Η χρήση των αντικαταθλιπτικών και οι παρενέργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110

    Η χρήση των αντικαταθλιπτικών και οι παρενέργειες

    Η χρήση των αντικαταθλιπτικών υφίσταται από τη δεκαετία του ’50, όμως ακόμα διαπιστώνουμε τις παρενέργειες τoυς. Ολόκληρη η βάση για τη χρήση τους – ότι η κατάθλιψη προκύπτει από μια χημική ανισορροπία στον εγκέφαλο – αμφισβητείται, και ενώ η κατανάλωσή τους έχει ανέβει στα ύψη τις τελευταίες δεκαετίες, υπάρχουν ελάχιστα στοιχεία που να δείχνουν ότι είναι πολύ καλύτερα από ό, τι τα εικονικά φάρμακα. Μια νέα μελέτη κατέδειξε τη σχέση μεταξύ αυτών των φαρμάκων και των σοβαρών παρενεργειών που προκύπτουν.

    http://freethinking.gr/nea-meleth-ep...katathliptika/

  2. #2
    Ποσο χαίρομαι που το ειδα αυτο.ειχα πρόσφατη συζητηση για τα αντικαταθλιπτικα με γιατρό και επεμενα να μ εξηγησει πως ειναι σιγουροι για χημικη ανισορροπία αφου ουτε αναλογες εξετάσεις δεν υπαρχουν και για πιο λογο πολλοι ανθρωποι εν τελει χειροτερεύουν..μ ειπε απλα οτι ειμαι παραπληροφορημενη...αντε να αρχισουν να ανοιγουν τα ματια του κόσμου να παψει να δηλητηριαζεται..και επισης οι φαρμακοβιομηχανιες να παραγουν κατι λιγοτερο τοξικο..

  3. #3
    Εγω παντως τα εκοψα σχετικα γρηγορα, πανω στο μηνα. Και σκεφτομαι να ξαναρχισω τη κανναβη μετα απο μια δεκαετια που την εχω σταματησει, αυτη πιο καλα αποτελεσματα ειχε. Και δεν το λεω για πλακα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    είχατε πάρει και τα κόψατε; γιατί εκτός των παρενεργειών έχω ακούσει και αυτό ,ότι ουσιαστικά δεν τα κόβεις μετά, αλλά μπορεί να είσαι "καθαρός" για πολλά χρόνια,όμως θα ξαναχρειαστούν. Μία σκέφτομαι να τα πάρω, μία να μη τα πάρω, ούτε ξέρω, και νομίζω δικαίως με τόσα που ακούω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Εγω παρ οτι μου τα προτεινε ο ιατρος παρα πολλες φορες, αρνιομουν παντα να τα παρω. Διαβασα οτι ειναι μια χημικη λοβοτομη και μεγαλη μακροχρονια χρηση μπορει μονιμα να καταστρεψει τα συναισθηματα σου και να μην ξανανιωσεις ποτε τιποτα, ουτε χαρα ουτε λυπη.

  6. #6
    Σε σοβαρες περιπτώσεις πχ βαρια κατάθλιψη νομιζω δε πρεπει να αποφευγονται.μην πιανουμε τα ακρα.ολα θελουν μετρο.για κρισεις πανικου πχ το θεωρω περιττο..εμενα ενας γιατρος μ ειχε πει "παρτα να ξεμπερδεύεις αλλα και παλι θα αν δε δουλέψεις τον εαυτο σου δε θα λυθει κατι.απλα κουκουλωνει το οποιο προβλημα" αποφασισα να βρω μονη μου τις λυσεις.δςν τ αγγιξα ποτε.πλεον εχω στραφεί στην ομοιοπαθητικη.αμα ηταν να παιρνεις ενα χαπι κ ολα καλα δε θα υπηρχε δυστυχια κ αγχος στο κοσμο..θετικη σκέψη,επανεκπαίδευση του τρόπου σκέψης και προσοχή με τι ταΐζουμε το σωμα μας.εχει μεγαλη σημασια.καλη δυναμη!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το θεμα των αντικαταθλιπτικων ειναι ενα κομματι που θελει ακομα ερευνα, δηλαδη για το αν η καταθλιψη οφειλεται σε χημικη ανισσοροπια του εγεφαλου, εγω παντως οσες φορες δοκιμασα να κοψω τα αντικαταθλιπτικα απλα γινομουν χειροτερα με αποτελεσμα να τα ξαναρχιζω, σιγουρα οι παρενεργειες του δεν ειναι παντα υποφερτες και συμφωνω οτι αυξανουν την επιθετικοτητα γιατι πολλες φορες εχω νευρικα κρουσματα ξεσπασεων αλλα ως ενα βαθμο οφειλονται και απο το αγχος που βιωνω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eiναι βεβαιον οτι εχουν παρενεργειες και το κακο ειναι οτι δεν εχουν ενεργειες , παρα μονο σενα μικρο ποσοστο ασθενων , και σε βαριες κατθλψεις , παιρνω 12 χρονια αντικ/κα , δεν εχω ουσιαστικα βοηθηθει απο κανενα , παρα μονο απο ιδιες προσπαθειες .........επιθετικοτητα παντως δεν εχω .......κι αν εχω καπου καπου καποιον εκνευρισμο , ειναι συμπτωμα κτθλψης .......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114
    καποιον εκνευρισμο τον εχουν λιγο πολυ ολοι οι ανθρωποι!!αλλοι μαλιστα ειναι κ περισσοτερο αξυθυμοι απο καποιους που εχουν προβληματα με καταθληψη κλπ! εγραψα σε ενα παρομοιο θεμα στο φορουμ οτι κ εγω φοβαμαι τις παρενεργειες που ισως αργοτερα μου παρουσιαστουν μακροπροθεσμα γιατι δεν θελω να τα κοψω! μια φορα το επιχειρησα κ εφτασα στα ιδια! αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να μην παρω τα χαπια γιατι πολυ απλα δεν ημουν εγω το τελευταιο διαστημα! δεν ηταν απλα οι κρισεις πανικου ηταν το αγχος, το κλαμα με το παραμικρο κ οι φοβιες για καθε παραλογο πραγμα μου ερχοταν στο μυαλο! απο αγχωτικη διαταραχη ξεκινησε κ δεν ξερω αν κατεληγε σε καταθληψη ισως κ στο να μου κανω κακο!! δεν ξερω αν θα αντεχα να το ζω αυτο καθημερινα! οποτε χαιρομαι που υπαρχουν κ εχω ξαναβρει την ηρεμια μου...εχω γινει παλι ανθρωπος! ...κ το χορτο το δοκιμασα που ισως λετε πανω πως ειναι καλυτερο!! χειροτερα γινεσαι για να μην σου πω οτι μπορει κ να σε βαζει σε κρισεις πανικου κ παρανοιες ενω πιο πριν ησουν μια χαρα !! (γνωμη μου απο την εμπειρια μου κ μονο απλα τα λεω για να προφυλαξω καποιους που ισως το διαβασουν κ το δοκιμασουν!! δεν λεω πως ειμαι υπερ των χαπιων...στην αναγκη τους εοεσα κ μακαρι μακροχρονια να μην προκαλουν τιποτα)

Similar Threads

  1. απότομη διακοπή αντικαταθλιπτικών, ξέρει κανείς;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 30-11-2019, 02:01
  2. Replies: 95
    Last Post: 24-09-2015, 18:54
  3. Replies: 3
    Last Post: 05-06-2015, 18:39
  4. Διακοπή αντικαταθλιπτικών χαπιών
    By podikoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2012, 01:38
  5. 'ΦΥΤΟ' ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2011, 01:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •