Σκότωσα το σκυλάκι μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 143
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Krino , θα τη βγάλεις serial killer την κοπέλα.

    Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τον άλλο, γιατί τότε πολύ απλά δε θα μίλαγε κανένας. Βέβαια η vas στη φάση που είναι τώρα μπορεί να την αναζητάει η ίδια την επίκριση σα μέρος της τιμωρίας της αλλά η υπερβολή μπορεί να απομακρύνει από την ουσία της εποικοδομητικής συζήτησης. Και αν δε κάνουμε εποικοδομητική συζήτηση τότε γιατί την κάνουμε;

  2. #32
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Aphelia
    Krino , θα τη βγάλεις serial killer την κοπέλα.

    Δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τον άλλο, γιατί τότε πολύ απλά δε θα μίλαγε κανένας. Βέβαια η vas στη φάση που είναι τώρα μπορεί να την αναζητάει η ίδια την επίκριση σα μέρος της τιμωρίας της αλλά η υπερβολή μπορεί να απομακρύνει από την ουσία της εποικοδομητικής συζήτησης. Και αν δε κάνουμε εποικοδομητική συζήτηση τότε γιατί την κάνουμε;

    ουτε κρινω ουτε κατακρινω.
    Αφενως προσπαθω να μην την πληρωσει αλλο ζωντανο και αφετερου την προτρεπω αμα θελει να το συζητησουμε.

    Αυτο που εγραψα οτι δεν προκειται να σταματησει σε ενα σκυλι, εχει να κανει με το οτι ποτε δεν ξερεις που μπορει να φτασει οταν καποιος δεν ελεγχει τα νευρα του...
    Καλώς η οχι γραφω μια πραγματικοτητα,
    εχεις καμια διαφωνια στα ανωτερω??

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    παιδιά, πιστεύω πολύ ότι εστιάζοντας στο αποτέλεσμα, χάνουμε την ουσία του προβλήματος. Δλδ, χάθηκε ένα σκύλι. είναι το αποτέλεσμα μίας συμπεριφοράς πέρα από τα όρια. Αυτή η συμπεριφορά δεν ειναι τυχαία. Αν αποφασίσει να μην ξανα ασχοληθεί με τα ζώα λύνει το πρόβλημα της? αυτομάτως εξαφανίζεται το πρόβλημα? και δεν δημιουργειται κάποιο άλλο?

  4. #34
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τωρα δεν εχει νοημα να συζηταμε εμεις, παρα αμα θελει να συζητησει η ιδια που εβαλε το ποστ.

  5. #35
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Το ότι αισθάνθηκες άσχημα είναι κάτι που δείχνει ότι σκέφτεσαι με τρόπο υγιή. Το κακό θα ήταν να αισθανόσουν από αυτήν σου την πράξη ηδονή. Οι τύψεις δε βοηθάνε. Μπορεί αυτό το συμβάν να σε διδάξει στο να συγκρατείς τα νεύρα σου. Όλοι μας χάνουμε την ψυχραιμία μας και μετά μετανιώνουμε. Προσπάθησε να το ξεπεράσεις και μην το παίρνεις και σαν δεδομένο ότι το σκυλάκι το σκότωσες. Υπάρχει η πιθανότητα που είπε ο κτηνίατρος.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    Στρουμφοθεούλη μου! Όχι και ηδονή!
    Έχω ήδη αρχίσει και αισθάνομαι καλύτερα, χτες έκλαψα πρώτη φορά για το χαμό του σκύλου και όχι για τις τύψεις μου.
    Είναι δύο διαφορετικά συναισθήματα λύπης, άλλα για τις τύψεις κι άλλα για τον χαμό.

    Επίσης μου είπαν ότι τα σκυλιά δεν υποφέρουν νοητικά ή συναισθηματικά, η συναισθηματική τους νοημοσύνη περιορίζεται στις αντανακλαστικές σκέψεις και ότι εγώ υπέφερα περισσότερο απ΄όσο το σκυλί, από τις τύψεις κλπ

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    vas vas vas...

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    xxi o paraskeuas!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    α, οπότε μια χαρα,ε?

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    Νταξ όχι ακριβώς.. :-)
    Το σκέπτομαι συνέχεια
    Νομίζω ότι από εδώ και πέρα δεν θα είμαι αυτή που ήμουν πριν
    Ήταν κάτι που άλλαξε τη ζωή μου
    Δεν το έχω ακόμα \"χωνέψει\" και ούτε ξέρω πότε..
    Κλαίω λιγότερο αλλά όχι καθόλου
    Προσπαθώ να γελάω πού και πού
    Αλλά μου \"κόβεται\" γρήγορα ... αλλά το ξαναφέρνω
    Το παλεύω

    Καλό βραδακι

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Vas,
    και πολύ καλά κάνεις. Εχεις τις προτεραιότητές σου.

    Εχουν περάσει δύο χρόνια από τότε που σου περιέγραφα. Δε σου κρύβω ότι γράφοντάς σου χτές έκλαψα πάλι. Δε φεύγει εύκολα αυτό. Αλλά ούτε και αυτό είναι κακό. Ακόμα και το κλάμα έχει το σκοπό του. Να μας θυμίζει γιατί πονάμε. Ωστε να χαμογελάμε περισσότερο με τις επόμενες πράξεις μας.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    30
    Μην δίνεις σημασία στους σαδιστές \"φιλόζωους\" που με αφορμή την \"αγάπη τους για τα ζωα\" προσπαθούν να σε κάνουν να νιώσεις άσχημα. Αν σε δουν να κλαις θα χαρούν, οπότε κρίμα είναι να τους δώσεις αυτήν την ικανοποίηση

    (Μήπως το μπέικον που τρώνε οι φιλόζωοι γίνεται απο γκαζον?)

    Ίσως ο θάνατος του σκύλου ήταν ασυνείδητα στόχος σου, ίσως όχι. Πιστεύω ΔΕΝ ΗΤΑΝ, ήθελες απλά να εκφράσεις τον θυμό σου.

    Το πιο σημαντικό απ\' όλα ομως κατα την άποψη μου, είναι να δεις έναν ειδικό, όχι επειδή πεθανε το σκυλί αλλά επειδή θα σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις την πίεση που νιώθεις. Πήγαινε έστω από περιέργεια κι αν νιώσεις ότι δεν κανει τιποτα, φύγε. Δεν έχεις να χασεις τιποτα δοκιμάζοντας.

    PS. γιατί δεν βγαίνουν κανονικά οι φατσουλες?

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by aquarrius
    (Μήπως το μπέικον που τρώνε οι φιλόζωοι γίνεται απο γκαζον?)(

    φανταζομαι οτι σου αρεσει το μπεικον απο σκυλους η και τα παιδακια ετσι???

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by aquarrius
    Μην δίνεις σημασία στους σαδιστές \"φιλόζωους\" που με αφορμή την \"αγάπη τους για τα ζωα\" προσπαθούν να σε κάνουν να νιώσεις άσχημα. Αν σε δουν να κλαις θα χαρούν, οπότε κρίμα είναι να τους δώσεις αυτήν την ικανοποίηση
    Δηλαδή το ότι στεναχωρεθήκαμε με αυτό που έγινε και είπαμε τη γνώμη μας σημαίνει και ότι θέλουμε να την κάνουμε να νιώσει χειρότερα?Δεν είναι έτσι.Αλλωστε και η ίδια είχε γράψει να πούμε αυτό που πιστεύουμε πραγματικά και όχι ψεύτικα λόγια για να την παρηγορήσουμε.

  15. #45
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    30
    Κρινο:
    μπέικον από σκύλο δεν έχω φάει, αλλά αν φάω ποτέ θα σε πάρω τηλ. για να σου πω αν μου άρεσε. όσο για τα παιδάκια... αν δεν είμαι οπαδός της \"θρησκείας\" σου (φιλόζωος), τότε είμαι στο άλλο άκρο? μπράβο! απίστευτα λογικό!!!

    dalia: διέκρινα μια επιθετικότητα σε καποια σχόλια του στύλ \"ντροπή πως μπόρεσες! μην ξαναπάρεις σκυλί\" δηλ. να υποθέσω ότι εννοει ο ποιητής ότι το όλο συμβαν θα ξανασυμβεί σιγουρα. +το ότι αυτό που η vas ενδεχομένως να συντέλεσε στο να γίνει (δεν το προκάλεσε σίγουρα, αντίθετα με αυτό που σας βολεύει να πιστεύετε) είναι κατι φοβερό και πολύ δύσκολα θα την συγχωρούσατε!

    Συμπερασμα? να μην ασχολούμαστε με τους σαδιστές που προσπαθούν έμμεσα και εκ του ασφαλούς να μας κάνουν να νιώσουμε ασχημα

    το post που έκανα δεν αφορούσε εσάς, αφορούσε την vas. δεν υπαρχει λόγος να ασχολήστε μαζι μου
    πηγαίνετε να φάτε κοτομπέικον (γιατί για κάποιον λόγο τα κοτόπουλα και τα γουρούνια δεν είναι το ίδιο \"ψηλά\" με σκύλους και γάτες)

    ΕDIT: για οτιδήποτε άλλο off topic στείλτε μου u2u.

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •