Απορία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Απορία.

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675

    Απορία.

    Καλημέρα,

    Υπάρχει περίπτωση ένας άνθρωπος, που μια ζωή είχε άγχος και φόβο για θέματα υγείας ως επί το πλείστον, να έχει κατάθλιψη και να μην το ξέρει; Πχ, παρατηρώ στον εαυτό μου ότι τα τελευταία χρόνια, κατά περιόδους, αγχωνόμουν για πολλά θέματα, υγείας, σχέσεων κλπ. Αισθανόμουν άσχημα, αλλά δεν αντιδρούσα για αυτά, συνήθως η στενοχώρια μου έπαιρνε δυο μορφές: ή γινόμουν απαθής ή αποκτούσα φοβία για μια αρρώστια ή για κάτι τέλος πάντων σχετιζόμενο με το σώμα μου και τις λειτουργίες του!! Είχα ταχυκαρδίες, οι οποίες ως έναν βαθμό οφείλονταν στον τρόπο ζωής που έκανα/κάνω...Τον τελευταίο, όμως, καιρό έχω και άλλα συμπτώματα, διαρκές άγχος, ανησυχία, δυσκολία στον ύπνο, η όρεξή μου έχει αλλάξει/μειωθεί και έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για τη ζωή. Μέχρι τώρα δεν πίστευα ότι έχω κατάθλιψη -το ίδιο και η ψυχίατρός μου-, αλλά τα συμπτώματα είναι επίμονα και με γεμίζουν άγχος. Υπάρχει περίπτωση να ξεκινάει η κατάθλιψη έτσι; Και γιατί, λόγω άγχους, του μονότονου τρόπου ζωής που κάνω, των απογοητεύσεών μου ή των φόβων που έχω αναπτύξει για τις διάφορες αρρώστιες;

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Καλημέρα,

    Υπάρχει περίπτωση ένας άνθρωπος, που μια ζωή είχε άγχος και φόβο για θέματα υγείας ως επί το πλείστον, να έχει κατάθλιψη και να μην το ξέρει; Πχ, παρατηρώ στον εαυτό μου ότι τα τελευταία χρόνια, κατά περιόδους, αγχωνόμουν για πολλά θέματα, υγείας, σχέσεων κλπ. Αισθανόμουν άσχημα, αλλά δεν αντιδρούσα για αυτά, συνήθως η στενοχώρια μου έπαιρνε δυο μορφές: ή γινόμουν απαθής ή αποκτούσα φοβία για μια αρρώστια ή για κάτι τέλος πάντων σχετιζόμενο με το σώμα μου και τις λειτουργίες του!! Είχα ταχυκαρδίες, οι οποίες ως έναν βαθμό οφείλονταν στον τρόπο ζωής που έκανα/κάνω...Τον τελευταίο, όμως, καιρό έχω και άλλα συμπτώματα, διαρκές άγχος, ανησυχία, δυσκολία στον ύπνο, η όρεξή μου έχει αλλάξει/μειωθεί και έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για τη ζωή. Μέχρι τώρα δεν πίστευα ότι έχω κατάθλιψη -το ίδιο και η ψυχίατρός μου-, αλλά τα συμπτώματα είναι επίμονα και με γεμίζουν άγχος. Υπάρχει περίπτωση να ξεκινάει η κατάθλιψη έτσι; Και γιατί, λόγω άγχους, του μονότονου τρόπου ζωής που κάνω, των απογοητεύσεών μου ή των φόβων που έχω αναπτύξει για διάφορες αρρώστιες;
    Γιατί,τι τρόπο ζωής έκανες/κάνεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Δεν περπατάω 14 χρόνια, παίρνω επί 16 χρόνια φαρμακευτική αγωγή (κορτιζόνη) με αποτέλεσμα να έχω παραπανίσια κιλά και γενικότερα -όπως καταλαβαίνεις- κάθομαι και στενοχωριέμαι.

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Δεν περπατάω 14 χρόνια, παίρνω επί 16 χρόνια φαρμακευτική αγωγή (κορτιζόνη) με αποτέλεσμα να έχω παραπανίσια κιλά και γενικότερα -όπως καταλαβαίνεις- κάθομαι και στενοχωριέμαι.
    Για τα παραπανίσια κιλά,γίνεται να χαθούν με δίαιτα.
    Πάντως ρώτα την ψυχίατρο σου στην επόμενη συνεδρία όλα όσα σκέφτηκες και έγραψες τώρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Για τα παραπανίσια κιλά,γίνεται να χαθούν με δίαιτα.
    Πάντως ρώτα την ψυχίατρο σου στην επόμενη συνεδρία όλα όσα σκέφτηκες και έγραψες τώρα.
    Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες, η ψυχίατρός μου βέβαια βλέπει πολύ άγχος (αναμενόμενο) και μάλλον θα χρειαστεί να πάρω κάποιο φάρμακο. Θα δείξει.
    Τα κιλά δε με απασχολούν πλέον, σίγουρα όμως προκαλούν πολλές δυσκολίες, κινητικές ως επί το πλείστον. Αν κάποια στιγμή μπω στη διαδικασία να χάσω κιλά, με φυσιολογικό τρόπο και όχι γιατί θα μου έχει κοπεί ολότελα η όρεξη, θα το κάνω για λόγους υγείας.

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες, η ψυχίατρός μου βέβαια βλέπει πολύ άγχος (αναμενόμενο) και μάλλον θα χρειαστεί να πάρω κάποιο φάρμακο. Θα δείξει.
    Τα κιλά δε με απασχολούν πλέον, σίγουρα όμως προκαλούν πολλές δυσκολίες, κινητικές ως επί το πλείστον. Αν κάποια στιγμή μπω στη διαδικασία να χάσω κιλά, με φυσιολογικό τρόπο και όχι γιατί θα μου έχει κοπεί ολότελα η όρεξη, θα το κάνω για λόγους υγείας.
    Καρφί το τελευταίο? :Ρ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Καρφί το τελευταίο? :Ρ
    Θα μπορούσε κάλλιστα, δεν ήταν όμως αυτή η πρόθεσή μου. :P

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Θα μπορούσε κάλλιστα, δεν ήταν όμως αυτή η πρόθεσή μου. :P
    Μάλιστα!
    Σου έχω απαντήσει στο άλλο thread!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Καλημέρα,

    Υπάρχει περίπτωση ένας άνθρωπος, που μια ζωή είχε άγχος και φόβο για θέματα υγείας ως επί το πλείστον, να έχει κατάθλιψη και να μην το ξέρει; Πχ, παρατηρώ στον εαυτό μου ότι τα τελευταία χρόνια, κατά περιόδους, αγχωνόμουν για πολλά θέματα, υγείας, σχέσεων κλπ. Αισθανόμουν άσχημα, αλλά δεν αντιδρούσα για αυτά, συνήθως η στενοχώρια μου έπαιρνε δυο μορφές: ή γινόμουν απαθής ή αποκτούσα φοβία για μια αρρώστια ή για κάτι τέλος πάντων σχετιζόμενο με το σώμα μου και τις λειτουργίες του!! Είχα ταχυκαρδίες, οι οποίες ως έναν βαθμό οφείλονταν στον τρόπο ζωής που έκανα/κάνω...Τον τελευταίο, όμως, καιρό έχω και άλλα συμπτώματα, διαρκές άγχος, ανησυχία, δυσκολία στον ύπνο, η όρεξή μου έχει αλλάξει/μειωθεί και έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για τη ζωή. Μέχρι τώρα δεν πίστευα ότι έχω κατάθλιψη -το ίδιο και η ψυχίατρός μου-, αλλά τα συμπτώματα είναι επίμονα και με γεμίζουν άγχος. Υπάρχει περίπτωση να ξεκινάει η κατάθλιψη έτσι; Και γιατί, λόγω άγχους, του μονότονου τρόπου ζωής που κάνω, των απογοητεύσεών μου ή των φόβων που έχω αναπτύξει για τις διάφορες αρρώστιες;
    Γλυκια μου καλησπερα!! Οι περισσοτερες καποια στιγμη εχουμε αποκτησει παραπανισια κιλια και εχουμε στεναχωρηθει και κλαψει κλπ....Εγω απο ενα γυναικολογικο προβλημα ειχα παρει 20 ολοκληρα κιλα!Φριχτο θα ελεγα,δεν με αναγνωριζα! Μην αγχωνεσαι καλη μου,με ενα αγχολυτικο ή κατι παρομοιο θα σου περασει και θα πανε ολα καλα!! Σου ειπε για καταθαλιψη και η ψυχιατρος? Νομιζω εσυ μου το ειχες πει για την νοσοφοβια? Μηπως εχεις?? Ολα θα πανε καλα :*

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Δεν περπατάω 14 χρόνια, παίρνω επί 16 χρόνια φαρμακευτική αγωγή (κορτιζόνη) με αποτέλεσμα να έχω παραπανίσια κιλά και γενικότερα -όπως καταλαβαίνεις- κάθομαι και στενοχωριέμαι.

    Βρε παιδια , εδω η κοπελα σας λεει δεν περπαταει , αυτα ειναι προβληματα , οχι οι σαχλες που γραφονται στο φορουμ , ωχ με αφησε η κοπελα μου ( καλα σουκανε ) , εχω αυπνιες ( αντε σκαψε , να δεις για ποτε κοιμασαι ) , και οι διαφορες κλαψες για ασημαντοτητες ...................μισω τις κλαψες , η κοπελα το αντιμετωπιζει στωικα ..........ανετα θα μπορουσε να κλαιγεται ,οπως μερικοι-μερικες ...............

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Σ' ευχαριστώ Άγγελε για τα καλά σου λόγια. Όλοι μας πιστεύω έχουμε τα κολληματάκια μας, κι εγώ δεν αποτελώ εξαίρεση, πιστεύω μάλιστα ότι τα έχω στον υπέρτατο βαθμό τον τελευταίο καιρό. Κάποιες φορές σκέφτομαι ότι όλα αυτά είναι απόρροια των βιωμάτων μου: νοσοκομεία, γιατροί, κλεισούρα κλπ, άλλες πάλι φορές εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου που δημιουργώ από το τίποτα προβλήματα και τα διαιωνίζω ενώ τα πραγματικά τα έχω λυμένα από καιρό, ή τουλάχιστον θεωρώ ότι τα έχω λύσει σε έναν σημαντικό βαθμό -αναφέρομαι στο ψυχολογικό κομμάτι, γιατί για το κινητικό δεν μπορώ να κάνω πολλά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by alexandra. View Post
    Γλυκια μου καλησπερα!! Οι περισσοτερες καποια στιγμη εχουμε αποκτησει παραπανισια κιλια και εχουμε στεναχωρηθει και κλαψει κλπ....Εγω απο ενα γυναικολογικο προβλημα ειχα παρει 20 ολοκληρα κιλα!Φριχτο θα ελεγα,δεν με αναγνωριζα! Μην αγχωνεσαι καλη μου,με ενα αγχολυτικο ή κατι παρομοιο θα σου περασει και θα πανε ολα καλα!! Σου ειπε για καταθαλιψη και η ψυχιατρος? Νομιζω εσυ μου το ειχες πει για την νοσοφοβια? Μηπως εχεις?? Ολα θα πανε καλα :*
    Σ' ευχαριστώ καλή μου Αλεξάνδρα! Όχι, δε με απασχολούν τα κιλά, απλώς φοβάμαι τις αρρώστιες, κατά καιρούς συγκεκριμένες που βρίσκω στο internet και συγκρίνω τα συμπτώματα με τα δικά μου. Η ψυχίατρος μου είπε ότι έχω πολύ άγχος και ότι ίσως χρειαστεί να πάρω κάτι.

Similar Threads

  1. Απορία
    By ΜΕΘ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2022, 20:45
  2. Απορία
    By ellielli in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-01-2016, 19:24
  3. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 10
    Last Post: 20-06-2011, 13:59
  4. U2U απορία
    By ioannis2 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 25-10-2010, 10:55
  5. μια απορία...
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-2010, 08:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •