Κατάθλιψη και Φιλία - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 148 of 148
  1. #136

  2. #137
    Quote Originally Posted by rea View Post
    γιαυτο πιστευψ πως η καταθλιψη μας αναγκασε να κοιταξουμε τον εαυτο μας...το τερματησαμε το μοτερ
    χαχαα, έτσι ακριβώς! Λιοντάρι υποτίθεται πως είμαι.. αλλά μάλλον από τα αποτυχημένα στη διαχείριση της ζούγκλας

  3. #138
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by zerox View Post
    χαχαα, έτσι ακριβώς! Λιοντάρι υποτίθεται πως είμαι.. αλλά μάλλον από τα αποτυχημένα στη διαχείριση της ζούγκλας
    χαχαχα... θα ξυπνησει πάλι η λιονταρινα..που θα πάει.... υπομονη κοριτσακι μου

  4. #139
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Καλημέρα, πολύ όμορφο θέμα ανοίξατε... Τόσες ιστορίες και ο κοινός παρανομαστής; Κάπου πάψαμε να πιστεύουμε στη φιλία, αποτέλεσμα ή αιτία της κατάθλιψης; Φαύλος κύκλος...

    Η δικιά μου ιστορία λοιπόν.. Από γεννησιμιού είχα δυο φίλες, συνομήλικες που παίζαμε όλη μέρα, κάθε μέρα λόγω γειτονιάς. Μου έκαναν bullying, δηλαδή μου έβγαζαν παρατσούκλια, συνήθιζαν να έρχονται να μου λεν ξαφνικά ότι δε με θελουν, με έκαναν να βάζω τα κλάμματα... Δεινοπάθησα με αυτές. Κάπου πήρα τα πάνω μου γύρω στα 11-12, άρχισα να δένομαι πιο πολύ και με άλλες φίλες, συμμαθήτριες κλπ. Που και που ανακατεύονταν οι παλιές στις παρέες μου και μου το κατέστρεφαν πάλι αυτό που έχτιζα. Ζήλευαν όταν ανεξαρτητοποιούμουν από αυτες. Αλλά Λόγω διαφοράς σχολικών επιδόσεων και εξοσχολικών δραστηριοτήτων κάποια στιγμή, στο Λύκειο χαθήκαμε τελείως. Σε εκείνη τη φάση είχα ήδη κολλήσει και ξεκολλήσει με κάποιες φίλες που είχαμε όμορφες στιγμές μαζί αλλά κατέληγαν με το ίδιο μοτίβο, να με παραταν από αδιαφορία. Εϊχα μια στάνταρ παρέα που μου έκανε καθημερινό bullying με λόγια, προσβολές, κοροιδίες.. Αν τους απαντούσα ανάλογα μου έλεγαν ότι παρεξηγιέμαι εύκολα, αν τους άφηνα οι κοροιδίες έπαιρναν ανεξέλεγκτη τροπή. Οι κοπέλες της παρέας προσποιούνταν δήθεν ότι λυπόντουσαν, καταβάθως όμως το ευχαριστιόνταν. Παράλληλα κόλλησα πολύ με μια κοπέλα, ημασταν και στην ίδια τάξη. Με πρόδωσε με το χειρότερο τρόπο, ανακατεύοντας και τους γονείς της μέσα που ειπαν και πολλά ψέματα στο σχολείο, το οποίο είχε αντίκτυπο επάνω μου για 2 χρόνια στο Λύκειο. Ενώ την είχα βοηθήσει πάρα πολύ και της είχα τόση εμπιστοσύνη ότι δεν είναι σαν τους άλλους... Αυτό με εριξε πολύ στην εφηβεία, και έκλαιγα μήνες. Έφυγα για σπουδές, έκανα πολλές λάθος παρέες και λίγες ίσως σωστές. Προς το τέλος το σπουδων ξεκολλησα τελειως απο την παλια παρέα και ουσιαστικά πέρασα πιο ωραία, αν και τότε ξεκίνησε η κατάθλιψη. Πάντα ένιωθα ότι έχασα κάτι πολυ σημαντικό, χανοντας την παλια παρέα, άσχετα απο τη συμπεριφορά τους. Ηταν ενα σημαντικό κομμάτι της ζωής μου και ένιωθα σαν να έχασα ενα στηριγμα. Φιλοι πια; άτομα μετρημένα στα δάχτυλα ενός χεριού δε βρισκόμαστε συχνά πλεον αλλά νιώθω ότι υπάρχει ένα νοιάξιμο έστω και απο μακριά. Συνειδητοποίησα που έκανα και εγώ λάθη: περίμενα πολλά από τους άλλους. Είχα την τάση να τους νιώθω σαν οικογένεια, σε αντικατάσταση της οικογενειακής θαλπωρής που μου έλειπε. Επίσης λόγω της κακοκεφιάς μου κλεινόμουν πολύ και έχανα στιγμες.

    Πάντως εν τέλει, την πιο ισότιμη σχέση χωρίς αλληλοπίεση και ανταγωνισμό όσο είναι δυνατόν την εχω με τα άτομα που έχουν επίσης σπουδάσει και έχουμε κοινούς προβληματισμούς και μεγαλύτερη αλληλοκατανόηση ακόμη και αν βρισκόμαστε μια στο τόσο. Συνήθισα τη μοναξιά πια, δε θα αναλωθώ σε σχεσεις υποκριτικές. Κάνω παρέα πλέον και μεγαλύτερες, έναν καφε και μια συζήτηση περι ανεμων και υδάτων ή ανταλλαγη πληροφοριων την εκτιμώ πια. Τα κορίτσια από τα παρελθον τα έχω ξαναβρει, παλι έδωσα, νοιάστηκα, εμπιστεύτηκα. Πάλι έφαγα στραπάτσο. Τη μια αυτη που με είχε προδώσει και στο Λύκειο τουλάχιστον την έβαλα στη θεση της και μετα την εβγαλα απο τη ζωή μου για πάντα. Τις άλλες, τις κρατάω σε αποσταση ασφαλείας. Εν τελει ποτε δεν ταιριάζαμε και απλα είναι σαν τους συγγενεις που δεν έχεις επιλέξει αλλα μεγαλωσες μαζί τους και μοιράστηκες πολλες στιγμες. Που και που νιώθω μια λάμψη αγάπης και νοιαξίματος απο πλευράς τους αλλά μετά πάλι τα ίδια. Προσπάθησα χρόνια ολοκληρα να ηταν η κατάσταση διαφορετική, αλλα απλως δε γίνεται. Και πάλι προσπάθησα πριν λίγους μήνες, έτρεξα, άνοιξα την καρδιά μου και παλι έφαγα στραπάτσο. Ζήλεια; Εγωισμός; Κακία; Δε ξέρω. Αλλά έπρεπε να γίνει. Προχωράω μπροστά. Θα μποράζομαι όμορφες στιγμές με άτομα που θελουν να μοιραζονται ομορφες στιγμες επίσης. Για ψυχολογικά κλπ δε μιλάω πια, ελάχιστα. Σημασία έχει να αυτοβελτιωθω και να μπορεσω να ενταχθω σε ομαδες με ενδιαφεροντα πιστευω. Εκει θα βρω παρεες, να βγω, να γελασω να συζητησω. Μακαρι να τα καταφερω, μεχρι τοτε εχω εσας και τη γατα μου και λιγους καφεδες που και που, χωρις παρακαλια. Δεν παρακαλω πια.

  5. #140
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Όταν λέω ότι την έβαλα στη θέση της, δε της έκανα κανένα κακο χουνερι, δεν κάνω τέτοια. Απλως της είπα μετά από χρόνια πόσο πολυ με είχε πληγωσει αυτο που έκανε στο λύκειο γιατί ποτέ δεν της τα είχα πει. Επίσης με κάλεσε και καλά στο γάμο της, χωρις προσκλητηριο, είπε μια συγγενής της ότι είμαι κι εγώ καλεσμένη και φυσικά δεν πάτησα. Πέρασε μια μέρα από μπροστά μου και εκανε ότι δε με είδε (μιλούσα με κάποιον και την είδα όταν με προσπέρασε). Για μένα αυτή είναι η δικαιωσή μου, που ντρεπεται η ιδια και να με αντικρύσει. Αυτήν έχασε.

  6. #141
    zerox, μου θυμισες μια πολυ καλη τυπισσα που ειχα γνωρισει, ειναι λεων και παντα μου ελεγε "να το βρασω, τι σοι λιονταρι ειμαι με τοση ευαισθησια" ??
    Επειδη ξερω απο λιονταρια και δεν μπορουν να κρυψουν το "Αρχηγηλικι" τους, καλο ειναι να υπαρχει και νερο στον χαρτη. Δεν τσουβαλιαζω. Πανω απο ολα ο ιδιος ο ανθρωπος και η δικη του δουλεια με τον χαρακτηρα του.
    Αλλα εχω μια αδυναμιουλα, στα ζωδιακια...
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #142
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by rea View Post
    Βάζω κάτω όλες τις μνήμες και όλα τα θέματα να βρω μια άκρη σε όλο αυτο το μαύρο χάος της κατάθλιψης!..

    οσο περισσοτερο βυθιζόμουν σε αυτήν τόσο λιγόστευαν οι φιλίες μου... αισθανόμουν προδωμένη και εγκαταλελημένη και αυτο χειροτέρευε την κατάστασή μου. Αναρωτιέμαι ..είμαι η μόνη σε αυτό? έκανα λάθος επιλογες στην εμπιστοσύνη μου ..ή τελικα με πρόδωσε το μυαλό μου ΚΑΙ εκει? η απέχθεια μου για την ανθρωπότητα δεν ξεκινησε απο τους κακούς..αλλα από τους φίλους, που αποδεικνύονταν παρταλια και στα σκούρα εξαφανίστηκαν.
    ακομα αυτο το μελανο σημειο με παιδεύει... οι άνθρωποι μου προσφερουν την φιλία τους και εγω τους αποφευγω ...εχω κλειστει πολύ στον εαυτο μου...
    εχω πολλές απαιτήσεις επειδη ειμαι καταθλιπτική και φοβάμαι ή δεν θέλω να ξαναρισκάρω να δεθω με ανθρωπους που θα με ξαναπληγωσουν..επειδη ειναι γεγονος οτι οι ανθρωποι στην πλειοψηφεια εκμεταλευονται τους άλλους...
    ειναι στραβος ο γυαλος ή στραβα αρμενίζω?
    μπορει ενας καταθλιπτικος ανθρωπος να εχει πραγματικούς φίλους?
    Καλησπέρα Ρέα.
    Νομίζω και τα 2.Και στραβός είναι ο γυαλός και στραβά αρμενίζεις.Νομίζω το περάσαμε αρκετοί.Μην ρίχνεις ευθύνες για το ότι εξαφανίστηκαν.Άλλοι εξαφανίστηκαν γιατί δεν άξιζαν αλλά άλλοι γιατί δεν μπορούσαν να βοηθήσουν.Άλλους επίσης του ''εξαφανίσαμε'' εμείς με την συμπεριφορά μας.Δυστυχώς τέτοια θέματα δεν μπορεί να τα διαχειριστεί ο οποιοσδήποτε κι ας σε ξέρει και 20 χρόνια.Είναι πολύ λεπτή η κλωστή του βοηθάω από το νομίζω ότι βοηθάω.Σε μπέρδεψα?

  8. #143
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Chandler View Post
    Όταν λέω ότι την έβαλα στη θέση της, δε της έκανα κανένα κακο χουνερι, δεν κάνω τέτοια. Απλως της είπα μετά από χρόνια πόσο πολυ με είχε πληγωσει αυτο που έκανε στο λύκειο γιατί ποτέ δεν της τα είχα πει. Επίσης με κάλεσε και καλά στο γάμο της, χωρις προσκλητηριο, είπε μια συγγενής της ότι είμαι κι εγώ καλεσμένη και φυσικά δεν πάτησα. Πέρασε μια μέρα από μπροστά μου και εκανε ότι δε με είδε (μιλούσα με κάποιον και την είδα όταν με προσπέρασε). Για μένα αυτή είναι η δικαιωσή μου, που ντρεπεται η ιδια και να με αντικρύσει. Αυτήν έχασε.
    σε ευχαριστω που μοιραστηκες την ιστορία σου...μου δινει κουραγιο να βλέπω πως οι ανθρωποι ξεπερνανε τις πληγες τους..και οτι δεν ειμαι υπερβολικη που αισθανομαι τοσο πληγωμενη απο την φιλία.
    προσεχε πολυ τις παλιες τσουχτρες!..
    και πολυ καλα εκανες που την εβαλες στην θεση της την αλλη..της τα χες μαζεμενα.
    εχεις δικιο πάντως ..πρεπει να ενταχθουμε σε ομαδες ανθρωπων για να μπορουμε να ξανβαχτισουμε μια υγιή σχεση με την ανθρωπότητα.. το πήραμε το μαθημα μας, νομιζω, οσον αφορα τα όρια

  9. #144
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Καλησπέρα Ρέα.
    Νομίζω και τα 2.Και στραβός είναι ο γυαλός και στραβά αρμενίζεις.Νομίζω το περάσαμε αρκετοί.Μην ρίχνεις ευθύνες για το ότι εξαφανίστηκαν.Άλλοι εξαφανίστηκαν γιατί δεν άξιζαν αλλά άλλοι γιατί δεν μπορούσαν να βοηθήσουν.Άλλους επίσης του ''εξαφανίσαμε'' εμείς με την συμπεριφορά μας.Δυστυχώς τέτοια θέματα δεν μπορεί να τα διαχειριστεί ο οποιοσδήποτε κι ας σε ξέρει και 20 χρόνια.Είναι πολύ λεπτή η κλωστή του βοηθάω από το νομίζω ότι βοηθάω.Σε μπέρδεψα?
    καθολου..και καταλαβαινω τι λες!..ακομα και εγω δεν ειμαι σιγουρη ποτε βοηθαω πραγματικα και ποτε τελικα ριχνω λαδι στην φωτια

  10. #145
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by rea View Post
    καθολου..και καταλαβαινω τι λες!..ακομα και εγω δεν ειμαι σιγουρη ποτε βοηθαω πραγματικα και ποτε τελικα ριχνω λαδι στην φωτια
    Επίσης,
    Ότι και να έγινε,δεν γίνεται να χάσουμε την εμπιστοσύνη μας στους ανθρώπους.Ότι και να μας έχουν κάνει,δεν γίνεται να είμαστε σε θέση άμυνας για μην ... ξανά.

  11. #146
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Επίσης,
    Ότι και να έγινε,δεν γίνεται να χάσουμε την εμπιστοσύνη μας στους ανθρώπους.Ότι και να μας έχουν κάνει,δεν γίνεται να είμαστε σε θέση άμυνας για μην ... ξανά.
    το ξερω αυτο... αλλα εχουν αυτοματοποιηθει οι αμυνες... οι γειτονισσες μου ειναι στην ηλικια μου...καλα κοριτσια φαινονται και με τακτοποιημενες ζωες. μου ζητανε συνεχεια την φιλία μου, μου φερνουν τα κοινοχρηστα με την ελπίδα οτι θα κατσουν να πουμε μια κουβεντουλα, να πιουμε καφε, να σαχλαμαρισουμε... αλλα εγω τις υποδεχομαι στην πορτα...δεν εχω το κουραγιο. μου προτεινουν συνεχεια να βρεθουμε και εγω το αποφευγω...
    δεν ξερω... δεν νιωθω ετοιμη..ακομα...

  12. #147
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    zerox, μου θυμισες μια πολυ καλη τυπισσα που ειχα γνωρισει, ειναι λεων και παντα μου ελεγε "να το βρασω, τι σοι λιονταρι ειμαι με τοση ευαισθησια" ??
    Επειδη ξερω απο λιονταρια και δεν μπορουν να κρυψουν το "Αρχηγηλικι" τους, καλο ειναι να υπαρχει και νερο στον χαρτη.
    Ισχύει.. και στην τελική καλύτερα ταλαίπωρος Simba παρά ξινός Mufasa.. :P

  13. #148
    Καλημέρα, πολύ όμορφο θέμα ανοίξατε... Τόσες ιστορίες και ο κοινός παρανομαστής; Κάπου πάψαμε να πιστεύουμε στη φιλία, αποτέλεσμα ή αιτία της κατάθλιψης; Φαύλος κύκλος...
    Αιτία νομίζω. Η φιλία και η οικογένεια είναι δυνατοί ψυχολογικοί παράγοντες. Αν αποδυναμωθεί πολύ ο ένας έστω, (και συνήθως το βάρος πέφτει στη φιλία γιατί στην οικογένεια δεν έχεις επιλογές), το άτομο γίνεται πολύ ευάλωτο. Και το αντίστροφο. Αν έχεις καλές φιλίες, δύσκολο να γίνεις πολύ ευάλωτος.

    Νομίζω και τα 2.Και στραβός είναι ο γυαλός και στραβά αρμενίζεις.Νομίζω το περάσαμε αρκετοί.Μην ρίχνεις ευθύνες για το ότι εξαφανίστηκαν.Άλλοι εξαφανίστηκαν γιατί δεν άξιζαν αλλά άλλοι γιατί δεν μπορούσαν να βοηθήσουν.Άλλους επίσης του ''εξαφανίσαμε'' εμείς με την συμπεριφορά μας.Δυστυχώς τέτοια θέματα δεν μπορεί να τα διαχειριστεί ο οποιοσδήποτε κι ας σε ξέρει και 20 χρόνια.Είναι πολύ λεπτή η κλωστή του βοηθάω από το νομίζω ότι βοηθάω.
    Συμφωνώ πολύ εδώ. Και στις εξαφανίσεις υπάρχει και ένα θετικό. Μένει χώρος για να εμφανιστεί κάποιος άλλος, ίσως πιο κατάλληλος.

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Similar Threads

  1. φιλία...
    By manosthess in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 09-11-2015, 16:31
  2. Φιλία..
    By th93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2012, 22:00
  3. ΦΙΛΙΑ
    By biskotaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-06-2010, 16:42
  4. Φιλία
    By Μελίνα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 04-07-2009, 18:18
  5. Φιλία
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 12-09-2007, 13:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •