ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    11

    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ

    Καλησπέρα ειμαι 19 χρονών και ταλαιπωρούμαι με την κατάθλιψη εδώ κ ένα χρόνο.Ολα μου πάνε χάλια έχω απομακρυνθεί από όλο τον κόσμο και νιώθω εντελώς μόνη.Δεν έχω το κουραγιο να βγω απ το σπίτι μου.Εδωσα πέρσι πανελλήνιες και η αποτυχία μου με κανε να νιώσω χαλια. Οι γονείς, γνωστοί και φίλοι με παρουσιάζουν σαν το αποτυχημένο παιδι της οικογένειας με αποτέλεσμα απο το καλοκαίρι ειδικα να έχω βρει καταφύγιο στο φαγητό με αποτέλεσμα να πάρω 10 κιλά. Πριν την κατάθλιψη πρόσεχα τη διατροφή μου και γυμναζομουν και τώρα δεν έχω το κουράγιο να κάνω τίποτα. Το προσπαθώ όσο μπορώ αλλά δεν αντεχω άλλο. Εκεί που λέω οτι ξεπέρασα την κατάθλιψη εκεί είναι που ξαναγεμίζω με θλίψη. Γερνάω πριν την ωρα μου....αποφασισα να ξαναδωσω πανελληνιες γιατί δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε ιδιωτική σχολή. Η αποτυχία όμως με φοβιζει πολύ ...δεν έχω κανέναν να με υποστηριζει και σε συνδυασμό με την κατάθλιψη νιώθω λύπη. Βλεπω παιδιά της γενιάς μου να πραγματοποιούν τα όνειρα τους και γω όλη την μέρα είμαι σπίτι και τρώω....Μου έχει περάσει η ιδέα της αυτοκτονίας αλλά κάτι με κρατάει ακόμα.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ είναι μαρτύριο η κατάθλιψη..

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Πρεπει να επισκεφτεις εναν γιατρο να παρεις αγωγη θα πρεπει να ξαναπροσπαθησεις για τις πανελληνιες θα σου κανει καλο να εχεις εναν στοχο

  3. #3
    Εχεις οντως διαγνωστει με καταθλιψη απο καποιον γιατρο ή εκανες μονη σου διαγνωση για τον εαυτο σου;

  4. #4
    Επειδη εχεις τα κατω σου δεν σημαινει κιολας οτι εχεις καταθλιψη. Γι' αυτο το λεω.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν απομακρυνεσαι απο ολο το κοσμο καπια στιγμη θα αντιλιφθεις οτι ηρθες κοντα με εναν η δυο τα υπολυπα τι λενε οι γονεις σου κλπ καπια στιγμη θα τα ξεπερασεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2
    Αμα δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να επισκεπτεις εναν ψυχολογο για να σε υποστηριξει ή αισθανεσαι οτι οι γονεις σου ή οι φιλοι σου δεν ειναι διπλα σου θα σου προτεινα να αγορασεις καποια βιβλια για καλη ψυχολογια και θετικη σκεψη
    Η ματαιοδοξια δεν βοηθαει σε τετοιες καταστασεις
    πρεπει να βρεις το πεισμα που εχεις μεσα σου!!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    11
    Σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα ...αυτες τις μέρες νιώθω καλύτερα... προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη ...ελπίζω να μην με ρίξει πάλι αλλα θα προσπαθήσω

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by maria. View Post
    Σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα ...αυτες τις μέρες νιώθω καλύτερα... προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη ...ελπίζω να μην με ρίξει πάλι αλλα θα προσπαθήσω
    μην πάρεις αγωγη απο τωρα... μπορει να ειναι μια φαση μονο. συζητησε με τους ανθρωπους σου..πες τους πως αισθανεσαι οταν σε κρινουν.. και ξεκινησε πάλι την γυμναστικη... βοηθαει πολυ στην καταθλιψη.
    οπως και να χει δεν εισαι αποτυχημενη επειδη δεν πέρασες πανελληνιες... αυτο το καταλαβαινεις ετσι?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by rea View Post
    μην πάρεις αγωγη απο τωρα... μπορει να ειναι μια φαση μονο. συζητησε με τους ανθρωπους σου..πες τους πως αισθανεσαι οταν σε κρινουν.. και ξεκινησε πάλι την γυμναστικη... βοηθαει πολυ στην καταθλιψη.
    οπως και να χει δεν εισαι αποτυχημενη επειδη δεν πέρασες πανελληνιες... αυτο το καταλαβαινεις ετσι?
    Προσπαθώ να πεισω τον εαυτο μου ότι πρέπει ν'αλλάξω...περασα πολυ δύσκολα πέρσι,έτρωγα χωρις να πεινάω,οδηγήθηκα στην αυτοκτονία και είχα μίσος για τον εαυτό μου.. Αλλα κάτι με κρατάει νομίζω ότι μου αξιζει μια δεύτερη ευκαιρία...Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον να σαι καλά

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο!!!!
    By isabella3001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 05-10-2015, 23:26
  2. Δεν αντέχω άλλο!!!
    By giannis.l98 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-04-2015, 19:58
  3. Δεν αντεχω αλλο
    By umbra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 15-09-2013, 18:19
  4. Δεν αντέχω άλλο...
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 47
    Last Post: 31-12-2012, 18:52
  5. Δεν αντέχω άλλο...
    By helplease in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 19-12-2008, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •