ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 233
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν ειναι υπερανω χρηματων.
    αυτο δεν αποδεικνυει ομως, οτι γινονται ανηθικοι για τα χρηματα ΟΛΟΙ. πρεπει να κρινονται κατα περιπτωση με δικαιοσυνη, επιστημονικη ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.

    για να εχει σημασια το ΚΙΝΗΤΡΟ, πρεπει να υπαρξει το εγκλημα.
    πρεπει πρωτα να αποδειξεις οτι δεν εκανε οτι καλυτερο μπορουσε. το οτι το ισχυριζεσαι, δεν ειναι αποδειξη.
    ΑΛΛΑ δεν εισαι καταλληλος κριτης . πρωτον γιατι εμπλεκεσαι προσωπικα και δευτερον γιατι ισως τα προβληματα σου εμποδιζουν την κριση σου.ουτε επιστημονας της ψυχιατρικης εισαι για να κρινεις μια θεραπεια.
    ο καταλληλος κριτης ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΙΤΟΣ, ξερει κι εσενα ξερει και τη ψυχοθεραπεια και κρινει αν εγιναν ολα αυτα που συζηταμε.
    εσυ μπορει να εχεις προβληματα και να τα βλεπεις ολα διαστρεβλωμενα.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειναι υπερανω χρηματων.
    αυτο δεν αποδεικνυει ομως, οτι γινονται ανηθικοι για τα χρηματα ΟΛΟΙ. πρεπει να κρινονται κατα περιπτωση με δικαιοσυνη, επιστημονικη ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.

    για να εχει σημασια το ΚΙΝΗΤΡΟ, πρεπει να υπαρξει το εγκλημα.
    πρεπει πρωτα αν αποδειξεις οτι δεν εκανε οτι καλυτερο μπορουσε.
    ΑΛΛΑ δεν εισαι καταλληλος κριτης . πρωτον γιατι εμπλεκεσαι προσωπικα και δευτερον γιατι ισως τα προβληματα σου εμποδιζουν την κριση σου.ουτε επιστημονας της ψυχιατρικης εισαι για να κρινεις μια θεραπεια.
    ο καταλληλος κριτης ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΙΤΟΣ, ξερει κι εσενα ξερει και τη ψυχοθεραπεια και κρινει αν εγιναν ολα αυτα που συζηταμε.
    εσυ μπορει να εχεις προβληματα και να τα βλεπεις ολα διαστρεβλωμενα.
    Μα είμαι ο κατάλληλος κριτής. Το λέει και το Ελληνικό κράτος ότι ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΚΡΙΤΗΣ. Όταν προσπαθείς να ξεκαθαρίσεις αν ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής σου είναι "άγγελος" ή "διάολος" και αποτείνεσαι στα "ελεγκτικά όργανα" οι κρατικοδίαιτοι ειδικοί σου λένε ότι, "αν νιώθεις ότι σε βοηθάει συνεχίζεις, αν όχι σταματάς". Εάν λοιπόν, το κράτος που αποποιείται των ευθυνών του και μεταθέτει τους ελέγχους τους οποίους ΟΦΕΙΛΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, στην αμφίβολη αντίληψη/κρίση/ικανότητες του θεραπευόμενου, τότε εγώ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ είμαι ο κατάλληλος κριτής. Εάν όμως ξέρεις υπαρκτή οδό στην οποία ο θεραπευόμενος να μπορεί να καταγγείλει τέτοιες συμπεριφορές και που με την συνδρομή ειδικών που εκπροσωπούν τα συμφέροντα του θεραπευόμενου θέτουν σε κρίση τον θεραπευτή πες το μας να το μάθουμε και εμείς.

    Σχετικά με την ύπαρξη ή όχι εγκλήματος εγώ λέω ότι υπάρχει έγκλημα γιατί νιώθω ότι με εκμεταλλεύτηκαν και ότι χειραγωγήθηκα έναντι αμοιβών. Τον χρόνο μου, τον κόπο μου, τις αμοιβές που κακώς πλήρωσα, όλα αυτά τα περνάς στο "ντούκου" και προφανώς σου είναι πολύ εύκολο αυτό γιατί αυτό λέγεται "κηδεία με ξένα κόλυβα" ή "φιλανθρωπία με ξένα χρήματα". Να δούμε αν θα ήσουν τόσο δημοκρατική αν ήσουν εσύ στη θέση μου Remedy. Σε ότι αφορά την κρίση μου, καλή ή κακή, το Ελληνικό κράτος εκεί μεταθέτει τον έλεγχο. Οπότε και εγώ υποστηρίζω σθεναρά ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ και αν χρειαστεί και ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ.

    Εάν ήθελε το Ελληνικό κράτος να μπορεί να βρεί ένας θεραπευόμενος το δίκιο του θα υπήρχει κάποιο σύστημα που θα λειτουργούσε με τη συνδρομή ελεγκτών θεραπευτών, τυχαίων-δειγματοληπτικών ελέγχων, θα υπήρχαν ποινές για κακές πρακτικές, πρόβλεψη για την απώλεια της άδειας εξασκήσεως, πρόβλεψη για φυλάκιση κλπ κλπ. Εφ' όσον όλα αυτά εκλείπουν - και εκλείπουν για την εξυπηρέτηση συμφερόντων και όχι επειδή το "ξέχασε" ο νομοθέτης ή επειδή "δεν πήγαινε το μυαλό του" ότι ένας ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής θα μπορούσε να είναι ανήθικος - τότε η ευθύνη πέφτει στους θεραπευόμενους να ελέγξουν τους θεραπευτές τους και δεν καταλαβαίνω γιατί βάλλεσαι εναντίον μου αντί του υπουργείου υγείας το οποίο είναι το αρμόδιο ελέγκτικό όργανο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    παλι διαστρεβλωσεις.
    λες οτι εισαι ακριβολογος και παντα τσουβαλιαζεις για να διαστρεφεις την συζητηση με αστηριχτες θεσεις.
    κανεις λαθος παλι.
    δεν εισαι κριτης του αλλου, εισαι κριτης του αν νοιωθεις οτι σε βοηθαει η θεραπεια σου.
    εχεις δικαιωμα ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ, ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙΣ. ΤΟ ΟΤΙ ΦΕΥΓΕΙΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ, ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΣΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΤΕΡΟΣ.

    δεν συνεχιζω το παιχνιδι σου της διαστροφης των συζητησεων για να αποδειξεις (κατα φαντασιαν), ο'τι εχεις εσυ στο κεφαλι σου.
    καλη συενχεια..

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παλι διαστρεβλωσεις.
    λες οτι εισαι ακριβολογος και παντα τσουβαλιαζεις για να διαστρεφεις την συζητηση με αστηριχτες θεσεις.
    κανεις λαθος παλι.
    δεν εισαι κριτης του αλλου, εισαι κριτης του αν νοιωθεις οτι σε βοηθαει η θεραπεια σου.
    εχεις δικαιωμα ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ, ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙΣ. ΤΟ ΟΤΙ ΦΕΥΓΕΙΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ, ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΣΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΤΕΡΟΣ.

    δεν συνεχιζω το παιχνιδι σου της διαστροφης των συζητησεων για να αποδειξεις (κατα φαντασιαν), ο'τι εχεις εσυ στο κεφαλι σου.
    καλη συενχεια..
    Ξαναπέρνα όταν θα έχεις επιχειρήματα να στηρίξεις την ανεξέλεγκτη και άνευ ποινών και επιπτώσεων επαγγελματική συμπεριφορά των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Ξαναπέρνα όταν θα έχεις επιχειρήματα να στηρίξεις την ανεξέλεγκτη και άνευ ποινών και επιπτώσεων επαγγελματική συμπεριφορά των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών.


    κι εσυ το ιδιο...
    οι φαντασιωσεις και οι εντυπωσεις, δεν ειναι επιχειρηματα.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι εσυ το ιδιο...
    οι φαντασιωσεις δεν ειναι επιχειρηματα.
    Δεν θα έλεγα ότι οτιδήποτε από όσα ανέφερα είναι "φαντασίωση". Για να στο αποδείξω:

    1. Συμφωνείς ή διαφωνείς ότι ο νομοθέτης σκόπιμα δεν προβλέπει ποινές κυρώσεις για παραβατικές συμπεριφορές των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών;
    2. Συμφωνείς ή διαφωνείς ότι ο θεραπευόμενος δεν έχει πρόσβαση ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ του ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή του;
    3. Συμφωνείς ή διαφωνείς ότι κάποιοι εκ των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών είναι ανήθικοι και εφαρμόζουν πρακτικές όπως αυτές τις οποίες αναφέρω στην ανάρτηση;
    4. Συμφωνείς ή διαφωνείς ότι στην τρέχουσα κατάσταση οι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές είναι πλήρως ανεξέλεγκτοι;
    5. Συμφωνείς ή διαφωνείς ότι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να υπάρχει έλεγχος επι των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών προκειμένου να περιορίζονται φαινόμενα ασυδωσίας;
    6. Συμφωνείς ή διαφωνείς ότι εφ' όσον το κράτος ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΚΥΡΩΣΕΙΣ είναι χρέος του θεραπευόμενου να ασκεί αυτό τον έλεγχο και να τους επιβάλει κυρώσεις;

    Σαφείς ερωτήσεις. Θα περιμένω να διαβάσω τις απαντήσεις σου.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    θεωρω τα 6 αυτα σημεια τελειως ασχετα με οσα ανεπτυξες για την προσωπικη σου εμπειρια.
    αυτα δεν αποδεικνυουν οτι ο ψυχ σου φερθηκε αστοχα η με δολο η με ανηθικοτητα.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    θεωρω τα 6 αυτα σημεια τελειως ασχετα με οσα ανεπτυξες για την προσωπικη σου εμπειρια.
    αυτα δεν αποδεικνυουν οτι ο ψυχ σου φερθηκε αστοχα η με δολο η με ανηθικοτητα.
    Δεν πειράζει Remedy. Οι υπόλοιποι τα θεωρούμε σχετικά. Καλή συνέχεια.
    Πάντως δεν έχασες ευκαιρία να μην απαντήσεις/τοποθετηθείς...!

  9. #24

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΟΧΙ. μπορει απλα να σημαινει οτι ειναι ιδεα σου ολα αυτα.
    οτι ο θεραπευτης δεν εκανε ΕΠΙ ΣΚΟΠΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ απο οσα του αποδιδειςΑΛΛΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ οσον αφορα τις κινησεις και γιατι ειχε πραγματι αυτην την αποψη για το πως να κινηθειτε, οσον αφορα την θεραπεια σου.
    ,. απλα ΕΣΕΝΑ ενοχλουσαν, ΕΣΥ τα ειδε
    ς ετσι, ΕΣΥ εισαι βεβαιος οτι υπηρξε δολος. ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΙΔΕΑ.

    δεν λεω οτι δεν περπατουσε πανω κατω# λεω οτι δεν το εκανε με σκοπο να σε αποσπασει αλλα ασυναισθητα
    δεν λεω!
    κ γω στο ιδιο συμπερασμα εχω καταληξει....
    τωρα μ17 αν σου αρεσει να εκτιθεσε λεγοντας ολα αυτα εγω δεν εχω προβλημα αλλα δε προκειται να κανω το ιδιο
    εγω εχω υπαρξει φιλος με σποδαστες ψυχολογιας με καπιους ψυχολογους που ετυχε να ηξερα σε αλλες περιπτωσεις τους την εχω πει κ σε αλλες μου ειναι αδιαφοροι.. κ οσο κ αν μου τη λες εμενα το ιδιο μου κανει...

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Όχι άσχετα σχόλια Ntoubroutza. Βρες άλλο νήμα να παρενοχλήσεις αν δεν έχεις θέσεις και επιχειρήματα σε αυτό εδώ.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    κ γω στο ιδιο συμπερασμα εχω καταληξει....
    τωρα μ17 αν σου αρεσει να εκτιθεσε λεγοντας ολα αυτα εγω δεν εχω προβλημα αλλα δε προκειται να κανω το ιδιο
    εγω εχω υπαρξει φιλος με σποδαστες ψυχολογιας με καπιους ψυχολογους που ετυχε να ηξερα σε αλλες περιπτωσεις τους την εχω πει κ σε αλλες μου ειναι αδιαφοροι.. κ οσο κ αν μου τη λες εμενα το ιδιο μου κανει...
    Το ξέρω ότι το να στο λέω δεν θα σε κάνει υπεύθυνο άτομο ή να σε σταματήσει από τη λασπολογία παρενόχληση, αλλά όπως και η Remedy αποφεύγεις να απαντήσεις σε ερωτήσεις μου για να μην πάρεις θέση και συνεπώς, δεχθείς κριτική. Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 22-01-2016 at 19:47.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Όχι άσχετα σχόλια Ntoubroutza. Βρες άλλο νήμα να παρενοχλήσεις αν δεν έχεις θέσεις και επιχειρήματα σε αυτό εδώ.
    Καλησπέρα
    Το θέμα μας είναι ότι και σε αυτό αλλά και στο άλλο θέμα σου ''ακούστηκαν'' επιχειρήματα αλλά μόλις είδες ότι δεν συμφωνούν με αυτά που λες ή απλά ότι δεν ήταν αυτά που ήθελες να ακούσεις/δεις,αρχισες να γενικολείς και ξεκινούσες την επίθεση του ''έχεις έλλειψη επιχειρημάτων κι όταν βρεις έλα''

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Καλησπέρα
    Το θέμα μας είναι ότι και σε αυτό αλλά και στο άλλο θέμα σου ''ακούστηκαν'' επιχειρήματα αλλά μόλις είδες ότι δεν συμφωνούν με αυτά που λες ή απλά ότι δεν ήταν αυτά που ήθελες να ακούσεις/δεις,αρχισες να γενικολείς και ξεκινούσες την επίθεση του ''έχεις έλλειψη επιχειρημάτων κι όταν βρεις έλα''
    Θέλεις Ntoubroutza να πας στο νήμα ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ και να γίνεις συγκεκριμένος σε ότι λες σχετικά με το ότι "μόλις είδες ότι δεν συμφωνούν με αυτά που λες ή απλά ότι δεν ήταν αυτά που ήθελες να ακούσεις/δεις,αρχισες να γενικολείς..."; Επίσης, μια και ήδη ρώτησα τη Remedy που απέφυγε να πάρει θέση να απαντήσεις εσύ στις έξι ερωτήσεις που της έθεσα πιο πάνω;

    Και μια και προθυμοποιείσαι Ntoubroutza, θα ήθελα να απαντήσεις σε όσα ρώτησα τον αλεξανδρος_77 στο νημα ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ στο [19-01-2016, 03:46] καθώς και όσα ρώτησα τον ioannis2 στο ίδιο νήμα στο [18-01-2016, 11:44] μιας και αναφέρθηκες σε αυτό.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μα εγω δεν εχω σκοπο να προβληθω για να παρω θεση στο θεμα αν ηθελα να προβληθω κ να προκαλεσω εντυπωσεις να σαι σιγουρη οτι ειμαι ικανος να το κανω κ να το πετυχω με αλλο τροπο κ οχι εδω αρα οτι κ αν λες για μενα αν αποφασισω να προβληθω (κ οχι εδω) ολα οσα λες θα τα παρει ο αερας αρα οπως καταλαβαινεις η δε καταλαβαινεις στου κουφου τη πορτα οσο θελεις βροντα...
    παντως σε αυτο που λεει η ρεμ συμφωνω απολυτως εσυ με την υπευθυνοτητα σου με εκανες να καταλυξω στο συμπερασμα της ρεμ οτι ολα αυτα ειναι η ιδεα σου που το εκανες μεγα θεμα χωρις λογο αρα με την υπευθυνοτητα σου χανεις αν δε το εχεις καταλαβει.
    αν καπιος ηταν φιλος μου κ εκανα καπια γκαφα σε αυτον εκει μπορει να το επερνα στα σοβαρα.

Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σύγκριση ψυχολόγων
    By mariafil in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 17-01-2014, 13:54
  2. Replies: 7
    Last Post: 22-10-2012, 18:38
  3. ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ, ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΕΥΕΞΙΑΣ
    By leogronis in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 20-05-2011, 17:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •