Αυχενικό σύνδρομο/διαρκείς ζαλάδες και συχνές λιποθυμικές κρίσεις και κρίσεις Ιλιγγου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    22

    Exclamation Αυχενικό σύνδρομο/διαρκείς ζαλάδες και συχνές λιποθυμικές κρίσεις και κρίσεις Ιλιγγου

    Χαίρετε,
    Εχει κάποιος από εσάς αυχενικό ?
    Χρειάζομαι πληροφορίες για το πώς να το αντιμετωπίσω γιατί τώρα πια, ( εδώ και ένα μήνα) έχω γίνει μη λειτουργική.
    Δεν μπορώ να κυκλοφορήσω ( αδύνατον να οδηγήσω φυσικά , γιατί το τράνταγμα και μόνον της μηχανής μου φέρνει ίλιγγο και λιποθυμία), ναυτία έχω, μόλις κουνώ το κεφάλι μου ζαλίζομαι έντονα και ο ίλιγγος με γυροφερνει συνεχώς , κλπ...
    Έτσι δε και με πιάσει ο ίλιγγος, η αίσθηση είναι τραγική.
    Μερικές φορές σωριαζομαι και χωρίς να χάσω τις αισθήσεις μου εντελώς.
    Οι γιατροί που έχω δει μέχρι στιγμής δεν με βοηθούν ιδιαιτέρως. Μόνον κάποια θεραπεία για τον ίλιγγο μου έχουν δώσει, τα υπόλοιπα συμπτώματα που αναφέρω θεωρούν ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν...
    Έχω και ευθειασμό του αυχένα μου, έχω και έναν σπόνδυλο ελαφρώς εκτός θέσης προς τα αριστερά και αρκετά οςτεοφυτα και κάποιες στενωςεις, αλλά όλα αυτά θεωρούνται πρόβλημα μεν, αλλά όχι ιδιαιτέρως αξιολογήσιμα.
    Με είχαν στείλει για φυσικοθεραπείες, οι οποίες με χειροτέρεψαν, θεωρώ και τώρα έφτασα σε αυτό το σημείο.
    Έχω κουραστεί...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    χαιρεται και σε σενα, εφοσον οι γιατροι σου θεωρουν οτι τα υπολοιπα συμπτωματα δεν θα επρεπε να τα εχεις, μηπως οφειλονται στο θεμα ψυχολογιας? αυτο μπορεις να το αξιολογησεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Κάνε Bowtech θα ενθουσιαστείς....ειναι τεχνική μασάζ ειδικο για μυοσκελετικα...βρες έναν καλό και σίγουρα θα δεις διαφορα...αξιζει να το δοκιμάσεις και αυτο απτό να κάθεσαι να υποφερεις

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    22
    Αυτό προσπαθώ να αξιολογήσω...
    Σίγουρα έχω πιεστεί πολύ ειδικώς τα τελευταία 3 χρόνια.
    Αλλά, νομίζω, ότι, εφόσον τα συμπτώματα μου εντείνονται ή εμφανίζονται όταν κάνω κάποιες κινήσεις, όταν σκύβω, όταν πάω να σηκώσω κάτι (τώρα τελευταία και το πιο ελαφρύ) όταν σηκώνω το κεφάλι μου ψηλά, ..σίγουρα υπάρχει κάποιο μηχανικό θέμα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    22
    Τους έχω πάρει λίγο από φόβο τους ειδικούς, γιατί οταν πήγα στον φυσικοθεραπευτή, ήμουν σχεδόν καλά, χωρίς ιδιαίτερες ενοχλήσεις και σε ύφεση. Έφυγα απο εκεί με ζαλάδα, μετά απο 3 εβδομάδες συνεδριών..
    Και μετά αυτή η ιστορία που κρατάει σχεδόν ένα μήνα και νιώθω ανήμπορη να λειτουργήσω.
    Θα δοκιμάσω όμως τα πάντα, αρκεί να καταφέρω να περπατώ χωρίς να ζαλίζομαι, πρώτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Cyn8ia θα ήθελες να μιλήσουμε με mail?Μπορώ να σε βοηθήσω καθώς αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Frozen78 View Post
    Cyn8ia θα ήθελες να μιλήσουμε με mail?Μπορώ να σε βοηθήσω καθώς αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
    Ναι, θα ήθελα,
    Πώς γίνεται να σου το στείλω με προσωπικό μνμ? Έχει προσωπικά μηνύματα το φόρουμ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    151
    Στείλε μου εδώ. [email protected]. Θα περιμένω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Frozen78 View Post
    Στείλε μου εδώ. [email protected]. Θα περιμένω.
    Καλησπέρα, μόλις σου εστειλα

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  2. Αυχενικό σύνδρομο και πονοκέφαλοι
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 5
    Last Post: 09-04-2014, 22:09
  3. κρίσεις πανικού
    By maritimo32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-02-2012, 17:45
  4. Ζαλαδα,λιποθυμικες τασεις...
    By MillySan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-11-2011, 14:38
  5. Συχνές κρίσεις?
    By papg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 13-05-2009, 23:49

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •