Απροσωποποίηση και θεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    10

    Απροσωποποίηση και θεραπεία

    Καλησπέρα σας!
    Με λένε Μαίρη και εδώ και κάτι μήνες πάσχω κι εγώ από απροσωποποίηση! Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος από σας έχει αυτό το (απαίσιο) πράγμα και αν ακολουθεί αγωγή (φαρμακευτική-συμβουλευτική) και κατά πόσο βοηθάει!
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Εχω περάσει απ τετοιο σταδιο λογω κρισεων πανικου, όχι γ πολυ καιρό βεβαια.
    Τι συμπτώματα έχεις;;

    Kαλη δυναμη και κουραγιο! Ο,τι έχει να κανει με αγχος ξεπερνιεται πιο ευκολα, θέλει χρόνο μονο και πιστη στις δυνάμεις σου

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Εχω περάσει απ τετοιο σταδιο λογω κρισεων πανικου, όχι γ πολυ καιρό βεβαια.
    Τι συμπτώματα έχεις;;

    Kαλη δυναμη και κουραγιο! Ο,τι έχει να κανει με αγχος ξεπερνιεται πιο ευκολα, θέλει χρόνο μονο και πιστη στις δυνάμεις σου
    Λογω αγχους ειχα ιδεοληψιες και μετα οταν τις ξεπερασα, μετα απο λιγο καιρο παλι λογω υπερβολικου αγχους επαθα κρισεις πανικου και εμφανιστηκε αυτο το πραγμα!! :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το περναω κ γω οταν εχω στρες..ειναι το βασικο μου συμπτωμα κ ξεκιναω αντικαταθλιπτικο κ σε κανα μηνα περιπου περναει κ μετα συνεχιζω το αντικταθλιπτικο για κανα χρονο και βαλε γιατι δεν κανει να το κοψεις νωρις...παραλληλα κανω κ ψυχοθεραπεια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    12
    καλησπερα. Δυστυχως το εχω απο 15 χρονων ως 40+ που ειμαι τωρα. Ζωντας καθε μερα με αυτο και γνωριζωντας πολυ καλα την αποπροσωποποιηση και την αποπραγματοποιηση θα σε συμβουλευα εσενα και οποιον το περναει να μην ψαχνει για απαντησεις γιατι απλα δεν υπαρχουν. Κατα την γνωμη μου ειναι ενα κουρασμενο μυαλο για αυτο εχει κυριως σαν βαση το αγχος. Την εχω νικησει μια φορα οποτε καταφερνα να μην δινω σημασια να μην το βλεπω σαν προβλημα και ετσι μειωνοταν το αγχος και τα συμπτωματα του εξωπραγματικου σαν αποτελεσμα. Βρηκα επισης ενα βιβλιο απο ιτερνετ που ενας απο εμας περασε αγχος και κρισεις πανικου με αποπροσωποποιηση επισης επι 7 χρονια και το νικησε και εξηγει πως. Ειμαι σιγουρος οτι εχω παρει τον δρομο της ανακτησης τωρα που διαβασα το βιβλιο του (ελληνικο)
    Last edited by dpisajoke; 27-01-2016 at 22:47.

  6. #6
    Τι συμπτωματα εχετε;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    12
    Αν ρωτατε εμενα τα κλασικα συμπτωματα της αποπροσωποποιησης-αποπραγματοποιησης. Νιωθω οτι δεν υπαρχω,δεν εχω συναισθηματα,ο εαυτος μου στον καθρεφτη αγνωστος,ολα ψευτικα σαν σε ονειρο και απομακρα χωρις να μπορεις να τα νιωσεις και πολλα αλλα επι 20 χρονια ασταματητα για αυτο δεν το φοβαμαι πια απλα θα το συντριψω αυτη την φορα για παντα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    πως λεγεται το βιβλιο αυτο?
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    μαιρη, δυστηχως δεν υπαρχει υπαρχει θεραπεια για αυτο, οσοι εχουμε ΑΠΠ πρεπει να το αντεξουμε μεχρι να φυγει απο μονο του, ειναι απλα μια αμυνα στον εγκεφαλο. εχω χωθει βαθια σε ερευνες και πολλοι λενε οτι μπορει να υπαρχει μια διαταραχη στις ορμονες. ωστοσο καποιοι εχουν κανει βιντεο στο youtube και λενε να τρεξουμε να κανουμε εξετασεις.
    γιατι οι στιγμες περνανε πανε και πισω δε γυρνανε σα του ρολογιου τους δεικτες που πισω δε γυρνανε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Den υπάρχει θεραπεία για αυτή καθ αυτή την κατάσταση αλλά συνήθως η βάση είναι το άγχος. Εγώ από όταν με πιάσαν τα αντικαταθληπτικά στο άγχος μειώθηκε το φαινόμενο στο ελάχιστο...

  11. #11
    Είναι ένα ιδιαίτερο κομμάτι του εαυτού μας, από το οποίο ενδέχεται να μην απαλλαχθούμε τελείως, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενα και λειτουργικά άτομα. Η βελτίωση, με τα μέσα που ταιριάζουν στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά, μπορεί να είναι πέρα των προσδοκιών.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Phatox View Post
    μαιρη, δυστηχως δεν υπαρχει υπαρχει θεραπεια για αυτο, οσοι εχουμε ΑΠΠ πρεπει να το αντεξουμε μεχρι να φυγει απο μονο του, ειναι απλα μια αμυνα στον εγκεφαλο. εχω χωθει βαθια σε ερευνες και πολλοι λενε οτι μπορει να υπαρχει μια διαταραχη στις ορμονες. ωστοσο καποιοι εχουν κανει βιντεο στο youtube και λενε να τρεξουμε να κανουμε εξετασεις.
    Φιλε το ξεπερασες τωρα;
    Επειδη περνω και εγω την ιδια ακριβως περιπτωση με εσενα

  13. #13
    Καλησπέρα... Και εγώ το έχω από 13 χρόνων τν αποπροσωποίηση.. Δεν ηεξρα ποτέ τι ήταν.. Προσπαθούσα να ζήσω με αυτό τόσα χρόνια.. Προσπαθούσα να το αντιμετωπίσω.. Άλλες φορές με νικούσε κ άλλες το μιλούσα όπως όταν πήγα στν Πάτρα κ σπούδασα αυτό εξαφανίστηκε.. Μονο όταν γύρναγα στο χωριό μ με ξαναέπιανε..τωρα εδώ κ ένα μήνα είμαι σε αγωγή για αγχώδης διαταραχή.. Εδώ 3 βδομάδες με έντονη αποπροσωποίηση... Δεν υποχωρει με ττπ.. Δν ξέρω τι να κάνω... Δν βγαίνω έξω γτ το θέμα μ είναι το έξω με πιάνει έντονη αποπροσωποιηση έξω και όχι μέσα στο σπτιι πχ.. Δν ξέρω τι να κάνω.. Παλεύω με αυτό 17 χρόνια.. Δν θα φύγει ποτέ μάλλον... Αν μπορείτε πείτε μ πως νιώθεις κ εσύ, να πάρω λίγο κουράγιο

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    εγώ είχα περάσει ήπιες φασεις ΑΠΠ μετά την αποφοίτηση (λήξη περιόδου έντονου στρες) μετα την οποία δεν είχα προσδιορίσει τι θα κανω κ εκεί ενεργοποιήθηκε αυτό, και μετα τη στρατιωτική θητεία, εξαφανίστηκε μέτα μόνο του λόγω πολύ θετικών βιωμάτων , ζωής κ εμπειριων. Από το 2015 όμως άρχισε να συσσωρεύεται κ πάλι πολύ στρεσογόνα περίοδος με πολύ πίεση και μετα από μια θεραπεία ρεικι π χαλάρωσα μετά από πολύ καιρό ψυχολογικής εξάντλησης έπαθα κρίση πανικού κ μετα εχω μείνει με αυτό π απλα νιώθω οτι μιλάω κ σκέφτομαι , στο καθρέπτη με αγχώνει να κοιτάχτω γιατί δεν λαμβάνω καμμία ανάδραση είναι σαν να βλέπω κάδρο δεν νιώθεις συγκροτημένος, στη δουλειά κ στη σχολή νιώθω οτι εχω αποβλακωθεί , σε παρέες κανω ξύλινα χαμόγελα γιατί δεν αισθάνομαι τίποτα . Με έχει αγχώσει πολύ , έκανα μεγάλο αγώνα κ δεν το περίμενα να πάθω σοκ πάλι κ να δώσω κ άλλο αγώνα . Με αγαπημένα πρόσωπα δεν νιώθεις αυτην ενέργεια οταν ήσουν μαζί τους υποκρίνεσαι οτι χαίρεσαι . Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by dpisajoke View Post
    Αν ρωτατε εμενα τα κλασικα συμπτωματα της αποπροσωποποιησης-αποπραγματοποιησης. Νιωθω οτι δεν υπαρχω,δεν εχω συναισθηματα,ο εαυτος μου στον καθρεφτη αγνωστος,ολα ψευτικα σαν σε ονειρο και απομακρα χωρις να μπορεις να τα νιωσεις και πολλα αλλα επι 20 χρονια ασταματητα για αυτο δεν το φοβαμαι πια απλα θα το συντριψω αυτη την φορα για παντα.

    πως νιώθεις τώρα ; 5 χρονια μετά ;

Similar Threads

  1. Απροσωποποίηση
    By venom in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 76
    Last Post: 17-07-2015, 13:55
  2. Θεραπεία ΙΔΨ!
    By μαρκελα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 03:20
  3. ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-2013, 20:43
  4. Θεραπεία
    By vince8 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 14-09-2011, 23:09
  5. ΑΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ
    By lizard190 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-12-2008, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •