Αυχενικο: Πότε θα περάσει ο πόνος; (σωματικός- ψυχικός)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2

    Αυχενικο: Πότε θα περάσει ο πόνος; (σωματικός- ψυχικός)

    Εδώ και ενα 6 μηνο διαγνωστηκα με αυχενικες δισκοκηλες οι οποίες μου προκαλούν πονοκεφαλους, μούδιασμα-πόνο στο χέρι και τα δάχτυλα, πόνο στον αυχένα, πόνο στα αυτιά, πόνο στην ωμοπλάτη (αυτά είναι τα βασικά).
    Οι φυσικοθεραπειες με βοηθάνε πολύ και όταν δεν είμαι σε περίοδο κάποιας έξαρσης και η γυμναστική με βοηθάει πολύ. Όμως, ότι και να κάνω, μπορεί για 2-3 βδομαδες να είμαι καλά και μετά πάλι να έχω αρκετά έντονα συμπτώματα.
    Αυτό όπως καταλαβαίνεται με καταπονει τόσο σωματικά όσο και ψυχικά γιατί Έχει αρχίσει να με κουράζει αυτή η συνεχής πάλη με τον πόνο, ο οποίος πολλές φορές με εμποδίζει να φροντίσω την οικογένειά μου ή να κάνω τη δουλειά μου.
    Εν το μεταξύ με θλιβουν και άλλα πράγματα (η αρρώστια της μητέρας μου) και νιώθω σιγά σιγά όλο αυτό να με πνίγει.
    Δεν ξέρω αν υπαρχει κάποια άλλη λυση πέραν της υπομονής. Απλά ήθελα να πω τον πόνο μου...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    το αυχενικο ειναι μανικι! ειδικα τον χειμωνα με τα κρυα..το καλοκαιρι με την θαλασσα ουτε που θα το καταλαβαινεις. για τωρα ειναι και αρχη...φυσιοθεραπειες εχεις κανει? ξερω οτι βοηθαει να μαλακωσει ο πονος.
    περαστικα στην μανουλα σου και σε εσενα ..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2
    Δυστυχώς το αυχενικο μου εκδηλώθηκε φέτος το καλοκαίρι. Σίγουρα το κρύο επιδεινώνει. Είμαι μονίμως ντυμένη σαν εσκιμοος. Έχω κάνει φυσικοθεραπειες και έχω βοηθηθεί. Και τώρα όταν βλέπω τα σκούρα, στον φυσιοθεραπευτή τρέχω. Με έχει βοηθήσει πολύ ο άνθρωπος. Αλλά να Και τώρα στο κρεβάτι είμαι με θερμοφορα γιατί με πονάει όλη μέρα ο αυχένας, η ωμοπλάτη , το χέρι και τα αυτιά.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    11
    Εχω απο τα 15. Ειμαι 30. Δεν περνάει ποτέ. Πονάω συνέχεια και όλοι νομίζουν οτι γκρινιάζω και οτι ειναι κατα φαντασίαν ασθενης. Μου μουδιάζουν τα δαχτυλα κ μου πεφτουν πράγματα από τα χέρια ξαφνικά και όλοι με λένε απρόσεκτη και άχρηστη. Αυτό που σου προτείνω ειναι. Μαλλιά κατω, τωρα το χειμώνα ηλεκτρικό υποστρωμα στο κρεββάτι,καθε 6 μηνες φυικοθεραπεία. Και αν μπορεις γυμναστική να δυναμώσει ο κορμος

Similar Threads

  1. θα περασει ποτε?
    By stellagr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2014, 01:21
  2. Χωρισμός - Πότε θα σταματήσει ο πόνος;
    By xart in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 23-06-2014, 22:12
  3. ψυχικος πονος
    By lola in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 15-12-2009, 23:17
  4. ποτε θα περασει.....ποσο χρονο θελει...help!!
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 01-06-2009, 18:29
  5. ποτε θα μου περάσει;
    By prasiniklosti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-2008, 14:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •