Άσχημη κατάσταση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187

    Άσχημη κατάσταση

    Παιδιά καλησπερα... Ένιωσα την ανάγκη να μιλήσω... Δεν αντέχω άλλο... Σήμερα για πολλοστή φορά τσακώθηκα με την μάνα μου... Με έδιωξε απο το σπιτι... Έχω λίγες μέρες διορία... Αλλιώς φεύγει εκείνη... Δεν μπορώ να καταλάβω.. Δεν δουλεύω και αναγκαστικά ειμαι στο σπιτι.. Πράγμα το οποίο την ενοχλεί αφάνταστα και δεν καταλαβαίνω γιατί.. Θα φύγει γιατί δεν μπορεί να με βλέπει άλλο εδω μέσα... Ειμαι ψυχολογικά πολυ κουρασμένη και πιεσμένη.. Δεν ξερω τι να κανω.. Ειναι φοβερό όλο αυτο... Δεν ξερω πως να το χειριστώ δεν παίρνει απο συζήτηση... Αναγκαστικά πρέπει να φύγω... Ευχαριστω όποιον κάνει το κόπο να το διαβάσει... Έστω και αυτο με βοηθάει... Να ξερω πως κάποιος εκεί έξω ξέρει τι περνάω αυτή τη στιγμή...

  2. #2
    Καλησπερα Αλεξ. Περιμενα να ακουσω πιο ευχαριστα νεα απο σενα..Τι εγινε; Πως ξεκινησε ο καβγας; Αν φυγεις απο το σπιτι που θα πας;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Αγαπημενε καλησπερα...Ναι δυστυχως και εγω θα περιμενα πιο ευχαριστα....Ξεκινησε γιατι ειμαι στο σπιτι και δεν φευγω....Δεν μπορει να με βλεπει αλλο κλπ... Ειναι τρελα ολα αυτα δεν γινεται...Ή εγω τα βλεπω ετσι....Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο απεχθεια...Κανονισε να δωσει μεχρι και το σκυλακι μου που το υπερλατρευω και φυσικα δεν της περασε εφερα το κοσμο αναποδα...Θελει να διωξει οτιδηποτε εχει σχεση με εμενα και με ευχαριστει...Δεν γινεται....Εχω να παω αλλα δεν θελω να παω πουθενα...Προτιμω μονη μου....

  4. #4
    Ουφ. Στα καλα καθομενα την επιασε; Τι την ενοχλεις; Ισα ισα που εχει και αυτη μια παρεα. Να σε ρωτησω...Απο το σπιτι δεν βγαινεις καθολου ολη μερα; Μηπως επειδη βλεπει εσενα οτι εισαι στεναχωρημενη, της την εχει βιδωσει; Ο μπαμπας τι λεει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Να γιατι μου δινει σημασια ολη μερα?ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ....Ο πατερας μου δεν ζει εδω ουτε ξερω που στ'αναθεμα ειναι και δεν με νοιαζει κιολας δηλαδη...Αλλα αυτο το πραγμα ειναι τρελο...Εχω κουραστει πολυ...Εχει μερες που εχει ξεκινησει αυτο αλλα σημερα ξεπεραστηκαν τα ορια...Δεν ξερω τι να πω μπουφο μου αληθεια...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Συγγνώμη που θα σου το πω έτσι ωμά, αλλά η μαμά σου χρειάζεται ψυχανάλυση...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αλεξάνδρα εχει ποτε αναλαμπές του τύπου "αμάν τι της ειπα;" Σα να ψιλομετανιωνει δηλαδή για πολυ λιγο προτού αρχισει ξανα τα δικα της;

  8. #8
    Σε παρακαλω προσπαθησε να ηρεμησεις. Ο θυμος και τα νευρα δεν οδηγουν πουθενα. Αφου δεν θελεις να φυγεις απο το σπιτι, προσπαθησε με καποιο τροπο, αυριο το πρωι να συμφιλιωθεις με τη μαμα σου. Μηπως της μιλας και συ αποτομα; Πνιξε για λιγο τον εγωισμο σου, και πλησιασε την ευγενικα, πες της κανενα γλυκολογο, οτι νοιαζεσαι γι' αυτην, οτι την αγαπας κτλ και δεν θελεις να την αφησεις μονη. Αν της απαντας με τον ιδιο τροπο που σου μιλαει και εκεινη, λογικο δεν ειναι να αντιδραει ασχημα; Γνωμη μου ειναι να την πιασεις με το μαλακο, μπας και συνελθει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εγω στη θέση σου (που εχω παρόμοια θεματακια καποιου βαθμού με τη δικιά μου) απλα δεν θα αντιδρουσα η θα αντιδρουσα οσο πιο παθητικά γινεται. Καμια φορά αυτο τη βγάζει πιο πολυ απο τα ρούχα της και δεν το αφήνει να περάσει χωρις να γινει πανικος πρώτα, αλλα οποιαδήποτε αλλη αντίδραση νομιζω τα κανει χειρότερα. Αν δεν θέλει να ακούσει δεν πρόκειται να ακούσει, μην πιεζεις την κατάσταση. Προσπάθησε να ηρεμήσεις εσυ και να μην αφήνεις οσο μπορείς να σε πληγωνουν όσα λεει η κανει και δεν μπορει, θα της ελθει κάποια στιγμή μια μικρή αναλαμπή και θα σου δώσει ισως μονη της το έδαφος να μιλήσετε πιο ήρεμα. Τοτε προσπάθησε να της τα πεις οπως τα λεει ο μπουφος λιγο πολυ. Η εξήγησε της και την θέση σου και το πως αισθάνεσαι λιγο διπλωματικα. Αλλα απέφυγε τα "κανεις ετσι κανεις αλλιώς". Πες "εκλαμβάνω αυτο και αυτό". Εχει διαφορά. Η αληθεια ειναι πως ειναι κάπως αρκετα εκτός ελέγχου η μητέρα σου. Κι εγω αισθάνομαι οπως εσυ καμια φορά. Ήθελε να με στείλει πακέτο στο εξωτερικό σε κατι συγγενείς να δουλέψω και οταν της ειπα οτι δεν θελω και οτι έχω αλλα σχέδια εδώ με έκανε να αισθανθώ το χειρότερο παράσιτο του κόσμου. Μετα απο τους κλασσικούς τσακωμούς και αφου ξεδωσε ομως το πήρε το μηνυμα. Δεν εγκρίνει και ποτε δε θα εγκρίνει αλλα θα το καταπιεί. Μην αφήνεις Αλεξάνδρα μου τη μητέρα σου να σου καταδυναστεύει τη ζωη, μη τα παίρνεις τοσο βαριά και κατάκαρδα. Και αν δε μπορεις να τη κανεις να σε αποδεχτεί οπως θα ήθελες (σε νιώθω), ανάγκασε την να σε σεβαστεί έστω με το να της δείξεις οτι η επιρροή της αρνητική η ακομα και θετική δεν εχει πια δύναμη πάνω σου. (κι ας εχει κι ας πονάς). Οσο για την κατάσταση τωρα...δεν ξερω λεπτομέρειες. Αλλα θα έλεγα να μην πας πουθενά και να τη χειριστείς σαν κυρια. Και αν παει να φυγει οπως λεει πες της ότι δεν το θέλεις φυσικά. Θέλει τεράστια υπομονή, τιτάνια δύναμη και αυτοσυγκράτηση το ξερω...αλλα ζέν και διαλογισμός σαν να λέμε, δεν εχουμε αλλη επιλογή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Συγγνώμη που θα σου το πω έτσι ωμά, αλλά η μαμά σου χρειάζεται ψυχανάλυση...
    Ναιιιι το πιστεύω... Εγω λεω ειμαι τρελή αλλά δεν νομίζω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by mpoufos View Post
    Σε παρακαλω προσπαθησε να ηρεμησεις. Ο θυμος και τα νευρα δεν οδηγουν πουθενα. Αφου δεν θελεις να φυγεις απο το σπιτι, προσπαθησε με καποιο τροπο, αυριο το πρωι να συμφιλιωθεις με τη μαμα σου. Μηπως της μιλας και συ αποτομα; Πνιξε για λιγο τον εγωισμο σου, και πλησιασε την ευγενικα, πες της κανενα γλυκολογο, οτι νοιαζεσαι γι' αυτην, οτι την αγαπας κτλ και δεν θελεις να την αφησεις μονη. Αν της απαντας με τον ιδιο τροπο που σου μιλαει και εκεινη, λογικο δεν ειναι να αντιδραει ασχημα; Γνωμη μου ειναι να την πιασεις με το μαλακο, μπας και συνελθει.
    Μπουφέ έχεις δίκιο... Έτσι πρέπει αλλά κάθε μέρα που ξυπνάει -πιθανόν ξυπνάει και ο σατανάς μέσα της μαζί της- αρχίζει τις επιθέσεις μπαίνει μες το δωμάτιο μου λες και μπαίνει και εγω δεν ξερω που και αρχίζει τον εξάψαλμο απο το πουθενά! Όλο της το πρόβλημα ειναι οτι θελει να φύγω!! Δεν της λεω τιποτα... Δεν απαντάω καθόλου αν και πολύ θα ήθελα να το ανοίξω και να γίνει χαμουλης!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Εγω στη θέση σου (που εχω παρόμοια θεματακια καποιου βαθμού με τη δικιά μου) απλα δεν θα αντιδρουσα η θα αντιδρουσα οσο πιο παθητικά γινεται. Καμια φορά αυτο τη βγάζει πιο πολυ απο τα ρούχα της και δεν το αφήνει να περάσει χωρις να γινει πανικος πρώτα, αλλα οποιαδήποτε αλλη αντίδραση νομιζω τα κανει χειρότερα. Αν δεν θέλει να ακούσει δεν πρόκειται να ακούσει, μην πιεζεις την κατάσταση. Προσπάθησε να ηρεμήσεις εσυ και να μην αφήνεις οσο μπορείς να σε πληγωνουν όσα λεει η κανει και δεν μπορει, θα της ελθει κάποια στιγμή μια μικρή αναλαμπή και θα σου δώσει ισως μονη της το έδαφος να μιλήσετε πιο ήρεμα. Τοτε προσπάθησε να της τα πεις οπως τα λεει ο μπουφος λιγο πολυ. Η εξήγησε της και την θέση σου και το πως αισθάνεσαι λιγο διπλωματικα. Αλλα απέφυγε τα "κανεις ετσι κανεις αλλιώς". Πες "εκλαμβάνω αυτο και αυτό". Εχει διαφορά. Η αληθεια ειναι πως ειναι κάπως αρκετα εκτός ελέγχου η μητέρα σου. Κι εγω αισθάνομαι οπως εσυ καμια φορά. Ήθελε να με στείλει πακέτο στο εξωτερικό σε κατι συγγενείς να δουλέψω και οταν της ειπα οτι δεν θελω και οτι έχω αλλα σχέδια εδώ με έκανε να αισθανθώ το χειρότερο παράσιτο του κόσμου. Μετα απο τους κλασσικούς τσακωμούς και αφου ξεδωσε ομως το πήρε το μηνυμα. Δεν εγκρίνει και ποτε δε θα εγκρίνει αλλα θα το καταπιεί. Μην αφήνεις Αλεξάνδρα μου τη μητέρα σου να σου καταδυναστεύει τη ζωη, μη τα παίρνεις τοσο βαριά και κατάκαρδα. Και αν δε μπορεις να τη κανεις να σε αποδεχτεί οπως θα ήθελες (σε νιώθω), ανάγκασε την να σε σεβαστεί έστω με το να της δείξεις οτι η επιρροή της αρνητική η ακομα και θετική δεν εχει πια δύναμη πάνω σου. (κι ας εχει κι ας πονάς). Οσο για την κατάσταση τωρα...δεν ξερω λεπτομέρειες. Αλλα θα έλεγα να μην πας πουθενά και να τη χειριστείς σαν κυρια. Και αν παει να φυγει οπως λεει πες της ότι δεν το θέλεις φυσικά. Θέλει τεράστια υπομονή, τιτάνια δύναμη και αυτοσυγκράτηση το ξερω...αλλα ζέν και διαλογισμός σαν να λέμε, δεν εχουμε αλλη επιλογή.
    Ναταλια μου σε υπέρ ευχαριστω για την απάντηση και που μοιράστηκες εμπειρίες μαζί μου.. Έχεις δίκιο... Αλλά θα ηρεμήσει μόνο αν φύγω.. Τα είχα βάλει με το σκυλάκι μου το οποίο ήθελε να παρατήσει στο βουνό μετα η αδερφή τής είπε να του βάλει φόλα κλπ κλπ... Τώρα.. Παλι πίσω σε μενα.. Ειναι παρανοϊκό αυτο που γίνεται... Δεν μπορώ να το πιστέψω.. Με αντιμετωπίζει σαν εχθρό... Ειναι δυνατόν; Όλη μέρα ειναι σαν να μην υπάρχω και παλι ενοχλώ...

  13. #13
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Κάτι δεν πάει καλά με την μάνα σου......

  14. #14
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι νιώθεις Αλεξάνδρα. Δυστυχώς πολλοί γονείς δεν καταλαβαίνουν καθόλου τι γίνεται με την οικονομική κατάσταση στη χώρα και συμπεριφέρονται λες και φταίνε τα παιδιά τους που έμειναν άνεργα, ή οτι καταστρέφεται η χώρα. Επίσης, δεν έχουν πάρει ΚΑΝ χαμπάρι οτι η ανεργία έχει σκαρφαλώσει στο 30+ % και νομίζουν οτι μοιράζουνε δουλειές και οτι όσοι δεν δουλεύουν είναι τεμπέληδες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    [QUOTE=WhyAlwaysMe?;588512]Κάτι δεν πάει καλά με την μάνα σου......[/QUOTE

    Ω ναι φίλε μου... Καθόλου καλα..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. άσχημη συμπεριφορά...
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-12-2013, 01:10
  2. ασχημη ψυχολογικη κατασταση
    By wise18 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-10-2012, 03:06
  3. Πόσο άσχημη είναι η ψυχολογική σας κατάσταση?
    By Dimitriou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 24-09-2011, 22:40
  4. Άσχημη κατάσταση σε ένα παιδί που τα έχει όλα
    By avatar87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 21-04-2010, 03:24
  5. ασχημη διαθεση.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 26-10-2009, 21:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •