Πώς είναι η επίσκεψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378

    Πώς είναι η επίσκεψη?

    Χτες είπα ότι θα το παλέψω μόνη μου και αφού είμαι που είμαι όλη μέρα δω μέσα να το κάνω πιο χαρούμενο το περιβάλλον ...πήρα το αμάξι και πήγα και ψώνισα. .κόκκινα όλα κοκκινα..μαξιλαράκι. φωτιστικα. Ρίχταρια χάλασα όλα μου τα λεφτά. ..Μόλις γύρισα έγινε χαμός με τον άντρα μου. .ότι δεν έχω μυαλό , ότι δε ξέρω πως βγαίνει το ψωμί. .ότι ..ότι. ..τού εξήγησα ότι τα αγόρασα για να νιώθω καλύτερα ..Και μου λέει θα ξε πουληθουμε. ..Τώρα είμαι στα πάτωματα νοιώθω ότι όλα γύρνανε και θα πέσουν πάνω μου ..σκατα...Θέλω να δώσω ένα τέλος σε όλο αυτό ...να ζω και η ζωή να κυλάει σα νερό. ..οκ να πάω στη ψυχολογο ..θα της πω την ιστορια της ζωής μου και αν δεν είναι κομπογιανιτισσα σαν την άλλη θα μου δώσει μια σόι συμβουλή. ..με το ψυχιατρο τι του λες? Πως αισθάνεσαι τώρα? Πως πριν μια εβδομαδα? Τη ζωή σου? Τι? Επειδή πάω και το πατέρα μου επειδή έχει άνοια. .τίποτα δε κάνει μόνο αυξομείωσης τα φάρμακα ή τα αλλάζει. .ούτε τι κάνει ούτε τίποτα. .να πάω σε ψυχολογο, σε ψυχιατρο, να χωρίσω? Θέλω να βγάλω από όλο αυτό. ..Λυπάμαι τα χρόνια που πέρασαν και περνάνε

  2. #2
    Ψάξε να βρείς καταρχάς την πηγή του προβλήματος.. εάν νιώθεις οτι σε πνίγει ο γάμος τότε .. κάνε αυτό που πιστεύεις. Απο τον τρόπο που γράφεις πάντως μου δίνεις την εντύπωση οτι είσαι αρκετά ευαίσθητο άτομο και μεγάλο μέρος για την κατάσταση σου ευθύνεται ο άντρας σου αλλά και η καθημερινότητα σου.
    Με τον ψυχίατρο μην νομίζεις οτι θα πεις και πολλά, εάν είναι καλός γιατρός θα σε ρωτήσει διάφορα πράγματα, για τη ζωή σου, τον εαυτό σου, τι νιώθεις κλπ. Μετά θα κρίνει αν πρέπει να ακολουθήσεις κάποια θεραπεία, αντικαταθλιπτικα, αντιψυχωσικά κλπ, αναλόγος με το ψυχικό νόσημα που έχεις (αν έχεις). Οι περισσότεροι πάντως συνταγογραφούν για πλάκα.. εγώ ευτυχώς βρήκα έναν καλό ψυχίατρο/ψυχαναλυτή και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Fleyr , πεφτεις στην παγιδα , που προσπαθεις να αισθανθεις καλα , η να καλυψεις συναισθηματικα κενα , μεσω υλικων αγαθων ., το δηθεν shopping therapy , που μονο therapy δεν ειναι ............................σημερα , αυριο , την αλλη βδομαδα ,θα αισθανεσαι καλα βλεποντας τα νεα σου αποκτηματα , αλλα δεν λυνεις το προβλημα σου με αυτον τον τροπο , το ' κουκουλωνεις ' για ενα μικρο χρονικο διαστημα , και μετα θα τα ξανααντιμετωπισεις ..................... σορυ, αλλα θα συμφωνησω με τον αντρα σου σου , οχι με τον τροπο του ομως ............

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    Παιδιά! !! Ευχαριστω για τις απαντήσεις σα ς..Από όλα αυτά βλέπω ένα ευχάριστο. .Έχω συνειδητοποιησει ότι υπάρχει πρόβλημα και πρε πει να δοθεί λύση. .Καλά ξε καλά θα δώσω ένα τέλος. .Έχω κλείσει ραντεβού και σε ψυχιατρο και σε ψυχολογο...μιλάω. .μιλάω ...μιλάω. ..σε φίλους. .στους γονείς. ..Θέλω να βρω τον ευατο μου..

  5. #5
    Θα τον ξαναβρείς είμαι σίγουρος, πίστεψε στον εαυτό σου, κάνε τις αλλαγές που θεωρείς κρίσιμες στη ζωή σου και όλα θα πάνε καλά! Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα :)

Similar Threads

  1. επιτελους επισκεψη σε ψυχιατρο αυριο-συμβουλη
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-11-2013, 14:52
  2. Ακριβή επίσκεψη.
    By epik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-2012, 02:10
  3. επίσκεψη σε ψυχολόγο-από που να αρχίσω?
    By αν? in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 17-02-2011, 19:41
  4. πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο
    By asphyxia in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2010, 07:45
  5. Επισκεψη στο ψυχιατρο.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2008, 20:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •