απο την αρχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 147
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715

    απο την αρχη

    Μπήκα στον 5ο μηνα που σταματησα τα φαρμακα..και να μαι πάλι στην αρχη απο οπου ξεκινησα να παιρνω τα φαρμακα. δεν μπορω να σηκωθω απο το κρεβατι!!..σερνομαι για να βγαλω τον σκύλο και επιστρεφω και ξαναπεφτω.οι υποχρεωσεις τρεχουν κ εγω δεν μπορω ουτε καν να ασχολειθω...ναι απο αυτο το σημειο συρθηκα πριν 2 χρονια και πήγα να π΄ρω τα χαπια για να μπορεσω να σταθω στα ποδια μου. ειμαι σε αυτην την κατασταση απο πριν την πρωτοχρονια και δεν μπορω να συνέλθω με τιποτα... παρελυσα..20 ωρες στο κρεβατι καθημερινα.
    δεν ξερω που θα με βγαλει αυτη η κατασταση... θελω να βγω απο αυτο και δεν μπορω..καθε φορα γινετε ολο και πιο δυσκολο το καθε μου βημα ολο και πιο βαρυ.οτι και να κανω για να ξεφυγω πάλι εδω καταλήγω...και κανεις δεν νοιαζεται!..με παιρνουν τηλεφωνο οι δικοι μου απλα για να δουν αν ζω πως ειμαι ..φοβουντε να πλησιασουν. μολις πήρα την μητερα μου τηλέφωνο, να ερθει απο εδω ..δεν το εχω ξανακανει αυτο...δεν ξερω σε τι θα με ωφελησει αυτο..και να θα με ωφελήσει ή θα με κανει χειροτερα, αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω . λενε πως το πρωτο βημα ειναι να ζητησεις βοηθεια..και το κανα.ειμαι στον πάτο πλεον.
    αυτη ειναι η καταθλιψη...η παραλυση
    η θεραπεια? δεν ξερω πια..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρεα μου ακουσε με λιγο τα αντικαταθλιπτικα χρειαζονται για να νγαζουμε τισ υποχρεωσεισ κ με κανενα τσαγακι ωραιο σε ενα χρονο αμα κανεισ κ λιγο γυμναστικη θα επανελθεισ ακου τον παλιο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κ γω τα παιρνω για να ζω δεν τα παιρνω απο χομπυ σε παρακαλω μη με στεναχωρας δεν περνιεται αυτο μονη σου ειναι λαθοσ νοοτροπια αν νομιζεισ οτι ξεπερνιεται μονο του με τιποτα δε γινεται αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Θα τα παιρνεισ κ θα σ πω εγω τροπουσ να καταλαβαινεισ πωσ εισαι κανονικα ενω τα παιρνεισ εγω ασ πουμε καταλαβαινω αν δε τα παρω θα μαι ζομπι κ ουτε να κοιμηθω μπορω ουτε να φαω σε παρακαλω κουκλα μου ειναι κριμα να ταλαιπωριεσαι οταν υπαρχει λυση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    τα χαπια δεν με βοηθησαν .. εκοψα τον μπάφο μεν ..αλλα τιποτα αλλο δεν εκαναν ... απλα μουδιασαν το κεφαλι μου..να ζω ετσι οπως ζω χωρις να υποφερω ειναι ακομα χειροτερο...πως θα αλλαξεις κατι αν δεν νιωσεις την αναγκη να το κανεις...αν δεν υποφερεις σε αυτην την μοναξια πως θα βγεις απο αυτην? ...εδωσα 2 χρονια περιθωριο και δεν με αλλαξαν. .. θελω πολυ να γυμναστω αλλα δεν εχω κουραγιο να το κανω..με σπρωχνω με βια για να περπατησω δεκα λεπτα και μετα βουλιαζω χειροτερα!!

  6. #6
    Αχ, ρεακι μου, η διακοπη των χαπιων προκαλει μαλλον κατι σαν παραλυση εγκεφαλικη... ετσι το εχω μεταφρασει.
    Εκει στους 5 με εξι μηνες εγω περασαν μειζον καταθλιπτικο επεισοδιο. Δεν ξερω αν ειναι λυση τα χαπια, οταν εχεις αποφασισει πλεον πως δεν τα θες τα ατιμα. Αλλά ειναι το να βρεις απο καπου να κρατηθεις. Εγω δεν εβλεπα πουθενα κρατημα και πηγα στον ψυχο κουκου. Απο την αλλη μπορει να ειναι και φυσιολογικο για ενα διαστημα να νιωθει ενας ανθρωπος ετσι... να θελει να κοιμηθει, να θελει χρονο να αποδεχτει την πραγματικοτητα. Ειναι που ζουμε σε εποχη που δεν δινεται χρονος ιασης αλλά πρεπει να σηκωνεσαι γρηγορα, να τρεχεις γρηγορα κτλ κτλ κτλ.
    Ευχομαι και ελπιζω να βοηθησει η παρουσια της και να νιωσεις καλυτερα. Μια μορφη φροντιδας δεν ειναι κατι κακο. Ισα ισα καποιες φορες ειναι λυτρωτικο.

    Καλη υπομονη και ευχομαι λιγο φως ρεακι στην ψυχη σου !!! Μη διστασεις να μιλησεις με ειδικο αν τυχον δεν αντεξεις. Αρκει να ειναι ενας σωστος αυτη τη φορα.
    Δυναμη ρεακι μου, εισαι δυναμη, απλως ειναι η φαση ιασης, η φαση αποσυρσης μεχρι να ξανα βγεις στο "παιχνιδι".
    Μακαρι να ειχα καποια λυση εκτος της αγωγης αλλα δεν εχω
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Ένα μάθημα που πήρα απ'ολα τα χρόνια είναι να μην είμαι τόσο περήφανη στο να ζητήσω βοήθεια από εκεί που ίσως μπορούν να μου τη δώσουν.... Συνήθως δεν είναι πολλοί αυτοί που μπορούν ουσιαστικά να σε βοηθήσουν... Δέξουν τη βοήθεια της μαμάς σου, ακόμα και αν είναι να σου φτιάξει ένα φαγητό ή να σε βοηθήσει να κάνεις τις δουλειές σου...
    Καλά έκανες και έκοψες τον μπάφο... Αλήθεια δε σε βοήθησαν πουθενά αλλού τα χάπια; Μιλάς με κάποιον; Ψυχολόγο ή ψυχίατρο;

    Πάντως πιστεύω παίζει πολύ μούδιασμα γενικά αυτή την εποχή, ξέρεις στη μέση του χειμώνα... μετά τις γιορτές... κρύο... Βλέπω πολύ κόσμο να χουχουλιάζει και να βαριέται που ζει, πόσω μάλλον εμείς οι καταθλιπτικοί... Εγώ προσωπικά έχω φτάσει στον πάτο εδώ και 3 εβδομάδες... Μέσα, βαρεμάρα, καμιά όρεξη για τίποτα, αυπνίες.... κακές σκέψεις. Μετά από 4 σχεδόν χρόνια ξαναπήγα σε ψυχίατρο. Ξεκίνησα αγωγή χθες με entact και νιώθω μια ψιλοναυτία... αλλά τι να κάνουμε υπομονή.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ετσι ακριβως ημουν πριν ξεκινησω τα χαπια... και πάντα με επιανε αυτη η λουμπα, αλλα για μικροτερα χρονικα διαστηματα. τωρα ενα μηνα δεν μππρω να σηκωθω στα ποδια μου..θα σταματησει αυτο ή θα μεινω ετσι ? θα συνελθω?
    η μητερα μου ηρθε, καθαριζει το σπίτι ..νιωθω καλα να την εχω εδω κοντα μου...με φοβαμαι μονη μου..κανω ασχημες σκεψεις

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Και συμφωνώ και μαζί σου Constantly curious ότι η διακοπή των χαπιών είναι ένα από τα δυσκολότερα πράγματα! Και εμένα τότε, πριν 3 χρόνια που τα έκοψα μετά από 6μηνο, πάλι τα entact, τα έκοψα μόνη,χωρίς παρακολούθηση! Και άρχισαν κάτι κρίσεις πανικού, κάτι φοβίες ότι θα πεθάνω, χάλια διάθεση, όρεξη για τίποτα... Τελικά μου πήρε πάνω από 6μηνο μετά το τέλος της θεραπείας για να έρθω στα ίσια μου.Αλλά να, που έπεσα πάλι, αλλά τι να κάνουμε. Αυτή τη φορά θα τα σταματήσω με πολύ προσοχή...

    Ρέα χρειάζεσαι στήριξη τώρα. Η θεραπεία δεν τελειώνει όταν τελειώνουμε τα χάπια, υπαρχει και η φάση της συντήρησης, που προσπαθούμε να κρατήσουμε τη διάθεση σε καλά επίπεδα. Ελπίζω να μιλάς με κάποιον. Καλά κάνεις που έχεις τη μανούλα σου, μαγειρέψτε, φάτε, πιες κανα χυμό πορτοκάλι... στείλε την να σου ψωνίσει τίποτα ή να σου τακτοποιήσει καμιά εξωτερική δουλειά. Αν μπορεί να σου πάρει λίγο βάρος από πάνω σου, από το αγχος των υποχρεώσεων. Πες της πως νιώθεις, την αλήθεια. Ότι εισαι πεσμένη και θες λίγο ντάντεμα... το χρειάζεσαι. Όχι δε θα μείνει έτσι αυτό, θα συνέλθεις. Τώρα αν χρειάζεσαι ξανά αγωγή με φάρμακα είναι στην κρίση του γιατρού, αλλά σίγουρα χρειάζεσαι να μιλάς για να φεύγουν από μέσα σου οι κακές σκέψεις και να κάνεις απλά πραγματάκια να παίρνεις μικρές χαρές, ένα φαγητό, ένα γλυκό..μια ταινία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Βρε κουκλα δοκιμασε ενα σνρι ειναι καλυτερα αυτα πρωτον βρεσ να πιεισ χαμομηλι τσαι απο το χωριο αμα θεσ να σ στειλω ενα βαζο κ δευτερον απο καφεδεσ εσπρεσσο τα καλα χαρμανια πιστεψε με αξιζει τον κοπο κ με λιγο περπατημα θα συνελθεισ σε παρακαλω ακουμε πρεπει να βρεισ τισ καλεσ ποιοτητεσ αξιζει τον κοπο κ στη διατροφη σου να το κανεισ αυτο αξιζει τον κοπο ακουσε με πηγαινε στο σουπερ κ παρε το πιο ακριβο τσαι δοκιμασε τουσ δρομουσ του τσαγιου θα σ στελνα εγω αλλα δε θελω να γραψω τα στοιχεια μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μαγειρεψε ενα ωραιο φαγητο εχει χαλασει η απολαυση γι αυτο δε μπορεισ να κουνηθεισ γινεται αυτο απο καταθλιψη το χω παθει κι εγω ζουσα μηχανικα για κανα χρονο μην τα παρατασ φροντισε τον εαυτο σου αγορασε το πιο ωραιο κρασι που θυμασαι να ηπιεσ εγω ετσι κανω θυμισου τι σ εδωσε απολαυση αμα δε θυμασαι δοκιμασε κατι καινουριο θα δεισ οτι πιανει το κολπο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πηγαινε στο σουπερ τησ γειτονιασ σου και παρε ενα ωραιο τσαι απο τουσ δρομουσ τ τσαγιου θα ηρεμησεισ κατευθειαν ενα καρδαμο ενα φασκομηλο ακουσε με κ πιεσ δεν κανω διαφημιση να κοιτασ την ποιοτητα να ειναι η καλυτερη το πιο ακριβο παρε ειναι για τον εαυτο σου φερσου καλα στον εαυτο σου κ ουτε ψυχοθεραπεια εχεισ αναγκη ουτε τιποτα προσπαθησε να φερεσε καλα στον εαυτο σου οχι οπωσ σ μαθανε οπωσ θεσ εσυ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω πινω τα καλυτερα χαρμανια του κοσμου απο εσπρεσσο κ χαμομηλι το χαμομηλι το παραγω κ απο καφε εχουμε σοβαρουσ ανθρωπουσ εδω κ πινουμε τα καλυτερα που υπαρχουν αξιζει τον κοπο ακουσε με
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Πηγαινε στο σουπερ τησ γειτονιασ σου και παρε ενα ωραιο τσαι απο τουσ δρομουσ τ τσαγιου θα ηρεμησεισ κατευθειαν ενα καρδαμο ενα φασκομηλο ακουσε με κ πιεσ δεν κανω διαφημιση να κοιτασ την ποιοτητα να ειναι η καλυτερη το πιο ακριβο παρε ειναι για τον εαυτο σου φερσου καλα στον εαυτο σου κ ουτε ψυχοθεραπεια εχεισ αναγκη ουτε τιποτα προσπαθησε να φερεσε καλα στον εαυτο σου οχι οπωσ σ μαθανε οπωσ θεσ εσυ
    Quote Originally Posted by rea View Post
    Μπήκα στον 5ο μηνα που σταματησα τα φαρμακα..και να μαι πάλι στην αρχη απο οπου ξεκινησα να παιρνω τα φαρμακα. δεν μπορω να σηκωθω απο το κρεβατι!!..σερνομαι για να βγαλω τον σκύλο και επιστρεφω και ξαναπεφτω.οι υποχρεωσεις τρεχουν κ εγω δεν μπορω ουτε καν να ασχολειθω...ναι απο αυτο το σημειο συρθηκα πριν 2 χρονια και πήγα να π΄ρω τα χαπια για να μπορεσω να σταθω στα ποδια μου. ειμαι σε αυτην την κατασταση απο πριν την πρωτοχρονια και δεν μπορω να συνέλθω με τιποτα... παρελυσα..20 ωρες στο κρεβατι καθημερινα.
    δεν ξερω που θα με βγαλει αυτη η κατασταση... θελω να βγω απο αυτο και δεν μπορω..καθε φορα γινετε ολο και πιο δυσκολο το καθε μου βημα ολο και πιο βαρυ.οτι και να κανω για να ξεφυγω πάλι εδω καταλήγω...και κανεις δεν νοιαζεται!..με παιρνουν τηλεφωνο οι δικοι μου απλα για να δουν αν ζω πως ειμαι ..φοβουντε να πλησιασουν. μολις πήρα την μητερα μου τηλέφωνο, να ερθει απο εδω ..δεν το εχω ξανακανει αυτο...δεν ξερω σε τι θα με ωφελησει αυτο..και να θα με ωφελήσει ή θα με κανει χειροτερα, αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω . λενε πως το πρωτο βημα ειναι να ζητησεις βοηθεια..και το κανα.ειμαι στον πάτο πλεον.
    αυτη ειναι η καταθλιψη...η παραλυση
    η θεραπεια? δεν ξερω πια..
    αγαπητη ρεα,
    ημουν στην ιδια κατασταση πριν αρκετα χρονια.
    εγω λογω του χαρακτηρα μου που δεν αποδεχεται συμβουλες και νουθεσιες , αποφασισα οτιτα φαρμακα ηταν η μονη λυση για μενα.
    ευτυχως εδρασαν γρηγορα και σε μερικους μηνες συνηλθα.
    οποτε προσπαθουσα να τα κοψω ξανακυλουσα ,και ετσι αποφασισα να τα παρω συνεχως για πεντε χρονια.
    οταν πια αισθανθηκα αρκετα ασφαλης ,αρχισα να τα περιοριζω σταδιακα ,επιστρεφοντας αμεσως στην προηγουμενγ μικροτερη δοση μολις αισθανομουνα ασχημα και για οσο διαστημα χρειαζοταν!

    τελικα αυτο κρατησε αλλα 5χρονια ,αλλα στο τελος καταφερα να τα διακοψω εντελως.
    τωρα ειμαι εδω και 3 χρονια χωρις αγωγη ,και πολυ καλα στην ζωη μου.
    αυτη ειναι η εμπειρια μου, αλλα και παλι ισως η λυση αυτη δεν ειναι για ολους.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ελις..δεν με καταλαβαινεις!... δεν πειραζει το ξερω οτι προσπαθεις γλυκε μου..και σε ευχαριστω

    κωστα μου εμενα τα χαπια δεν με βοηθησαν .. μπραβο σου που τα καταφερες να βγεις απο ολο αυτο ..ξερω ποση δυναμη χρειαζεται...μακαρι να βρω και εγω την ιδια δυναμη!

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Για αρχή.
    By ana21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 25-12-2014, 23:08
  2. Μια νέα αρχή;
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2014, 13:06
  3. αρχή
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 158
    Last Post: 14-06-2011, 23:18
  4. Καινούρια αρχή....?
    By spha in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-02-2011, 01:00
  5. Για αρχή...
    By Aerinos_Ouranodromos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-03-2007, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •