τυχεροι και ατυχοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    τυχεροι και ατυχοι

    Πιστευετε οτι μερικοι ανθρωποι ειναι τυχεροι στην ζωη τους , και αλλοι ατυχοι ? δεν αναφερομαι σε ασθενειες , που ειναι θεμα τυχης , αλλα στην εν γενει ζωη του ατομου ............δεν πιστευω οτι υπαρχουν τυχεροι και ατυχοι , πιστευω οτι υπαρχουν ανθρωποι που σκεφτονται θετικα και δρουν αναλογως , ελκουν την καλη τυχη τους κατ αυτον τον τροπο .........ενω αλλοι , με τον αρνητισμο τους , ελκουν την κακη τυχη , εξ ου και το ' ενος κακου , μυρια επονται ' , δεν υπονοει η ρηση αυτη κατι μεταφυσυσικο , ειμαστε προιοντα του τροπου σκεψεως μας , ο οποιος γεννα και τις πραξεις μας...............αυτο τοχω διαπιστωσει στον εαυτο μου , οσο ημουν θετικος , ολα μου ερχοντουσαν ως δια μαγειας , μολις στραβωσε κατι , και αρχισε η κατθλψη , αρα και ο αρνητισμος , τα περισσοτερα μου ερχοντουσαν αναποδα , ακομη και μικροπραματα , τωρα που ξαναμπαινω σε θετικη φαση , αρχιζουν ναρχονται θετικα τα πραματα , παιρνω παραπανω θαρρος , γινομαι πιο θετικος , και ετσι δημιουργω εναν θετικο κυκλο γυρω μου ..............

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω θα σε συμπληρωνα ως εξης. η τυχη υπαρχει και συμβαινει σε ολους μας. οπως μπορει να τυχη να παθει καποιος καποιο ατυχημα με οχημα ( αρνητικο γεγονος)...αντιθετα μπορει καποιος αλλος να τυχει να κερδισει στο τζοκερ( θετικο γεγονος)...απλα οταν ειμαστε αισιοδοξοι και θετικοι ολα τα βλεπουμε να μας ερχονται θετικα, αντιθετα οταν ειμαστε απαισιοδοξοι μπορει να πιαστουμε απο ενα μικρογεγονος και να τα βλεπουμε ολα ασχημα...απλα αλλαζει η σκοπια της αντιληψης μας!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Ο μεγάλος νομπελίστας μαθηματικός Τζον Νας είπε ότι η τύχη είναι ένας παράγοντας που προς το παρόν δεν έχουμε τις γνώσεις και τα μέσα να τον αναλύσουμε.

    Δεν γνωρίζουμε τα περισσότερα πάνω σε αυτόν τον κόσμο Μακ.Ούτε καν εμάς τους ίδιους :)

Similar Threads

  1. τυχεροι και ατυχοι
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2015, 22:04
  2. Γιατι οι ψυχωσικοι στην Ελλαδα ειναι οι πιο "τυχεροι"
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2013, 15:58
  3. Τυχεροι και Άτυχοι Αριθμοί (1, 9 και 13)
    By epimitheas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 14-06-2011, 14:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •