Το αυτι μου κουδουνιζει ασταματητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516

    Το αυτι μου κουδουνιζει ασταματητα

    Πριν απο 2-3 βδομαδες ξεκινησε το συγκεκριμενο προβλημα και κοντευω να τρελαθω. Ειναι αυτο που σιγουρα εχουμε παθει ολοι μας και κραταει 3-4 δευτερολεπτα και εξαφανιζεται. Απλα σε μενα ειναι μονιμο πλεον.

    Αρκετοι ανθρωπου πασχουν απο εμβοες στα αυτια αλλα το δικο μου διαφερει λιγο. (Δεν ξερω κατα ποσο συσχετιζεται με αυτο) Ενα βραδυ ξαφνικα επιστεφοντας απο το μπαλκονι με πιανει ενα φταρνισμα και το δεξι μου αυτι αρχισε να κουδουνιζει επι 6 ωρες. Πηγα για υπνο με ηρεμιστικα και το αλλο το πρωι ξυπνησα ενταξει.
    Την επομενη μερα ξυπναω το πρωι και διαπιστωνω οτι το αριστερο μου αυτι τωρα αρχιζει να παραγει ηχους πολυυυυ υψηλης συχνοτητας. Ο ηχος ειναι ολοιδιος με αυτον που παραγουν οι παλιες CRT τηλεορασεις απλα αυξομειωνεται συνεχως. Δεν θα ελεγα οτι με εχει φερει σε τετοιο σημειο που διαβαζω σε μερικους οτι θελουν να αυτοκτονησουν, ο ηχος ειναι ανεκτος αλλα τα ανεβοκατεβασμα ειναι λες και οπου παω εχω απο πισω μου μια CRT τηλεοραση να παιζει.

    Μπορει πχ για κανα 20 λεπτο να μην ακουω τιποτα και μετα ξεκινα παλι ο γολγοθας. Ακουω ενα πραγμα που κανει π.χ φσσσσσ-φσ-φσ-φσ-φσσσσσσ-φσ-φσσσσσ και παιει λεγοντας (συχνοτητα πανω-κατω). Δεν ειναι δηλαδη απλα ενας ηχος συνεχομενος υψηλης συχνοτητας. Τον εχω καθ ολη τη διαρκεια της μερας, και ολος περιεργως οταν κοιμηθω και τυχει να ξυπνησω για να αλλαξω πλευρα, ο ηχος δεν υπαρχει.

    Ειμαι 24, δεν εχω εκτεθει σε υψηλο θορυβο, η τελευταια φορα που πατησα σε αιθουσα με δυνατο ηχο ηταν σε κλαμπ..8 μηνες πριν. Ζω σε χωριο σε περιοχη που επικρατει απολυτη ησυχια. Σπανια βγαινω σε καφετεριες και τετοια οποτε μου κανει εντυπωσει πως μπορει να απεκτησα ακουστικο τραυμα. Μουσικη ακουω απο επαγγελματικα ακουστικα που απομωνονουν τους εξωτερικους ηχους και παντα σε φυσιολογικα επιπεδα οπου μπορω να συζητησω με καποιον ενω ακουω μουσικη).

    Επειδη οπως ειναι φυσικο το εχω ψαξει το θεμα και τις αιτιες του, παμε στα ηρεμιστικα. Τα ηρεμιστικα και ιδιαιτερα τα αντι-επιληπτικα οπως ειναι το tegretol (δεν ειναι ηρεμιστικο) ή το clonotril (βενζοδιαζεπινη/αντιεπιληπτικο) ειναι ενας παραγοντας. Ειμαι χρηστης του Clonotril αλλα δεν πιστευω πως η χρηση που κανω 1 φορα ανα 1-2 εβδομαδες να μου εχει προκαλεσει τετοια ζημια.


    Λενε επισης οτι το αγχος παιζει ρολο στην εμφανιση του συγκεκριμενου προβληματος. Πασχω απο γενικευμενο αγχος οποτε πιστευω οτι αυτη μπορει να ειναι η αιτια του προβληματος. Το τελευταια διαστημα ημουν ιδιαιτερα στρεσαρισμενος με οικονομικα κυριως θεματα που μου στερουσαν τον υπνο καθε βραδυ.
    Εαν γω πχ καταφερω και απαλλαχθω απο το αγχος, το προβλημα θα συνεχισει ή η ζημια ειναι ανεπανορθωτη ?
    Πραγματικα εχω αγχωθει απιστευτα με αυτο το προβλημα γιατι δεν ξερω αν θα αντεξω να ζω μια ζωη με αυτο και δεν θα τα τιναξω καποια στιγμη. Σημειωτεον οτι η μουσικη και κανενας ηχος δεν μπορουν να καλυψουν το συγκεκριμενο θορυβο. Και σε κλαμπ να εισαι αν σου βαλουν μια τηλεοραση CRT απο πισω για να καταλαβετε, παλι θα νιωθετε αυτο τον ηχο.

    Kατι αλλο που υποπτευομαι ειναι ο ιδιος ο ηχος της crt τηλεορασης που εχουμε να μου προκαλεσε τετοια βλαβη. Η τηλεοραση κυριολεκτικα παιζει 24/7 επειδη η οικογενεια μου ειναι σπιτογατοι και κοιτανε TV απο το πρωι αλλα και καθως κοιμουνται το βραδυ!! Συν το οτι η οικογενια μου προκαλουν απιστευτη ηχορυπανση. Ο πατερας μου εχει βροντερη φωνη, η τηλεοραση παιζει συνεχως, στην αδερφη μου αρεσει να μιλαει δυνατα και να τραγουδαει και καποιες φορες τρελαινομαι και αναγκαζομαι να φοραω τα ακουστικα απομονωσης εξωτερικων ηχων χωρις μουσικη για να σωθω απο την φασαρια στο σπιτι.
    Οι δυνατοι θορυβοι επιδεινωνουν την κατασταση.
    Ενα αλλο αξιοπεριεργο ειναι οτι η συχνοτητα που ακουω αλλαζει αναλογα με το τι δειχνει το LCD μονιτορ του υπολογιστη!
    Μαυρη τελειως εικονα και ασπρη εχουν αλλη συχνοτητα στο αυτι μου. Εβαλα την αδερφη μου με κλειστα τα ματια να εναλλασει εικονες χωρις να ξερω ποια εχει (μαυρη η ασπρη) και μπορω να διακρινω ποτε αλλαζει!

    Δεν ξερω τι ιατρο πρεπει να επισκεφθω, ψυχιατρο για το αγχος ? Νευρολογο ? ΩΡΛ ?
    Θα κλεισω παρεμπιτοντως σε ΩΡΛ αλλα το μονο που μπορει να κανει ειναι πλυση αυτιου σε περιπτωση που εχω συσσωρευμενο βυσμα. Αλλα ακουω μια χαρα, να πω οτι μειωθηκε η ακοη μου εστω και στο ελαχιστο για να δικαιολογησω την κυψελιδα...
    Σας εχει τυχει εσας τετοιο πραγμα και για τοσο χρονικο διαστημα ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε διαβασα ολο το ανελειτο κατεβατο αλλα οι δυνατοι ηχοι μπορουν να προκαλεσουν τετια προβληματα το γραφουν πολες συσκευες που εχουν ακουστικα εγω τουλαχιστον τοτε βουιζε τ αυτι μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Αλλη φορα θα το κανω ηχογραφηση για να μην χρειαζεται να διαβαζεις ενα κατεβατο, το οποιο εχει παραγραφους και μπορεις να βρεις πολυ χειροτερα στο φορουμ με μεγαλυτερη εκταση και καμια παραγραφο .
    Πως αλλιως δηλαδη να το εξηγησω ? Εαν δεν εχεις να προσφερεις κατι ουσιωδες, τοτε μην μπαινεις στον κοπο να το διαβασεις και να απαντησεις. Δεν σε υποχρεωνει κανενας.
    Αν το διαβαζες επισης θα εβλεπες οτι δεν εχω εκτεθει σε καμια δυνατη πηγη θορυβου τους τελευταιους 8 μηνες
    Last edited by stefamw; 22-01-2016 at 02:34.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μα το ουσιωδες το λεω εσυ το γραφεις σου εγω παντως απ οτι ξερω τον εαυτο μου οσες φορες εκτεθηκα σε δυνατους θορυβους μετα βουιζαν τ αυτα μου
    τωρα μη προσπαθεις να πεισεις εμενα οτι αυτο δε συνεβει πολυ λιγο με ενδιαφερει δικο σου ειναι το θεμα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αλλα επισκεψου κ κανενα νευρολογο αν θες για να λες οτι θα κλισεις ραντεβου απο ωρα σε ωρα κατι θα ξερεις.

  6. #6
    Μην ανησυχεις φιλε, εχω αυτους τους ηχους απο παντα. Πανω απο δεκα χρονια, τους εχω συνηθισει πια, δεν ειναι τιποτα. Επισκεψου εναν ωρλ να σε καθησυχασει. Οταν λες "Σημειωτεον οτι η μουσικη και κανενας ηχος δεν μπορουν να καλυψουν το συγκεκριμενο θορυβο." τι ακριβως εννοεις? Οτι οταν ακους μουσικη ας πουμε ή τηλεωραση να παιζει, σηνεχιζεις να ακους αυτον τον ηχο? Εστω και αν η μουσικη ειναι σε κανονικη ενταση?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by NikosK View Post
    Μην ανησυχεις φιλε, εχω αυτους τους ηχους απο παντα. Πανω απο δεκα χρονια, τους εχω συνηθισει πια, δεν ειναι τιποτα. Επισκεψου εναν ωρλ να σε καθησυχασει. Οταν λες "Σημειωτεον οτι η μουσικη και κανενας ηχος δεν μπορουν να καλυψουν το συγκεκριμενο θορυβο." τι ακριβως εννοεις? Οτι οταν ακους μουσικη ας πουμε ή τηλεωραση να παιζει, σηνεχιζεις να ακους αυτον τον ηχο? Εστω και αν η μουσικη ειναι σε κανονικη ενταση?
    Δεν ανησυχω για καποιο προβλημα υγειας που μπορει να εγκυμονει, εξαλλου οι περιπτωσεις ογκου ειναι πολυ σπανιες και ιδιως στην ηλικια μου. Δεν εχω ουτε ζαλαδες-ναυτιες, πονοκεφαλο ή υψηλη πιεση. Το αντιθετο μαλιστα, χρονιος υποτασικος.
    Παντα προσεχα την διατροφη μου σε σημειο υπερβολης καμια φορα (κομμενα γλυκα, καταναλωση υπερτροφων κτλ) και ασκουμαι εντατικα εδω κ χρονια.
    Παντως ναι σε οποιαδηποτε ενταση και αν βαλω την μουσικη παντα ακουγεται αυτος ο ηχος απο πισω γιατι απλουστατα ειναι σε τοσο υψηλη συχνοτητα που απλα συνοδευει εναν ηχο και δεν το καλυπτει. Το σπαστικο δεν ειναι απλα οτι κουδουνιζει, ενα κουδουνισμα που θα ηταν σε μια συχνοτητα θα ηταν πιο υποφερτο. Η συχνοτητα που ακουω ανεβοκατεβαινει σε τυχαια διαστηματα λες και λαμβανω σηματα μορς σε μονιμη βαση και μου αποσπα την προσοχη με αποτελεσμα κοντευει να με τρελανει.
    Ο ηχος που κανει η CRT τηλεοραση που εχουμε στο σπιτι την κανει ανυποφορη να παιζει γιατι ο ηχος ειναι ακριβως στην ιδια συχνοτητα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    14
    Καλησπέρα και από μένα. Γράφω για πρώτη φορά στο φόρουμ. Φίλε NikosK εδώ και 7 μήνες περίπου έχω και γω αυτούς τους ήχους από το αριστερό αυτί. Εχω πάει σε αρκετές ειδικότηρες γιατρών με πρώτο τον ΩΡΛ και κανείς δεν βρήκε πρόβλημα. Ωστόσο εγώ ακόμα είμαι αγχωμένος με την ιδέα ότι θα τους έχω για πάντα. Στην καθημερινότητα δεν τους αντιλαμβάνομαι καθόλου παρά μόνο το βράδυ , οπότε με ενοχλούν στον ύπνο. Θυμάσαι μετά από πόσο διάστημα κατάφερες να τους συνηθίσεις? είχες ποτέ πρόβλημα με τον ύπνο. Όποιος θέλει μπορεί να σχολιάσει πάνω στο θέμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    και εγώ έχω ένα μόνιμο βουητό στα αυτιά εδώ και χρόνια. Αλλά είναι μόνιμο και σε απαράλλαχτη ένταση...οπότε δεν με ενοχλεί. Καμιά φορά έχει τύχει να σκέφτομαι γιατί δεν σταματά, τι συμβαίνει και κάπως πανικοβαλλόμουν. Θυμάμαι παλιά ότι αυτό το βουητό υπήρχε αν γύριζα από κανένα μαγαζί που έπαιζε δυνατά μουσική. Τώρα έχω παρατηρήσει ότι αν πάω σε μαγαζί θα υπάρχει το βουητό που υπήρχε και παλιά και θα επικαλύπτει το μόνιμο.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μα αφου το λες κ μονος σου οτι ακουγες δυνατα μουσικη αυτο του λεγα κ ακομα δε το πιασε κ κολησε στο οτι ελεγα οτι δε διαβασα ολο το κατεβατο..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειχα κανει ζημια στο ακουστικο μου νευρο , απο μια φαεινη ιδεα που ειχα να συνδεσω μια φιαλη καταδυσεων με μια αεροκορνα , και γυρναγα στους δρομους , με ταυτοκινητο , με την φιαλη στα ποδια μου , κι την αεροκορνα να κρεμεται εξω απο το παραθυρο του οδηγου , παρεα στο αμαξι , χαβαλες , κατι πανηγυριζαμε , ε , μετα , μουμεινε ενα βουητο στο αριστερο αυτι , το εκτεθειμενο στο παραθυρο , εκανα εξετασεις , και μειχαν καταδικασει σε μονιμο βουητο , το ακουγα παντα σε ησυχια , σαν ναχει μεινει ανοικτη μια τηλεοραση , παρολαυτα , μετα απο 3 χρονια , περασε , και δεν επανεμφανισθη , παντως η εκθεση σε ισχυρο ηχο , μπορει να κανει ζημια στο ακουστικο νευρο , εχω ομως και φιλο ,που οταν εχει αγχος , δλδ συνεχει α , ειναι αγχωδης , εχει βουητο , οποτε , αφου δεν εχεις εκτεθςει σε ισχυρο ηχο , μαλλον εισαι στην κατηγορια αγχους...................................... .....ο ΩΡΛ μουχε πει , οτι υπαρχει η συγχρονη ασθενεια του ροκ εντ ρολ , απο δυνατη μουσικη , ειτε οδηγεισαι σε μειωση ακουστικη ικανοτητα , ειτε σε βουητο ................

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μα αφου το λες κ μονος σου οτι ακουγες δυνατα μουσικη αυτο του λεγα κ ακομα δε το πιασε κ κολησε στο οτι ελεγα οτι δε διαβασα ολο το κατεβατο..
    Ρε ανθρωπε, που γραφω οτι ακουγα δυνατα μουσικη παλια ???? Νιωθεις ??? Το αντιθετο μαλιστα λεω, οτι παντα ακουγα μουσικη απο τα ακουστικα σε φυσιολογικα πλαισια και σε ενταση που μπορουσα να κανω και συζητηση ταυτοχρονα με καποιον
    Ειχα πατησει μια φορα σε club το καλοκαιρι, η συχνοτητα που πατουσα σε χωρους με δυνατη μουσικη ηταν μια φορα στο διμηνο πριν απ αυτο και συνηθως ηταν σαββατιατικες ταβερνες με ζωντανη μουσικη που ειναι σε χαμηλοτερα επιπεδα απο τα club. Εχω φιλους που αν δεν πανε σε club τουλαχιστο 1 φορα την εβδομαδα τρελαινονται και δεν εχουν το παραμικρο προβλημα με την ακοη τους.

    Τους ηχους παντως δεν μπορω να τους συνηθισω, αυξομειωνονται ολη την ωρα, καποιες νυχτες κατεφευγω σε ηρεμιστικα για να μπορεσω να κοιμηθω.

    @Μacgyver χαιρομαι που σου εφυγε το προβλημα, θελω να ελπιζω πως θα ειναι κατι παροδικο και σε μενα.
    Απο τη στιγμη που δεν θυμαμαι να ηταν κατι που ξεκινησε απο δυνατο θορυβο θελω να ελπιζω πως ειναι απο το αγχος. Ισως πω τον ιατρο μου να μου γραψει κανα στεντον που ειναι μεγαλης διαρκειας και να τα παιρνω πιο συχνα οταν νιωθω αγχος μπας και σωθω.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Ρε ανθρωπε, που γραφω οτι ακουγα δυνατα μουσικη παλια ???? Νιωθεις ??? Το αντιθετο μαλιστα λεω, οτι παντα ακουγα μουσικη απο τα ακουστικα σε φυσιολογικα πλαισια και σε ενταση που μπορουσα να κανω και συζητηση ταυτοχρονα με καποιον
    Ειχα πατησει μια φορα σε club το καλοκαιρι, η συχνοτητα που πατουσα σε χωρους με δυνατη μουσικη ηταν μια φορα στο διμηνο πριν απ αυτο και συνηθως ηταν σαββατιατικες ταβερνες με ζωντανη μουσικη που ειναι σε χαμηλοτερα επιπεδα απο τα club. Εχω φιλους που αν δεν πανε σε club τουλαχιστο 1 φορα την εβδομαδα τρελαινονται και δεν εχουν το παραμικρο προβλημα με την ακοη τους.

    Τους ηχους παντως δεν μπορω να τους συνηθισω, αυξομειωνονται ολη την ωρα, καποιες νυχτες κατεφευγω σε ηρεμιστικα για να μπορεσω να κοιμηθω.
    και σε μένα τους πρώτους μήνες υπήρχε αυξομοίωση της έντασης αλλά τώρα έχουν μαλακώσει αρκετά, αλλά το σκέφτομαι δειαρκώς παρόλο που μου μου είναι αντιληπτοί μόνο στην ηρεμία

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Gim View Post
    και σε μένα τους πρώτους μήνες υπήρχε αυξομοίωση της έντασης αλλά τώρα έχουν μαλακώσει αρκετά, αλλά το σκέφτομαι δειαρκώς παρόλο που μου μου είναι αντιληπτοί μόνο στην ηρεμία
    Eισαι τυχερος που ειναι μονο στην ηρεμια και μπορεις με καποιο τροπο να το καλυψεις, εμενα τιποτα δεν πιανει
    Απλα συνοδευει καθε ηχο που μπορω να ακουσω.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    14
    [QUOTE=stefamw;587978]Eισαι τυχερος που ειναι μονο στην ηρεμια και μπορεις με καποιο τροπο να το καλυψεις, εμενα τιποτα δεν πιανει
    Απλα συνοδευει καθε ηχο που μπορω να ακουσω.[/QUOT

    έχεις πάει σε γιατρό?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ
    By secretly in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 30
    Last Post: 06-10-2012, 00:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •