη...Δύναμη
    By Thorp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 27-02-2009, 19:57
  5. Απίστευτη δύναμη
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2009, 20:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •