η δική μου ιστορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1

    η δική μου ιστορία

    Να μαι κι εγώ..καιρός ήταν.χαιρετώ όλα τα μέλη..
    θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη..είναι καιρός τώρα που έχω χάσει τον εαυτό μου.είμαι άνεργη εδώ και τρία χρόνια περνάω ολη μου τη ζωή μεσα σε ένα δωματιο καθως δεν εχω καθολου σχεσεις με τη μανα μου με την οποια ζουμε στο ιδιο σπιτι.ειμαι 33 χρονων..κι εχω μια σχεση που δεν εγκρινει.τραγικο ε;μου κανει μαλλον ψυχολογικο πολεμο μεχρι και το φαγητο μου πεταει με βριζει καθε μερα χρησιμοποιωντας λεξεις που θιγουν την ηθικη μου και με αποκαλει μονιμως αχρηστη και βαρος σ αυτο το σπιτι.μου διατυμπανιζει συνεχεια οτι δεν θα καταφερω ποτε τιποτα στη ζωη μου.οτι ειμαι ενα τιποτα.οτι θα εδειχνε κατανοηση στα προβληματα μου μονο αν ημουν ενας ανθρωπος καθηλωμενος σε καροτσακι οπως λεει.παντα με απετρεπε απ τα παντα απο παιδι λεγοντας οτι ειμαι φοβιτσιαρα και δεν θα τα καταφερω.παρολα αυτα εγω ημουν που καποτε ετρεχα τους δικους της συγγενεις στα νοσοκομεια μονη μου.απο 15 χρονων.κι αυτη κοιμοταν.ξενυχτια στα επειγοντα κλπ.περασαν τα χρονια περασα σε μια σχολη -την πρωτη επιλογη μου-και κοιταζε συνεχεια να με πιεζει να μην ενδιαφερθει ποτε για την προοδο μου ουτε καν να ρωτησει αν ταλαιπωρουμαι.υποχρεωθηκα να ξεκιναω χαραματα 5 το πρωι για να παρακολουθω τα μαθηματα καθως εμενα πολυ μακρια και θυμαμαι οτι καθε μερα στο λεωφορειο εκλαιγα.στα 3 χρονια επαθα κριση πανικου κι εκει γκρεμιστηκαν ολα.παρατησα τη σχολη και κλειστηκα στο σπιτι.δεν ενδιαφερθηκε ποτε.μου ελεγε οτι ολα ηταν δικαιολογιες για να μην σπουδασω.οτι ημουν τεμπελα και αχρηστη και γι αυτο ολα αυτα.δουλεψα σε περιστασιακες δουλειες.οι σχεσεις μαζι της ανυπαρκτες.επηρρεαζε και τον πατερα μου.στην πορεια εχασα τον πατερα μου και επειτα βρηκα μια δουλεια που μου αρεσε πολυ.ημουν αλλος ανθρωπος.σταματησα να φοβαμαι.ημουν απιστευτα ευτυχισμενη.γνωρισα κι εναν ανθρωπο.εδω ξεκινανε τα αλλα δυσκολα.χειριστικος μου απαγορευε τα παντα και χρησιμοποιουσε ολες τις μορφες βιας που υπαρχουν.μεχρι σημερα .μεχρι πριν λιγες μερες.και μετα παρακαλαγε να τον συγχωρεσω οτι δεν θα ξαναγινει.οτι φταιω κι εγω που δεν καταλαβαινω.
    ολα αυτα μ εκαναν εδω κι ενα χρονο να εχω επαναλαμβανομενες κρισεις πανικου.φοβαμαι να κανω οτιδηποτε.τα παντα.να βγω να περπατησω να μπω να κανω μπανιο να κοιμηθω να φαω τα παντα.εχω ταχυκαρδιες ζαλαδες μουδιασματα νιωθω εξω απ τον εαυτο μου λες και δεν ειμαι εγω.λες και ζω σ ενα ονειρο.νιωθω οτι τρελαινομαι οτι δεν μπορω να μιλησω και να σκεφτω λογικα.δεν ζω.παω στους γιατρους πανικοβλητη αλλα τιποτα..αγχος μου λενε..
    καθε βραδυ πεφτω στο κρεβατι μου και σκεφτομαι απ την επομενη μερα να κανω κατι να αλλαξω τη ζωη μου.να ξαναγινω οπως ημουν.αλλα καθε επομενο πρωι παλι ο φοβος μου θα με σταματαει.πως γινεται να προχωρησει ετσι η ζωη;δεν γινεται.πολλες φορες σκεφτομαι οτι αν παψω να υπαρχω θα σταματησω να ειμαι βαρος σε ολους τους.κανενας τους δεν με καταλαβε ποτε.δεν λεω οτι θα ηθελα να μην υπαρχω.απλα σκεφτομαι ποσο καλυτερη θα ηταν η ζωη τους χωρις εμενα.
    δεν μπορω να βρω μια λυση.δεν ξερω απο που να αρχισω.
    ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη αν το μηνυμα αυτο δεν επρεπε να ειναι σ αυτη τη κατηγορια.γραφω πρωτη φορα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    καλημερα.
    μια διευκρινιση.
    αυτος ο ανθρωπος που βρηκες ο χειριστικος και κακοποιητικος , ειναι η σχεση που μας λες που δεν εγκρινει η μανα σου?
    αν δεν ειναι αυτος αλλα καποιος επομενος, μιλησε μας λιγο και γι αυτον αν θελεις.

  3. #3
    ναι αυτος ειναι..αλλα αυτη δεν ξερει καν πως περναω και τι προβληματα εχω σ αυτη τη σχεση..το προβλημα της ειναι η διαφορα ηλικιας ( 10 χρονια) και η συμπεριφορα της ειναι αυτη που ηταν παντα.και οχι εξαιτιας της σχεσης.το θεμα ειναι εγω τι πρεπει να κανω για να γινω καλα..πως θα το χειριστω ολο αυτο που μου συμβαινει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mε ολα αυτα που σου πέσαν μαζι και λιγα έχεις! Είναι πολυ δύσκολη η θέση σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by katerinakilg View Post
    ναι αυτος ειναι..αλλα αυτη δεν ξερει καν πως περναω και τι προβληματα εχω σ αυτη τη σχεση..το προβλημα της ειναι η διαφορα ηλικιας ( 10 χρονια) και η συμπεριφορα της ειναι αυτη που ηταν παντα.και οχι εξαιτιας της σχεσης.το θεμα ειναι εγω τι πρεπει να κανω για να γινω καλα..πως θα το χειριστω ολο αυτο που μου συμβαινει..
    Η μανα σου ειναι η ιδια κακοποιητικη προς εσενα,απο την παιδικη σου ηλικια μαλιστα κι αυτο σου εχει προκαλεσει ολα αυτα τα θεματα απαξιας που εχεις.
    Αν δεν υπηρχε το θεμα της σχεσης σου θα σου ελεγα οτι το μονο προβλημα ειναι οτι δεν εισαι οικονομικα ανεξαρτητη και η μονη λυση, το να γινεις.
    Δυστυχως αυτο που σου κανει η μανα σου το εχεις αποδεχτει. Με αποτελεσμα να ψαχνεις κακοποιητικους ανθρωπους για να βαλεις στην ζωη σου.
    Αν δεν το ειχες καταλαβει, τα εχεις φιαξει με την μανα σου....

    Λυπαμαι κοπελα.δεν σου αξιζει ολο αυτο αλλα δεν μπορεις να το δεις.
    Πρεπει να ζητησεις βοηθεια για να συνειδητοποιησεις ποια ειναι η αξια σου και τι πρεπει να διεκδικεις απο τις σχεσεις σου.
    Απο ολες ανεξαιρετως.
    Δεν γινεται με ευχες αυτο.
    Εφοσον εισαι σε κατασταση να δεχεσαι κακοποιητικη συμπεριφορα εχεις ηδη πολυ στρεβλη αντιληψη για ολα αυτα.
    Πρεπει να ζητησεις αμεσα βοηθεια και βεβαια να χωρισεις τον μαλακα,οχι επειδη το λεει η μανα σου που δεν εχει ιδεα γγια το τι τρεχει,αλλα απλα θελει να σε αποκοπτει απο τους ανθρωπους για να σε κακοποιει μονη της, αλλα γιατι κι αυτος σε καταστρεφει οπως κι η μανα σου.
    Μερικοι ανθρωποι απλα δεν πρεπει να κανουν παιδια.
    Τοσο απλα..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    10
    Καλησπέρα! Συμφωνώ με την remedy και καταλαβαίνω πως η κατάσταση που περνάς είναι πολυ δύσκολη γιαυτο πιστεύω οτι χρειάζεσαι την βοήθεια κάποιου ειδικού..Άλλα θα πρέπει να καταλάβεις ότι αξίζεις να βοηθηθείς και να δώσεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να προχωρήσει.Προσπάθησε να απομακρύνεις από την ζωη σου όσο και με όποιο τρόπο μπορείς ανθρώπους τοξικούς όπως η μητέρα σου.Και οπωσδήποτε τον φίλο σου!!δεν πρόκειται να αλλάξει..δεν εχει κανένα δικαίωμα να απλώνει το χέρι του πάνω σου και σίγουρα δεν σου αξίζει όλο αυτο! Μην καττηγορείς τον εαυτό σου για τα πάντα.. δεν ευθύνεσαι εσύ για την δυστυχία της μητέρας σου ούτε κανενός αλλου.. αυτή έχει καταστρέψει μόνη της την ζωής της και τώρα προσπαθεί να καταστέψει και την δική σου.. Μην νοιώθεις τύψεις..μην την δικαιολογείς, μην την ανέχεσαι.. έχει απόλυτο άδικο.. κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σου πει οτι δεν αξίζεις.. Πιστεψε στον εαυτο σου.. αγάπησε τον.. ζήτα βοήθεια.. τα αξίζεις όλα αυτα! Εχεις κάποιον με τον οποίο μπορείς να μιλήσεις ?? Καταλαβαινω οτι το οικονόμικο ειναι πρόβλημα στο να πάρεις την βοήθεια ενος ψυχολόγου.Ξέρω ένα πρόγραμμα με ειδικεύομενους ψυχολόγους με συμβολικό κοστος (10 ευρώ). Σου παραθέτω το link για να το ψάξεις καλύτερα : http://www.logopsychis.gr/el-gr . Επίσης μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε γραμμές ψυχολογικής υποστήριξης.. Ελπίζω η απαντήσεις μας να σε βοηθήσουν να βρεις μια κάποια άκρη.. περιμένω την απαντηση σου ..

  7. #7
    να σας πω οτι εχω και αδερφη στην οποια συμπεριφερεται τελειως διαφορετικα..υπαρχει διακριση..παντα υπηρχε και καταλαβαινω απο που πηγαζει.
    καποτε -στα 17 μου-προσπαθησα να καταλαβω γιατι μου συμπεριφερεται ετσι..εφτασα στο συμπερασμα προσπαθωντας να την προσεγγισω για παρα πολυ καιρο και να μου ανοιχτει οτι ετσι ακριβως της συμπεριφεροταν και η δικη της μανα.μιλησα και μαζι της και με τα αδερφια της.τελοσπαντων εχω κανει πολυ μεγαλη προσπαθεια για να φτιαξω τις σχεσεις μας αλλα τωρα πια κουραστηκα..παθαινω κρισεις πανικου και παρακαλαει να πεθανω και οταν συνελθω μου λεει να σηκωθω να φυγω απ το σπιτι..
    οκ αυτη η σχεση αποδεικνυεται λαθος.δεν εχω το δικαιωμα των συνεπειων των επιλογων μου;δεν της ζητησα ποτε καμμια βοηθεια ουτε για αστειο.καταφερε να γιγαντωσει το χασμα κι εγω να νιωθω για ολα ενοχη ανικανη και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.
    θελω να πατησω στα ποδια μου οχι για να αποδειξω σ αυτην οτι αξιζω.αλλα για τον ιδιο μου τον εαυτο.ουτως η αλλως σιγουρα θα βρει καποιο τροπο να ακυρωσει οποιαδηποτε προσπαθεια μου.
    ξερετε πολλες φορες σκεφτομαι οτι τα χρονια περασαν κι ειμαι γρια και ο τι και να κανω σιγα..τι εγινε..υπαρχουν ανθρωποι που εχουν καταφερει παρα πολλα πραγματα στην ηλικια μου που ειμαι εγω..εχουν σπουδασει, δουλευουν, εχουν οικογενεια, μπορουν να συντηρησουν τον εαυτο τους..κι εγω τι;;;τιποτα.
    ευχαριστω πολυ για τα μηνυματα σας θα κανω ο τι περναει απ το χερι μου.θα προσπαθησω για μενα.μακαρι να μου εχει μεινει αλλη μια ευκαιρια σ αυτη τη ζωη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Η μανα σου ειναι η ιδια κακοποιητικη προς εσενα,απο την παιδικη σου ηλικια μαλιστα κι αυτο σου εχει προκαλεσει ολα αυτα τα θεματα απαξιας που εχεις.
    Αν δεν υπηρχε το θεμα της σχεσης σου θα σου ελεγα οτι το μονο προβλημα ειναι οτι δεν εισαι οικονομικα ανεξαρτητη και η μονη λυση, το να γινεις.
    Δυστυχως αυτο που σου κανει η μανα σου το εχεις αποδεχτει. Με αποτελεσμα να ψαχνεις κακοποιητικους ανθρωπους για να βαλεις στην ζωη σου.
    Αν δεν το ειχες καταλαβει, τα εχεις φιαξει με την μανα σου....

    Λυπαμαι κοπελα.δεν σου αξιζει ολο αυτο αλλα δεν μπορεις να το δεις.
    Πρεπει να ζητησεις βοηθεια για να συνειδητοποιησεις ποια ειναι η αξια σου και τι πρεπει να διεκδικεις απο τις σχεσεις σου.
    Απο ολες ανεξαιρετως.
    Δεν γινεται με ευχες αυτο.
    Εφοσον εισαι σε κατασταση να δεχεσαι κακοποιητικη συμπεριφορα εχεις ηδη πολυ στρεβλη αντιληψη για ολα αυτα.
    Πρεπει να ζητησεις αμεσα βοηθεια και βεβαια να χωρισεις τον μαλακα,οχι επειδη το λεει η μανα σου που δεν εχει ιδεα γγια το τι τρεχει,αλλα απλα θελει να σε αποκοπτει απο τους ανθρωπους για να σε κακοποιει μονη της, αλλα γιατι κι αυτος σε καταστρεφει οπως κι η μανα σου.
    Μερικοι ανθρωποι απλα δεν πρεπει να κανουν παιδια.
    Τοσο απλα..
    Συμφωνώ απόλυτα με τη Rem!! Σε όλα!! Φύγε από τη σχέση και βρεις μια δουλειά να σταθείς στα πόδια σου. Το ξέρω είναι δύσκολο με τη κρίση, αλλά προσπάθησε και κάτι θα βρεθεί.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by katerinakilg View Post
    να σας πω οτι εχω και αδερφη στην οποια συμπεριφερεται τελειως διαφορετικα..υπαρχει διακριση..παντα υπηρχε και καταλαβαινω απο που πηγαζει.
    καποτε -στα 17 μου-προσπαθησα να καταλαβω γιατι μου συμπεριφερεται ετσι..εφτασα στο συμπερασμα προσπαθωντας να την προσεγγισω για παρα πολυ καιρο και να μου ανοιχτει οτι ετσι ακριβως της συμπεριφεροταν και η δικη της μανα.μιλησα και μαζι της και με τα αδερφια της.τελοσπαντων εχω κανει πολυ μεγαλη προσπαθεια για να φτιαξω τις σχεσεις μας αλλα τωρα πια κουραστηκα..παθαινω κρισεις πανικου και παρακαλαει να πεθανω και οταν συνελθω μου λεει να σηκωθω να φυγω απ το σπιτι..
    οκ αυτη η σχεση αποδεικνυεται λαθος.δεν εχω το δικαιωμα των συνεπειων των επιλογων μου;δεν της ζητησα ποτε καμμια βοηθεια ουτε για αστειο.καταφερε να γιγαντωσει το χασμα κι εγω να νιωθω για ολα ενοχη ανικανη και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.
    θελω να πατησω στα ποδια μου οχι για να αποδειξω σ αυτην οτι αξιζω.αλλα για τον ιδιο μου τον εαυτο.ουτως η αλλως σιγουρα θα βρει καποιο τροπο να ακυρωσει οποιαδηποτε προσπαθεια μου.
    ξερετε πολλες φορες σκεφτομαι οτι τα χρονια περασαν κι ειμαι γρια και ο τι και να κανω σιγα..τι εγινε..υπαρχουν ανθρωποι που εχουν καταφερει παρα πολλα πραγματα στην ηλικια μου που ειμαι εγω..εχουν σπουδασει, δουλευουν, εχουν οικογενεια, μπορουν να συντηρησουν τον εαυτο τους..κι εγω τι;;;τιποτα.
    ευχαριστω πολυ για τα μηνυματα σας θα κανω ο τι περναει απ το χερι μου.θα προσπαθησω για μενα.μακαρι να μου εχει μεινει αλλη μια ευκαιρια σ αυτη τη ζωη.
    Το καλλιτερο σπ ολα θα ηταν να εφευγες απο κει μεσα! Η αδελφη σου δεν μενει εκει? Ειναι παντρεμενη? Εννοειται να φυγεις και σπ αυτην την σχεση κυριως ομως να φυγεις απ την μανα σου...πως καποιοι και ειναι πολλοι αυτοι κανουν παιδια για να τα βασανιζουν? Και τσ αλλα παιδια που τα περιβαλουν με αγαπη γιατι? Υπαρχουν τελικα παιδια ενος κατωτερου Θεου??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by katerinakilg View Post
    να σας πω οτι εχω και αδερφη στην οποια συμπεριφερεται τελειως διαφορετικα..υπαρχει διακριση..παντα υπηρχε και καταλαβαινω απο που πηγαζει.
    καποτε -στα 17 μου-προσπαθησα να καταλαβω γιατι μου συμπεριφερεται ετσι..εφτασα στο συμπερασμα προσπαθωντας να την προσεγγισω για παρα πολυ καιρο και να μου ανοιχτει οτι ετσι ακριβως της συμπεριφεροταν και η δικη της μανα.μιλησα και μαζι της και με τα αδερφια της.τελοσπαντων εχω κανει πολυ μεγαλη προσπαθεια για να φτιαξω τις σχεσεις μας αλλα τωρα πια κουραστηκα..παθαινω κρισεις πανικου και παρακαλαει να πεθανω και οταν συνελθω μου λεει να σηκωθω να φυγω απ το σπιτι..
    οκ αυτη η σχεση αποδεικνυεται λαθος.δεν εχω το δικαιωμα των συνεπειων των επιλογων μου;δεν της ζητησα ποτε καμμια βοηθεια ουτε για αστειο.καταφερε να γιγαντωσει το χασμα κι εγω να νιωθω για ολα ενοχη ανικανη και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.
    θελω να πατησω στα ποδια μου οχι για να αποδειξω σ αυτην οτι αξιζω.αλλα για τον ιδιο μου τον εαυτο
    .ουτως η αλλως σιγουρα θα βρει καποιο τροπο να ακυρωσει οποιαδηποτε προσπαθεια μου.
    ξερετε πολλες φορες σκεφτομαι οτι τα χρονια περασαν κι ειμαι γρια και ο τι και να κανω σιγα..τι εγινε..υπαρχουν ανθρωποι που εχουν καταφερει παρα πολλα πραγματα στην ηλικια μου που ειμαι εγω..εχουν σπουδασει, δουλευουν, εχουν οικογενεια, μπορουν να συντηρησουν τον εαυτο τους..κι εγω τι;;;τιποτα.
    ευχαριστω πολυ για τα μηνυματα σας θα κανω ο τι περναει απ το χερι μου.θα προσπαθησω για μενα.μακαρι να μου εχει μεινει αλλη μια ευκαιρια σ αυτη τη ζωη.
    ετσι λειτουργουν αυτοι οι ανθρωποι ως γονεις, κατερινακι. διαλεγουν το παιδι που θεωρουν οτι τους μοιαζει και ταυτιζονται μαζι του, το επαινουν και φερονται καλα (οσο μπορουν) προσπαθωντας να το κανουν σαν τον εαυτο τους και το αλλο το καταδιωκουν και το βασανιζουν.
    εσυ ετυχε να εισαι το μαυρο προβατο της ιστοριας. δυστυχως..
    σωστα παραιτεισαι απο την προσπαθεια να φιαξεις τις σχεσεις σου μαζι της.
    χορταινει ο βρυκολακας το αιμα? οχι. ουτε αυτοι. θα σε απομυζουν μεχρι να σε ξεκανουν οσο εισαι στο περιβαλλον τους.
    η προσπαθεια σου πρεπει να ειναι να σταθεις στα ποδια σου οχι για να αποδειξεις σε καποιον κατι. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.
    ΑΞΙΖΕΙς ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ. ΕΙΤΕ ΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΕΙΤΕ ΧΩΡΙΣ.
    στα ποδια σου πρεπει να σταθεις για ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ. αστην να σαπιζει μονη της.

    υπαρχει κατι παρα πολυ στεναχωρο σε αυτα που μας λες.
    οχι απλα απογοητευτικο, αλλα πραγματικα ΤΡΑΓΙΚΟ.
    δυστυχως διαχωριζεις τον ανδρα αυτον που σε κακοποιει απο την μανα σου.
    ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥς ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΤΟΜΟ, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ????
    και τι εγινε αν φυγεις απο την μανα σου και την αντικαταστησεις με ανδρες που δεν σε σεβονται και σε κακοποιουν????? μια τρυπα στο νερο!!!
    το ιδιο πραγμα ειναι, κατερινακι ΣΥΝΕΛΘΕ ΚΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ!!

    ποιες ειναι οι "συνεπειες των επιλογων σου στις οποιες εχεις δικαιωμα"??????
    το δικαιωμα σου ειναι να δεχεσαι ενα διποδο ζωο να βιαιοπραγει επανω σου??? αυτο το δικαιωμα διεκδικεις???
    το δικαιωμα στην κακοποιηση και την απαξια????
    ΟΧΙ
    δεν εχεις τετοιο δικαιωμα κατερινακι. καποιο λαθος κανεις. δεν εχεις το δικαιωμα να το κανεις αυτο στον εαυτο σου. ισοδυναμει με αυτοκτονια...

    εχεις πολλες ευκαιριες ακομα σε αυτην την ζωη κατερινακι , οχι μονο μια. ΠΟΛΛΕΣ.
    και θα σου πω και που βρισκονται να πας να τις ψαξεις.
    και πιστεψε με σε αυτο. στο ορκιζομαι οτι ειναι ετσι.
    φαντασου ενα ορμητικο τεραστιο ποταμι και την μανα σου, τον μαλακα και ολους οσους τους μοιαζουν να ειναι απο την μια οχθη.
    αυτην την στιγμη βρισκεσαι εκει, μαζι τους.
    ε, ολες οι ευκαιριες να ζησεις ομορφη ζωη ειναι ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΧΘΗ!
    αν δεν περασεις αυτο το ποταμι να τους αφησεις απεναντι, θα καταδικασεις τον εαυτο σου για παντα.

    αυτα ειναι ετσι ακριβως οπως στα λεω.
    αλλα εγω μπορω μονο να στα πω, δεν μπορω να στα βαλω στο κεφαλι σου.
    για να μπορεσεις να τα δεις πρεπει καποιος να στα βαλει στο κεφαλι σου.
    κι αυτος ειναι ενας καλος ψυχοθεραπευτης.
    απευθυνσου καπου να σε βοηθησουν να καταλαβεις οτι αξιζεις και οτι αξιζει να ζεις σαν ανθρωπος και να εχεις στην ζωη σου ανθρωπους και οχι αποβρασματα σαν αυτα που συναναστρεφεσαι.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Συμφωνώ απόλυτα με Remedy.
    Δυστυχώς βλέπουμε σωτήρες εκεί που δεν υπάρχουν.

    Κατερίνα αν διαβάσει κάποιος προσεκτικά αυτά που γράφεις,μπορεί από κάθε πρόταση να δημιουργήσει ένα θέμα.Εγώ θα μείνω σε αυτό ''καθε βραδυ πεφτω στο κρεβατι μου και σκεφτομαι απ την επομενη μερα να κανω κατι να αλλαξω τη ζωη μου.να ξαναγινω οπως ημουν.αλλα καθε επομενο πρωι παλι ο φοβος μου θα με σταματαει.πως γινεται να προχωρησει ετσι η ζωη;δεν γινεται.πολλες φορες σκεφτομαι οτι αν παψω να υπαρχω θα σταματησω να ειμαι βαρος σε ολους τους.κανενας τους δεν με καταλαβε ποτε.δεν λεω οτι θα ηθελα να μην υπαρχω.απλα σκεφτομαι ποσο καλυτερη θα ηταν η ζωη τους χωρις εμενα.''

    Αυτό είναι το πρόβλημα του ευαίσθητου και λογικού ανθρώπου.Ότι θεωρεί πως είναι το πρόβλημα ή και να μην είναι,είναι στην τελική αυτός που θα κάνει πίσω για να σταματήσει το οποιοδήποτε πρόβλημα αν και ξαναλέω ότι δεν είναι ο ίδιος το πρόβλημα.Το θέμα μας εδώ είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι ένα.Τέτοια προβλήματα δημιουργούνται εδώ και χρόνια και μάλλον δε τα δίνουμε σημασία μέχρι τη στιγμή που βρίσκεσαι τώρα.Δηλαδή μέχρι τις κρίσεις πανικού και του ''δεν ξέρω πλέον τι μου γίνεται''.
    Το γιατί ένας άνθρωπος μένει κι αντιμετωπίζει τέτοιες καταστάσεις είναι μεγάλο θέμα.

    Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι δεν είσαι εσύ το πρόβλημα.Αν δεν το καταλάβεις όμως και δεν το νιώσεις,θα συνεχίζεις να μένεις σε καταστάσεις που δεν θα αλλάξουν ΠΟΤΕ.Δεν γίνεται να αλλάξει η μάνα σου αυτή τη στιγμή αλλά ΟΥΤΕ να σε καταλάβει.
    Επίσης αν κάποιος σήκωσε χέρι μια φορά,θα το ξανακάνει.Σήκω και φύγε ....ΧΘΕΣ!

    Η remedy είπε κάτι πολύ σημαντικό και ισχύει παρόλο που εσύ δεν το νιώθεις αυτή τη στιγμή.Οι ευκαιρίες θα είναι πολλές (είσαι ακόμα 33 μη σε κάνουν οι καταστάσεις να νιώθεις 70) απλά διάλεξε την όχθη που θα είσαι εσύ.Και να συμπληρώσω ότι αν προσπαθήσεις να πας πας στην απέναντι όχθη και στην αρχή νιώθεις πως δεν τα καταφέρνεις θα είναι γιατί σε έχουν δεμένη με σχοινί και σε τραβάνε πίσω στο χάος μαζί τους.Το σχοινί αυτό μπορεί να είναι διάφορες τύψεις από διάφορες εκφράσεις του '50 ''Ε μάνα σου είναι και λοιπά''.Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να το κόψεις αυτό το σχοινί.Αυτό και μόνο,τίποτα άλλο.

  12. #12
    σας ευχαριστώ πάρα πολύ που συζητάτε μαζί μου..με βοηθάτε πολύ..
    είναι τώρα 2 μέρες που με έχει εξαντλήσει όλο αυτό..μουδιάζουν τα δαχτυλά μου ( του αριστερού χεριού ), δεν νιώθω την κάτω γνάθο μου ή νιώθω μια νευρικότητα σ αυτό το σημείο,χθες το βράδυ είχα αίσθηση παλμών..σήμερα το πρωί σε κάποια φάση που μου μίλαγαν στιγμιαία ενιωσα να είμαι έξω απ το σώμα μου,έπειτα φοβήθηκα μ έπιασε το εντερό μου κι έβαλα τα κλάμματα.με ανακουφίζει πολύ όταν κλαίω..είναι κάτι σαν φάρμακο..αλλά δυστυχώς δεν σταμάτησε εκεί..μετά δεν μπορούσα να πάρω βαθιά ανάσα..πέρασε αυτό..μετά ένιωσα ότι κάτι έχει κολλήσει στο λαιμό μου και πνίγομαι και τελικά την ώρα που οδηγούσα ένιωσα ότι χάνομαι ότι σβήνω..ωραία ε ; τώρα έχω συνέλθει..
    αλλά δεν το βάζω κάτω..ψάχνω για δουλειά..κι όποιος νικήσει..ή εγώ ή αυτό..
    είναι που δεν έχω απο που να πάρω δύναμη..αλήθεια..
    συγγνώμη για το κάπως κουραστικό μήνυμα μου..
    @ntoubroutza Το γιατί ένας άνθρωπος μένει κι αντιμετωπίζει τέτοιες καταστάσεις είναι μεγάλο θέμα.
    μακάρι να μπορούσα να καταλάβω το γιατί..αν και νομίζω οτι έχω αρχίσει να ξεμπερδεύω το κουβάρι μέσα μου..

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Έχεις και ψυχοσωματικά λοιπόν κούκλα, σκέφτεσαι να επισκεφτείς έναν ειδικό; Να σε στηρήξει στο εγχείρημα σου να ανεξαρτητοποιηθείς; Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις, αλλά βάλ'το πείσμα και πρέπει να προσπαθήσεις! Δε μας νοιάζει πως θα είναι η ζωή τους χωρίς εσένα...τον εαυτό σου κοίτα!

  14. #14
    ο καρδιολόγος μου είπε οτι είναι άγχος..αλλά εννοείται ότι δεν με έπεισε..προσπαθώ να βρώ κάποια χρήματα για να κάνω κάποιες εξετάσεις..βέβαια και ο παθολόγος μου είχε πει οτι πρέπει να μιλήσω με ψυχολόγο..θέλω πολύ να απευθυνθώ σε ειδικό αλλά αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν μου περισσεύουν..οπότε προσπαθώ -όσο ανέφικτο κι αν ακούγεται- να το παλέψω μόνη μου..είτε διαβάζοντας διάφορα άρθρα,είτε ιστορίες άλλων μελών είτε μιλώντας μαζί σας..
    δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω..και φοβάμαι να αποτύχω..ποτέ στη ζωή μου δεν πέτυχα τίποτα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Κι εγω πανω κατω στα δυσκολα ειμαι αλλα εγω ειπα οσο αντεξω αν θεσ να ζησεισ μαλλον πρεπει να φυγεισ εγω βαρεθηκα να ζω κ καθομαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η δικη μου ιστορια...
    By Touch_The_Sky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 11-12-2023, 15:12
  2. Η δική μου ιστορία!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-05-2011, 20:20
  3. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ...
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-2011, 04:55
  4. Η δικη μου ιστορια
    By vende in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 31-07-2010, 20:26
  5. ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
    By Ζουζουνάκι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2009, 12:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •