συμβουλες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    συμβουλες...

    Αμα εντοπιζετε καποιον , ειτε εδω , ειτε στην πραματικη ζωη , που κανει κατι λαθος , η με λαθος τροπο , θα του το επισημανετε , η θα σεβαστειτε την ελευθερη βουληση του ? εγω δεν δινω ποτε συμβουλες , ουτε και μαρεσουν οι ' αυτοκλητοι σωτηρες ' , οι συμβουλες πρεπει να δινονται , παντα κατ εμε , οταν ζητωνται και οταν ειναι ζητημα ζωης και θανατου ..............................αλλιως παραβιαζεις τον προσωπικο χωρο του αλλου , την προσωπικοτητα του .........................και αυτο ειναι λαθος ....................................αν τυχει και' πεσω ' σε τετοιο ατομο , ειναι ενας σοβαρος λογος , να διακοψω σχεσεις μαζι του , ειτε ειναι φιλια , ειτε σχεση ...................

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Αν εντοπιζα αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα σαφεστατα θα εκανα παρεμβαση σε εναν ανθρωπο δικο μου.. Μονο σε αυτη την περιπτωση.
    Συμβουλες δεν μπορω να δωσω ουτε στον ιδιο μου τον εαυτο ποσο μαλλον σε αλλους..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Εγω θα εδινα συμβουλη δεν θα την επεβαλλα ομως εαν ηθελε να την ακολουθησει το ατομο οκ εαν οχι παλι οκ.....
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    Αν εντοπιζα αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα σαφεστατα θα εκανα παρεμβαση σε εναν ανθρωπο δικο μου.. Μονο σε αυτη την περιπτωση.
    Συμβουλες δεν μπορω να δωσω ουτε στον ιδιο μου τον εαυτο ποσο μαλλον σε αλλους..

    Η αυτοκαστροφικη συμπεριφρα , υπαγεται στο ' ζητημα ζωης και θανατου ' οποτε εκει δινεις μια συμβουλη .......

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Προσπαθώ να δίνω με ήρεμο και λογικό τρόπο,την σωστή για εμένα συμβουλή.......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    η ελευθερη βουληση σταματα εκει που αρχιζουν τα δικαιωματα των αλλων μαγκ.
    επομενως αν με ενοχλουσε η δραστηριοτητα του η θεωρουσα οτι ενοχλει καποιους αλλους/καταπατα δικαιωματα, ναι θα επενεβαινα.
    οι συμβουλες γενικως και αοριστως δινονται μονο οταν ζητιουνται κατα την γνωμη μου.
    επειδη θεωρω ομως οτι ο προβληματισμος σου ξεκινησε απο το φοορυμ, θεωρω οτι σχεδον ολοι , για να μην πω ΟΛΟΙ οσοι γραφουν καποιο θεμα τους εδω, αυτο ζητανε. τις γνωμες των αλλων.
    αν εγραφαν για να το διαβαζουν μονοι τους, θα εγραφαν μπλογκ η ημερολογιο. εδω το θεμα ειναι ο διαλογος και οι διαφορες γνωμες. δηλαδη, ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ζητιουνται γνωμες (εσυ πες τις και συμβουλες).

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ακομα κ οι ανθρωποι που ειναι αυτοκαταστροφικοι εχουν ενα ενστικτο που τους κρατα στη ζωη ειναι αδυνατο να κατσεις για παντα μονος ακομα κ αν το θες πολυ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η ελευθερη βουληση σταματα εκει που αρχιζουν τα δικαιωματα των αλλων μαγκ.
    επομενως αν με ενοχλουσε η δραστηριοτητα του η θεωρουσα οτι ενοχλει καποιους αλλους/καταπατα δικαιωματα, ναι θα επενεβαινα.
    οι συμβουλες γενικως και αοριστως δινονται μονο οταν ζητιουνται κατα την γνωμη μου.
    επειδη θεωρω ομως οτι ο προβληματισμος σου ξεκινησε απο το φοορυμ, θς).
    Οχι , ρεμ , δεν ξεκινησε απο το φορουμ , εδω ολοι ζητανε συμβουλες , ειναι ενα θεμα που μεχει προβληματισει κατα καιρους , επειδη παντα υπαρχουν ' αυτοκλητοι σωτηρες ' που θα σου πουν την γνωμη τους , χωρις να ξερουν τι μυαλα κουβαλας , ποσο διαφορετικα σκεπτεσαι , τι ειδους εμπειριες εχεις αποκομισει , τις προσωπικες σου προτιμησεις , και επειδη ο κολλητος μου , κανει μια ζωη λαθη , εχω κατηγορηθει απο τον περιγυρο μας , οτι τον αφηνω ανεξελεγκτο να κανει λαθη , μα αφου οτι και να πω , θα κανει του κεφαλιου του , οπως οι περισσοτεροι αλλωστε , το πολυ να γινω αντιπαθης .........................αλλα ουτε κι εμενα θελω να μου λεει κανεις τι να κανω , αν και πολυ συχνα ρωτω φιλους την γνωμη τους , αλλα δεν δεχομαι να μου πει ο αλος-η , τι να κανω , με το ετσι θελω , αν δεν ειναι πολυ κοντινος μου ανθρωπος , και προς Θεου , οχι οι γονεις , αυτοι κι αν λενε τι να κανεις , και σε αποδοκιμαζουν αν δεν το κανεις ....................................δεναναφ ερομαι σε πραξεις που παραβιαζουν τα δικαιωματα αλλων , οποτε , συμφωνουμε ..........

    Το λεω ολο αυτο , διοτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι , που θεωρουν υποχρεωση τους , να σου πουν την γνωμη τυς , ελπιζοντας οτι κατ αυτον τον τροπο , θα αποκομισεις κατι , θα μαθεις κατι η θα το κανεις καλυτερα .............................προτιμω να μην διορθωνω τους αλλους , διοτι ολοι απεχθανομαστε να μας διορθωνουν , με αποτελεσμα , να αποφευγουμε τους ' διορθωνοντες ' , διοτι θελουμε οι θεσεις , οι αποψεις μας , οι γνωμες μας , να γινονται σεβαστες , ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα της ανθρωπινης φυσης ............

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ..δεν ειμαστε τσατρουμ ...χαλοου...

    για χιλιοστη φορα..ειμαστε σε φορουμ ψυχολογικης υποστηρηξης . Μπαινουμε εδω για να ζητησουμε συμβουλες ... η λέξη ΣΥΜΒΟΥΛΗ ειναι λέξη κλειδι σε αυτο το φορουμ.
    ειμαστε εδω για να δινω-παιρνω συμβουλες για σοβαρα προβλήματα!!!...το να δινεις το παρον σε σοβαρα θεματα..ακομα και αν η συμβουλη ειναι γτπ .. δηλωνεις συμπαρασταση με την παρουσια σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ..δεν ειμαστε τσατρουμ ...χαλοου...

    για χιλιοστη φορα..ειμαστε σε φορουμ ψυχολογικης υποστηρηξης . Μπαινουμε εδω για να ζητησουμε συμβουλες ... η λέξη ΣΥΜΒΟΥΛΗ ειναι λέξη κλειδι σε αυτο το φορουμ.
    ειμαστε εδω για να δινω-παιρνω συμβουλες για σοβαρα προβλήματα!!!...το να δινεις το παρον σε σοβαρα θεματα..ακομα και αν η συμβουλη ειναι γτπ .. δηλωνεις συμπαρασταση με την παρουσια σου.
    Μα δεν αναφερομαι στο φορουμ , ρεα , το γραφω ....................το φορουμ για αυτην την δουλεια ειναι............ασχετως αν εγω δεν ζηταω συμβουλες , την γνωμη μου την λεω , αμα μενδιαφερει το θεμα , αμα δεν μενδιαφερει , δεν το διαβαζω .......

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αυτο που εγραψες πριν ειναι οτι το θεμα σου δεν ξεκινησε απο το φορουμ, οχι οτι δεν αφορα το φορουμ... οκ τωρα εισαι πιο ξεκαθαρρος..
    εχω μια απορια... στο θεμα σου με την 18χρονη δεν ζηταγες συμβουλες?..ακομα και εδω σε αυτο το θεμα ζητας μια αποψη..μια γνωμη... αυτο δεν ειναι κατα καποιο τροπο μια συμβουλη?
    γενικα σε τι διαφερει η συμβουλη απο την γνωμη μας?..και στις συμβουλες , την γνωμη μας δεν λέμε στην ουσια?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    αυτο που εγραψες πριν ειναι οτι το θεμα σου δεν ξεκινησε απο το φορουμ, οχι οτι δεν αφορα το φορουμ... οκ τωρα εισαι πιο ξεκαθαρρος..
    εχω μια απορια... στο θεμα σου με την 18χρονη δεν ζηταγες συμβουλες?..ακομα και εδω σε αυτο το θεμα ζητας μια αποψη..μια γνωμη... αυτο δεν ειναι κατα καποιο τροπο μια συμβουλη?
    γενικα σε τι διαφερει η συμβουλη απο την γνωμη μας?..και στις συμβουλες , την γνωμη μας δεν λέμε στην ουσια?
    Οντως , στο θεμα με την 18χρονη , ζηταγα γνωμες η συμβουλες αν θελεις , δεν ξερω σε τι διαφερει η γνωμη απο την συμβουλη , μπορει ναναι συνωνυμα στο μυαλο μου , αλλα ο λογος που ζηταγα , ειναι οτι δεν γνωριζω πως λειτουργει η νεα γενια , που να ξερω ? πως βλεπει τις σχεσεις , πως εχουν διαμορφωθει οι σχεσεις μεσω η/υ , οχι οι σχεσεις γενικοτερα , ηταν ευλογη η απορια μου , και ελαβα χρησιμες απαντησεις , μιας και το 18 με το 54 , ειναι αλλος πλανητης ............

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οντως , στο θεμα με την 18χρονη , ζηταγα γνωμες η συμβουλες αν θελεις , δεν ξερω σε τι διαφερει η γνωμη απο την συμβουλη , μπορει ναναι συνωνυμα στο μυαλο μου , αλλα ο λογος που ζηταγα , ειναι οτι δεν γνωριζω πως λειτουργει η νεα γενια , που να ξερω ? πως βλεπει τις σχεσεις , πως εχουν διαμορφωθει οι σχεσεις μεσω η/υ , οχι οι σχεσεις γενικοτερα , ηταν ευλογη η απορια μου , και ελαβα χρησιμες απαντησεις , μιας και το 18 με το 54 , ειναι αλλος πλανητης ............
    χαχαχα..πιστεψε με και με μικροτερες ηλικιακες διαφορες πάλι αλλοι πλανητες ειναι!... αστα!!!..
    τελικα περισσοτερο νομιζω ειναι στον ανθρωπο :)

  14. #14
    Συμβουλη...
    Αν ειμαι σε αναποφασιστη φαση θα ζητησω απο ανθρωπο "ψωμωμενο" που γνωριζω οτι δεν θα μου χαιδεψει τα αυτια αλλά θα πει ακριβως αυτο που πιστευει.

    Κατα τα αλλα - τις δηθεν συμβουλες που απορρεουν απο δηθεν μεσιανιστες που ξερουν καλα τι τους γινετε αλλα δεν ειναι κατι αλλο περα απο την δικη τους αναγκη να νιωσουν Ειδικοι και λυτες, οχι δεν θα παρω, ευχαριστω.

    Εαν ηταν ζητημα ζωης - θανατου Παλι αναλογα με το ποιον νιωθει το ιδιο το ατομο απεναντι μου καταλληλο ανθρωπο που να θελει να ακουσει την γνωμη του, θα μιλαγα σε εκεινο το ατομο, θα εκανα την καρδια μου πετρα και θα ελεγα - ευχομαι να διαλεξει το καλο του / της.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    χαχαχα..πιστεψε με και με μικροτερες ηλικιακες διαφορες πάλι αλλοι πλανητες ειναι!... αστα!!!..
    τελικα περισσοτερο νομιζω ειναι στον ανθρωπο :)

    Δεν θα τολεγα , καταλαβαινω μια κοπελα πως σκεπτεται , αμα εχει καποια ηλικια , αλλα καπου εχεις δικιο , ανταλασσω πμ με μια εξ ισου μικρη , και την καταλαβαινω , εχουμε τα ιδια ενδιαφεροντα , την συγκεκριμενη , που ανοιξα το θρεντ , δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει , παρα τα 1000 και ανω μειλς ......................δεν ξερω τι θελει απο μενα , εγω θελω την παρεα της μονο , λογικο ειναι να ειμαι puzzled , εχω στειλει φωτο , διευθυνση , αλλαζουμε καθημερινως παντα 2-3 μειλς , να με συναντησει δεν θελει , τηλεφ. με τα χιλια ζορια , δεν καταλαβαινω ...........

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συμβουλές !!
    By Siroco in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-12-2014, 16:06
  2. Χρήσιμες συμβουλές
    By Curie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 01-11-2012, 21:07
  3. ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-12-2011, 16:57
  4. Συμβουλες
    By Metalas656 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 30-06-2010, 03:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •