ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 16 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 233
  1. #151
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πχ αν υπαρχουν ανθρωποι στη ζωη σου που σου ειναι χρησιμοι γιατι σε βοηθουν εκει υπαρχει μια φιλια στη μεση εστω κ αν οδηγει κ σε ενα κοινο οφελος η ενα κοινο συμφερον.
    ΓΙΑΤΙ δεν ειναι το ιδιο να μιλας σε καπιον μια ζωη κ το ιδιο να τον συναντας για μια ωρα δυο οσο κρατα η επισκεψη κ μετα αντιο κ αν τον ξαναδεις.
    μεσα στη σχεση πελατη ασθενη ΔΕΝ υπαρχει χορος για αισθηματα ετσι οταν καταβαθος δεν θες να πας σ αυτον αυτο φαινεται
    γι αυτο σου λεω αν δε θελεις να πας μη το πεδευεις αδικα παρατα το κ βρες εναλακτικες λυσεις.
    κ εσενα πεδευεις ετσι κ αυτον.

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Δεν έχω κανένα κρυφό καημό βρε Αλέξανδρε τουλάχιστον τέτοια φύσεως, απλά το ιντερνετ δεν ειναι μονο να κράζουμε τους γυρω μας. Μια απλή αναζήτηση να κάνεις θα σου βγάλει πως οι ψυχικά νοσουντες εχουν δικαιωματα θεσμπισμένα, όχι απλώς θεσμισμένα ακόμα και στη Ζιμπάμπουε.

    Αυτό ήταν το λινκ: http://www.psy.gr/first.php?mid=14&subid=29&ssid=0
    και έχει ένα σωρό ακόμα και λινκ και ολοκληρα βιβλία περί αρχές ιατρικής ηθικής που συμπεριλαμβάνουν και τον τομέα της ψυχιατρικής.

    Δεν θα συνεχίζω να αβαντάρω το παραληριμα κανενώς. Και εφόσον επέλεξες να εκθέσεις την φάση που ζεις εδω φυσικα και θα υπάρχει αντίλογος. Θες δεν θες, από την στιγμή που δε σέβεσαι τον συνομιλιτή σου αυτό θα λάβεις, άσχετα με το παραμύθιασμα που ρίχνεις στον εαυτό σου ότι σέβεσαι.

    Ελις αυτό ακριβώς λέω, ότι υπάρχουν κακοί επαγγελματίες παντού και το ότι δεν είναι υπεύθυνοι μπορεί να στοιχίσει όχι μόνο σε ευρώ αλλά και σε υγεία και σε ανθρώπινες ζωές και δεν αφορά μόνο τον ιατρικό κλάδο αυτό.

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Συνιστώ να αποφύγεις αναφορές σε διαγνώσεις Kutchunie. Φιλική προειδοποίηση.
    Δεν ειναι διαγνώσεις, υποθέσεις είναι. Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την υποθεση απο την διάγνωση, είναι δικό σου πρόβλημα και κράτα τις συστάσεις σου για τον εαυτό σου.

  4. #154
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Δεν έχω κανένα κρυφό καημό βρε Αλέξανδρε τουλάχιστον τέτοια φύσεως, απλά το ιντερνετ δεν ειναι μονο να κράζουμε τους γυρω μας. Μια απλή αναζήτηση να κάνεις θα σου βγάλει πως οι ψυχικά νοσουντες εχουν δικαιωματα θεσμπισμένα, όχι απλώς θεσμισμένα ακόμα και στη Ζιμπάμπουε.

    Αυτό ήταν το λινκ: http://www.psy.gr/first.php?mid=14&subid=29&ssid=0
    και έχει ένα σωρό ακόμα και λινκ και ολοκληρα βιβλία περί αρχές ιατρικής ηθικής που συμπεριλαμβάνουν και τον τομέα της ψυχιατρικής.

    Δεν θα συνεχίζω να αβαντάρω το παραληριμα κανενώς. Και εφόσον επέλεξες να εκθέσεις την φάση που ζεις εδω φυσικα και θα υπάρχει αντίλογος. Θες δεν θες, από την στιγμή που δε σέβεσαι τον συνομιλιτή σου αυτό θα λάβεις, άσχετα με το παραμύθιασμα που ρίχνεις στον εαυτό σου ότι σέβεσαι.

    Ελις αυτό ακριβώς λέω, ότι υπάρχουν κακοί επαγγελματίες παντού και το ότι δεν είναι υπεύθυνοι μπορεί να στοιχίσει όχι μόνο σε ευρώ αλλά και σε υγεία και σε ανθρώπινες ζωές και δεν αφορά μόνο τον ιατρικό κλάδο αυτό.

    Στη Ζιμπάμπουε μπορεί οι θεραπευόμενοι να έχουν δικαιώματα. Στην Ελλάδα πάντως δεν έχουν ή αν έχουν θα είναι γενικόλογα και με πολλές ελλείψεις.

    Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τον σύνδεσμο που μου κοινοποίησες είναι συλλογή άρθρων μεταφρασμένων από ξένες αρχές έκδοσης ΟΗΕ κλπ. Οι νόμοι στην Ελλάδα συνοδεύονται από ΦΕΚ στο οποίο κοινοποιούνται. Δεν υπάρχει ούτε ένα ΦΕΚ σε όλη τη σελίδα. Και όπως λέει ο πρόλογος είναι ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ που υπογράφουν οι ΕΠΙΨΥ, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων – Ιατρική Σχολή – Ψυχιατρική Κλινική, ΕΚΚΕ, ΟΜΑΣ ΑΕ (δεν πρόκειται για νομοθεσία). Συνεπώς είναι στη διακριτική ευχέρεια όχι μόνο η εφαρμογή αλλά ακόμα και η ανάγνωση του κειμένου από τους Έλληνες ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές. Παρόλα αυτά, αν βρεις το ίδιο - ή ανάλογο - άρθρο το οποίο είναι νόμος του κράτους (με αριθμό ΦΕΚ κλπ) στείλε το μου και υπόσχομαι να το διαβάσω.

    Το να αποκαλείς τον συνομιλητή σου "τούβλο" είναι ο τρόπος με τον οποίο εσύ δείχνεις σεβασμό στον συνομιλητή;

    Καλή συνέχεια.

  5. #155
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    πχ αν υπαρχουν ανθρωποι στη ζωη σου που σου ειναι χρησιμοι γιατι σε βοηθουν εκει υπαρχει μια φιλια στη μεση εστω κ αν οδηγει κ σε ενα κοινο οφελος η ενα κοινο συμφερον.
    ΓΙΑΤΙ δεν ειναι το ιδιο να μιλας σε καπιον μια ζωη κ το ιδιο να τον συναντας για μια ωρα δυο οσο κρατα η επισκεψη κ μετα αντιο κ αν τον ξαναδεις.
    μεσα στη σχεση πελατη ασθενη ΔΕΝ υπαρχει χορος για αισθηματα ετσι οταν καταβαθος δεν θες να πας σ αυτον αυτο φαινεται
    γι αυτο σου λεω αν δε θελεις να πας μη το πεδευεις αδικα παρατα το κ βρες εναλακτικες λυσεις.
    κ εσενα πεδευεις ετσι κ αυτον.

    Δεν έχεις παράπονο αλεξανδρος_77. Εναρμονίζομαι με την βαρεμάρα σου.

    Μπά. Θα σε σκεφτώ όσο σκέφτηκες εσύ εμένα Ntoubroutza, και όλους τους άλλους σαν και μένα. Δεν υποδεικνύω σε κανέναν να κάνει κάτι. Όπως γράφω και στην ανάρτηση "τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές θέσεις/απόψεις/τοποθετήσεις και μόνο". Και σε ότι αφορά το αν είναι λόμπυ ή όχι οι ψυχολόγοι στην Ελλάδα, σου δίνω τα δεδομένα:

    1. Που είναι οι αποθεραπευμένοι τόσων ετών, τόσων ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών;
    2. Που είναι το νομοθετικό πλαίσιο το οποίο ελέγχει την παραβατικότητα των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών;
    3. Που είναι ο κώδικας Δεοντολογίας τους ο οποίος δεν περιλαμβάνει οτιδήποτε σχετικά με κακές πρακτικές; Για την ακρίβεια τους επιτρέπει να σε γ******* αρκεί αυτό να γίνει "με σεβασμό.
    4. Που είναι οι ελεγκτές των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών;
    5. Που είναι οι περιοδικοί / έκτακτοι έλεγχοι τους;
    6. Που είναι η νομοθετική κατοχύρωση των δικαιωμάτων των θεραπευομένων;
    7. Που είναι η επιμόρφωση των θεραπευομένων;
    8. Που είναι οι αποζημιώσεις των θεραπευομένων για κακές πρακτικές;
    9. Που είναι τα κριτήρια παραγωγικότητας ανά θεραπευτή και συνολικά για τον κλάδο;

    Καρτέλ είναι ή αν θέλεις πλιάτσικο με νομοθετική ανοχή/συνενοχή. ΔΙΑΙΩΝΙΣΗ και ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ με σκοπό την χρόνια ΑΦΑΙΜΑΞΗ αυτών. Και να φύγεις από τον "Α" και να πάς στον "Β" την ίδια σούπα πουλάει και ο "Β". Αν υπήρχε ΕΝΑΣ ο οποίος έβγαζε αποθεραπευομένους θα είμασταν όλοι στημένοι απ' έξω από το γραφείο του και θα παλεύαμε για την σειρά στην ουρά. Εσύ μπορείς να έχεις διαφορετική άποψη αν θέλεις και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η άποψη του καθενώς (συμπεριλαμβανομένου και της δικής σου) καθότι είναι μεμονωμένες απόψεις. Από τη στιγμή όμως που δεν μπορείς να αρνηθείς τα 9 σημεία τα οποία μόλις έθιξα, ευσταθεί λογικά το "κάτσε σπίτι σου, βγες με φίλους σου και πιές και κανένα παραδοσιακό βότανο". Πιο πολύ καλό θα σου κάνει από τον ψυχολόγο σου, γιατί ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ 60 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΑΝ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΟ!!!. Τουλάχιστο να μην ταίζουμε τους χαραμοφάηδες. Γιατί αν το μόνο που ξέρει ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής είναι να κάνει είσπραξη και να πουλάει αέρα κοπανιστό, χαραμοφάης είναι για μένα. Εσύ αν θέλεις όμως μπορείς να τους ταίζεις. Δεν θα σταθώ εμπόδιο στις επιλογές σου.

    Μακάρι να καταλήξουν οι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές να ταίζουν ο ένας τον άλλο αντί να παίρνουν τα χρήματα των Ελλήνων θεραπευομένων. Στο κάτω, κάτω, δύσκολες εποχές ζούμε, φαντάζομαι ότι ο εκάστοτε θεραπευόμενος έχει καλύτερα πράγματα να κάνει με τον κόπο, χρόνο και τα χρήματα του από το να τα δαπανά σε αποδεδειγμένο μη-αποτέλεσμα.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    To link περιέχει σύνολο βασικών δικαιωμάτων που θεωρούνται διεθνώς απαραβίαστα.

    Δεν είπα ότι είσαι τούβλο, υπέθεσα πως αν άκουγα για οποιονδήποτε ανάλογη περίπτωση, δυο ενδεχόμενα θα υπήρχαν ή ο γιατρός είναι κακός ή ο ασθενής τούβλο. Με το κρατάς μόνο την λέξη τούβλο και να θεωρείς ότι αυτό είναι που πιστεύω, δεν το θεωρώ τυχαίο για εσένα. Μια γενική άποψη που αφορά κάθε παρόμμοια περίπτωση ήταν. Οποιος ομως εχει τη μυγα μυγιάζεται....
    Σεβασμός είναι να σου λένε την αλήθεια στη μούρη, όχι να σου χρυσώνουν το χάπι, αυτό βέβαια δεν συνεπάγεται πως έχεις τα κότσια να την ακούσεις και να την φιλτράρεις.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Αυτο που θελει να πει το μελοσ ειναι οτι αντι να κανουν μια δουλεια σε δεκα συνεδριεσ την κανουν σε πενηντα χαιρω πολυ αυτο γινεται σε ολεσ τισ δουλειεσ δε συμφερει αλλιωσ να σ πω εγω απο τη δικια μου τη δουλεια σα μαστορασ κ αγροτησ αλλαζω εργαλεια στο τρακτερ σε δεκα λεπτα οι καθαροι αγροτεσ θελουν ενα πρωινο γι αυτο εγω θελω δεκα λεπτα δε μπορεισ να με κατηγορησεισ αφου ξερω ολη τη λειτουργια ο αλλοσ δεν ξερει κ θελει ενα πρωινο αμα ειχα αφεντικο πανω απο το κεφαλι μου η αμα ηταν να πληρωθω γι αυτο εσυ τι τιμη βαζεισ εγω ειμαι εμπειροσ δεκα λεπτα ενασ απειροσ θελει ενα πρωινο πεσ μου εσυ τι κανεισ αμα ειναι να το βαλω τιμη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ετσι λειτουργει η αγορα απλα πρεπει να συμαζευτουνε κι αυτοι οπωσ ολοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #159
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    To link περιέχει σύνολο βασικών δικαιωμάτων που θεωρούνται διεθνώς απαραβίαστα.

    Δεν είπα ότι είσαι τούβλο, υπέθεσα πως αν άκουγα για οποιονδήποτε ανάλογη περίπτωση, δυο ενδεχόμενα θα υπήρχαν ή ο γιατρός είναι κακός ή ο ασθενής τούβλο. Με το κρατάς μόνο την λέξη τούβλο και να θεωρείς ότι αυτό είναι που πιστεύω, δεν το θεωρώ τυχαίο για εσένα. Μια γενική άποψη που αφορά κάθε παρόμμοια περίπτωση ήταν. Οποιος ομως εχει τη μυγα μυγιάζεται....
    Σεβασμός είναι να σου λένε την αλήθεια στη μούρη, όχι να σου χρυσώνουν το χάπι, αυτό βέβαια δεν συνεπάγεται πως έχεις τα κότσια να την ακούσεις και να την φιλτράρεις.
    Μιλάς για την Ελλάδα, που όντας μέλος της ΕΕ πληρώνει κάθε μήνα εκατομμύρια ευρώ σε πρόστιμα ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ κοινοτικές οδηγίες, ευρωπαική νομοθεσία κλπ έτσι; Στη χώρα του ΟΗΕ όλα όσα λες μπορεί να έχουν εφαρμογή. Εδώ όμως (χραααααπ,... φτουυυυυ) είναι Βαλκάνια. Εάν όμως βρεις δικαστήριο στην Ελλάδα όπου ο δικαστής θα δικάσει την υπόθεση σου με παγκόσμια νομοθεσία, πες μου που είναι και πόσο κοστίζει να δω αν είναι εφικτό. Το ΣτΕ από όσο ξέρω ακόμα χρησιμοποιεί Ελληνική νομοθεσία...

    Θα μπορούσα και εγώ να χρησιμοποιήσω λέξεις προσβλητικές. Πρόσεχε τις εκφράσεις σου αν δεν θέλεις να τυγχάνουν "παρεξήγησης". Δικές σου είναι.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ρε συ αμα συμαζευτουν ολοι αυτοι σε ολουσ τουσ τομεισ λεσ να γινουμε κρατοσ η δε θα χουμε να φαμε γτ η αγορα κινειται ετσι κι αμα κανει ο καθενασ τη δουλεια που ξερει θα στεγνωσει η αγορα κ τα νεα παιδια τι θα κανουν πεσ μου εσυ ενω με τισ μαλακιεσ υπαρχει χωροσ για ολουσ αλλιωσ θα δουλευουνε πολυ λιγοι το θεμα με καθε δουλεια ειναι η εμπειρια πεσ μου εσυ αν συμαζευτουν ολοι αυτοι τι θα γινει εγω νομιζω θα συρικνωθει ο τζιροσ παντου κι αυτοι με τισ γνωριμιεσ δεν ειναι μαθημενοι ετσι αντε εμεισ οι νεοι ενταξει αλλα οι παλιοι την κανουν τη δουλεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Δεν θα φιμωθώ καθ όπως βολεύει τον καθένα. θες να παρεξηγηθείς; παρεξηγήσου ελεύθερα, εγώ ήμουν εντελώς σαφής στο ότι δεν είπα εσενα τουβλο, όλα τα άλλα είναι δικά σου θέματα που δε με αφορούν. Ο ΟΗΕ δεν είναι χώρα, είναι ο οργανισμός ηνωμένων εθνών...

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Κουτσουνι αυτη η δικηγοροσ ειναι η γιατρινα μαλλον η ψυχολογα παντωσ ξερει πραγματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε συ αμα συμαζευτουν ολοι αυτοι σε ολουσ τουσ τομεισ λεσ να γινουμε κρατοσ η δε θα χουμε να φαμε γτ η αγορα κινειται ετσι κι αμα κανει ο καθενασ τη δουλεια που ξερει θα στεγνωσει η αγορα κ τα νεα παιδια τι θα κανουν πεσ μου εσυ ενω με τισ μαλακιεσ υπαρχει χωροσ για ολουσ αλλιωσ θα δουλευουνε πολυ λιγοι το θεμα με καθε δουλεια ειναι η εμπειρια πεσ μου εσυ αν συμαζευτουν ολοι αυτοι τι θα γινει εγω νομιζω θα συρικνωθει ο τζιροσ παντου κι αυτοι με τισ γνωριμιεσ δεν ειναι μαθημενοι ετσι αντε εμεισ οι νεοι ενταξει αλλα οι παλιοι την κανουν τη δουλεια
    Ελις πιστεύω πως αν υπήρχε μεγαλύτερη ευθύνη στην εξάσκηση όλων των επαγγελμάτων, η κοινωνία δεν θα ήταν τόσο "κάφρικη" αν θελεις, και θα ήταν ας πούμε πιο δίκαια τα πράγματα. Τώρα αυτό που λες πως υπάρχει χώρος για όλους, δεν ξέρω αν είναι απόρροια της μλκς όπως λες που επικρατεί αλλά αν ήταν έτσι, τότε γιατί να έχουμε τόσο μεγάλη ανεργία; Δεν ξέρω πως μπορεί να συνδεθεί η τήρηση της δεοντολογίας κάθε επαγγέλματος με υψηλά ποσοστά απασχόλησης. Μπορεί και να έχεις δίκιο, εγώ δεν μπορώ να το συνδέσω

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Η καμια δικαστινα τετοια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κουτσουνι αυτη η δικηγοροσ ειναι η γιατρινα μαλλον η ψυχολογα παντωσ ξερει πραγματα
    Ελις οικονομολόγα είμαι :P

Page 11 of 16 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σύγκριση ψυχολόγων
    By mariafil in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 17-01-2014, 12:54
  2. Replies: 7
    Last Post: 22-10-2012, 17:38
  3. ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ, ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΕΥΕΞΙΑΣ
    By leogronis in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 20-05-2011, 16:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •