Οριακη διαταραχη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Οριακη διαταραχη.

    Ειναι δυνατον να καταλαβω αν καποιος/α στο στενο μου περιβαλλον ειναι οριακος/η χωρις να παμε σε ψυχιατρο-ψυχολογο; Ποια ειναι η συνηθες συμπεριφορα καποιου ανθρωπου που πασχει απο οριακη διαταραχη;

  2. #2
    Στο ίντερνετ υπάρχουν πολλές πηγές για να δεις συνήθεις συμπεριφορές ατόμων με ΜΔΠ. Επιγραμματικά με βάσει την εμπειρία μου θα έλεγα, έντονη παρορμητικότητα, φόβος εγκατάλλειψης (σχετιζόμενο με την παρορμητικότητα), επικύνδυνες πράξεις για τον εαυτό του ατόμου (επικύνδυνη οδήγηση, αυτοτραυματισμός, υπερβολικό ποτό ναρκωτικά...), έντονες αλλαγές συναισθημάτων, αδυναμία να συνάψουν σχέση σταθερη, συνεχείς τσακωμοί (για λόγους που ο άλλος δεν καταλαβαίνει). Αλλαγή άποψης από το ένα άκρο στο άλλο για κάποιο κοντινό άτομο. Δηλαδή μπορεί την μία στιγμή να τον αγαπάς και την άλλη να τον μισείς και μετά να κάνεις μια βλακεία και να το μετανοιώνεις και να νοιώθεις άχρηστος και κακός και να τον θες πίσω και τετοια. Αυτά στα λέω με βάσει προσωπικές εμπειρίες. Κανονικά πρέπει να γίνει διάγνωση μόνος σου δεν νομιζω ότι μπορείς να καταλάβεις. Μπορείς να υποθέσεις, αλλά σίγουρος δεν θα είσαι άσε που κάποια συμπτώματα μοιάζουν και με άλλες διαταραχές π.χ. διπολική ή μπορεί να έχει και άλλες διαταραχές μαζί. Η να μην έχει διαταραχή αλλά κάποια δομή συμπεριφοράς. Σε κάθε περιπτωση θέλεις διαφορετική αντιμετώπιση. Πάντως στο ίντερνετ έχει και κάποια τεστάκια για να πάρεις μια πρώτη ιδέα για το πως συμπεριφέρονται τα άτομα με ΜΔΠ.

  3. #3
    Marstay σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Εχω παρατηρησει καποια απο τα συμπτωματα που λες, αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για το τι συμβαινει. Οταν λες οταν μπορει να εχει "δομη συμπεριφορας" τι εννοεις;

  4. #4
    Αυτό με τη δομή ούτε εγώ το έχω καταλάβει να σου πω την αλήθεια, στο είπα γιατί αυτό μου είπε ο γιατρός όταν πήγα εγώ. Μου είπε ότι έχω δομή με οριακά και δραματικά στοιχεία και αν δεν το δουλέψω με θεραπεία μπορεί να οδηγήσει σε διαταραχή. Βασικά πρέπει να είναι και καλά δομή χαρακτήρα ή κάτι τέτοιο. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω για τη δομή ας μας διαφωτίσει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Όχι δεν μπορείς. Οι διαγνώσεις αφορούν ειδικούς με μεγάλη εμπειρία στα θέματα αυτά.

  6. #6
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Όχι δεν μπορείς. Οι διαγνώσεις αφορούν ειδικούς με μεγάλη εμπειρία στα θέματα αυτά.
    Έτσι είναι, από μόνος σου δεν μπορείς να ξέρεις.

  7. #7
    aeolus74 ειχες πει παλιοτερα οτι εχεις σχεση με ενα οριακο ατομο, αν θυμαμαι καλα. Μηπως μπορεις να μας πεις περιπου τι συμπεριφορα ειχε; Απομονωνοταν, ειχε αλλαγες στη διαθεση, τι μια μερα σου μιλουσε την αλλη χανοταν, ητανε κοινωνικη; Θυμασαι τιποτα απο εκεινη την περιοδο;

  8. #8
    Ειναι αληθεια οτι τα ατομα με οριακη διαταραχη, πληγωνουν οσους ειναι γυρω τους;
    Last edited by mpoufos; 29-01-2016 at 21:46.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mpoufos View Post
    Ειναι αληθεια οτι τα ατομα με οριακη διαταραχη, πληγωνονουν οσους ειναι γυρω τους;
    και τα ατομα χωρις καμια διαταραχη, πληγωνουν τους γυρω τους...
    το θεμα μας ειναι να αποδωσουμε καποια αιτια (κατα προτιμηση ιατρικη) στο οτι καποιος μας πληγωνει, η να μην εχουμε στο περιβαλλον μας ανθρωπους που (κατα συστημα) μας πληγωνουν???
    κατα την γνωμη μου, σαφεστατα το δευτερο ειναι το σημαντικο.

    και η αποδειξη, απλη.
    αν δηλαδη βεβαιωθεις οτι καποιος που εχει προβληματικη συμπεριφορα απεναντι σου, ειναι υγιης, θα παψει να σε ενοχλει?
    η αν βεβαιωθεις οτι εχει οντως διαταραχη , θα καθεσαι να βασανιζεσαι επειδη ξερεις τι τρεχει?

    κατα τα αλλα , σαν απαντηση ακριβως αυτου που ρωτας, εχω να σου πω σαν ασχετη απο ψυχικες παθησεις, οτι οπως σου ειπαν η διαγνωση ειναι πολυ δυσκολη και εξειδικευμενη δουλεια και θελει σιγουρα το ιδιο το ατομο και εναν καλο ειδικο, σε επικοινωνια απο κοντα , οχι καποιον τριτο που μεταφερει εντυπωσεις του και μερικους ασχετους που λενε αποψεις.
    πολλες προβληματικες συμπεριφορες μπορεις να τις αποδωσεις σε παθησεις, ομως να μην ειναι.
    καλυτερα επικεντρωσου σε οσα σε ενοχλουν , αν υπαρχουν και αποφασισε πως θα προχωρησεις, ασχετως διαγνωσεων.

    οσον αφορα το φορουμ, αν θελεις περιγραψε ακριβως τις συμπεριφορες που σε προβληματισαν κι αν εχουμε καποια ιδεα, στην λεμε..

  10. #10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και η αποδειξη, απλη.
    αν δηλαδη βεβαιωθεις οτι καποιος που εχει προβληματικη συμπεριφορα απεναντι σου, ειναι υγιης, θα παψει να σε ενοχλει?
    η αν βεβαιωθεις οτι εχει οντως διαταραχη , θα καθεσαι να βασανιζεσαι επειδη ξερεις τι τρεχει?
    Remedy, πολυ ωραια τα γραφεις, οπως παντα. Δεν γνωριζω εαν ειναι οριακη, ή έχει καταθλιψη ή οποιαδήποτε άλλη διαταραχη, αλλα σιγουρα εχει καποια θεματα που παλευει να λυσει. Αυτο που με βασανιζει εμενα κυριως ειναι οτι θελω να βοηθησω οπως μπορω, αλλα εκεινη εχει αποκοπει τελειως και δεν αφηνει κανεναν να την πλησιασει. Μου ειναι δυσκολο να βαλω ενα τελος, να σταματησω να τη σκεφτομαι και να συνεχισω τη ζωη μου γιατι υπαρχει μια ελπιδα μεσα μου, που μου ψιθυριζει να κανω υπομονη και να περιμενω οτι καποια στιγμη θα αλλαξει η συμπεριφορα της, θα αρχισει να κοινωνικοποιειται παλι και θα με αφησει να την πλησιασω.

    Και ο χρονος περναει αργα και βασανιστικα για μενα, γιατι δεν εχουμε επικοινωνια, δεν μαθαινω νεα της, ανησυχω γι' αυτην και δεν ξερω εαν ολο αυτο θα οδηγησει πουθενα. Αλλαζει τοσο γρηγορα τη συμπεριφορα της, τα λογια της, τον τονο της φωνης της που ουτε μπορω να φανταστω ποια θα ειναι η επομενη κινηση της. Απο τη μια σκεφτομαι οτι μπορει να μην την ξαναδω ποτε και απο την αλλη λεω οτι ισως αυτος ο χρονος που περναει μονη την να της κανει καλο, και να μου δωσει μια ευκαιρια να την πλησιασω. Ολα αυτα τα ισως, τα αν και τα μπορει, ειναι που δεν με αφηνουν να παρω μια αποφαση να την ξεχασω και να τη βγαλω τελειως απο τη ζωη μου γιατι φοβαμαι οτι αν το κανω, μπορει στο μελλον να το μετανιωσω. Και ετσι περιμενω με την ελπιδα πως κατι θα αλλαξει.
    Last edited by mpoufos; 30-01-2016 at 12:20.

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  2. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 18:10
  3. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59
  4. οριακή διαταραχή και χρήματα
    By lucifair100 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2010, 22:03
  5. Οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By theo in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 25
    Last Post: 31-08-2007, 05:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •