Long Distance Relationship
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    23

    Long Distance Relationship

    Καλημερα σε ολους..
    Εδω και εναμιση χρονο εχω σχεση απο αποσταση(Ελλαδα-Αγγλια).Ειμαστε και οι 2 φοιτητες. Παρα τις δυσκολιες ομως τα βγαζουμε περα και καταφερνουμε να βρισκομαστε αρκετα συχνα(περιπου καθε εναμιση μηνα).Υπαρχει αληθεια παρα πολυ μεγαλη αγαπη. Πριν λιγους μηνες το αγορι μου εστειλε τα χαρτια του στην Αμερικη οπου τον δεχτηκαν και θα φυγει τελη αυγουστου(και θα ερθει παλι για διακοπες μετα απο 9μηνες(!)). Αυτο σημαινει 9 μηνες μακρια ο ενας απο τον αλλον(εκτος αν παω να τον επισκεφτω εγω πχ τα χριστουγεννα-αν και τα λεφτα ειναι παρα πολλα), με την διαφορα ωρας να μας τσακιζει την επικοινωνια. Κανεις απο τους 2 μας δεν θελει να χωρισει αλλα απο την αλλη δεν θα αντεξει 9 μηνες αναμονης. Φοβαμαι παρα πολυ να τον χασω γιατι εχουμε περασει παρα πολλα πραγματα μαζι. Ομως απο την αλλη σκεφτομαι μην χασω την ζωη μου περιμένοντας και μετα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο... Ειμαι φοιτητρια και θελω να χαρω αυτα τα χρονια.. αλλα η αγαπη μου για εκεινον ειναι πραγματικα τεραστια.. Με πιανει θληψη οποτε το σκεφτομαι και δεν μπορω να συνελθω.. δεν αντεχω να χασω ενα τοσο σημαντικο ατομο απο την ζωη μου ετσι. Δεν ξερω τι να κανω, αληθεια. Τι με συμβουλευετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου. Ο ιδιος τι προτείνει; τι λέει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Κοιτα η αποσταση ειναι οντως μεγαλη και το ξερετε και οι δυο εγω προτεινω να το αφησεις να δει πως θα βγει εστω για οσο αντεξει οσο για την εποικηνονια εδω μπορει να βρεθει κοινη ωρα πχ11 το βραδυ ωρα ελλαδας με 11 το πρωι ωρα Αμερικής.. ...ναι 9 μηνες ειναι πολυ αλλα δες το πωςθα παει ισως αντεξει η σχεση ισως οχι εαν οχι σκεψουοτι πολυ απλα θα προχωρισετε και οι δυο αλλιως αλλωστε οι μεγαλοι ερωτες ποτε δεν ξεχνιουνται ακομα και μετα απο ενα χωρισμο
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    δεν υπαρχει προοπτικη να συνεχισεις κι εσυ σπουδες στην αμερικη?
    νομιζω οτι χρειαζεται ενα πλανο, εστω και οχι 100% πιθανο, στο οποιο θα ειστε ξανα μαζι.
    η αποσταση ειναι πολυ μεγαλη για να παραμεινετε σε αυτην την κατασταση για χρονια πχ.
    9 μηνες δεν ειναι τρομερη θυσια, ειναι ομως τρομακτικη ελλειψη,. αν ομως τα επομενα χρονια θα ειστε σε τετοια αποσταση, ειναι σοβαρο θεμα.
    απ την αλλη, αν χωρισετε ενω ειστε τοσο ερωτευμενοι, δεν θα φυγει ο πονος της αποστασης. οποτε, ποιο το οφελος του χωρισμου?
    εγω θα προτεινα για ενα διαστημα να το παλευετε με την αποσταση και οσο παει.
    οποιος κουραστει πρωτος θα αρχιζει να εγκλιμαατιζεται στην ζωη του στην μοναξια, ισως ανοιχτει σε αλλες γνωριμιες και σιγα σιγα θα κοψετε.
    αν ομως παραμεινετε αφοσιωμενοι, γιατι να χωρισετε βιαια?? αστο να δεις πως θα παει.

    αν νοιωθεις οτι ΗΔΗ στερεισαι, οτι σου κανουν κλικ αλλοι ανδρες κι εσυ κανεις την καλογρια για εναν ανδρα στην αλλη ακρη του κοσμου, αν νοιωθεις οτι θυσιαζεσαι και καταπιεζεσαι δηλαδη, ΤΟΤΕ ΧΩΡΙΣΕ ΑΜΕΣΑ.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εφοσον πιστευεις οτι ειναι το αλλο σου μισο και αγαπιεστε, αξιζει να περιμενεις. απλα αυτην ειναι η ταπεινη μου γνωμη. ολοι κανουμε λαθη και καμια φορα μετανιωνουμε για τις πραξεις μας. ειναι αληθεια αυτο και εγω αγαπουσα μια κοπελα για τρεια χρονια που ουτε με εδινε σημασια και αργα καπως καταλαβα οτι επρεπε να σταματησω να ασχολουμαι μαζι της. αυτο μηπως φοβασαι και εσυ μηπως μετανοιωσεις για αυτην την επιλογη σου? λες οτι φοβασαι να χασεις την ζωη σου για εκεινον και χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο μετα....καλο ειναι παντως να συζητησεις μαζι του, πριν οποιαδηποτε αποφαση. φιλικα παντα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μεχρι στιγμης, νηκισατε την αποσταση αγγλία ελλαδα... τωρα μαλλον θα νηκισετε και τους 9 μηνες απόσταση. εχετε κουραστει ππολύ και οι 2 και σας καταλαβαινω να ανησυχήτε, αλλα η ζωη τα φερνει πάντα αλλιως τα πράγματ αποτι μπορουμε να φανταστουμε. δεν "περιμενεις" κατι με το να ακους την καρδια σου... μπορει να γινουν και λάθη, νεοι ανθρωποι εισαστε, αλλα οτι αξιζει να μεινει, μενει! και οτι δεν αξιζει, ειμαστε ευγνωμων για τις υπέροχες στιγμες και πάμε παρακάτω... θα δειξει!..μεχρι στιγμης υπομονη και πιστη σε αυτο που νιωθουμε!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εγω ξεκινησα να αγαπαω απο το δημοτικο φανερα αγαπησα μια κοπελα που χε προβλημα στο ματι αλλα κατα τα αλλα ηταν μοντελο πιστευω κανενασ αλλοσ δεν ειδε την ομορφια τησ τοσο πολυ οσο εγω να τ βρειτε να τη ρωτησετε αν ειδε την καψουρα μου αλλα τοτε ημουνα υποτιθεται αλητησ δεκα χρονων παιδι κ αμεσωσ την ξεχωρισα για την ομορφια τησ παρα το προβλημα εκτοτε αγαπησα πολλεσ για την ομορφια τουσ κ προσφατα εδωσα κ την καρδια μου αλλα πολυσ πονοσ ετσι του ματσ πειν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Να παει να βγαλει λεφτα να σε παρει μαζι του πιστευω ενοειτε αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    23
    Καναμε μια συζητηση χθες το βραδυ.. δεν πηγε τοσο καλα.. ηταν πολυ ψυχραιμος και ορθολογιστης, αυτο ειναι το μελλον μου-ετσι πρεπει να γινει το πραγμα-αν θες χωρισε με εσυ..ουτε θελω να περιμενω 9μηνες να σε δω ουτε να χωρισουμε.. αυτα ηταν τα λογια του. Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μου εδωσε ουτε μια ελπιδα τυπου "μπορουμε να το παλεψουμε η θα βρω λεφτα να ερθω τα χριστουγεννα η κατι.. το αφησε εντελως στο φλου..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    23
    υπαρχει αλλα αυτο ειναι πολυ πολυ μακρινο για οταν τελειωσω και εγω την σχολη μου. σε 2μιση χρονια δηλαδη! Αλλα παραμενει μακρινο...και ποτε δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη σου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by AliceK View Post
    Καναμε μια συζητηση χθες το βραδυ.. δεν πηγε τοσο καλα.. ηταν πολυ ψυχραιμος και ορθολογιστης, αυτο ειναι το μελλον μου-ετσι πρεπει να γινει το πραγμα-αν θες χωρισε με εσυ..ουτε θελω να περιμενω 9μηνες να σε δω ουτε να χωρισουμε.. αυτα ηταν τα λογια του. Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μου εδωσε ουτε μια ελπιδα τυπου "μπορουμε να το παλεψουμε η θα βρω λεφτα να ερθω τα χριστουγεννα η κατι.. το αφησε εντελως στο φλου..
    τι ορθολογισμος ειναι το να σου λεει οτι δεν θελει ουτε να χωρισετε αλλα ουτε να περιμενει τους 9 μηνες?
    βλεπεις καμια λογικη σε αυτο που σου ειπε?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    23
    Το κακο μαζι του (η και καλο σε καποιες περιπτωσεις) ειναι πως ειναι παρα πολυ ορθολογιστης.. βαζει το μελλον του πανω απο ολα(και καλα κανει). Χθες που μιλησαμε δεν μου αφησε καμια ελπιδα.. μου ειπε οτι ισως να μην ερθει το πασχα λογω οικονομικων και πως το καλοκαιρι που θα ερθει θα εχει υποχρεωσεις πολλες και μετα θα φυγει και θα λειπει 9μηνες και δεν θελει να στεναχωριεμαι και να ξενερωνω γιατι ειναι κακο και για τους 2 μας.. και το χειροτερο ειναι οτι σε μια βδομαδα ανεβαινω αγγλια για να τον δω.. με τι καρδια θα παω πανω? οταν μου τα εχει χιωσει ολα?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    είναι λογική η αντίδρασή του.
    όσο και να αγαπιόσαστε πρόκειται για το μέλλον του, οπότε καλά κάνει και το σκέφτεται με αυτόν τον τρόπο.
    η αληθεια είναι πως είναι τόσο μεγάλη η απόσταση που δεν χωράνε ιδιαίτεροι συναισθηματισμοι σε αυτή την περίπτωση.
    παρόλα αυτά, μπορείτε να το δοκιμάσετε και όσο αντέξετε.. τουλάχιστον να νιώσετε ότι το προσπαθήσατε..
    αρκεί να ξέρεις από την αρχή ότι οι δυσκολίες θα είναι πολλές και θέλει τεράστια υπομονή..
    εσύ πρέπει να σκεφτείς αν μπορείς να αντέξεις όλη αυτή τη δοκιμασία για σένα και την σχέση σας.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εφοσον πιστευεις οτι ειναι το αλλο σου μισο και αγαπιεστε, αξιζει να περιμενεις. απλα αυτην ειναι η ταπεινη μου γνωμη. ολοι κανουμε λαθη και καμια φορα μετανιωνουμε για τις πραξεις μας. ειναι αληθεια αυτο και εγω αγαπουσα μια κοπελα για τρεια χρονια που ουτε με εδινε σημασια και αργα καπως καταλαβα οτι επρεπε να σταματησω να ασχολουμαι μαζι της. αυτο μηπως φοβασαι και εσυ μηπως μετανοιωσεις για αυτην την επιλογη σου? λες οτι φοβασαι να χασεις την ζωη σου για εκεινον και χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο μετα....καλο ειναι παντως να συζητησεις μαζι του, πριν οποιαδηποτε αποφαση. φιλικα παντα
    φοβαμαι μη μετανιωσω τα χρονια της αναμονης. αν αξιζουν τα χρονια της αναμονης. η αν θα γυρισει να μου πει μετα απο 3 χρονια που θα γυρισει οτι δεν σαγαπαω πια. 3 χρονια μετα θα ειμαστε εντελως διαφορετικοι ανθρωποι και αυτο φοβαμαι.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    είναι λογική η αντίδρασή του.
    όσο και να αγαπιόσαστε πρόκειται για το μέλλον του, οπότε καλά κάνει και το σκέφτεται με αυτόν τον τρόπο.
    η αληθεια είναι πως είναι τόσο μεγάλη η απόσταση που δεν χωράνε ιδιαίτεροι συναισθηματισμοι σε αυτή την περίπτωση.
    παρόλα αυτά, μπορείτε να το δοκιμάσετε και όσο αντέξετε.. τουλάχιστον να νιώσετε ότι το προσπαθήσατε..
    αρκεί να ξέρεις από την αρχή ότι οι δυσκολίες θα είναι πολλές και θέλει τεράστια υπομονή..
    εσύ πρέπει να σκεφτείς αν μπορείς να αντέξεις όλη αυτή τη δοκιμασία για σένα και την σχέση σας.
    εχεις δικιο... εδω 2 μηνες κανουμε να βρεθουμε και αρχιζουν οι δυσκολιες.. πως θα αντιμετωπισουμε τους 9?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Famous Last Words (So long and goodbye)
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 24-02-2012, 21:54
  2. help with DOATAP and distance learning..
    By greekgirl in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 09-12-2006, 08:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •