Σκότωσα το σκυλάκι μου - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 143
  1. #46
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    96
    Αντιλαμβανομαι πως το θεμα ορισμενων ειναι να υπερισχυσει η αποψη τους η να ασκησουν κριτικη και οχι να \"ακουσουν\" αυτο που βασανιζει τον αλλον...Δεν νομιζω οτι εγραψε σε αυτο το φορουμ για να της πουμε αν αυτο που εκανε ειναι πολυ λαθος,λιγο λαθος,εγκληματικο η το οτιδηποτε, ηθελε απλα να το μοιραστει..
    Και την ανησυχια της την εξεφρασε και η ιδια για την πραξη αυτη.Οποτε μαλλον ξερει κιολας πως θα το δουλεψει απο εδω και στο εξης...
    Εγω παντως ευχομαι να μην ξαναβρεθεις σε τοσο δυσαρεστη θεση με τον εαυτο σου.ΚΑι απο την στιγμη που εχεις επιγνωση των πραξεων σου ειμαι βεβαιη οτι εισαι ετοιμη και για ενα βημα μπροστα!

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    aquarrius εαν είχα ένα γουρουνάκι για κατοικίδιο (τα οποία γουρούνια λέγεται ότι είναι τα πιό έξυπνα θηλαστικά μετά τον άνθρωπο) θα ένιωθα ακριβώς το ίδιο πιστεύω. Για μία κότα, δεν ξέρω αν θα \"έσκαγα\" και τόσο, για τον παπαγάλο μου όμως που είχα 25 χρόνια και χάθηκε πρόπερσι, ακόμα στεναχωριέμαι.
    Το σκυλί που είχα ήταν ένα ιδιέταιρο ζώο, πανέξυπνο, και το μόνο που μου ζητούσε ηταν αγάπη και φαγάκι. Δε χρειαζόταν να κάνω τίποτα παραπάνω γι αυτό κι αυτό ήταν μια παρέα για μένα και για τον γιό μου (ο οποίος ακόμα την ψάχνει και αναρρωτιέται πού πήγε, να ακόμα πριν λίγο τη φώναζε..) και για τον άντρα μου. Ήταν μια ανυπεράσπιστη ψυχούλα που ακόμα και τη στιγμή λίγο πριν πάει τη δεύτερη φορά στον κτηνίατρο, όταν δηλαδή από το οίδημα είχε μπλοκαριστεί εντελώς ο λαιμός της, με κοίταζε με τις ματάρες της όλο ζωντάνια και ήταν σα να μούλεγε \"σ΄αγαπώ\", \"μη με μαλώσεις\"...

    Κρίνο, όλοι, και στις δύο οικογένειες (τη δική μου και του άντρα μου) έχουν σοκαριστεί και στεναχωρηθεί πάρα πολύ.
    Κάθε φορά που ανακοινώνουμε το τι έγινε σε συγγενή ή φίλο είναι για μένα ένα μαρτύριο που ξαναζώ. Κανείς εκτός από την αδερφή μου (την ψυχολόγο) δεν με έβρισε και δεν με κατηγόρησε.
    Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ στη θέση σου θα θύμωνα πάρα πολύ, είμαι -κανονικά!- κατά της βίας, κατά των πειραμάτων στα ζώα, έχω μεγαλώσει με ζώα και τα λατρεύω.
    Όπως έγραψε όμως ένας φίλος λίγα ποστ πιο πριν, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορείς να κάνεις κάτω από ιδιέταιρες συνθήκες. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να κοντρολάρουν τον εαυτό τους τέλεια, τους βλέπω και τους θαυμάζω. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ..και φυσικά την \"κακιά στιγμή\" δεν την πλήρωσε το παιδάκι αλλά ο σκύλος.. Και φυσικά, αν μπορούσα να έλεγχα τον εαυτό μου τέλεια, δε θα βρισκόμουν εξ αρχής σε αυτήν την κατάσταση πίεσης την οποία βρίσκομαι τους τελευταίους μήνες.
    Θαυμάζω τον άντρα μου που δεν μου είπε ούτε μία άσχημη κουβέντα. Εγώ, στην θέση του, αν δηλ. το΄χε κάνει αυτός αυτό, θα τον είχα μισήσει. (τουλάχιστον)
    Οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Καλά κάνεις και με πετροβολείς, έχεις απόλυτο δίκιο.


    Freespirit σ΄ευχαριστώ για τις ευχές σου. κι εγώ το εύχομαι για τον εαυτό μου και για όλους.

    ex_hus μη στεναχωριέσαι πιά, δεν έφταιγες εσύ, δεν το έκανες επίτηδες.

    Καλό υπόλοιπο ΣΚ!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εδώ δεν ειναι μια ομαδική ψυχοθεραπεια....ειμαστε ολοι ανθρωποι που λέμε γνώμες, απόψεις, εντυπώσεις. εκφράζουμε απορίες, αποδοκιμάζουμε, μαλώνουμε πιθανότατα όπως κ έξω απο αυτό το φόρουμ. Συμπαθούμε, αντιπαθούμε περισσοτερο καποιους σε σύγκριση με άλλα μέλη.

    Φυσικά κ ήθελε να το μοιραστεί, να το βγάλει απο πάνω της, να το πει κάπου. όμως ρώτησε και αν κατά τη γνώμη μας χρειάζεται βοήθεια. Και οι γνώμες γράφτηκαν, άλλες ήταν πιο επικριτικες κάποιες πιο καθησυχαστικες. Έτσι δεν ειναι κ το αναμενόμενο?

    Την ανησυχία της εξέφρασε, και την ανάγκη πιθανοτατα να την καθυσηχάσουμε, μιας κ δεν μπορουσε να το κάνει μόνη της ή ο περίγυρός της.

    Αν επίσης κοιττάξεις σταδιάκα \"ηρεμει\" και σκέφτεται ότι μάλλον το σκυλι πόνεσε λιγότερο απο την ίδια, ωστε να το \"χωνέψει\" καλύτερα.Αυτό εμενα δεν μου κάνει ως επίγνωση πράξης...

  4. #49
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    96
    Το γεγονος οτι βρηκε κατι να την κανει να νιωσει καλυτερα δεν σημαινει οτι δεν εχει και επιγνωση..Τελοςπαντων εγω απλως θεωρω οτι οποιουδηποτε ειδους κριτικη δεν ειναι βοηθητικη..Η αποψη μου..
    Και φυσικα δεν ειναι ομαδικη ψυχοθεραπεια απλα ο αλλος που θα αναφερει τον προβληματισμο του ισως φανταζεται κατι περισσοτερο απο μια απλη κριτικη σε ενα φορουμ υποστυηριξης!

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    Σοφία, δεν το σκέφτομαι αυτό. Αυτό ήταν κάτι που μου είπε κάποιος , προφανώς για να με καθησυχάσει, και σας το γραψα. Δεν εξετάζω πλέον αν είναι αλήθεια ή ψέμα, και δεν είμαι τόσο σκληρή ώστε να πω \"έτσι είναι, ξέχνα το\".

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    καταννοώ τί λες, ομως αν μου επιτρέπεις αυτο που λες ειναι ουτοπικο....

    ειναι φόρουμ υποστήριξης, όμως πόσο εύκολο ειναι να εισαι πραγματικά υποστηρικτικος και να συναισθανθεις τον άλλο ανα πάσα στιγμή?δεν ειναι επαγγελματικο φόρουμ, όπου παρέχεται υποστήριξη απο επαγγελματίες....οπότε αυτό που πέρνει το ρίσκο να ανοιχτεί, πρέπει να ειναι έτοιμος για κριτική κάθε είδους

  7. #52
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    96
    Συμφωνω και απλως θεωρω οτι η κριτικη δεν βοηθαει..απλα.

  8. #53
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    96
    Κριτικη βρισκουμε καθημερινα και πολυ ευκολα απο ολους και πολυ περισσοτερο απο τον ιδιο μας
    τον εαυτο..υποστηριξη ουσιαστικη σπανια..γιαυτο το λεω..ισως γινομαι λιγο υπερβολικη αλλα κρινω απο τις δικες μου αναγκες οταν εκφραζω τους προβληματισμους μου..Οχι οτι εχεις αδικο σε αυτα που λες.

  9. #54
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    30
    vas τα περι γουρουνιών δεν αναφέρονταν σε σενα αλλά στους άλλου που σου επιτέθηκαν (αν και απότι βλέπω τους ενθαρρύνεις τώρα).

    Το να μισήσεις τον άντρα σου σε μια ανάλογη περιπτωση μου φαίνεται λιγο.... \"υπερβολικό\".

    Γιατι δεν πας σε έναν ειδικό να δεις τι σε κάνει να μην είσαι \"ευτυχισμένη\" ή σε κάνει επιθετική ή οτιδήποτε σε απασχολεί???
    θα λύσεις γρήγορα και εύκολα (σε σχέση με το να τα αναβάλεις ή να προσπαθείς μόνη σου) πολλά από τα προβλήματά σου.

    PS. freespirit δες τα u2u

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    και γω σε καταλαβαίνω, και θεωρώ τεράστιο πράγμα την υποστήριξη. Ειναι ομως τόσο σπάνιο χάρισμα! για να σε υποστηρίξει κάποιος πρεπει πρώτα να σε ακουσει. έχεις προσέξει ποσοι λιγοι ανθρωποι ακουν (για αρχή)? απλα να μπορούν να ακουσουν τί λες.....!

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    Γειά σου ξανά aquarrius,
    δεν έχω σκοπό να αποθαρρύνω ή να ενθαρρύνω κανέναν σας, είμαι κι εγώ όσο ειλικρινής μπορώ όπως και όλοι που έχετε την ευγένεια να μου απαντήσετε.

    Δεν ξέρω αν η κριτική οδηγεί σε καλό ή σε κακό. Εγώ έχω τις τύψεις μου κλπ, κι όταν διαβάζω τι γράφει το Κρίνο πχ, στεναχωριέμαι και προβληματίζομαι ακόμα περισσότερο. Ξέρω όμως ότι κι εγώ έτσι θ\' αντιδρούσα αν μάθαινα ότι κάποιος έχει κάνει κακό σε ένα ζώο. Πιθανόν να μη μπορούσα να ήμουν τόσο καλή όσο είσαστε όλοι που μου γράφετε να μη στεναχωριέμαι..

    Το καλό με το φόρουμ είναι ότι ακούγονται πολλές απόψεις και βγαίνουν διάφορα συμπεράσματα, έστω κι αν δεν είναι από ειδικούς, είναι από ανθρώπους που ούτως ή άλλως, για να συμμετέχουν σε μια συζήτηση πάει να πει ότι νοιάζονται, είτε για μένα είτε για τη σκυλίτσα μου, το ίδιο είναι.

    Σας ευχαριστώ όλους.
    Τον ειδικό θα τον δω με την πρώτη ευκαιρία. Και θα σας γράψω τι μου είπε. (Από Σεπτέμβρη.)

  12. #57
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    96
    Originally posted by Sofia
    και γω σε καταλαβαίνω, και θεωρώ τεράστιο πράγμα την υποστήριξη. Ειναι ομως τόσο σπάνιο χάρισμα! για να σε υποστηρίξει κάποιος πρεπει πρώτα να σε ακουσει. έχεις προσέξει ποσοι λιγοι ανθρωποι ακουν (για αρχή)? απλα να μπορούν να ακουσουν τί λες.....!
    Σωστα!Ολοι τρεχουμε να αναδειξουμε απλα την δικη μας σωστη αποψη και ηθικη
    Να ξεκαθαρισω οτι περιλαμβανομαι και εγω ασφαλως!

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τί χρήσιμο θα ταν πρωτα από ολα για τον ιδιο μας τον εαυτό να αμφισβητήσουμε -εστω στιγμιαία-την ακλόνητη θέση μας σε κάποια πράγματα....και να δούμε και μια άλλη σκοπια...διαφορετική.

  14. #59
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    96
    Σε κατι θα μας εξυπηρετει αυτο

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    είναι βολικο, που να τρέχεις τώρα να δεις τα πανω κάτω....ασε που δεν ειναι κ εύκολο

Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •