Γιατι? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30

Thread: Γιατι?

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Για κάποιον που γουστάρεις πάμε πάσο αλλά όχι να γίνεις άλλη μόνο κ μόνο για να έχεις αγόρι αυτό μην το κάνεις ποτέ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Εννοείτε ότι παρόλο ότι είμαι άσχημος έχω κι εγώ την εμπειρία μου έτσι αυτό λέω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    10
    αλλαφροισκιωτος δεν ξερω αν φταιει η εμφανιση.Αυτο ειναι το προβλημα.καθε μερα βγαινω εξω και εχω την φαεινη ιδεα στο μυαλο μου οτι ολοι με σχολιαζουν ασχημα.Δεν ξερω τι φταιει.Δεν εχω παραπανω κιλα,και στο υψος ειμαι κανονικη θα ελεγα.
    fenia99 ολα.απλα ολα.Παντως πιστευω οτι αν βρω αγορι θα λυθουν και τα αλλα δυο προβληματα γι αυτο και δεν τα αναφερα.δεν ξερω τι να κανω.οπως ειπα και πριν νιωθω σαν ενα σκουπιδη και δεν αντεχω αλλο.μερικες φορες μου μπαινει στο μυαλο να θελω να ξεφυγω απο ολα.να τα παρατησω ολα.τους βαρεθηκα ολους.φιλες,ρουτινα.και κυριως την κρητικη τους.τοσο ασχημη και κακια.
    elis προσπαθω να μην αλλαξω τιποτα.αλλα συνεχος με κρητικαρουν.μου αρεσει πολυ η ροκ μουσικη και επειδη αυτες ακουνε λαικα με σχολιαζουν και μου λενε αυτα τα τραγουδια δεν τα ακουνε τα αγορια.επισης δεν μου αρεσει το προκλητικο ντυσιμο και παλι με σχολιαζουν.γενικοτερα το κανουν αυτο αλλα δεν ξερω αν το κανουν επιτηδες η αθελα τους.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Κλασσική περίπτωση αυτές πούλησαν τον εαυτό τους για να βρουν ένα μαλακά θα βρεις κι εσύ ένα αξιόλογο μαλακά που θα ακούει ροκ στο σχολείο εγώ έκανα παρέα με ροκάδες έξω άκουγα ελληνικά τα ξέρω όλα τα ροκ τραγούδια και τα ελληνικά μετά μεγάλωσα άκουγα χιπ χοπ μετά Ρ ν ΜΠι αλλάζουνε τα γούστα θα δεις εσύ να είσαι ο εαυτός σου έχει πολλούς φοιτητές ροκάδες ρόκαμπίλια πανκία τα πάντα έχει πάνε για καφέ μια μέρα στα πανεπιστήμια να τους δεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Στην ηλικία που είστε κάνετε ένα σωστό κ εικοσιπέντε μαλακές καπάκι οπότε μη σε νοιάζει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by nana34 View Post
    kerasi ναι αλλα και να μην το πω θα το καταλαβουν στη συνεχεια.Ειναι μερικα αγορια που ειναι ωραια και ενδιαφερον αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να με κοιταξουν,εχουν και κοπελες,οποτε δεν μπορει να γινει κατι.
    καλησπερα, εγω θα απαντησω μονο σε αυτο το ποστ σου αν και δεν εχω καποια εμπειρια, και θα σου πω οτι ,ισως θα πρεπει να κανεις καποιους συμβιβασμους στις σχεσεις σου με τα αγορια για να μην μακρηγορω,γραφεις για τα ωραια αγορια που δεν θα σε κοιταξουν κτλ.
    εσυ γιατι δεν κοιτας καποιο αλλο αγορι της ηλικια σου που μπορει να μην ειναι τοσο ωραιο, αλλα θα ειναι ενα ας πουμε καλο παιδι για σχεση κουβεντα συζητηση....μην ψαχνεις το βασιλοπουλο ουτε να σε νοιαζει ποιους εχουν φιλους τα αλλα κοριτσια.σκεψου λιγο, ο μπαμπας και η μαμα σου ειναι ομορφοι;; η γιαγια σου;; οι παντρεμενοι γειτονες σου;ξεκινα καπως ετσι, και αμα τυχει μπορει να γνωρισεις και καποιο ομορφο αγορι αλλα μην το εχεις συνεχεια στο μυαλο σου στις σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων δεν εχει καμμια σημασια η ομορφια

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Κι αυτά που λέει ο Νίκος σωστά είναι αλλά είναι σχολείο οπότε μη νοιάζεσαι να κοιτάς να περάσεις σε κανένα ΤΕΙ η πανεπιστήμιο και θα καταλάβεις ακριβώς τι λέω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Quote Originally Posted by nana34 View Post
    αλλαφροισκιωτος δεν ξερω αν φταιει η εμφανιση.Αυτο ειναι το προβλημα.καθε μερα βγαινω εξω και εχω την φαεινη ιδεα στο μυαλο μου οτι ολοι με σχολιαζουν ασχημα.Δεν ξερω τι φταιει.Δεν εχω παραπανω κιλα,και στο υψος ειμαι κανονικη θα ελεγα.
    βρε νικη μη το ψαχνεις περισσοτερο,σου ειπα και πιο πανω οτι δεν παιζει και τοσο ρολο η εμφανιση..οκ σιγουρα παιζει αλλα αν δεν εχεις αυτοπεποιθηση οσο και θεα να εισαι,γινεται δυσκολοτερο να βρεις καποιον...
    Quote Originally Posted by nana34 View Post
    fenia99 ολα.απλα ολα.Παντως πιστευω οτι αν βρω αγορι θα λυθουν και τα αλλα δυο προβληματα γι αυτο και δεν τα αναφερα.δεν ξερω τι να κανω.οπως ειπα και πριν νιωθω σαν ενα σκουπιδη και δεν αντεχω αλλο.μερικες φορες μου μπαινει στο μυαλο να θελω να ξεφυγω απο ολα.να τα παρατησω ολα.τους βαρεθηκα ολους.φιλες,ρουτινα.και κυριως την κρητικη τους.τοσο ασχημη και κακια.
    αρχικα,μην εχεις την εντυπωση οτι αν βρεις αγορι θα σου λυθουν ολα σου τα προβληματα...αν κανεις κατι χωρις πραγματικα να το θες μεσα σου μονο και μονο για να ικανοποιησεις τους αλλους και για να τους κανεις να σταματησουν να αμφιβαλλουν,τοτε η μοναδικη στεναχωρημενη απο την ιστορια θα βγεις δυστυχως εσυ..!!επιπροσθετα,για ποιον λογο νιωθεις σκουπιδι??επειδη μερικα βουρλα δεν εχουν τι να κανουν με τη ζωη τους και ασχολουνται με τη δικη σου?επειδη τα ζωα οι φιλες σου αντι να σε ενθαρρυνουν και να σου δειξουν το σωστο σε κανουν να μισεις τον εαυτο σου για να νιωσουν καλυτερα αυτες μεσα τους?ή μηπως επειδη δεν εχεις αγορι?ξερεις ποσες φορες με εχουν σχολιασει αρνητικα?απειρες φορες..απλα μη δινεις σημασια..ξερω,ξερω δεν ειναι ευκολο...ολα απλα θελουν προσπαθεια..με την πρωτη κανεις δεν πετυχαινει τιποτα...ξερεις ποσες φιλες ειχα οι οποιες ηταν σαν τις δικες σου?που ο,τι και να εκανα το σχολιαζαν με την πρωτη χωρις πρωτα να κρινουν αν ειναι σωστο ή λαθος?που ο,τι μουσικη και να ακουγα την χλευαζαν με τον χειροτερο τροπο?που ο,τι και να εκανα το αμφισβητουσαν και ποτε δεν πιστευαν σε εμενα?θα σου θεσω ενα πολυ ωραιο παραδειγμα για να καταλαβεις περιπου τι εννοω..πριν δυο χρονακια καναμε προετοιμασια για τα αγγλικα,διναμε το λοουερ και μου λεγανε ολες "χαχαχα σιγα μη το παρεις εσυ,εσυ εισαι σκατα στα αγγλικα,εγω θα το παρω με καλο βαθμο και θα το δεις αυτο" και αλλα κουραφεξαλα..ηρθε ο καιρος λοιπον να γραψουμε,παμε και δινουμε βγαινουν τα αποτελεσματα,βλεπω οτι περασα και αυτες ειχαν μεινει...ερε γελιο που επεσε..μετα απο λιγο οπως σου προανεφερα και πριν σταματησα τη παρεα μαζι τους..και τελος ουτε εγω εχω αγορι..ε και?μηπως να πεσει το ταβανι να με πλακωσει?ή μηπως να κανω χαρακιρι επειδη δεν εχω?βλεπεις θα απαντησεις τιποτα απο τα δυο..επιπλεον,αφου λες οτι βαρεθηκες την καθημερινοτητα σου και τη ρουτινα,οπως ειπες,γιατι δεν δοκιμαζεις κατι νεο?κανα μουσικο οργανο,καμια θεατρικη ομαδα,καμια ζωγραφικη,κανα χορο κτλ?
    Quote Originally Posted by nana34 View Post
    elis προσπαθω να μην αλλαξω τιποτα.αλλα συνεχος με κρητικαρουν.μου αρεσει πολυ η ροκ μουσικη και επειδη αυτες ακουνε λαικα με σχολιαζουν και μου λενε αυτα τα τραγουδια δεν τα ακουνε τα αγορια.επισης δεν μου αρεσει το προκλητικο ντυσιμο και παλι με σχολιαζουν.γενικοτερα το κανουν αυτο αλλα δεν ξερω αν το κανουν επιτηδες η αθελα τους.

    σου αρεσει η ροκ μουσικη?τιμη σου και καμαρι σου..απο τη στιγμη που σου αρεσει εσενα,αστες να κελαηδανε..ακου εκει τωρα που επειδη οι αλλες ακουνε ελληνικο πρεπει σωνει και ντε να ακους κι εσυ..τιποτα δεν γινεται αθελα μας...γινεται χωρις να το θες να σχολιαζεις τον αλλον?i don't think so!
    τεσπα επειδη εγραψα κειμεναρα(ηθελα να σε καλυψω οσο μπορουσα,ωστε να μην αναρωτιεσαι παραπανω) περιληπτικα σου λεω κανε υπομονη..τα περισσοτερα να ξερεις λυνονται με την υπομονη..ασε τον καιρο να περασει και θα δεις τι εννοω...και επισης μην σκεφτεσαι το θεμα αγορι,οταν πραγματικα πρεπει θα ερθει απο μονο του και θα σου αρεσει καλυτερα!αυτα απο εμενα..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Νίκη μου ποθέτω ότι επειδή εσύ διαφέρεις απο το σωρό γι' αυτό και έχεις θέμα. Μια ανιψιά μου πέρασε ότι κι εσύ. Αναγκάστηκε να αλλάξει σχολείο. Οι φίλες της την βοήθησαν να αλλάξει λουκ εμφανισιακά αλλά και γενικότερα κι έτσι ενσωματώθηκε. Φυσικά λυπάμαι ειλικρινά που τα παιδιά της ηλικίας σου σκέφτονται έτσι γιατί έχω κι εγώ δυο αγοράκια μικρά που έχουν και ένα θεματάκι με την ανάπτυξη τους. Αναρωτιέμαι τι έχουν να τραβήξουν στο σχολείο! Αχ!!!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    10
    elis μακαρι να βρω αγορι το οποιο να ακουει ροκ και να με καταλαβαινει οσο μπορει.
    nikos2 ολα τα αγορια απο το σχολειο μου ειτε εχουν σχεση ειτε δεν νοιαζονται για το αν θα βρουν κοριτσι.Κανενα αγορι δε μου μιλαει στο σχολειο.Οσο και να τους μιλαω με γραφουν.Οποτε τσαμπα κοπος.Ειναι τοσο ασχημο.Ακομα και τα μετρια σε ομορφια αγορια δεν θελουν να μου μιλανε.Ειναι και το σχολειο απαιτητικο δευτερα λυκειου ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.
    fenia99 εσυ τα καταφερες να βγεις απο ολο αυτο ομως.Εγω ειμαι εγκλωβισμενη.Δεν ξερω τι να κανω.Ειμαι στη μεση του πουθενα και δεν ξερω που πατω και που βρισκομαι.Δεν εχω χρονο για δραστηριοτητα.Εχω φροντηστηριο σχεδον καθε μερα και ειναι πολυ πιεστικο.Δεν μπορω να μην ασχολουμαι.Με πονανε πολυ τα λογια τους.Πολυ.Σαν ενα μαχαιρι να μπαινει μεσα στην καρδια μου.Τοσο ασχημο.Οι φιλες μου απο την αλλη το επιδεινωνουν.Δεν μπορω να της παρατησω ομως.Δεν θα εχω καμια παρεα μετα κι ετσι θα με κοροιδευουν ολοι.Υπομονη δε μπορω να κανω αλλη.ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
    PAPA Δεν ξερω γιατι διαφερω.Ειμαι φυσιολογικη στην εμφανιση.Κανονικο υψος,κανονικα κιλα.Δεν ξερω που υστερω και κανεις δε θελει να μου μιλαει.Οι φιλες μου με εχουν ως ενα παιχνιδι.Δεν γινεται να αλλαξω σχολειο ομως.Ειναι το καλυτερο αυτο που παω.Στα αλλα παρουσιαζονται μεγαλητερα επιπεδα μπουλινγκ απο οτι στο δικο μου.Ειμαι σε ενα τεραστειο αδιεξοδο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Quote Originally Posted by nana34 View Post
    elis μακαρι να βρω αγορι το οποιο να ακουει ροκ και να με καταλαβαινει οσο μπορει.
    αρχικα αν θες τη γνωμη μου,βρες μια φιλη να σε καταλαβαινει και μετα αγορι!οι φιλες που εχεις δεν επρεπε καν ονομαζονται ετσι...αυτες κραζουν περισσοτερο και απο τις γιαγιαδες στην εκκλησια!
    Quote Originally Posted by nana34 View Post
    nikos2 ολα τα αγορια απο το σχολειο μου ειτε εχουν σχεση ειτε δεν νοιαζονται για το αν θα βρουν κοριτσι.Κανενα αγορι δε μου μιλαει στο σχολειο.Οσο και να τους μιλαω με γραφουν.Οποτε τσαμπα κοπος.Ειναι τοσο ασχημο.Ακομα και τα μετρια σε ομορφια αγορια δεν θελουν να μου μιλανε.Ειναι και το σχολειο απαιτητικο δευτερα λυκειου ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.
    δευτερα λυκειου ε?ενα χρονο μεγαλυτερη λοιπον...ουτε εγω μιλαω πολυ με αγορια..ξερεις τωρα λεμε τα βασικα,λεμε κανα αστειακι να περασει η ωρα,θα συζητησουμε,αλλα μετα χωριζομαστε στις παρεες μας..οσο για το σχολειο,δυστυχως απο εδω και περα ειναι απαιτητικο οπως λες,ευτυχως εγω εχω περιθωρια ακομα,εσυ του χρονου δινεις και καταλαβαινω το ποσο αγχωνεσαι..εχω τρομερο θεμα το αγχος και καταλαβανω πως μπορει να νιωθεις,αγχος για αγορι,αγχος για σχολειο,αγχος για τις φιλες σου..μεγαλο λουκι..υπομονη..
    Quote Originally Posted by nana34 View Post
    fenia99 εσυ τα καταφερες να βγεις απο ολο αυτο ομως.Εγω ειμαι εγκλωβισμενη.Δεν ξερω τι να κανω.Ειμαι στη μεση του πουθενα και δεν ξερω που πατω και που βρισκομαι.Δεν εχω χρονο για δραστηριοτητα.Εχω φροντηστηριο σχεδον καθε μερα και ειναι πολυ πιεστικο.Δεν μπορω να μην ασχολουμαι.Με πονανε πολυ τα λογια τους.Πολυ.Σαν ενα μαχαιρι να μπαινει μεσα στην καρδια μου.Τοσο ασχημο.Οι φιλες μου απο την αλλη το επιδεινωνουν.Δεν μπορω να της παρατησω ομως.Δεν θα εχω καμια παρεα μετα κι ετσι θα με κοροιδευουν ολοι.Υπομονη δε μπορω να κανω αλλη.ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
    ποιος σου ειπε οτι βγηκα απο ολο αυτο?μακαρι να ειχα βγει ολοκληρωτικα απο ολον αυτον τον φαυλο κυκλο..ξερεις ποσο πιο χαρουμενη θα ημουν τωρα??ξερεις ποσες φορες εχω ευχηθει να μην ειχαν γινει τα πραγματα ετσι οπως εγιναν?απειρες..αλλα προσπαθω να αρκεστω στο οτι τα πραγματα γινονται ετσι για καποιον λογο,τον οποιο δυστυχως να μην μαθουμε και ποτε..εχεις φροντιστηριο ε?καταλαβαινω..το εκπαιδευτικο συστημα στη χωρα ειναι απλα σκατα,εγω προσπαθω χωρις φροντιστηριο βεβαια,αλλα απο του χρονου που θα ειμαι σαν εσενα δευτερα ειναι δυστυχως αναγκαιο..σου ειπα και σε προηγουμενο ποστ,δεν γινεται απο τη μια μερα στη αλλη να σταματησεις να ασχολησαι,θελει διαρκη προσπαθεια,χωρις προσπαθεια τιποτα δεν γινεται δυστυχως...και εγω δεν εχω παψει να ασχολουμαι πληρως με τις μαλακιες που εχουν ειπωθει για εμενα,αλλα στοχος μου ειναι να το καταφερω..δεν ξερω ποσο θα μου παρει..αλλα σημασια εχει να τα καταφερω..και οταν καταφερνεις κατι,νιωθεις καλα μεσα σου,ετσι δεν ειναι?σκεψου αυτο..οτι μετα απο ολη την προσπαθεια,θα δεις τον εαυτο σου διαφορετικα..
    Quote Originally Posted by nana34 View Post
    PAPA Δεν ξερω γιατι διαφερω.Ειμαι φυσιολογικη στην εμφανιση.Κανονικο υψος,κανονικα κιλα.Δεν ξερω που υστερω και κανεις δε θελει να μου μιλαει.Οι φιλες μου με εχουν ως ενα παιχνιδι.Δεν γινεται να αλλαξω σχολειο ομως.Ειναι το καλυτερο αυτο που παω.Στα αλλα παρουσιαζονται μεγαλητερα επιπεδα μπουλινγκ απο οτι στο δικο μου.Ειμαι σε ενα τεραστειο αδιεξοδο.
    νικη ασε με να μαντεψω...αθηνα μενεις?πες μου ναι....εχω τη "τυχη" να μενω σε μια πολυ κακοφημη περιοχη της αθηνας,οπου το bullying κυριαρχουσε,κυριως απο τους αθιγγανους..ενα καταλαβα ζωντας εδω,και αυτο ειναι οτι και τιποτα κακο να μην εχεις πανω σου,οι αλλοι παντα θα βρουν κατι να σε μειωσουν..εμενα ας πουμε με κοροιδευαν για το υψος στο γυμνασιο..ενω σε ολα τα αλλα ημουν φυσιολογικη..και οντως και εγω ειχα παρομοιο θεμα με εσενα,στα αλλα σχολεια το bullying ηταν εντονοτερο,οποτε προσπαθουσα με νυχια και με δοντια να συνηθισω..τελικα τα καταφερα την τελευταια χρονια ,στη τριτη, και πλεον εχοντας περασει ενας χρονος πηγαινω λυκειο και τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα..το καλυτερο?γλυτωσα απο τους αθιγγανους γιατι αυτοι εχουν τη συνηθεια να μην συνεχιζουν στο λυκειο :p τεσπα επειδη εχω την ιδιοτητα να βγαινω εκτος θεματος παντα,γιατι πιστευεις οτι ολοι θα σε κοροιδευουν αν δεν τις κανεις παρεα αυτες?δηλαδη ειναι καλυτερο να εισαι το υποχειριο τους?

  12. #27
    Γεια σου Νίκη :) Γνώριζα αρκετά κορίτσια στο σχολείο με το ίδιο θέμα και τελικά ΟΛΕΣ έκαναν κάτι με το άλλο φύλλο. Ακόμα και κάποιες κοπέλες που ήταν "άσχημες" τότε, τις είδα χρόνια μετά και είχαν αλλάξει εντελώς, σε σημείο που δυσκολεύτηκα να τις γνωρίσω. Έτυχε και κάποιες πολύ όμορφες, να αφήσουν τον εαυτό τους και να αλλάξουν προς το χειρότερο. Έτυχε και κάποιες πιο μέτριες να αλλάξουν προς το καλύτερο. Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως στο θέμα της εμφάνισης όλα είναι τόσο σχετικά.. οπότε δε χρειάζεται να καταστροφολογείς, ούτε να είσαι τόσο σκληρή με τον εαυτό σου. Όσο περνάει ο καιρός η εμφάνιση μπορεί να αλλάξει πάρα πολύ. Ειδικά όταν έχεις το χρόνο να ασχοληθείς παραπάνω με τον εαυτό σου. Άλλωστε όπως είπες και εσύ δεν είσαι άσχημη, αλλά νιώθεις έτσι.

    Για μένα το πρόβλημα είναι περισσότερο η συμπεριφορά των γύρω σου και ειδικά των κολλητών σου. Βλέπεις ότι εδώ έχεις ανοίξει ένα θέμα και όλοι σου κάνουμε κριτική. Αλλά με καλή διάθεση και με σκοπό να βοηθήσουμε. Αυτό λέγεται εποικοδομητική κριτική. Αντίθετα, αυτό που κάνουν οι φίλες σου είναι αρνητική κριτική. Αντί να προσπαθήσουν να σου ανεβάσουν την αυτοπεποίθηση, στη ρίχνουν. Και ο μόνος λόγος για να κάνει κανείς αρνητική κριτική, είναι για να τονώσει τη δική του αυτοπεποίθηση και να καλύψει τη δική του μειονεξία. Αυτό πρέπει να το θυμάσαι. Ακόμα και τα αγόρια που είπες ότι σε φώναξαν "μπαζόλα", πίστεψέ με κάποιο ζόρι τραβούσαν και εκείνοι και βρήκαν έναν τρόπο να νιώσουν λίγο μάγκες και να ανεβάσουν την αυτοπεποίθησή τους, μειώνοντας τον διπλανό τους, δηλαδή εσένα. Οπότε κάθε φορά που θα ακούς αρνητικά σχόλια, προσπάθησε να μην ταυτίζεσαι με αυτά, αλλά να αναγνωρίζεις πως αυτός που τα έκανε προσπαθεί να καλύψει τη μειονεξία του. Έτσι όπως τα περιγράφεις, νομίζω πως ακόμα και να έβρισκες αγόρι ή να φίλαγες κάποιον, δε θα σταματούσε το πρόβλημα, αλλά οι φίλες σου θα έβρισκαν αμέσως το επόμενο "σφάλμα" να σχολιάσουν.

    Δεν προσπαθώ να σε στρέψω εναντίον τους, ούτε να σου πω να τις βρίσεις όλες και να φύγεις, γιατί αν είσαι ευαίσθητη στην κριτική μπορεί να αντιμετωπίσεις πάλι τα ίδια στην επόμενη παρέα σου. Το θέμα είναι να αρχίσεις σιγά σιγά να υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου και την ψυχολογία σου. Μη δέχεσαι άκριτα όλα τα σχόλια. Πες με ψυχραιμία στις φίλες σου πως νιώθεις. Π.χ. "Νιώθω πολύ άσχημα κάθε φορά που μου λες ότι δε θα βρω αγόρι. Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό? Αν όντως θεωρείς ότι έχω πρόβλημα εσύ τι κάνεις για να με βοηθήσεις? Τι κάνεις για να τονώσεις το ηθικό μου? Αν δε μπορείς να με βοηθήσεις, τότε δε θέλω να με σχολιάζεις έτσι και ειδικά μπροστά σε άλλους, δε μου κάνει καλό κ.τ.λ." Ακόμα και στον άσχετο που σε είπε "μπαζόλα", αντί να σκύψεις το κεφάλι ή να τον βρίσεις, μπορείς να του απαντήσεις χαλαρά με χιούμορ "τι να κάνουμε, δεν είμαστε όλοι τόσο όμορφοι". Αν αρχίσεις να απαντάς, θα δεις ότι ο άλλος θα χάσει το ενδιαφέρον του να σε πειράζει, γιατί δε θα βγαίνει τόσο "μάγκας" όσο θα ήθελε. Επίσης, αν στην παρέα σου υπάρχουν κορίτσια που δεν είναι τόσο αρνητικά, αλλά επηρεάζονται από άλλες, μίλα σε αυτές πρώτα. Γενικά αναζήτησε συμμάχους στο περιβάλλον σου και όταν κάποιος συνεχίζει άσχημη συμπεριφορά.. τότε απομακρύνσου. Αναζήτησε άτομα που ταιριάζουν περισσότερο με τα γούστα σου και σου φέρονται καλύτερα. Στο μέλλον θα έχεις σίγουρα τέτοιες ευκαιρίες. Όσο για το θέμα του αγοριού, συμφωνώ και με το σχόλιο του νικος2.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    10
    fenia99 δε υπαρχει καμια άλλη κοπελα όμως για να κανω παρεα.Ολες είναι ξεκολα,και σχολιαζουν πολύ ασχημα.Οι φιλες μου είναι λιγο καλυτερες αλλα και παλι σχολιαζουν και αυτές πολύ.Θα με κοροϊδεύουν επειδή όταν δεν εχεις παρεα γινεσε ευκολα στοχος των αλλων.Και είναι κατι που με ποναει πολύ.Ειχα να μπω πολλες μερες προσπαθισα να ηρεμισω αλλα δεν τα καταφερα.Το θεμα αγορι ολο και με αγχωνει.Τι θα κανω αν δε βρω μεχρι το τελος του σχολειου?Και αν δε βρω και στη σχολη?Θα είμαι καταδικασμενη να μεινω μονη για παντα?τι θα κανω?νιωθω μια απογνοση.δεν ξερω από που να στηριχτω.και η αληθεια είναι ότι τον τελευταιο καιρο νιωθω σαν ένα σκουπιδι.ολες μου οι φιλες οποιον θελουν τον εχουν στα χερια τους και εγω τιποτα.Γιατι ολοι να κοιτανε την εμφανιση(δηλαδή βαμενες,με πολύ κοντα φορεματα?)και όχι την ψυχη του αλλου?δεν ξερω τι θα κανω.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    10
    zerox δεν μπορω να μην είμαι σκληρη με τον εαυτο μου.Χαρη σε αυτόν δεν εχω βρει τιποτα ακομα.Ολες οι άλλες εχουν βρει.Γιατι όμως?Τι τους εχω κανει?Που υστερω?Εχω μιλισει στις φιλες μου και τους εχω πει πολλες φορες το ποσο με ενοχλουν τα σχολια τους και με λενε κομπλεξικια.Και μαλιστα θεωρουν ότι αυτό φταιει που δεν εχω βρει ακομα τιποτα.Καταλάβατε?Οσο για το μπαζολα,ηταν το σχολιο το οποιο με αποτελιωσε συναισθηματικα και μου εριξε την αυτοπεπιθηση παρα πολύ.Ντρεπομε μερικες φορες να κοιταω τον εαυτο μου στον καθρεφτη μετα από αυτό.Τοσο πολύ με σιχαθικα.Δεν μπορω να βρω το θαρος να απαντησω.Κάθε φορα που με σχολιαζουν νιωθω ένα μαχαιρι στη καρδια να με κοβει.Μου κοβεται η μιλια.Οσο για το αγορι,και τα μετρια αγορια ακομα είναι πιασμένα,η με σχολιαζουν και αυτά.Δεν αντεχω άλλο.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Και στην περιοχή μου έτσι είναι...Ολες είναι όπως λες..Αλλά δεν γίνεται βρε νίκη να μην υπάρχουν εξαιρέσεις.. Σίγουρα στο σχολείο θα υπάρχουν παιδιά τα οποία θα έχουν καλύτερη συμπεριφορά, δε μπορεί!!! Ετσι έλεγα κι εγώ πέρυσι που έκανα κι εγώ παρέα με συναφή άτομα σαν τις φίλες σου,και τελικά μετά από προσπάθεια,βρήκα επιτέλους κανονικές φίλες(ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω)...σχετικά με αυτό που είπες,οτι δηλαδή αν δεν έχεις παρέα θα σε κοροϊδεύουν, ίσως ισχύει αλλά δεν είναι και απόλυτο...αν δε τολμήσεις δεν θα μάθεις...τέλος δυστυχώς εμείς οι άνθρωποι έχουμε τη τάση να κοιτάμε το περιτύλιγμα και όχι το εσωτερικό.. Τι να κάνουμε...κι εγώ στενοχωριέμαι πολύ με αυτό.. Αυτό δε σημαίνει όμως οτι δε θα βρεις στο μέλλον κανέναν..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 01:08
  2. Γιατι?
    By renos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 28-12-2011, 12:43
  3. Γιατι να ζω?
    By renos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-12-2011, 18:39
  4. γιατι?
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-02-2011, 12:00
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •