ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 233
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646

    ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ

    ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ

    Η συγκεκριμένη ανάρτηση αποσκοπεί στο να επεξηγήσει και να εμπλουτίσει τις κακές πρακτικές των οποίων έτυχα ως θεραπευόμενος και που ανέφερα σε προηγούμενη ανάρτηση μου (ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ), καλώντας και άλλους θεραπευόμενους να μοιραστούν εδώ αντίστοιχες εμπειρίες, προκειμένου να καταρτίσουμε μια όσο το δυνατόν πιο πλήρη λίστα ΚΑΚΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ οι οποίες εφαρμόζονται πάνω μας.

    1. Την άρνηση ή μη-επιβεβαίωσης προόδου ("τερμάτισες, αλλά συνεχίζεις να τρέχεις").

    Μιλάω για την περίπτωση όπου, ενώ είχα αντιληφθεί "κάτι" το οποίο θα με βοηθούσε να ξεπεράσω ένα από τα βασικά σημεία της διάγνωσης μου κάποια στιγμή, το ανέφερα και περίμενα ο θεραπευτής να πει "κάτι". Έστω να το σχολιάσει αν όχι να το επιβεβαιώσει. Αντί αυτού, το πρόσωπο του παρέμεινε ανέκφραστο και το άφησε να περάσει έτσι.

    Μεσολαβούν έξι μήνες όπου δουλέψαμε σε διαφορετικές κατευθύνσεις και θέματα οπότε και το ξαναλέω αυτό που είχα αντιληφθεί τότε και μου το επιβεβαιώνει. Του το λέω ότι "αυτό που σου λέω τώρα στο είχα ξαναπει και τότε" (έξι μήνες πριν) και του ζήτησα να μου εξηγήσει με ποιό τρόπο με οφελεί εμένα να μου επιβεβαιώσει κάτι έξι μήνες μετά. Στο δια ταυτά, εκείνος κονόμισε έξι μήνες επιπλέον αμοιβών, εγώ έμεινα έξι μήνες πίσω στην θεραπεία μου... έξι μήνες μακριά από τη ζωή μου.

    2. Την σιωπή τύπου omerta σε ότι αφορά σημεία τα οποία μπορεί να σας εξασφαλίσουν την πρόοδο σας.

    Φυσιολογικά, ο θεραπευτής σας θα έπρεπε να ψάχνει "για ευκαιρία" προκειμένου να σας δώσει να καταλαβετε "κάτι" το οποίο είναι απαραίτητο προκειμένου να προχωρήσετε. Κάποιες φορές αυτό το "κάτι" βασίζεται στην αντίληψη και άλλοτε βασίζεται σε κάποιο συναίσθημα. Εάν αντί να εκμεταλλεύεται "ευκαιριών" προκειμένου να προχωρήσετε, εκείνος απλά προχωράει παρακάτω, η θεραπεία σας θα προχωράει με δραματικά αργότερους ρυθμούς προς όφελως των εισπράξεων του.

    3. Το να σας αποσπά την προσοχή με ήχους ή κινήσεις - μεγάλη προσοχή να δώσετε σε ψυχοβγάλτ(ρ)ες που φοράνε παπούτσια με έντονες χρωματικές αντιθέσεις τα οποία όταν αυτοσυγκεντρώνεστε αρχίζουν να κόβουν βόλτες στο οπτικό πεδίο σας

    Εάν την στιγμή που εσείς προσπαθείτε να συγκεντρωθείτε σε κάτι οδυνηρό π.χ. και τα μάτια σας έχουν κατέβει στο πάτωμα γιατί "συντρίβεστε" και ξάφνικά δείτε τα ασπρόμαυρα παπούτσια της θεραπεύτριας σας - ενώ προηγουμένως ήταν ακίνητα - να αρχίζουν να κόβουν βόλτες στο οπτικό πεδίο σας προκειμένου να σας αποσπάσουν την προσοχή, θα θέλετε να φύγετε "από το παράθυρο". Γι' αυτό - επειδή δεν μπορείτε να υποδείξετε τι είδος παπουτσιού θα φοράει, ελάχιστο 3 μέτρα πάτωμα ανάμεσα στις καρέκλες σας μετρημένα από το μπροστινό όριο του κάθε καθίσματος... ακόμα και αν χρειάζεται να κάνετε "μετακόμιση" σε κάθε συνεδρία κάνοντας χώρο για τις πολυθρόνες σας. Το ίδιο φυσικά ισχύει με το αν αρχίσει ΞΑΦΝΙΚΑ να βήχει έντονα, να φταρνίζεται ή να χτυπάει κάποιο τηλέφωνο του (κινητό ή μη) είτε με κλήση είτε με υπενθύμιση.

    4. Την αναφορά ευαίσθητων θεμάτων με σκοπό να σας παραπλανήσουν / αποσυντονίσουν από την βέλτιστη παραγωγική σκέψη/αίσθηση/κατεύθυνση ("μου πατάει τα κουμπιά μου!").

    Φανταστείτε ότι πάνω στο διάλογο - ή μονόλογο σας - η ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής αντιλαμβάνεται ότι προσεγγίζετε μια "αλήθεια" και προκειμένου να σας αποσπάσει την προσοχή σας, πετάει μια "κρωτίδα" λέγοντας "κάτι" το οποίο αποτελεί "έναυσμα σας" (trigger) - άλλωστε μέχρι τώρα ξέρει "τα κουμπιά σας" γιατί την εμπιστευτήκατε. Εκείνη σας αποσυντόνισε, σας έσπασε τα νεύρα, αλλά και απέφυγε στο να αντιληφθείτε κάτι σε εκείνη τη συνεδρία. Σας κράτησε για μια ακόμη φορά μακριά από το να προχωρήσετε.

    5. Την εστίαση σε μη-παραγωγικές κατευθύνσεις.

    Συχνά ο θεραπευόμενος δεν γνωρίζει προς ποιά κατεύθυνση πρέπει να κινηθεί - και γι' αυτό άλλωστε υποτίθεται ότι πηγαίνει σε ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή. Πως όμως είναι οφέλιμο για τον θεραπευόμενο όταν ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής εσκεμμένα (ή μη) αποφασίζει να διερευνήσουν όλες τις άσχετες κατευθύνσεις προκειμένου να παρατείνει την παραμονή του θεραπευόμενου στην θεραπεία οφελώντας παράλληλα τις αμοιβές του ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή;

    6. Την έλλειψη προσοχής ή αδιαφορία.

    Οταν ο θεραπευτής αφαιρείται - ειδικά όταν αυτό χρησιμοποιείται για να δικαιολογήσει είτε την ανικανότητα του, είτε τις ουσιαστικές προθέσεις του (απομύζηση χρημάτων... στο κάτω-κάτω επάγγελμα του είναι... απλά δεν ελέγχεται από κανέναν).

    7. Την απόκρυψη ζωτικών για την πρόοδο σας πληροφοριών (το να μη σας δίνουν τις λύσεις που έχετε ανάγκη δεν σημαίνει ότι λένε ψέματα για πολλούς από αυτούς).

    Το θέμα στο οποίο εστιάζω εδώ βρίσκεται στο αν στο μυαλό του ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή σας - δεδομένου του ότι τον πληρώνετε για να σας βοηθήσει - έχουν διαφορά τα εξής: ψέμα, μισή αλήθεια, απόκρυψη της αλήθειας, σιωπή.

    Εάν όλα αυτά είναι το ίδιο για τον θεραπευτή σας, τότε μάλλον είσαστε τυχερός(ή). Γιατί αν είναι διαφορετικά, τότε μάλλον η ηθική του δεν είναι τόσο ΑΣΠΡΟ/ΜΑΥΡΟ όσο θα την επιθυμούσατε. Και το να ΕΠΙΛΕΓΕΙ είτε να σας πει ψέματα, είτε να σιωπήσει, είτε να αποκρύψει μια αλήθεια που θα σας βοηθούσε να προχωρήσετε, είτε να σας πει μισή αλήθεια (η οποία θα παρατείνει την παραμονή σας σε θεραπεία αυξάνοντας παράλληλα τις απολαβές του), όλα έχουν αντίκτυπο πάνω σας.

    8. Την αναφορά φράσεων "κλειδιά" ή σημείων στα οποία οφείλει ο θεραπευόμενος να έχει την προσοχή του στις αρχικές συναντήσεις (όπου είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα του μείνουν) ... και μόνο.

    Υπάρχουν συγκεκριμένα νοήματα τα οποία όταν "γίνουν κτήμα" του θεραπευόμενου, εκείνος αποδεσμεύεται των προβλημάτων του. Εάν λοιπόν ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής αποφασίσει αυτές τις φράσεις να τις αναφέρει μια άντε δυό φορές στις αρχικές συνεδρίες ΚΑΙ ΜΟΝΟ (όπου είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα τις αντιληφθεί ο θεραπευόμενος, ενώ παράλληλα ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής έχει ήσυχη τη συνείδηση του ότι "τα είπα εγώ") τότε, ο θεραπευόμενος αφήνεται στο να τις ανακαλύψει αυτές τις φράσεις με δύσκολο και χρονοβόρο τρόπο μόνος του, συμπτωματικά οφελώντας την τσέπη του ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή. Η "αντίθετη" καλή πρακτική την οποία αποφεύγουν οι πιο πολλοί των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών είναι η ΣΥΝΕΧΗΣ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ των φράσεων αυτών, αναζητώντας την στιγμή εκείνη όπου θα μπορέσει αυτή η φράση να "ριζώσει" μέσα στον θεραπευόμενο. Κάτι τέτοιο όμως θα σήμαινε και απώλεια κερδών για τον "ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή".

    9. Την συχνή μεταβολή του ωραρίου (προφανώς είναι σημαντικότερη η αποδέσμευση της ώρας σας από εσάς τον ίδιο) και άλλα πολλά τα οποία συνήθως σκοπό έχουν να κάνουν τη μία συνεδρία δύο ή δέκα.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο "όριο" (π.χ. πόσες φορές σου ζητάει να αλλάξετε το πρόγραμμα των συναντήσεων) προκειμένου να μπορέσει να δεχθεί και άλλους πελάτες, ξέρω όμως ότι μάλλον είναι σημαντικότερο για κάποιους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές να δεχθούν καινούργιους πελάτες, παρά εσείς ο ίδιος.

    Οι αναγνώστες καλούνται να μοιραστούν τις ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ τις οποίες αντιλαμβάνονται ότι εφαρμόστηκαν επάνω τους από ανήθικους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές προκειμένου τελικά, να μπορέσει ο Έλληνας θεραπευόμενος να ελέγξει τους "ανθρώπους" αυτούς, καθότι ο σύλλογος τους και τα θεσμικά ελεγκτικά όργανα του κράτους αδιαφορούν πλήρως. Εδώ παρέχω μια αφετηρία στην καταγραφή των δόλιων πρακτικών που χρησιμοποιούνται προκειμένου να παρατείνουν τον χρόνο αποθεραπείας των θεραπευομένων.

    Καθότι υπάρχει πλήθος λασπολόγων / προγκαδόρων μεταξύ των μελών - οι οποίοι αρέσκονται στο να ασκούν στείρα φτηνή κριτική από το απυρόβλητο της απροσδιοριστίας χωρίς να δεσμεύονται σε συγκεκριμένη ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΘΕΣΗ (ΥΠΕΡ/ΚΑΤΑ, εν μέρει ΥΠΕΡ και ΓΙΑΤΙ), προκειμένου να αποφεύγουν να δέχονται κριτική - ερωτήσεις από μέλη που δεν έχουν τοποθετηθεί ΣΑΦΩΣ σχετικά με την ανάρτηση θα αγνοούνται επιδεικτικά. Την ίδια τύχη θα έχουν και τα άσχετα προς το νήμα, σχόλια. Υπενθυμίζω ότι δεν εξαναγκάζω κανέναν να διαβάσει το νήμα αυτό και αν δεν αρέσει σε κάποιον μπορεί να μεταβεί σε κάποιο άλλο από τα διαθέσιμα νήματα του ιστότοπου.

    Εάν κρίνετε ότι το παρόν άρθρο είναι χρήσιμο παρακαλώ βοηθήστε στη διάδοση του με οποιοδήποτε τρόπο (e-mail, εκτύπωση, ηλεκτρονικό αρχείο). Συνιστώ την αντιγραφή της ανάρτησης στον Η/Υ σας προκειμένου να έχετε πρόσβαση στα γραφόμενα ανεξάρτητα από την διαθεσιμότητα αυτών στον συγκεκριμένο ιστότοπο. Τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές θέσεις/απόψεις/τοποθετήσεις και μόνο.

    Τίτλος σχετικής ανάρτησης: ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ
    Last edited by M87; 21-01-2016 at 18:37.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το ανέφερα και περίμενα ο θεραπευτής να πει "κάτι". Έστω να το σχολιάσει αν όχι να το επιβεβαιώσει. Αντί αυτού, το πρόσωπο του παρέμεινε ανέκφραστο και το άφησε να περάσει έτσι.
    μα αυτη ειναι η διαδικασια της ψυχαναλυσης μου το ειχε πει μια που ειχα συναντησει καπου που σπουδαζε ψυχολογια καθως κ ο φρουντ ειχε πει κατι αναλογο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μα αυτη ειναι η διαδικασια της ψυχαναλυσης μου το ειχε πει μια που ειχα συναντησει καπου που σπουδαζε ψυχολογια καθως κ ο φρουντ ειχε πει κατι αναλογο.
    Τοποθετήσου πρώτα σχετικά με την ανάρτηση αλέξανδρος_77 (ΥΠΕΡ/ΚΑΤΑ, εν μέρει υπέρ και ΓΙΑΤΙ). Μετά μας λες ότι θέλεις. Στην τελική και στο Super Κατερίνα να το διάβασες εμένα δεν με βοηθάει να προχωρήσω παρακάτω για 6 μήνες. Συνεπώς, μελλοντικά, ο επόμενος ο οποίος θα κάνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να δεχθεί να μην πληρώνω για έξι μήνες... εκτός και αν τελείωσω την ψυχοθεραπεία νωρίτερα. Να δεις για πότε σταματάνε να τους "ξεφεύγουν" τέτοιες λεπτομέρειες.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν εισουν φιλος μου θα ελεγα οτι ειμουν υπερ αν εισουν αγνωστος θα ελεγα οτι μου ειναι ουδετερο το θεμα κ αν ειμασταν σε αντιπαραθεση θα ελεγα οτι ειμουν κατα..
    αρα ετσι δε μπορω να απαντησω σε αυτο το ερωτημα αλλα κλινω περισσοτερο προς τη μεση.
    γιατι εγω ετσι λειτουργω.
    εγω παντως δε καταλαβαινω τι σε βοηθαει κ τι οχι..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αν εισουν φιλος μου θα ελεγα οτι ειμουν υπερ αν εισουν αγνωστος θα ελεγα οτι μου ειναι ουδετερο το θεμα κ αν ειμασταν σε αντιπαραθεση θα ελεγα οτι ειμουν κατα..
    αρα ετσι δε μπορω να απαντησω σε αυτο το ερωτημα αλλα κλινω περισσοτερο προς τη μεση.
    γιατι εγω ετσι λειτουργω.
    εγω παντως δε καταλαβαινω τι σε βοηθαει κ τι οχι..
    Εξηγώ στην ανάρτηση τους λόγους που απαιτώ να μην εκτίθεμαι μόνο εγώ σε ανεύθυνους σχολιασμούς και φτηνή κριτική. Το να συνδέεις - πολύ βολικά - την θέση σου με το τι είδους σχέση έχουμε μεταξύ μας, σε αφήνει στο απυρόβλητο και δεν δικαιολογεί τον λόγο που είσαι εδώ μέσα και διαβάζεις αυτή την ανάρτηση. Με εξαναγκάζεις με την ανεύθυνη συμπεριφορά σου, να υποθέσω και πάλι ότι στις αναρτήσεις μου παρουσιάζεσαι μόνο για λασπολογία και πρόγκα.

    Από ΘΕΣΕΙΣ... ΜΗΔΕΝ.
    Απο ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ... ΜΗΔΕΝ.
    Από ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ... ΜΗΔΕΝ.
    Από ανεύθυνα σχόλια, φθηνή κριτική και πρόγκα... 10'!

    Όποιος διαβάσει τα σχόλια σου, καθώς και τις απαντήσεις μου σε αυτά στο νήμα ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ, θα καταλάβει τι εννοώ. Ενηλικιώσου και πάρε μια θέση. Όχι όπου κάτσει η μπίλια. Δεν είσαι παιδάκι... μπορεί κάλλιστα όμως να είσαι 39χρονών ανεύθυνος, αν το 77 σημαίνει κάτι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω παντωσ για την περιπτωση μου οι ψυχολογοι δεν κανουν κι εφυγα γρηγορα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω παντωσ για την περιπτωση μου οι ψυχολογοι δεν κανουν κι εφυγα γρηγορα
    Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την περίπτωση σου elis, θα σου ζητήσω όμως να τοποθετηθείς σχετικά με την ανάρτηση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Εξηγώ στην ανάρτηση τους λόγους που απαιτώ να μην εκτίθεμαι μόνο εγώ σε ανεύθυνους σχολιασμούς και φτηνή κριτική. Το να συνδέεις - πολύ βολικά - την θέση σου με το τι είδους σχέση έχουμε μεταξύ μας, σε αφήνει στο απυρόβλητο και δεν δικαιολογεί τον λόγο που είσαι εδώ μέσα και διαβάζεις αυτή την ανάρτηση. Με εξαναγκάζεις με την ανεύθυνη συμπεριφορά σου, να υποθέσω και πάλι ότι στις αναρτήσεις μου παρουσιάζεσαι μόνο για λασπολογία και πρόγκα.

    Από ΘΕΣΕΙΣ... ΜΗΔΕΝ.
    Απο ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ... ΜΗΔΕΝ.
    Από ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ... ΜΗΔΕΝ.
    Από ανεύθυνα σχόλια, φθηνή κριτική και πρόγκα... 10'!

    Όποιος διαβάσει τα σχόλια σου, καθώς και τις απαντήσεις μου σε αυτά στο νήμα ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ, θα καταλάβει τι εννοώ. Ενηλικιώσου και πάρε μια θέση. Όχι όπου κάτσει η μπίλια. Δεν είσαι παιδάκι... μπορεί κάλλιστα όμως να είσαι 39χρονών ανεύθυνος, αν το 77 σημαίνει κάτι.
    να μια ευκολη αποδειξη γιατι δεν εχει νοημα να λειτουργεις με τον τροπο που λειτουργεις και που περιεγραφες και στο αλλο θεμα.
    μπορεις να απαιτεις οσο θελεις.
    αν οι αλλοι δεν συμφωνουν, η αδιαφορουν για τις απαιτησεις σου , ειτε αυτες αφορουν στο πως απαιτεις να λειτουργει ενας θεραπευτης, ειτε στο πως απαιτεις να λειτουργουν οι συνομιλητες σου στο θεμα σου, δεν εχει σημασια ποσο απαιτεις, σημασια εχει ποσο ειναι διατεθιμενοι και οι αλλοι να δεχτουν τις απαιτησεις σου. αν δεν ειναι, δεν μπορεις να κανεις κατι .

    εδω για παραδειγμα, ο καθενας απανταει οπως νομιζει οτι τον καλυπτει να εκφραστει.
    δεν εχει καμια σημασια τι απαιτεις εσυ.
    κι ουτε ειναι υποχρεωμενος κανεις να ευθυγραμμιστει με τις απαιτησεις που θετεις για να συνομιλησεις.
    απαιτησεις θετει αυτος που οριζει τους κανονες. οποτε, απαιτησεις στους υπαλληλους σου ( α,δεν εχεις ...)
    εδω μεσα δεν τους οριζεις εσυ τους κανονες, σε μια θεραπευτικη σχεση, επισης.
    πρεπει να συμφωνησετε με τον θεραπευτη πως προχωρατε. δεν ειναι δικο σου θεμα ΜΟΝΟ να θεσεις απαιτησεις.
    αν το καταλαβεις αυτο, ισως το δεις αλλιως .

    συμπερασματικα , μοναχος σου χορευε κι οσο θελει πηδα, οσο αλληλεπιδρας, δεν μπορεις απλα να απαιτεις, πρεπει να συνδιαλεγεσαι και να πειθεις, οταν θελεις να εκπληρωθουν οι επιθυμιες σου.


    πειθως/συνδιαλλαγη ....0
    απαιτησεις........10

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Άλλη μια ανεύθυνη τοποθέτηση από άνθρωπο που επιθυμεί να εκφέρει αβίαστα ΦΤΗΝΗ ΚΡΙΤΙΚΗ χωρίς να δεσμεύεται σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ. Έχει άποψη μεν... αλλά δεν δεσμεύεται σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ δε (για να μην μπορεί να δεχθεί κριτική). Πρόγκα και λάσπη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συγκεκριμενες θεσεις πανω σε αστηριχτες (δικες σου) θεσεις, δεν εχουν νοημα (για μενα).
    αν εβλεπα καποιες θεσεις αξιολογες θα σχολιαζα συγκεκριμενα.
    δεν ειδα τπτ τετοιο.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συγκεκριμενες θεσεις πανω σε αστηριχτες (δικες σου) θεσεις, δεν εχουν νοημα (για μενα).
    αν εβλεπα καποιες θεσεις αξιολογες θα σχολιαζα συγκεκριμενα.
    δεν ειδα τπτ τετοιο.
    Αστήριχτες λες. Θεωρείς ότι όσα λέω εδώ λοιπόν, ΔΕΝ συμβαίνουν; Περιμένω την απάντηση σου στο ερώτημα μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Αστήριχτες λες. Θεωρείς ότι όσα λέω εδώ λοιπόν, ΔΕΝ συμβαίνουν; Περιμένω την απάντηση σου στο ερώτημα μου.
    ΙΣΩΣ συμβαινουν ΣΕ ΣΕΝΑ. ισως παλι δεν συμβαινουν ουτε σε σενα αλλα ειναι ιδεα σου...
    αυτο δεν σημαινει οτι συμβαινουν σε ολους.
    σε τι να συμφωνησουμε οι δυο μας? στο οτι ο ψυχ πρεπει να ειναι σε αποσταση >3 μετρα και να μην φοραει ασπρομαυρες γοβες? εμενα δεν με νιαζει ουτε που καθεται ουτε τι χρωμα γοβες φοραει, εκτος αν ειναι ανδρας, οποτε θεωρω τις παπαγαλι γοβες καπως κακογουστες..
    να συμφωνησουμε ολοι μαζι για πραγματα που συμβαινουν ΣΕ ΣΕΝΑ????
    κατσε πες τα στο ψυχιατρο σου και σε οσα συμφωνησει ειμαι σιγουρη οτι θα τα αποδεχτει. σε οσα δεν συμφωνησει ομως, οχι. δικαιωμα του.

    δεν θετεις εσυ τους ορους ,ειναι ΘΕΜΑ ΚΟΙΝΗΣ ΣΑΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ.
    τον τροπο θεραπειας τον θετει ο θεραπευτης, οχι ο θεραπευομενος. γι αυτο τον εχεις. αν ηταν να τους θεσεις εσυ, ας απευθυνοσουν στον περιπτερα της γειτονιας σου να του πεις πως θελεις να σε θεραπευσει.
    εκτος αν ειναι ασχετος ο ψυχ και καθεται και ακουει το μακρυ και το κοντο του καθενα. μονο καποιον τετοιο μπορεις να πεισεις με τετοια επιχειρηματα.
    για θεματα περιφερειακα οπως το πως να κινειται, ναι, μπορεις να του το σχολιασεις.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμβαινουν ΣΕ ΣΕΝΑ.
    αυτο δεν σημαινει οτι συμβαινουν σε ολους.
    σε τι να συμφωνησουμε οι δυο μας? στο οτι ο ψυχ πρεπει να ειναι σε αποσταση >3 μετρα και να μην φοραει ασπρομαυρες γοβες? εμενα δεν με νιαζει ουτε που καθεται ουτε τι χρωμα γοβες φοραει, εκτος αν ειναι ανδρας, οποτε θεψωρω τις παπαγαλι γοβες καπως κακογουστες..
    να συμφωνησουμε ολοι μαζι για πραγματα που συμβαινουν ΣΕ ΣΕΝΑ????
    κατσε πες τα στο ψυχιατρο σου και σε οσα συμφωνησει ειμαι σιγουρη οτι θα τα αποδεχτει. σε οσα δεν συμφωνησει ομως, οχι. δικαιωμα του.

    δεν θετεις εσυ τους ορους ,ειναι ΘΕΜΑ ΚΟΙΝΗΣ ΣΑΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ.
    τον τροπο θεραπειας τον θετει ο θεραπευτης, οχι ο θεραπευομενος.γι αυτο τον εχεις. αν ηταν να τους θεσεις εσυ, ας απευθυνοσουν στον περιπτερα της γειτονιας του να του πεις πως θελεις να σε θεραπευσει.
    εκτος αν ειναι ασχετος ο ψυχ και καθεται και ακουει το μακρυ και το κοντο του καθενα.μονο καποιον τετοιο μπορεις να πεισεις με τετοια επιχειρηματα.
    για θεματα περιφερειακα οπως το πως να κινειται, ναι, μπορεις να του το σχολιασεις.
    Όμως εγώ δεν διαφέρω από σένα ή τον οποιονδήποτε άλλο. Και αν οι συμπεριφορές αυτές στοχεύονται συγκεκριμένα σε μένα, σημαίνει - σύμφωνα με τα όσα λες - ότι οι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές τους οποίους επισκεφτηκα εγώ, ήταν μεν ηθικοί, αλλά όταν είδαν εμένα είπαν να "ρίξουν νερό στο κρασί" των ηθικών αξιών τους και να κάνουν τα αίσχη στα οποία αναφέρομαι πάνω μου... Πράγμα το οποίο θεωρώ απίθανο.

    Πιο πιθανό μου φαίνεται οι πρώην ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές μου να ήταν πάντα ανήθικοι, να κάνανε όσα έκαναν πάνω μου καθώς και σε όλους όσους προηγήθηκαν εμένα όπως και σε όλους όσοι θα ακολουθήσουν, και ότι εγώ είμαι από τους λίγους, όπως και άλλοι σε αυτό το forum οι οποίοι καταγγέλουν τις ανήθικες αυτές συμπεριφορές επειδή το 99% των ανθρώπων στην Ελλάδα γνωρίζουν ότι η δικαιοσύνη στην Ελλάδα δεν λειτουργεί για τους Έλληνες πολίτες - συνεπώς είναι και χάσιμο χρόνο για τους πολλούς να διαμαρτυρηθούν. Αυτό αποδεικνύεται εύκολα άλλωστε. Οι κακές πρακτικές των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών δεν έχουν ποινικές κυρώσεις. Δεν προβλέπονται αποζημιώσεις για θύματα κακής πρακτικής. Δεν αποτιμάται με κανέναν τρόπο το αποτέλεσμα των κακών πρακτικών και ΟΛΑ επαφύονται στην αμφίβολη ηθική του ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή.

    Σε ότι αφορά συγκεκριμένα την αηδία του να αποσπά την προσοχή σου με κινήσεις ή ήχους μπορεί να κάνει τη δουλειά του εξίσου καλά από το ένα όπως και από τα τρία μέτρα, όπως ακόμα μπορεί να υπεύθυνος για όλα τα τηλέφωνα και τα ξυπνητήρια του. Το ότι δεν θέτω τους όρους, καθώς επίσης και το ότι δεν υπάρχει ουσιαστικός έλεγχος τους απλά ενισχύει το ότι οι θεραπευόμενοι είναι εκτεθιμένοι στις συμπεριφορές αυτές. Εάν όμως του πεις του θεραπευτή "κάνε ότι νομίζεις, αλλά κάθε φορά που μου αποσπάς την προσοχή μου θα χάνεις μια συνεδρία αμοιβών" να δεις πως θα σταματήσουν αυτές οι συμπεριφορές. Εκτός και αν είσαι φυσικά υπέρ στο να αποσπά την προσοχή του θεραπευόμενου ο θεραπευτής προκειμένου να μεγιστοποιήσει τον χρόνο της θεραπείας και τις αμοιβές του. Δεν μπορούν να τα έχουν μονά-ζυγά όλα δικά τους.

    Έχεις δίκιο στο ότι ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΘΕΤΑ τους όρους. Εφ' εξής όμως, και έχοντας δει όσα είδα, είτε θα δεχθούν έλεγχο και κυρώσεις για τις υπηρεσίες και τα "λάθη" τους, είτε απλά δεν θα ξαναδούν χρήματα από μένα. Απλά πράγματα.

    Εσύ πάλι Remedy μπορείς να θωρείς όλες τις παραπάνω πρακτικές "καλές" και να πιστεύεις ότι βοηθάνε τον θεραπευόμενο. Αυτό είναι δικαίωμα σου.
    Last edited by M87; 22-01-2016 at 13:30.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Όμως εγώ δεν διαφέρω από σένα ή τον οποιονδήποτε άλλο. Και αν οι συμπεριφορές αυτές στοχεύονται συγκεκριμένα σε μένα, σημαίνει - σύμφωνα με τα όσα λες - ότι οι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές τους οποίους επισκεφτηκα εγώ, ήταν μεν ηθικοί, αλλά όταν είδαν εμένα είπαν να "ρίξουν νερό στο κρασί" των ηθικών αξιών τους και να κάνουν τα αίσχη στα οποία αναφέρομαι πάνω μου... Πράγμα το οποίο θεωρώ απίθανο.


    Πιο πιθανό μου φαίνεται οι πρώην ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές μου να ήταν πάντα ανήθικοι, να κάνανε όσα έκαναν πάνω μου και σε όλους όσους προηγήθηκαν εμένα και σε όλους όσοι θα ακολουθήσουν.

    Σε ότι αφορά συγκεκριμένα την αηδία του να αποσπά την προσοχή σου με κινήσεις ή ήχους μπορεί να κάνει τη δουλειά του εξίσου καλά από το ένα όπως και από τα τρία μέτρα, όπως ακόμα μπορεί να υπεύθυνος για όλα τα τηλέφωνα και τα ξυπνητήρια του. Το ότι δεν θέτω τους όρους, καθώς επίσης και το ότι δεν υπάρχει ουσιαστικός έλεγχος τους απλά ενισχύει το ότι οι θεραπευόμενοι είναι εκτεθιμένοι στις συμπεριφορές αυτές. Εάν όμως τους πεις του θεραπευτή "κάνε ότι νομίζεις, αλλά κάθε φορά που μου αποσπάς την προσοχή μου θα χάνεις μια συνεδρία αμοιβών" να δεις πως θα σταματήσουν αυτές οι συμπεριφορές. Εκτός και αν είσαι φυσικά υπέρ στο να αποσπά την προσοχή του θεραπευόμενου ο θεραπευτής προκειμένου να μεγιστοποιήσεις τον χρόνο της θεραπείας και τις αμοιβές του. Δεν μπορούν να τα έχουν μονά-ζυγά όλα δικά τους.
    ΟΧΙ. μπορει απλα να σημαινει οτι ειναι ιδεα σου ολα αυτα.
    οτι ο θεραπευτης δεν εκανε ΕΠΙ ΣΚΟΠΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ απο οσα του αποδιδειςΑΛΛΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ οσον αφορα τις κινησεις και γιατι ειχε πραγματι αυτην την αποψη για το πως να κινηθειτε, οσον αφορα την θεραπεια σου.
    ,. απλα ΕΣΕΝΑ ενοχλουσαν, ΕΣΥ τα ειδε
    ς ετσι, ΕΣΥ εισαι βεβαιος οτι υπηρξε δολος. ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΙΔΕΑ.

    δεν λεω οτι δεν περπατουσε πανω κατω# λεω οτι δεν το εκανε με σκοπο να σε αποσπασει αλλα ασυναισθητα
    δεν λεω οτι εδωσε σημασια στο σχολιο σου# λεω οτι δεν το εκανε για να καθυστερησει την θεραπεια σου (ενω εσυ ειχες βρει το μαγικο σημειο καμπης) αλλα το αγνοησε γιατι το θεωρησε ΑΣΗΜΑΝΤΟ...


    οσο για το θεμα της αμοιβης, σαφως μπορεις να το προτεινεις, αλλα δικαιωμα του να μην το δεχτει.
    εγω αν ημουν ψυχ και θεωρουσα οτι κανω καλα την δουλεια μου δεν θα δεχομουν τεοτιου ειδους ορους.
    αν βρεις καποιον να τους δεχτει, καντο.
    αλλα οποιος υποκυπτει σε τεοιου ειδους ορους περι μη αμοιβης (γιατι ετσι κρινεις εσυ) η ψωμολυσσαει λογω κρισης, η ψωμολυσσαει λογω ανεπαρκειας και δενε χει αλλους πελατες.
    βρες τετοιους κι αν εμπιστευεσαι την θεραπειας σου σε αυτους, ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΟΧΙ. μπορει απλα να σημαινει οτι ειναι ιδεα σου ολα αυτα. οτι ο θεραπευτης δεν εκανε ΕΠΙ ΣΚΟΠΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ απο οσα του αποδιδεις,. απλα ΕΣΕΝΑ ενοχλουσαν, ΕΣΥ τα ειδες ετσι, ΕΣΥ εισαι βεβαιος οτι υπηρξε δολος. ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΙΔΕΑ.

    δεν λεω οτι δεν περπατουσε πανω κατω# λεω οτι δεν το εκανε με σκοπο να σε αποσπασει αλλα ασυναισθητα
    δεν λεω οτι προσεξε το σχολιο σου# λεω οτι δεν το εκανε για να καθυστερησει την θεραπεια σου ενω εσυ ειχες βρει το μαγικο σημειο καμπης και το αγνοησε...


    οσο για το θεμα της αμοιβης, σαφως μπορεις να το προτεινεις, αλλα δικαιωμα του να μην το δεχτει.
    εγω αν ημουν ψυχ και θεωρουσα οτι κανω καλα την δουλεια μου δεν θα δεχομουν τεοτιου ειδους ορους.
    αν βρεις καποιον να τους δεχτει, καντο.
    αλλα οποιος υποκυπτει σε τεοιου ειδους ορους περι μη αμοιβης (γιατι ετσι κρινεις εσυ) η ψωμολυσσαει λογω κρισης, η ψωμολυσσαει λογω ανεπαρκειας και δενε χει αλλους πελατες.
    βρες τετοιους κι αν εμπιστευεσαι την θεραπειας σου σε αυτους, ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!
    Με τη διαφορά ότι υπάρχει ΚΙΝΗΤΡΟ. Και αυτό είναι η μεγιστοποίηση των εισπράξεων από τον θεραπευόμενο. Για σένα ΟΛΑ μπορεί να είναι τυχαία. Ενώ για μένα ΟΛΑ να είναι εσκεμμένα. Εγώ όμως σου εξηγώ ότι το κίνητρο είναι τα χρήματα και εσυ τώρα θα πρέπει να με πείσεις ότι οι ψυχολόγοι /ψυχοθεραπευτές είναι υπεράνω χρημάτων (ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ)!

    Σε ότι αφορά τους όρους συνεργασίας ΣΑΦΩΣ και ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΤΩ συνεργασία στην οποία εάν ο άλλος αρχίσει τις παραπάνω πρακτικές δεν θα υποστεί ΑΜΕΣΑ κυρώσεις.

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σύγκριση ψυχολόγων
    By mariafil in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 17-01-2014, 13:54
  2. Replies: 7
    Last Post: 22-10-2012, 18:38
  3. ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ, ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΕΥΕΞΙΑΣ
    By leogronis in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 20-05-2011, 17:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •