Συμβουλές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5

    Συμβουλές

    Καλησπέρα παιδιά,είμαι καινούργιο μέλος και γράφτηκα καθαρά για να πάρω καμία συμβουλή,όποτε θα μπω κατευθείαν στο θέμα.Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να έρχεται στο γυμναστήριο μια κοπέλα(την οποία τυχαίνει να γνωρίζω απο τα παιδικά μ χρόνια) και μου αρέσει,είναι αρκετά όμορφη και πετυχημένη(έχει τελειώσει την σχολή της τεφαα) και κάνει το χαβαλέ της σε αντίθεση με μένα που παλεύω να βγάλω την δίκη μ σχολή(νομική).Ξερω ότι δεν εχω ελπίδα γιατί υπάρχουν πιο ωραίοι τύποι εκεί μέσα πιο πετυχημένοι,μέσα στο κόλπα κτλπ.Αυτή είναι κοινωνική μιλάει με όλους και γενικά είναι ανοιχτή,σε αντίθεση με μένα που είμαι κλειστός σαν άνθρωπος.Οπως αντιλαμβάνεστε είμαστε η νύχτα με τη μέρα.Ελα όμως που μια μέρα την έπιασα κατα λάθος να με κοιτάει για αρκετή ώρα και μόλις την αντιλήφθηκα αυτή ήρθε στο μέρος μου και μου έπιασε την τυπική κουβέντα(όπως κάνει με όλους) εγώ δεν έχασα ευκαιρία εκείνη την στιγμή και προσπάθησα να την βοηθήσω σε μια άσκηση που την δυσκολεύει( ήθελα εμμέσως να της δείξω ότι ενδιαφέρομαι και τη προσέχω).Δεν εχω πάει ποτέ πρώτος να πιάσω κουβέντα εκτός απο τα τυπικά τι κανείς κτλπ,αλλά όποτε γυρνάω το κεφάλι μ την βλέπω κοντά μ,είτε πίσω μ είτε εμπρός μου(ξέρω θα πείτε ότι τυχαίνει) αλλά θέλω να πιστέψω ότι δεν τυχαίνει και το κάνει επίτηδες

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    12
    επίτηδες το κάνει. Τώρα αυτό μπορεί να σημάίνει χίλια πράγματα, π.χ. οτι η κοινωνικότητα της κρύβει ανασφάλεια και θέλει να τραβάει την προσοχή για επιβεβαίωση, ή μπορεί να σημαίνει οτι ψάχνει να κάνει σχέση όχι με έναν μπρατσαρά, αλλά με σένα. Οπότε δεν έχει σημασία πως το βλέπει. θα μάθεις αργότερα. Μη κολλάς. Με την προσωπικότητα σου όπως είσαι, και ας μην είσαι γυμνασμένος (κλαιν μαιν), ασχολήσου αν σε ενδιαφέρει. Με την ειλικρίνεια που δείχνεις να έχεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν εμφανίζει ολόκληρο το μήνυμα μου,ήθελα λοιπόν να συμπληρώσω και να ρωτήσω τι να κάνω για να κεντρισω το ενδιαφέρων της και να την κερδίσω χωρίς όμως να φάω τα μούτρα μ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Komath View Post
    Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν εμφανίζει ολόκληρο το μήνυμα μου,ήθελα λοιπόν να συμπληρώσω και να ρωτήσω τι να κάνω για να κεντρισω το ενδιαφέρων της και να την κερδίσω χωρίς όμως να φάω τα μούτρα μ;
    επειδη δεν βαζεις κενα μεταξυ των λεξεων.

    πιστευω οτι η κοπελα ειναι γυρω σου απο ενδιαφερον, οχι τυχαια.
    τωρα το αν θελει κατι συγκεκριμενο η απλα σε συμπαθει η και εκτιμαει τις γνωσεις και την βοηθεια που της δινεις, δεν το ξερουμε.
    btw, πολλη αυτουποτιμηση βρε παιδι μου. αυτη ειναι επιτυχημενη που τελειωσε το τεφαα κι εσυ αποτυχημενος επειδη ακομα σπουδαζεις νομικη??? υπαρχει συγκριση στην δυσκολια των δυο σχολων??? το τεφαα ειναι η παιδικη χαρα του πανεπιστημιου απο αποψη ακαδημαικης δυσκολιας. ελεος...

    το ενδιαφερον της το εχεις. αυτο που χρειαζεται ειναι να κανεις ενα βημα παραπανω.
    ΔΕΝ τρως τα μουτρα σου αν την πλησιασεις και της ζητησεις να βγειτε, τολμα το.
    τα μουτρα σου τα τρως αν στα καλα καθουμενα της κανεις την ερωτικη εξομολογηση του αιωνα κι αυτη βαλει τα γελια.
    το να παρεις μια αρνηση για μια εξοδο δεν ειναι ουτε κανενα ρεζιλικι ουτε καμια φοβερη χιλοπιτα. σιγα..
    τολμησε το

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Η αυτό υποτίμηση ξεκινάει γιατί τα τελευταία χρόνια εχω φάει πολύ τα μούτρα είτε με κοπέλες που μου άρεσαν είτε κάποιες δυσκολίες στη ζωή μ,ξέχασα να αναφέρω ότι είχα περιπέτειες μαζί της για κάποιο διάστημα αλλά μιλάμε για αρκετά χρόνια πριν,απλά τώρα αυτή πιστεύω είναι σε φάση που θέλει να στρώσει την ζωή της και να βρει κάτι στα μέτρα της,εγώ είμαι ακόμα ένας απλός φοιτητής οι τύποι που την προσεγγίζουν είναι σαφώς πιο επιτυχημένοι απο μένα αυτή την στιγμή με πιο πολύ φήμη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Komath View Post
    Η αυτό υποτίμηση ξεκινάει γιατί τα τελευταία χρόνια εχω φάει πολύ τα μούτρα είτε με κοπέλες που μου άρεσαν είτε κάποιες δυσκολίες στη ζωή μ,ξέχασα να αναφέρω ότι είχα περιπέτειες μαζί της για κάποιο διάστημα αλλά μιλάμε για αρκετά χρόνια πριν,απλά τώρα αυτή πιστεύω είναι σε φάση που θέλει να στρώσει την ζωή της και να βρει κάτι στα μέτρα της,εγώ είμαι ακόμα ένας απλός φοιτητής οι τύποι που την προσεγγίζουν είναι σαφώς πιο επιτυχημένοι απο μένα αυτή την στιγμή με πιο πολύ φήμη.
    αιντε παλι...
    τους ξερεις προσωπικα? γιατι βαφτιζεις ολους, απο την κοπελα μεχρι τους μνηστηρες πιο επιτυχημενους απο σενα?
    εισαι πολυ νεος για να κριθεις επαγγελματικα. για την ηλικια που βρισκεσαι εισαι ΥΠΕΡεπιτυχημενος γιατι το μονο που εχει κριθει μεχρι τωρα, ειναι οι επιδοσεις σου στα μαθηματα και σε αυτο ΠΡΟΦΑΝΩΣ ησουν αριστος γιαυτο και πετυχες να σπουδαζεις νομικη.
    στο μελλον θα δουμε τι αλλο θα επιτυχεις και τι οχι.
    στην ηλικια σου δλδ, ποιος ειναι επιτυχημενος? αν εννοεις πλουσιος, ναι. αυτος που βρηκε ετοιμα λεφτα απο τον μπαμπα του, γιατι να φιαξει λεφτα δικα του στην ηλικια σου, σχεδον αδυνατον!!
    αν λοιπον μιλας για λεφτα κι αν η κοπελα κρινει τους ανθρωπους μονο απο το ποιος εχει πιο πολλα λεφτα, ουτε επιτυχημενη ειναι, ουτε ενδιαφερουσα. κι αν ενδιαφερεσαι για μια τετοια γυναικα, εισαι αξιος της μοιρας σου.
    πηγαινε κανε λεφτα και μπες στην ουρα με τους αλλους να την κυνηγας....

    αυτο που ανεφερες ομως οτι ειχατε προηγουμενα ερωτικα εχει σημασια.
    τι προηγουμενα ειχατε? ειχατε σχεση? ποιος διεκοψε και γιατι?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    πες την να πατε για καφεδακι... καφε εεε όχι ποτο!!

    και βλεπωντας και κανωντας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Αχ, αυτά τα σενάρια, που θυμίζουν όλα (τυχαίο?) το γνωστό ανέκδοτο με το γρύλλο...

    Δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι δε θα σπάσεις ξανά τα μούτρα σου. Από αυτά που περιέγραψες, προκύπτουν σαφείς ενδείξεις ότι ενδιαφέρεται για την παρέα σου. Σε ποιο βαθμό και με ποιο σκοπό, μόνο αν κάνεις το επόμενο βήμα θα το μάθεις.

    Όσο για τους άλλους που χαρακτηρίζεις "επιτυχημένους", πρώτον δεν ξέρεις αν είναι πράγματι πιο επιτυχημένοι. Με ποια κριτήρια? Δεύτερον, μπορεί τα δικά της κριτήρια περί επιτυχημένου άντρα να διαφέρουν από τα δικά σου. Μπορεί να μην ψάχνει καν τον "επιτυχημένο", αλλά τον άντρα με χιούμορ, με εκφραστικά μάτια (το έχω ακούσει κι αυτό), τον άνθρωπο που νοιάζεται, ή μπορεί να της έκανε "κλικ" σε σένα κάτι που ούτε καν υποψιάζεσαι. Μπορεί και να μη συμβαίνει τίποτα από αυτά και να σε βλέπει απλά ως πιθανό φίλο. Για να μάθεις όμως τι από όλα αυτά συμβαίνει, ένας μόνο τρόπος υπάρχει, από καταβολής κόσμου: Να της μιλήσεις!

    Οπλίσου με θάρρος και κουράγιο και... καλή επιτυχία :)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Πραγματικά δεν περίμενα τόση μεγάλη ανταπόκριση γη πίστευα ότι θα ακουγομουν αστείος με όλα αυτά που λέω,όταν λεω περιπέτειες εννοώ πως στο παρελθόν είχε τύχει να υπάρχει μια "παιδική" σχέση ( δεν ξέρω πως να την χαρακτηρίσω αλλιώς) αλλά μην φανταστείς τπτ φοβερό,πιτσιρίκια είμασταν ίδιο σχολείο πηγαίναμε φλερτάραμε παιδικά..αλλά έχουν αλλάξει αρκετά απο τότε αυτή έχει ομορφύνει σε βαθμό τρομακτικό..βασικά έχει γίνει υπέροχη ������

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Γεια σου φιλαράκι,δεν ξέρεις ποσό θέλω να οπλισω τον εαυτό μου με θάρρος και να το κάνω αλλά εκτός απο τα τυπικά(τύπου τι κανείς;πως είσαι;) εχω έλλειψη ιδεών,εχω χάσει την φαντασία μ γτ με έχει πάρει η μπάλα απο κάτω,βεβαια αυτό έχει συμβεί γιατί τον τελευταίο καιρό οποία κοπέλα εχω πλησιάσει με έχει δώσει άκυρο,δεν θα πω ότι είμαι και κανα μανάρι να της ρίχνω όλες,μέτρια πράγματα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by Komath View Post
    Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν εμφανίζει ολόκληρο το μήνυμα μου,ήθελα λοιπόν να συμπληρώσω και να ρωτήσω τι να κάνω για να κεντρισω το ενδιαφέρων της και να την κερδίσω χωρίς όμως να φάω τα μούτρα μ;
    Φίλε μου, αυτή δεν είναι σωστή προσέγγιση. Τι θα πει ότι θα φας τα μούτρα σου; Χωρίς (το όποιο) ρίσκο δεν πετυχαίνεις τίποτα απολύτως, άμα περιμένεις τις σιγουράτζες θα αφήσεις τα όνειρά σου πολύ πίσω σε όλους τους τομείς της ζωής σου. Το ότι το βλέπεις έτσι δεν σημαίνει ότι έχεις κάποιο θέμα, απλώς είσαι μικρός απ' ότι κατάλαβα. Κοίτα να το ξεπεράσεις από μικρός, φαντάσου να πας 70 χρονών και να σκεφτείς αυτό που μας λες τώρα, θα λες τότε ας έκανα το παιχνίδι μου και ότι ήθελε ας γινόταν..

Similar Threads

  1. συμβουλες...
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 11-02-2016, 13:36
  2. Συμβουλές από κορίτσια!!!
    By sevaki119 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 16-07-2015, 20:46
  3. Συμβουλές !!
    By Siroco in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-12-2014, 16:06
  4. εινστειν συμβουλες
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 03-03-2013, 01:15
  5. Συμβουλες
    By Metalas656 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 30-06-2010, 03:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •