κουράστηκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703

    κουράστηκα

    δεν ξέρω από που να αρχίσω...είναι πολλά αυτά που με βασανίζουν...έχω πέσει σε ένα τέλμα!αντιμετωπίζω κρίσεις πανικού και κατάθλιψη εδώ και πολλά χρόνια.οι συνθήκες όμως δεν με βοηθούν να βγω από αυτό το τέλμα.οι γονείς μου δεν με καταλαβαίνουν.το καλοκαίρι πχ κόπηκα σε κάποια μαθήματα και αντί να με παρηγορήσουν μου μίλησαν απαίσια και απαξιοτικότατα με αποτέλεσμα να επιδεινωθεί ο πανικός και η θλίψη μου!
    το μόνο που τους νοιάζει είναι να πάρω το κολόχαρτο(πτυχίο)κι ας μου λένε οτι τους νοιάζει η ευτυχία μου.αν τους ένοιαζε δεν θα με καταπίεζαν με την σχολή τόσο πολύ.
    γενικότερα στο σπίτι η κατάσταση είναι σκατά για διάφορους λόγους που θα σας πω κάποια άλλη στιγμή...
    αλλά και εκτός σπιτιού η κατάσταση δεν είναι ρόδινη...ευτυχώς έχω δυο πολύ καλες φίλες.από δεσμό όμως τπτ εδώ και πολλά χρόνια.ίσως αν είχα ένα δεσμό,ίσως αν με καταλάβαιναν οι γονέις μου,ΙΣΩΣ ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΗ....τα πράγματα να ταν καλύτερα.δεν είναι όμως....είμαι δυστυχισμένη και απελπισμένη....ΥΠΟΦΕΡΩ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Να μην το βαλεις κατω. Εγω τσακωνομαι καθε μερα τους 2 τελευταιους μηνες για τις κρισεις πανικου. Οι γονεις μου δεν καταλαβαινουν οτι αυτο που επαθα ειναι μια δυσκολη παθηση και οχι ενα απλο κρυολογημα. Ουτε καταλαβαινουν οτι αλλο λιγο αγχος κι αλλο κρισεις πανικου (αν και πηγα 2 φορες στα επειγοντα πριν ενα μηνα). Ακομα νομιζουν οτι ολα ειναι στο μυαλο μου. Αυτο ομως δεν βοηθαει στο προβλημα, γιατι πολυ απλα οι αγχωδεις διαταραχες δεν θεραπευονται με επιπλεον αγχος που μου προκαλουν αυτοι. Καλα με τη σχολη μου τα χουν πρηξει κι αυτοι, συνεχεια κριτικη και τσακωμοι. Καλα απο καταθλιψη πριν μια βδομαδα για κανα μηνα δεν ειχα βγει απο το σπιτι, το μονο που εκανα ειναι να σερφαρω στο ιντερνετ και να παιζω το crysis (γ**ω τα παιχνιδια παρεπιπτοντως το οποιο και τερματισα με επιτυχια, η μονη επιτυχια που ειχα ως τωρα). Ξερεις τι, κι εγω θα ηθελα να ηταν διαφορετικα τα πραματα, οπως κι ολοι που εχουν το ιδιο προβλημα, ομως δυστυχως δεν ειναι. Γι αυτο και δεν πρεπει να το βαλουμε κατω. Πρεπει να το νικησουμε!! Ας αντλησουμε δυναμη ο ενας απ τον αλλον εδω μεσα! Δεν ειναι δυνατον αυτες οι μα**κιες να μας καταστρεφουν τη ζωη. Θα μου πεις μια κουβεντα ειναι αυτα! Δεν εχεις κι αδικο. Ξερεις κατι ομως? Και μονο που ειδα απο το post σου οτι εκτος απο κρισεις πανικου και καταθλιψη εχεις και αλλους παραγοντες που δε σε βοηθουν ψυχολογικα (πχ γονεις), βοηθηθηκα γιατι ειπα στον εαυτο μου: \'\'για κοιτα, και νομιζα οτι μονο σε μενα δεν δειχνουν οι αλλοι κατανοηση\'\'. Με λιγα λογια δεν εισαι μονη σου, κι αυτο ειναι και μια παρηγορια, κι αυτο το φορουμ πιστευω συμβαλλει σε αυτο κυριως το πραμα, να μην νιωθουν οι αλλοι οτι ειναι μονοι τους. Εδω θα ειμαστε ολοι να βοηθαμε ο ενας τον αλλον, μεχρι που να βρεθουμε (οπως εχουν ηδη βρεθει εδω μεσα καποιοι) στην ευχαριστη θεση να εχουμε ξεπερασει το προβλημα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    παιδιά σας ευχαριστώ μέσα από την ψυχή μου!
    νοιώθω λιγουλάκι καλύτερα στην ιδέα ότι δεν είμαι η μόνη που υποφέρει.ειλικρινά τα λόγια σας με ανακούφισαν
    ελπίζω πως θα τα καταφέρουμε μια μέρα όλοι μας να βγούμε από το λούκι.(ή έστω να μην υποφέρουμε τόσο όσο τώρα).αυτή η ελπίδα με κρατάει ζωντανή(παρόλο που υποφέρω εδώ και πολλά χρόνια)
    ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ !!!(ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    σημερα είμαι λιγο καλυτερα
    βγηκε ο βαθμος σε μια προοδο που ειχα δωσει και πηρα 7
    ηταν μια επιβεβαιωση στο πεσμενο-καταρημαγμενο μου ηθικό.
    το χειμερινο εξαμηνο δεν το φοβαμαι καθολου γιατι μου εχει μεινει μονο ενα μαθημα(που το δινω φλεβαρη).αυτο που τρεμω ειναι το εαρινο που χρωσταω 4 παλουκια!!!η σχολη μου ειναι τρομερα απαιτητικη και τρεμω στην ιδεα οτι μπορει να μην παρω πτυχιο τον ιουνιο(ξεχασα να σας πω οτι ειμαι αιωνια φοιτητρια,οποτε δεν με περνει να καθυστερησω αλλο!!!)

    υγ.χαιρομαι που συζηταω μαζι σας και παρηγορουμαι στην ιδεα οτι αν ξαναπεσω-οπως χθες-θα χω εσας να με στηριξετε
    να στε ολοι καλα!!!!
    σας ευχαριστω και πάλι!!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    πρεπει να ειναι ωραιο συναισθημα να εισαι κ να νιωθεις καλα...ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΖΕΙΣΗ Κ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ. ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΕΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.!! ferro ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ Κ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.... ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ¨))
    Κ ΕΓΩ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ Κ ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΝΤΟΝΟ ΑΝΧΟΣ ΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟΥΣ ΚΛΠ.... ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΣΕ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ... ΛΕΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ Κ ΟΜΩΣ.. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑΜΙΛΙΣΩ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by hollyman
    πρεπει να ειναι ωραιο συναισθημα να εισαι κ να νιωθεις καλα...ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΖΕΙΣΗ Κ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ
    όντως είναι υπέροχο αυτό το συναίσθημα,αλλά κρατάει τόσο λίγο και έρχεται τόσο σπάνια...λες οτι δεν το χεις ζήσει...δεν μπορεί έστω για λίγο θα το χεις ζήσει και συ...απλά περνάς δύσκολη φάση όπως και γω και για αυτό μας φένεται τόσο μακρυνή και άπιαστη η ευτυχία.

    υγ.και γω θα χαρώ να σου ξαναμιλήσω

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΝΤΩΣ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    χθες ήμουν ένα ερείπιο.έκανα εξαγωγή έγκλειστου φρονιμήτη και τα είδα όλα.με έπιασε πάνω στην καρέκλα του γναθοχειρούργου μια κρισούλα και έτρεμα ολόκληρη.στη συνέχεια συνήλθα χωρίς να πάρω εξτρα αγχολυτικά.όμως όταν πήγα σπίτι η κατάσταση ήταν χάλια γιατί η αδερφή μου,που αντιμετωπίζει σοβαρό ψυχιατρικό πρόβλημα ήταν πολύυυυυ-πολυυυυ χάλια.επηρεάζομαι πολύ από το πρόβλημα της αδερφής μου,γιατί είμαστε πολυ δεμένες.
    σήμερα όμως είμαστε και οι δύο καλύτερα.αισθητά καλύτερα!
    ξημέρωσε μια νέα όμορφη μέρα!
    εύχομαι να \'στε και σεις καλά,και να έχετε μια ήρεμη μέρα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    σημερα ηταν μια μερα χωρις ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ για μενα
    διαβαζα,διαβαζα και δεν καταλαβαινα τπτ απολυτως.
    τα νευρα μου ειναι πολυ τεντωμενα.
    νοιωθω πως χανω την ζωη μεσα απο τα χερια μου.τουλαχιστον αν αντι να διαβαζω διασκεδαζα ή αν διαβαζα και ειχε αποτελεσμα αυτο,θα ηταν καλυτερα τα πραγματα.ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.πραγματικα νοιωθω πως φευγει η ζωη μεσα απο τα χερια μου,σαν να προχωράει η ζωή μου ερείμην μου....κλεισουρα,καφεδες,νευ ρα,θλιψη και πολλα αλλα.αυτη ειναι η καθημερινοτητα μου τελευταια...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    όντως η εργασιοθεραπεία είναι ότι καλύτερο.απασχολείται το μυαλό σου ή(και) το σώμα σου και έτσι δεν μένει πολύ χρόνος για ενδοσκόπιση.συν τοις αλλοις παιρνεις και τα φραγκακια σου και τα διαχειρίζεσαι όπως θες.
    εγώ ανυπομονώ σαν τρελλή να πάρω αυτό το ρημαδοπτυχίο και να βρω μια δουλειά!όσες φορές εργάστηκα στο παρελθόν μόνο καλό μου έκανε.στο σπίτι μου το κλίμα δεν είναι καθόλου ευχάριστο(λόγω και του προβλήματος της αδερφής μου),οπότε η εργασία θα είναι σωτήρια για μένα.το μόνο που εύχομαι είναι να μην έχω πολύ στρες στην μελλοντική εργασία μου και η συναναστροφή με τους συναδέλφους μου να είναι ομαλή.αυτό μόνο με προβλήματίζει και με αγχώνει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Α ρε παιδια και νομιζα οτι ειμαι ο μοναδικος που ΒΑΡΙΕΜΑΙ εδω περα! Εμενα οι δικες μου μερες δεν απλα πληκτικες! Ειναι απαραδεκτες! Και το τρεξιμο που εκανα καποιες μερες, τωρα βαριεμαι να πηγαινω! Νιωθω σαν κωλογερος! Και το τραγικο ειναι οτι πριν τις κρισεις γινοταν το ακριβως αντιθετο!

    Εσυ winston πως περνας τη μερα σου αληθεια?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    εγω καταντησα σπανιως να βγαινω απ το σπιτι τις τελευταιες μερες. αν και γενικα νιωθω καλυτερα ή τελωσπαντων πιο ικανο να κουμανταρω τη κατασταση μου, ειμαι τελειως αποσυντονισμενος.
    Ετσι κατανταω να εχω καποια πραματα στο μυαλο μου, αλλα στο τελος να μην κανω τιποτα. Αποφασισα απ τη αρχη να μην πιεσω τον εαυτο μου να κανει πραματα, αλλα βλεπω οτι ετσι κι αλλιως απλως χανω χρονο ασκοπα. Αποφασισα αυτη η κριση βαρεμαρας να παει το πολυ ως το τελος της βδομαδας. Κατι πρεπει να κανω!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    welcome susperia kai winston στο club της βαρεμάρας.
    εγώ επειδή η κατάσταση έχει γίνει απελπιστικά απαράδεκτη και μονότονη πήρα την απόφαση σήμερα να βγω για καφέ με δύο φίλες μου.βέβαια \"καφές\" που λέει ο λόγος,μάλλον για μπιρίτσες με κόβω.
    ανησυχώ λιγάκι γιατί έχω συνδυάσει όλες τις εξόδους μου με ξίδια.
    αλλιώς δεν χαλαρώνω και δεν απολαμβάνω την παρέα,όσο ευχάριστη και να ναι αυτή.θα σας γράψω νεότερα το απόγευμα,που θα γυρίσω από την κρεπάλη!
    ΟΥΥΥΥΦ ΘΑ ΞΕΡΟΥΤΙΝΙΑΣΩ ΛΙΓΑΚΙ ΣΗΜΕΡΑ!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Χτες, προχτές, σήμερα (για αύριο δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι) όλα ίδια.
    Νόημα κανένα.
    Ο στόχος μακρινός
    Η ομορφιά κρυμένη.
    Μόνο προσπάθεια.
    ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ
    been good, been bad. WILL GO ON

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by justme
    Χτες, προχτές, σήμερα (για αύριο δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι) όλα ίδια.
    Νόημα κανένα.
    Ο στόχος μακρινός
    Η ομορφιά κρυμένη.
    Μόνο προσπάθεια.
    ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ
    o στόχος μακρινός,αλλά...υπαρκτός justme!θα τον πετύχουμε μια μέρα που θα μας πάει...
    bytheway τελικά τα πέρασα καλά με τις φίλες μου,συζητώντας και πίνοντας ξίδια(4 heineken ήπια τελικά!!!)πολλές ε?πάντως νοιώθω πολύ καλά!να δούμε πόσο θα κρατήσει...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •