Ιδεολυψιες. Έχει γίνει ανυποφορο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Member

Ιδεολυψιες. Έχει γίνει ανυποφορο

Καλησπέρα. Σήμερα γράφτηκα στο forum και νιώθω λίγο περίεργα γι αυτό. Ας περάσω στο θέμα μου όμως. Πριν 6 χρόνια και ενώ ήμουν με την παρέα μου έξω και είχα πιει αρκετά έπαθα κρίση πανικού. Φυσικά δεν ήξερα τι έπαθα έτρεχα σε γιατρούς νοσοκομεία κλπ και όλες οι εξετάσεις δεν δικαιολογουσαν αυτό που έχω. Με τα λίγα με τα πολλά κατέληξα να τρέχω σε ψυχιατρους και ψυχολόγους και όλοι έκαναν διάγνωση γενικευμενη αγχωδη διαταραχή. Με λίγο κατάθλιψη μου πε ο ένας. Επειδή όμως είχα και ένα πρόβλημα στο στομάχι και άλλο ένα στον αυχένα επικεντρωθηκα σε αυτά και έτρεχα σε γιατρούς για να το ανακαλύψουν αρχικά και να τα θεραπευσω έπειτα.Ειχα όμως και τα γνωστά μήπως έχω καρκίνο μήπως πάθω εγκεφαλικό και τα σχετικά. Αλλά και φιλοσοφικές αναλύσεις με τον εαυτό μου. Παράλληλα μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία και αγωγή με ζολοφτ που μου έγραψε η ψυχοθεραπευτρεια.. Τελικά μετά από ένα χρόνο με χάπια και ψυχοθεραπεία και αφού δεν μπορούσα να απολαύσω τίποτα στη ζωή μου για τρία χρόνια από την έναρξη όλης αυτής της κατάστασης έκοψα την αγωγή σταδιακά με την βοήθεια της και την ψυχοθεραπεία και μπήκα φαντάρος. Είχα φτάσει ήδη 21.Υπηρετησα κανονικά με άγχος μεν αλλά Ι1 ενοπλο. Μόλις απολύθηκα πήγα για δουλειά σε ένα τουριστικό μέρος και παιρνουσα τόσο ωραία που νόμιζα ότι το είχα ξεπεράσει. Τελοσπαντων όλο αυτό συνεχίστηκε με υφεσεις και εξαρσεις 3 χρόνια. Σε αυτά τα τρία χρόνια χώρισα από μια σχέση που είχα βρήκα μια άλλη κοπέλα συγκατηκισαμε στην πόλη μου χωρισαμε έφυγα σε άλλη πόλη γύρισα τα ξαναβρηκαμε ξαναχωρισαμε. Εν πάση περίπτωση ζούσα μια καθημερινότητα. Πριν από δύο μήνες σε μια συζήτηση με μια κοπέλα μου πε για μια φίλη της που ακούει φωνές βλέπει πράγματα κλπ. Από τότε σκαλωματα και το σκεφτόμουν συνέχεια. Άρχισα να μην κάνω πολλά πράγματα κλειστηκα σπίτι και το σκεφτόμουν συνεχώς τσεκαρωντας τον εαυτό μου. Και φτάνουμε στο τώρα. Πριν ακριβώς μια εβδομάδα έπαθα ένα πράγμα κολουσαν τραγούδια στο μυαλό μου λέξεις διαφορα. Ιδεολυψιες βρήκα στο ίντερνετ ότι είναι. Πήγα σε ψυχολόγο ψυχίατρο η ίδια διάγνωση. Αγχωδη διαταραχή ιδεολυψιες κλπ.. Εδώ και μια βδομάδα ότι ξέρω από συμπτώματα ψυχικων ασθενειών το χω πάθει. Μου πε ο ψυχολόγος πχ φοβάσαι ότι θα σκοτώσεις τον πατέρα σου και το έπαθα σε σημείο να νομίζω ότι θέλω να το κάνω. Μετά μπήκα τυχαία σε αυτό το forum είδα μια παρόμοια περίπτωση και μου έφυγε. Νόμιζα ότι θα αρχίσω να λέω ασυναρτησιες για δύο μέρες φοβόμουν να μιλήσω μήπως το πάθω. Μου ψιλοεφυγε και αυτό. Δύο μέρες τώρα μου κόλλησε ότι θα αρχίσω να θεωρώ αψυχα τα εμψυχα και πάλι έφτασα σε σημείο να το σκέφτομαι όλη μέρα και να νομίζω ότι το παθαίνω. Τις τελευταίες ώρες νομίζω έντονα ότι θα αρχίσω να φερομαι σαν παιδάκι και θα θέλω όλα αυτά που θέλει ένα παιδάκι. Αυτό με έπιασε έπειτα από το συναίσθημα νοσταλγιας μαι μελαγχολίας που σε πιάνει συνήθως τις Κυριακές. Γύρισαν μνήμες στο μυαλό μου απ τα παιδικά μου χρόνια και κόλλησα.
    Αρχικά συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά ήθελα να περιγράψω όλη την κατάσταση. Δεύτερον παιδιά θέλω την γνώμη σας. Ο ψυχολόγος μου λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τρελαθώ. Δεν έχει τρελαθεί κανείς με το ίδιο πρόβλημα και για να τρελαθεί ένας άνθρωπος πρέπει από μικρός να δείχνει κάτι τέτοιο. Απ την άλλη σκέφτομαι ότι τόσοι ψυχολόγοι και ψυχιατροι τόσα χρόνια δεν θα έβλεπαν κάτι ?? Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι απ όλο αυτό πολλές φορές δεν θέλω καν να αντιδρασω και να το πολεμησω. Κουράστηκα. Δεν ξέρω αν έχω τη δύναμη. Θέλω γνώμες παιδιά. Δεν την παλεύω άλλο.Ολοκληρος άντρας έχω κολλήσει στον πατέρα μου γιατί νιώθω κάπως άνετα μαζί του αλλά τον βλέπω στενοχωριεται και αυτός με την όλη κατάσταση και αυτό με στενοχωρεί περισσότερο.

Senior Member
    Γατε μην στεναχωριεσε και εγω ιδψ εχω οπως και πολλοί αλλοι μεσα σε αυτο το φορουμ αρχικα θα σου προτεινα να ηρεμισεις ναι κερω εινι δυσκολο αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις κανε πραγματα που σε ευχαριστουν μιαβολτα καιποιο αθλημα συζητησεις με την κοπελα σου η με τον πατερα σου πχ...γενικα προσπαθησε οχι ν ξεχασεις αλλα να το αγνοησεις για λιγο να δουμε πως παει το πραγμα και μετα εαν συνεχιστει καλυτερα να μιλησεις/ απευθηνθεις σε ενα ειδικο
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Member
    Ηρέμησε κι υπομονή.. το ξέρω ότι είναι δύσκολο κι εγώ τα ίδια τραβάω.. ακόμα έχω το φόβο της τρέλας.. να σε ρωτήσω.. τα zoloft σε βοήθησαν καθόλου? Είχες παρενέργειες ??

Member
    Quote Originally Posted by Black_and_White View Post
    Ηρέμησε κι υπομονή.. το ξέρω ότι είναι δύσκολο κι εγώ τα ίδια τραβάω.. ακόμα έχω το φόβο της τρέλας.. να σε ρωτήσω.. τα zoloft σε βοήθησαν καθόλου? Είχες παρενέργειες ??

Δεν είδα να με βοηθάνε ούτε παρενέργειες είχα.ρε παιδιά ξέρετε τι με απασχολεί. ? Πχ.Δεν έκανα ποτέ τρελά του τύπου να μιλάω σε καρέκλες γενικά τίποτα που ένας φυσιο λογικος άνθρωπος θεωρεί τρελά. Αλλά πχ σκέφτομαι. Πως περνάει ο χρόνος. Είσαι εδώ πας εκεί αυτό μένει στο χρόνο χάνεται. Η πχ τα αψυχα πράγματα. Πχ η καρέκλα. Αν με ρωτήσεις φυσιολογικά θα σου πω φυσικά δεν έχει ψυχή.. Είναι απλά ένα αντικείμενο.. Αν ημουν τρελός λογικά δεν θα μπορούσα να πω κάτι τέτοιο... Αλλά και να είχε ψυχή δεν με απασχολεί.. Η γενικά αλλά υπαρξιακα η μεταφυσικά. Το θέμα δεν είναι να τα λύσω. Το θέμα είναι να μην τα σκέφτομαι. Θέλω και πάλι να ζω φυσιολογικά. Να σκέφτομαι για πράγματα της καθημερινοτητας. Να ζω να κλαίω να γελάω να αγαπάω να δουλεύω να βγαίνω έξω.. Να είμαι όπως πριν που δεν με απασχολουσαν τέτοια θέματα.η πχ σε κάποιες ασθένειες νομίζεις ότι έγιναν πράγματα που δεν έχουν γίνει. Ότι λέω σκέφτομαι σίγουρα έχει γίνει η λέω ότι να ναι ?? .. Ρε παιδιά. Υπάρχει περίπτωση να ξεφύγω.... ??? Έστω και μια στο εκατομμύριο ???μπορεί ένας άνθρωπος να ναι καλά φυσιολογικος καλός μαθητής κοινωνικό άτομο με παρέες κοπέλες δουλειά φίλους αλητεία και να ξεφύγει ??
    Last edited by Gatos91; 24-01-2016 at 23:05.

Senior Member
    Αν ειναι ινομυαλγια γτ ειναι καινουρια ασθενεια παρε συμπαλτα κι αμα σ κανει απλα θελει μεγαλη δοση κι εγω ετσι πηγα να τρελαθω αλλα πηγα τη δοση στο θεο κ συνηλθα ενω επρεπε να χορευω ειμαι νορμαλ καφεδεσ κ κρεασ δεν κανει κ αλκοολ απο υγρα τσαγια απο τη λαικη εγω σημερα γελασα μετα απο χρονια υπαρχει ελπιδα παντωσ απλα θελει αλλη δοση ετσι κ ειναι αυτο θελει παραπανω δεν ειναι καταθλιψη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Member
    Elis δεν σε έπιασα.. Δηλαδή δεν είναι ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή ?? Τι φάση ξεφευγω ??

Senior Member
    Αν δεισ οτι ξεφευγει πολυ το μυαλο σου κ παιρνεισ αντικαταθλιπτικα κ στανιαρεισ δοκιμασρ υψηλοτερη δοση με αντικαταθλιπτικα κ διατροφη παλευεται αυτο επειδη λεσ δεν ειχεσ παρενεργειεσ

Senior Member
    Αμα δεισ οτι ξεφευγεισ πολυ σε σκεψεισ παρε τα φαρμακα σε αλλη δοση ρωτα το γιατρο εγω η δοση που παιρνω δεν υπαρχει

Member
    Ρε συ. Σου λέω για σκέψεις περίεργες.. Δεν ποναω σε όλο μου το σώμα και τέτοια...

Senior Member
    Εαν θες στειλεμου μειλ στο [email protected] θελω να σου οω κατι σχετικα με το δευτερο μνμ σου αλλα ξερεις οχι δημοσια θα σου εστελνα πμ αλλα εισαι νεο μελος και δεν μπορω
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

Member
    Με φρικαρετε

Senior Member
    Καλα λεω αμα ακουσεισ τιποτα με αντικαταθλιπτικα παλευεται

Γεια σου γάτε. Δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα παραπάνω. Εμένα αυτό μου επαναλαμβάνει συνέχεια ο ψυχολόγος, γιατί έχω ακριβώς τα ίδια θέματα. Και οφείλω να παραδεχτώ πως εδώ και τόσα χρόνια δεν έχω πάθει τίποτε άλλο. Στην αρχή ο ψυχίατρος με διέγνωσε με Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, αλλά μετά από κάποια χρόνια πήγα σε ψυχολόγο και αρχίσαμε να τα συζητάμε πιο διεξοδικά. Κατάλαβα ότι πολλά "κολλήματα" και φόβοι προέρχονταν από ιδεοληψίες και μετά από κουβέντες βρήκα ότι πάντα είχα ΙΔΨ, θέματα με ψυχαναγκασμούς κ.τ.λ. και δεν το είχα καταλάβει. Πλέον όταν κολλάω με κάτι σκέφτομαι ότι είναι ιδεοληψία και απομυθοποιείται εν μέρει από μόνο του.

Στην αρχή μιλούσα μόνο για το άγχος, τις κρίσεις πανικού κ.τ.λ., αλλά τώρα τελευταία έχω αρχίσει να το ψάχνω κ εγώ λίγο παραπάνω με τις ιδεοληψίες, γιατί νομίζω ότι άμα καταλάβω καλύτερα πως λειτουργούν θα με βοηθήσει. Για τα θέματα με το χρόνο, τα μεταφυσικά κ.τ.λ. , ναι τα φιλοσοφώ και εγώ αλλά δε θέλω να πω ότι αυτό αποτελεί κομμάτι ιδεοληψιών. Μου άρεσε πάντα να φιλοσοφώ τα πάντα και δε βρίσκω κάτι κακό σε αυτό. Μερικές φορές φοβάμαι ότι μπορεί να το καίω παραπάνω από όσο πρέπει και τελικά μάλλον εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Σε ψυχολόγο πηγαίνεις τώρα?

Member
    Quote Originally Posted by zerox View Post
    Στην αρχή μιλούσα μόνο για το άγχος, τις κρίσεις πανικού κ.τ.λ., αλλά τώρα τελευταία έχω αρχίσει να το ψάχνω κ εγώ λίγο παραπάνω με τις ιδεοληψίες, γιατί νομίζω ότι άμα καταλάβω καλύτερα πως λειτουργούν θα με βοηθήσει. Για τα θέματα με το χρόνο, τα μεταφυσικά κ.τ.λ. , ναι τα φιλοσοφώ και εγώ αλλά δε θέλω να πω ότι αυτό αποτελεί κομμάτι ιδεοληψιών. Μου άρεσε πάντα να φιλοσοφώ τα πάντα και δε βρίσκω κάτι κακό σε αυτό. Μερικές φορές φοβάμαι ότι μπορεί να το καίω παραπάνω από όσο πρέπει και τελικά μάλλον εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Σε ψυχολόγο πηγαίνεις τώρα?

Σε ψυχολόγο ναι.ενα νέο παλικάρι για τον οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια... Στην πρώτη συνάντηση σκέψου κάναμε τσιγάρο και μιλούσαμε χύμα "ρε αδερφέ" κλπ. Όσο για φράγκα μου πε και να μην έχεις άλλη φορά και τέτοια. Αυτός είναι σίγουρος ότι σε δύο μήνες θα μαι καλά απλά μου πε χαρακτηριστικά "θα σε γαμησω"( στη δουλειά μην παρεξηγηθώ). Ρε Φίλε.. Απλά ώρες ώρες με πιάνουν και αυτά με αποπροσωποποιηση αποπραγματοποιηση, όπως και να λέγονται και φρικάρω τελείως.

Page 1 of 2 12 LastLast