Διατροφολόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Διατροφολόγος

    Είμαι μόλις 70 κιλά με ύψος 1,79 και όπως καταλαβαίνετε,αδύνατος.(σύ� �φωνα και με τα δικά σας λεγόμενα)
    Το θέμα είναι ότι θέλω να πάρω λίγο βάρος ώστε να μην δείχνω τόσο αδύνατος.
    Δεν τρώω αηδίες,και προσπαθώ να προσέχω τη διατροφή μου όσο πιο πολύ μπορώ,μιας και κάνω γυμναστήριο.
    Υπάρχει όμως και ένα άλλο ζήτημα:πολλές φορές αρνούμαι να φάω.(ή τρώω μια μικρή ποσότητα).Για παράδειγμα,αν είμαι στο πανεπιστήμιο όλη μέρα,μπορεί να φάω μόνο το πρωί που θα ξυπνήσω και να μείνω νηστικός μέχρι το βράδυ.Ή να φάω κανονικά το μεσημέρι και το βράδυ να μείνω νηστικός,ακόμη και αν το στομάχι γουργουρίζει.
    Μια επίσκεψη στον διατροφολόγο θα ήταν καλή?Και κυρίως πόσο κοστίζει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Καλο θα ηταν να πηγαινες σε καποιον διατροφολογο για να παρεις και σωστα βαρος οχι με αηδιες μια επισκεψη οπου θα σου κανει και καποιο προγραμμα γυτω στα 50 ευρω το θεμα ειναι αν εχεις καποιον να σου μαγειρευει η μαμα σου ειναι κοντα?

  3. #3
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Καλο θα ηταν να πηγαινες σε καποιον διατροφολογο για να παρεις και σωστα βαρος οχι με αηδιες μια επισκεψη οπου θα σου κανει και καποιο προγραμμα γυτω στα 50 ευρω το θεμα ειναι αν εχεις καποιον να σου μαγειρευει η μαμα σου ειναι κοντα?
    Σπουδάζω στον τόπο από τον οποίο κατάγομαι.....
    Το σκέφτομαι έντονα τις τελευταίες ημέρες,αλλά είναι και το οικονομικό στη μέση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Ψαξε τοτε στο ιντερνετ πχ τι πρεπει να τρωμε για να βαλουμε βαρος

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σε αυτο το υψος που εισαι πρεπει να τρως απ τις 10 μασελες μεχρι να παχυνεις αλλα ξερω αλλους κοντους που παχαινουν με το παραμικρο κ στο τελος καταληγουν σε νηστεια.
    μπορει να με πει κανεις λιγο σπασικλα αλλα μηπως ειναι προτημοτερο να πας σε ενα ιταλικο εστιατοριο για να σου πεσει πιο φτηνα? λιγο δυσκολο το βρισκω να μη φας εκει μεσα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Ψαξε για διατροφες που οτι χανεις το παιρνεις σε μυικη μαζα αν τα λεω καλα...Υπαρχει αυτο ξερω ατομο που το εκανε και πετυχε....Αλλα αν μπορεσεις θα ηταν καλυτερα σε διατροφολογο...ή απο καποιον γνωστο....Οι διαιτες στο ιντερνετ δεν ειναι για ολους τους μεταβολισμους...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Είμαι μόλις 70 κιλά με ύψος 1,79 και όπως καταλαβαίνετε,αδύνατος.(σύ� �φωνα και με τα δικά σας λεγόμενα)
    Το θέμα είναι ότι θέλω να πάρω λίγο βάρος ώστε να μην δείχνω τόσο αδύνατος.
    Δεν τρώω αηδίες,και προσπαθώ να προσέχω τη διατροφή μου όσο πιο πολύ μπορώ,μιας και κάνω γυμναστήριο.
    Υπάρχει όμως και ένα άλλο ζήτημα:πολλές φορές αρνούμαι να φάω.(ή τρώω μια μικρή ποσότητα).Για παράδειγμα,αν είμαι στο πανεπιστήμιο όλη μέρα,μπορεί να φάω μόνο το πρωί που θα ξυπνήσω και να μείνω νηστικός μέχρι το βράδυ.Ή να φάω κανονικά το μεσημέρι και το βράδυ να μείνω νηστικός,ακόμη και αν το στομάχι γουργουρίζει.
    Μια επίσκεψη στον διατροφολόγο θα ήταν καλή?Και κυρίως πόσο κοστίζει?
    Γουαι , τρωγε 3-4 γευματα , πρωτεινες -υδατανθρακες , μην παραλειπεις γευματα , δεν ειναι καλο , ειτε για να βαλεις ογκο , ειτα για να χασεις , εγω εχω καμμια 15αρια κιλα μυς , τους εβαλα σε 15 χρονια , με την διατροφη που διαβαζα απο περιδικα , οπως το muscle and fitness , τωρα υπαρχει το men's health , το γνωριζω αφογα το αντικειμενο , αφου το κανω 30 χρονια , ρωτα με , και σου λεω , πρωτη φορα ακουω διατροφολογο για να βαλεις ογκο !!! μακρια απο αναβολικα , μεγαλος ο πειρασμος , ολοι οι νεοι μπαινουν στον πειρασμο ,και οι πιο πολλοι υποχωρουν , αγνοωντας τις τρομερες συνεπειες ..................................απλη ειναι η διατροφη , αρκει να εχεις συνεπεια ...........και πειθαρχεια ......................να αδυνατισεις θελει εμπειρια μεγαλη , να βαλεις ογκο οχι , αρκουν οι γνωσεις μου ( καιμε το παραπανω !! ) ..

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γουαι , τρωγε 3-4 γευματα , πρωτεινες -υδατανθρακες , μην παραλειπεις γευματα , δεν ειναι καλο , ειτε για να βαλεις ογκο , ειτα για να χασεις , εγω εχω καμμια 15αρια κιλα μυς , τους εβαλα σε 15 χρονια , με την διατροφη που διαβαζα απο περιδικα , οπως το muscle and fitness , τωρα υπαρχει το men's health , το γνωριζω αφογα το αντικειμενο , αφου το κανω 30 χρονια , ρωτα με , και σου λεω , πρωτη φορα ακουω διατροφολογο για να βαλεις ογκο !!! μακρια απο αναβολικα , μεγαλος ο πειρασμος , ολοι οι νεοι μπαινουν στον πειρασμο ,και οι πιο πολλοι υποχωρουν , αγνοωντας τις τρομερες συνεπειες ..................................απλη ειναι η διατροφη , αρκει να εχεις συνεπεια ...........και πειθαρχεια ......................να αδυνατισεις θελει εμπειρια μεγαλη , να βαλεις ογκο οχι , αρκουν οι γνωσεις μου ( καιμε το παραπανω !! ) ..
    Μακ,μίλησα πριν λίγο στο τηλ. με μια διατροφολόγο.Θα πάω μια από αυτές τις ημέρες για κάποιες απορίες και ερωτήσεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Μακ,μίλησα πριν λίγο στο τηλ. με μια διατροφολόγο.Θα πάω μια από αυτές τις ημέρες για κάποιες απορίες και ερωτήσεις.

    Eνταξει τοτε .........................

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λιγο δυσκολο δεν ειναι να τρωει 3-4 γευματα τη μερα μαλον πρεπει να παρει σβαρνα τα τροφιμα στο σουπερμαρκετ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Έχεις να φας κοτόπουλο και πρωτεΐνη!! Νομίζω ότι οι ξηροί καρποί έχουν, μάλλον θα τους συμπεριλάβεις στη διατροφή σου όπως και τους υδατάνθρακες, που σου είπε ο Άγγελος, αλλά με μέτρο!!
    Αχ, εγώ δεν κάνει να τρώω υδατάνθρακες γιατί λόγω κορτιζόνης κάτι παίζει, δε μεταβολίζονται σωστά, αν με έβλεπες θα καταλάβαινες ΤΙ εννοώ!!! Δε με απασχολεί, όμως, ούτε αυτό ούτε οι υδατάνθρακες...
    Πάντως οι πρωτεΐνες είναι το A και το Ω για να χτίσεις μύες...θα σου τα πει όμως καλύτερα και η διατροφολόγος που το κατέχει το "άθλημα"...Μην χάσεις πάντως άλλα κιλά, θα χτυπήσει άσχημα. Είσαι φυσιολογικότατος!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    το βαρος σου ειναι πολυ καλο για το υψος σου. εαν παχυνεις χωρις γυμναστικη δεν υπαρχει περιπτωση να αποκτησεις μυωνες παρα μοο λιπος. τι σε κανει να πιστευεις οτι πρεπει να παχυνεις;;
    ριξε μια ματια στο βαρος διαφορων αθλητων με το υψος σου, θα δεις οτι εχουν πολυ περισσοτερους μυωνες και λιγοτερο λιπος. το μεσο βαρος του συγχρονου ευρωπαιου δεν αποτελει παραδειγμα προς μιμιση, ειναι απλα το βαρος ενος συνηθισμενου αγυμναστου ανθρωπου που σπαταλα εναργεια μαλλον μονο οταν εργαζεται................

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Μακ,μίλησα πριν λίγο στο τηλ. με μια διατροφολόγο.Θα πάω μια από αυτές τις ημέρες για κάποιες απορίες και ερωτήσεις.

    Αυτο που δεν ξερει η διατροφολογος , πιθανον, ειναι οτι για να φτιαξεις μυς , πρεπει να τρως 1.5 gr. πρωτεινης/κιλο σωμ. βαρους , τουλαχιστον,, για να μην τρως πολλα κρεατικα και λιπη μαζι , παρε σκονη πρωτεινη , αλλα προσεξε , απο ορο γαλακτος ( WHEY PROTEIN ) , ειναι ακακη , και υψηλης διατροφικης/βιολογικης αξιας .............καθε μερα , οχι μονο τις μερες που γυμναζεσαι........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Έχεις να φας κοτόπουλο και πρωτεΐνη!! Νομίζω ότι οι ξηροί καρποί έχουν, μάλλον θα τους συμπεριλάβεις στη διατροφή σου όπως και τους υδατάνθρακες, που σου είπε ο Άγγελος, αλλά με μέτρο!!
    Πάντως οι πρωτεΐνες είναι το A και το Ω για να χτίσεις μύς!!!

    Gallow , γιαυτο του ειπα να παρει σκονη , το κοτοπουλο εχει ορμονες , θα παθει γυναικομαστια αμα τρωει πολυ , το κοκκινο κρεας , οχι πανω απο 3 φορες/βδομαδα , πολλες τοξινες , ασπραδια αυγων ναι , εχουν 6 γραμ. πρωτεινη εκαστο , οχι κροκο , χοληστερινη πολλη , ψαρια αφθονα οπως και σωστα επισημανες , ξηρους καρπους , ωφελουν πολυ , εχουν και Ω3 ..........γιαουρτια με χαμηλα λιπαρα ......γαλοπουλα μπολικη ..............αυτα απο πρωτεινες ..............για ογκο θελει και υδατανθρακες , εγω που εχω ογκο, και δεν θελω αλλο, εχω περιορισει πολυ τους υδατανθρακες......................

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Αυτο που δεν ξερει η διατροφολογος , πιθανον, ειναι οτι για να φτιαξεις μυς , πρεπει να τρως 1.5 gr. πρωτεινης/κιλο σωμ
    α δηλαδη για να φτιαξεις πρωτο σωμα πρεπει να τρως πρωτεινες εσυ τα ξερεις καλυτερα μαλον.απο οτι φαινεται τιποτα δεν ετυχε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διατροφολόγος μαζί με ψυχολογική υποστήριξη
    By aaa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-09-2007, 09:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •