Δεν μου αρεσει η ζωή μου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    11

    Unhappy Δεν μου αρεσει η ζωή μου..

    Γειά σας. Είμαι καινούρια εδώ.
    Νιώθω και δυστυχώς έτσι είναι οτι το μόνο που κάνω είναι να δουλεύω για να επιβιώσω. Δεν έχω χρόνο να κάνω τίποτα άλλο. Δουλευω σπαστο 9ωρο κάθε μέρα και ο χρόνος που μου μένει τον σπαταλάω για να μαγειρέψω, να κανω δουλείες στο σπίτι μου, να κάνω ένα μπάνιο ,και δυστυχώς όλα τα χρήματά μου πάνε για να επιβιώσουν 2 ατομα και ο σκύλος μου και ούτε το σπίτι μου είναι εντελώς καθαρό, ουτε εγώ ντύνομαι όμορφα ή φτιάχνομαι γιατί εξακολουθώ να μην προλαβαίνω. Νιώθω συνέχεια κουρασμένη και εξαντλημένη και δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι σε αδιέξοδο

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    11
    Πάω τώρα να μαζέψω το σπίτι. Είναι χάλια. Ο δικός μου πηγε στο υπνοδωματιο είναι τσαντισμένος μαζί μου απο χθες γιατι βγήκα για ποτό μετην μητέρα μου. Ήπια κ λιγο παραπανω. Είχα να βγω για ποτό πάνω απο δύο χρόνια και με χτύπησε λίγο. Και αυτές οι τύψεις μετά το μεθύσι με τρώνε. Ελπίζω να έχω μια φιλική κουβέντα όταν γυρίσω γιατί μια ζωή πρέπει να προσέχω τους άλλους και όταν νιώθω εγώ χάλια δεν ασχολείται κανείς

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Alikaki14 View Post
    Πάω τώρα να μαζέψω το σπίτι. Είναι χάλια. Ο δικός μου πηγε στο υπνοδωματιο είναι τσαντισμένος μαζί μου απο χθες γιατι βγήκα για ποτό μετην μητέρα μου. Ήπια κ λιγο παραπανω. Είχα να βγω για ποτό πάνω απο δύο χρόνια και με χτύπησε λίγο. Και αυτές οι τύψεις μετά το μεθύσι με τρώνε. Ελπίζω να έχω μια φιλική κουβέντα όταν γυρίσω γιατί μια ζωή πρέπει να προσέχω τους άλλους και όταν νιώθω εγώ χάλια δεν ασχολείται κανείς
    Δυστυχως ετσι ειναι σημερα οι δουλειες αφομοιωνουν τους εργαζομενους κατα την γνωμη μου πρεπει να μοιραζεστε τις δουλειες νε τον συντροφο σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    Quote Originally Posted by Alikaki14 View Post
    Πάω τώρα να μαζέψω το σπίτι. Είναι χάλια. Ο δικός μου πηγε στο υπνοδωματιο είναι τσαντισμένος μαζί μου απο χθες γιατι βγήκα για ποτό μετην μητέρα μου. Ήπια κ λιγο παραπανω. Είχα να βγω για ποτό πάνω απο δύο χρόνια και με χτύπησε λίγο. Και αυτές οι τύψεις μετά το μεθύσι με τρώνε. Ελπίζω να έχω μια φιλική κουβέντα όταν γυρίσω γιατί μια ζωή πρέπει να προσέχω τους άλλους και όταν νιώθω εγώ χάλια δεν ασχολείται κανείς
    Άστο καλό ! Νόμιζα ότι σε χτύπησε ο φίλος σου και πήγα να φρικάρω! Σώπα καλέ εδώ έχω πιει όλο το Βόσπορο! Όσο για το ωράριο σου το ξερω είναι μανίκι έχω δουλέψει και ξέρω. .0 προσωπική ζωή. .και τώρα που έχω άπλετη προσωπική ζωή είμαι στα πρόθυρα της κατάθλιψης. .. (κάποιες φορές νομίζω ότι θα πεθάνω από την κατάθλιψη ) δεν τον αντέχω τόσο ελεύθερο χρόνο. .. βαλε προγραμμα και όλα θα γίνουν

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by fleur* View Post
    Άστο καλό ! Νόμιζα ότι σε χτύπησε ο φίλος σου και πήγα να φρικάρω! Σώπα καλέ εδώ έχω πιει όλο το Βόσπορο! Όσο για το ωράριο σου το ξερω είναι μανίκι έχω δουλέψει και ξέρω. .0 προσωπική ζωή. .και τώρα που έχω άπλετη προσωπική ζωή είμαι στα πρόθυρα της κατάθλιψης. .. (κάποιες φορές νομίζω ότι θα πεθάνω από την κατάθλιψη ) δεν τον αντέχω τόσο ελεύθερο χρόνο. .. βαλε προγραμμα και όλα θα γίνουν
    Εχεις ενα δικιο. Κατεβασα μια εφαρμογη από το κινητό. Λίστα για δουλειές. Πχ. Να κανω τον νεροχυτη, να μαζεψω 20 πραγματα στο σπίτι . Ελπιζω να εχω καταφερει να κανω μερικα μεχρι να πεσω για υπνο. Τυψεις εχω παντα οταν πινω πολυ. Και γιατι μιλαω συνεχεια κ οχι κ πολυ καθαρα καταλαβαινεις δηλαδη ποτε ειμαι λιωμα αλλα κ γιατι παλια παθαινα πολλα μπλακ αουτ. Και δεν θυμομουν την επομενη μερα που πηγα κ εφαγα μετα τα ποτα κτλ. Μου τα ελεγαν οι φιλες μου

  6. #6
    Alikaki καλωσηρθες στο forum.Αν καταλαβα καλα...Μενεις με το αγορι σου; Δουλευεις μονο εσυ και τον συντηρεις; Κανεις ολες τις δουλειες του σπιτιου, καθαριζεις, μαγειρευεις και σου την λεει που βγηκες για ποτο; Σε παρακαλω διορθωσε με αν κανω καπου λαθος.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by mpoufos View Post
    Alikaki καλωσηρθες στο forum.Αν καταλαβα καλα...Μενεις με το αγορι σου; Δουλευεις μονο εσυ και τον συντηρεις; Κανεις ολες τις δουλειες του σπιτιου, καθαριζεις, μαγειρευεις και σου την λεει που βγηκες για ποτο; Σε παρακαλω διορθωσε με αν κανω καπου λαθος.
    Ευχαριστω για το καλωσορισμα.Τον συντηρουσα μεχρι να παρει το πτυχιο του. Με το που το πηρε ανοιξε εταιρια απολυμανσεων. Δουλευουμε και οι δυο στο μαγαζι του πατερα μου. Τις ιδιες ωρες. Αλλα εκεινος κανει χειρονακτικη και σκληρη δουλεια. Εγω σηκωνω τηλεφωνα ,καθαριζω και βοηθαω οπως μπορω. Επειδη ανοιξε με το καπιταλ κοντρολ ο φιλος μου που συγκατοικουμε,και η σεζον του ξεκιναει μετα τον απριλη δεν εχει δουλεια. Οτι βγαζει απο τον πατερα μου το δινει στο τεβε του,σε φπα και εφοριες κ τα λιγοστα που του μενουν σε καμια διαφιμηση. Στην δουλεια που δουλευουμε παιρνουμε οτι δικαιουμαστε και ειναι λιγοστα σημερα για να μπορεις να εισαι ανετος. Στην ουσία ναι. Ζουμε με τον δικο μου το μισθο. Οι δουλειες του σπιτιου ειναι απειρες και αν δουλευουμε τις ιδιες ωρες η δικη του σωματικη κουραση ειναι μεγαλυτερη. Κανει ορισμενες δουλειες του σπιτιου. Δεν εχω παραπονο. Οτι μπορει. Κουβαλαει ξυλα για θερμανση, κανενα πλυντηριο,τον σκυλο ταισμα βολτες,απλωνει που και που. Ειμαι ευχαριστημενη. Αλλα... οταν γυρναμε κομματια ο κληρος πεφτει σε εμενα για μαγειρεμα,καθαρισμα,μπανια , σιδερωματα και δυστυχως δεν προλαβαινω. Νιωθω χαμενη και αναξια . Η καθημερινη η λουπα και οι ευθυνες με εχουν εξοντωσει ψυχολογικα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    11
    Για το ποτό τσαντιστηκε επείδη γυρισα μεθυσμένη και χάλασα 30 ευρω τα οποία δεν μας περισσευαν. Θα πρεπει να περιορισουμε τα ψωνια του σουπερμαρκετ αυτη την εβδομαδα κ δεν θα περισσεψει κατι να το βαλω στην ακρη για το ρευμα και το κτεο

  9. #9
    Δεν χρειαζεται να τα βλεπεις ολα τοσο μαυρα. Ειστε νεο ζευγαρι και εχετε ολο το χρονο μπροστα σας να φτιαξεται τη ζωη που θελετε. Μην σε περνει απο κατω. Μην νομιζεις, οτι και οι αλλες κοπελες που ειτε ειναι παντρεμενες ειτε συζουν, περνανε πολυ καλυτερα. Εσυ εχεις τουλαχιστον και την υποστηριξη του συντροφου σου, που σε βοηθαει οπως μπορει. Γνωμη μου ειναι να μοιραζεσαι και να συζητας μαζι του ο,τι σε απασχολει: το αγχος, τις ανησυχιες, τους προβληματισμους σου για να μην το περνας μονη σου αυτο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    11
    Φοβαμαι να το συζηταω γιατι οταν το συζηταω σαν να ριζωνει μεσα μου και να το αποδεχομαι. Φταιει οτι ειχα μια ανεμελη ζωη. Με εναν πατερ που δουλευε μονο για τα παιδια του και οχι για εκεινον και μια μητερα που εκανε δουλειες και μαγειρευε θεσπεσια φαγητα. Με καλοεμαθαν δυστυχως. Δεν μου εδειξαν οτι η ζωη ειαι σκληρη. Τι ηθελε η Αλικη; διακοπες; παμε σευχελλες. Τι ηθελε τσαντα; ας της παρουμε μια λουι βιτον. Ανοιξαν τα ματια μου με την κριση. Ειδα ανθρωπους να ψαχνουν στα σκουπιδια και σταματησα να δεχομαι οικονομικη βοηθεια απο τους δικους μου. Υπηρξαν φορες που για 5 μερες τρωγαμε σουπα ζωμο με λιγο ρυζακι γιατι αρνουμαι να ζητησω χρηματα εστω 20 ευρω και θελω να τα βγαζω περα μονη μου. Αλλα οι ευθυνες επεσαν πολλες και κανενας δεν μου εδειξε τον τροπο. Παω καθε πρωι στην δουλεια και δουλευω με τα μουτρα κατω γιατι εχω μαθει τον πονο μου να μην το μοιραζομαι με ανθρωπους που με αγαπανε. Φοβαμαι μην στεναχωρεθουν.προτιμω να κλαιω μονη μου και κρυφα. Στις αρχες παρακαλουσα τον θεο να αρρωστησω γιατι ποναει το κορμι μου απο την κουραση. Δεν καθομαι λεπτο. Τα σαββατοκυριακα καθομαι μεχρι τα ξημερωματα κ κανω δουλειες γιατι δεν εχω αλλη επιλογη. Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Ελπιζω να περασει συντομα αυτο που περναω τα τελευταια χρονια και να ξαναγυρισω σε αυτο το φορουμ και με ενα χαμογελο να γραψω οτι ειμαι καλα!

  11. #11
    Οι ανθρωποι που σε αγαπανε θα στεναχωρηθουν οταν καταλαβουν οτι δεν εισαι ευτυχισμενη, Αλικη. Οι γονεις σου για σενα δεν δουλευουν τοσα χρονια; Για να εισαι εσυ καλα; Αν πιστευεις οτι οι ιδιοι δεν ζοριζονται και μπορουν να σε βοηθησουν οικονομικα, ζητα τους καποιο μικρο "δανειο" ας πουμε, μεχρι να ανοιξει η σεζον στη δουλεια του αντρα σου. Για να ειστε ποιο ανετοι.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    καθημερινη ρουτινα, μια μονοτονη πραξη που με επηρεαζει και εμενα, καλως ηλθες στο φορουμ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Που να δειτε και κατι αλλους που για να επιβιωσουν αναγκαστηκαν να φυγουν απο τη χωρα και δεν εχουν ουτε συντροφους, ουτε σκυλια, ουτε γονεις, ουτε δουλεια των γονιων, ουτε κολλητους ουτε τιποτα. Ξεκολατε λεω εγω. Ολοι δυσκολα περνανε αλλα παρτε λιγο τα πανω σας. Η κουραση της δουλειας και οι δουλειες του σπιτιου δεν ειναι λογος να χαλιομαστε. Ειδικοτερα οταν αλλοι δεν μπουρουν να βρουν καν μια δουλεια για να κουραστουν και μενουν στο παιδικο τους δωματιο ενω τους ταιζουν οι παππουδες με τη συνταξη. Αντε ξεκολατε!

Similar Threads

  1. Μου αρέσει πολύ το φαί.
    By δελφίνι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 30-03-2015, 03:51
  2. Μ΄αρέσει κάποια
    By takis87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 05-12-2013, 14:35
  3. Δε μου αρέσει το σώμα μου
    By marilena97 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 24
    Last Post: 10-07-2013, 15:59
  4. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ
    By dreamvs in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2012, 00:27
  5. Δεν μ' αρέσει.. ενώ μ' αρέσει..
    By μαρκελα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-02-2012, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •