Koινωνική φοβία; Παρθένος , ετών 26.... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 68 of 68
  1. #61
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Ούτε με κάποια γνωστή σου; πχ φίλη φίλης,συμμαθήτρια,συμφοιτή τρια,συνάδελφο κτλ;
    Όταν την βλέπω σαν υποψήφια κοπέλα, πάλι κολλάω.

    Quote Originally Posted by admforall View Post
    σου έτυχε ποτέ να σου κάνουν κάτι σαν "προξενειό"; να περιμένει δηλαδή κάποια να πας να της μιλήσεις;
    Να βγούμε έξω εγώ, ένας φίλος μου, και μια φίλη του που μου θα μου γνωρίσει; Αν εννοείς αυτό, ναι, έχει γίνει, άλλα πάρα πολύ λίγες φορές λόγω οτι ούτε αυτοί έχουν διαθέσιμες κοπέλες. Λαι φυσικά, απέτυχα κι εκεί.




    @ admforall, Μια παράκληση. Θα ήθελα να συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση στο θέμα μου ΕΔΩ γιατί δε θέλω να βγούμε off-topic στο θέμα του φίλου giannis_90. Ευχαριστώ.
    Last edited by deleted-member17-03-2016; 18-02-2016 at 02:34.

  2. #62
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Φίλε,και εγώ 21 είμαι και δεν πάει άλλο.

  3. #63
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    4
    Όπως είπα και στην αρχή, εάν χρειαστεί να αναλύσω κάποια πτυχή του παρελθόντος μου (ιστορικό) , έτσι ώστε να καταλάβετε καλύτερα την κατάντια μου τώρα , ευχαρίστως να το κάνω , αν ζητηθεί από κάποιον ειδικό ή κάποιον που θέλει να βοηθήσει.


    Στο πρόβλημα τώρα, ο κολλητός μου μού είπε ότι για να βρω κοπέλα , πρέπει να την γνωρίσω από κοινές παρέες , πράγμα το οποίο είναι αδύνατον , διότι στην παρέα μου δεν υπάρχει κάποιο κορίτσι, ούτε ο φίλος μου έχει κάποια γνωστή του για να μου κάνει κατάσταση που λένε.

    Και στο θέμα της παρέας έχω πρόβλημα μεγάλο διότι πιστεύω ότι οι παρέες , ειδικά στα αμφιθέατρα των σχολών , σχηματίζονται μόνο στην αρχή του ακαδημαϊκού έτους , μετά δεν μπορείς να "χωθείς" κάπου, είσαι απλά ανεπιθύμητος.

    Δηλαδή τι; Είναι τόσο εύκολο να πιάσεις την κουβέντα σε κάποια γυναικοπαρέα που δεν σε ξέρει καθόλου; Και το χειρότερο είναι ότι αν καταλάβουν τις προθέσεις μου , θα σκεφτούνε ότι είμαι λιγούρης και άντε γεια μετά!

    Κάποιος είχε ρωτήσει πως είμαι εμφανισιακά , κακά τα ψέματα , η εξωτερική εμφάνιση παίζει ρόλο στην πρώτη εντύπωση. Δεν είμαι καθόλου ελκυστικός , καθώς φοράω γυαλιά, έχω μακρουλό πρόσωπο, είμαι ωχρός , ύψος 1.80 , βάρος 110 κιλά (έχω κοιλίτσα , ναι) και αρκετή τριχόπτωση στα μπροστινά μαλλιά.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Δεν ξέρω τι να πρωτο-γράψω, γιατί διάβασα όλα τα ποστ. Νομίζω πως οι τεχνικές θέλουν και...τεχνική για να τις ακολουθήσεις. Δηλαδή ουσιαστικά πρέπει να εκπαιδευτείς για να εκπαιδευτείς. Είναι τελείως χαζό να παριστάνει κανείς κάτι που δεν είναι, γιατί πρώτον, φαίνεται και έπειτα, που θα οδηγήσει; Καλύτερο είναι κανείς να κάνει πράγματα για τον εαυτό του που ούτως ή άλλως τα θέλει και κάπου εκεί..θα χτυπήσει και η πόρτα, αρκεί να το καταλάβεις. Εγώ υστερόχρονα βέβαια, κατάλαβα ότι υπήρχαν επιτυχίες σε περίοδο που ήμουν απορροφημένος στη...μιζέρια μου και τη δυστυχία. Φυσικά ,δεν κατάλαβα τίποτα τότε.

    προσωπικά δεν ξέρω καν αν θέλω να έχω κάτι. Υπάρχουν περιπτώσεις που λέω "γιατί, τι νόημα έχει;" .Και για διάφορους λόγους-που δεν θα γράψω σε αυτό το πόστ για να μην είναι μεγάλο- αισθάνομαι μια αποστροφή για τις κοινωνικές σχέσεις. Δεν μπορώ να κρίνω για τις προσωπικές, όμως και αυτές τις έχω απομυθοποιήσει. Σκέφτομαι,δηλαδή, ότι δεν είναι τίποτα παραπάνω από χρονικά καθυστερημένη υποκρισία.Εμένα μου αρέσει το μοντέλο ζωής του Κώστα 62, ακόμα και αν ισχύει το εύστοχο σχόλιο που γράφτηκε. γιατί ακόμα και έτσι, καλύτερα μια ψευδεπίγραφη ηρεμία από καθόλου ηρεμία ή από ηρεμία που επίσης είναι ψεύτικη.Απλά ,αγαπητέ Κώστα, μιας και αναφέρθηκα στην περίπτωση, νομίζω είναι σημαντικό να θωρακίσεις την πηγή της ηρεμίας σου γιατί σε ενδεχόμενη αναμπουμπούλα μπορεί να απογοητευτείς και να αισθανθείς-παροδικά, πιστεύω- ότι κορόϊδευες τον εαυτό σου.

  5. #65
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    ολες μου οι
    φιλες εχουν ξεπαρθενιαστει εδω κ καιρο, μονο εγω εμεινα, εκτος του οτι ντρεπομαι, στεναχωριεμαι κιολας. Αλλοι στην ηλικια μου έχουν οικογένεια και γω ειμαι ακομα παρθένα.
    Δυστυχώς ο σύγχρονος τρόπος ζωής, οι σύγχρονες αντιλήψεις που κυριαρχούν (περι εύκολου και γρήγορου σεξ, υποτίμηση του συναισθηματικού μέρους σε μια σχέση κλπ)
    έχουν οδηγήσει σε λάθος πρότυπα, άσε που έχει διογκωθεί το θέμα του σεξ. Όλοι ασχολούνται με αυτό (πως θα το κάνουν, με ποιον θα το κάνουν, που, πόσες φορες κλπ)
    με αποτέλεσμα να μετράνε βέβαια πολύ περίσσοτερο απ' όσο θα έπρεπε πια παράγοντες όπως η εξωτερική εμφάνιση, οι τεχνικές , η εμπειρία και διάφορες άλλες -συγγνώμη που θα το πω- μπούρδες!!

    Σαν αποτέλεσμα λοιπόν όλοι εσείς που γράφετε εδώ διακατέχεστε από σύνδρομα, κόμπλεξ, ανασφάλεια, διστακτικότητα κλπ γιατί με βάση τα κοινωνικά πρότυπα δεν είστε
    γ@#@#δες...

    Εγώ λέω να μην νιώθετε άσχημα, βρείτε τα με τον εαυτό σας, κάντε πράγματα που σας αρέσουν, βγείτε έξω , χαρείτε κι αν τύχει και δείτε κάποιον-α που σας αρέσει ή ακόμα καλύτερα ερωτευτείτε θα έρθει φυσιολογικά. Αν βρείτε ανταπόκριση φυσικά και από τον άλλον αλλά μάλλον αυτό θα το καταλάβετε και μόνοι σας.Αν πάλι βρείτε κάποιον-α που σας απορρίψει γι αυτό το λόγο έ τότε ρίχτε του-της μια μούτζα γιατί πάει να πει ότι δεν αξίζει για σας και προχωρείστε παρακάτω.

    Και η ηλικία δε παίζει ρόλο, 20?25?30? ας είναι. Υπάρχει νόμος που να λέει ότι πρέπει να το έχεις κάνει από τα 12-15??
    αλλιώς τι? είσαι αποτυχημένος?βλάκας? κατώτερος? πρέπει να τιμωρηθείς ή να εξευτελιστείς δημοσίως στην Πλατεία Συντάγματος?
    όχι σε καμία περίπτωση!! απλώς δεν έτυχε, δεν ήρθε η κατάλληλη στιγμή ή εμπάσει περίπτωση ρε παιδάκι μου τη βρίσκεις αλλιώς και δεν ήρθε η ώρα του ακόμα για σένα για τους χ,ψ λόγους.
    Γιατί έτσι είσαι εσύ , δεν είσαι σαν τους άλλους γιατί είσαι διαφορετικός και δε θα δώσεις και λογαριασμό σε κανέναν. Ούτε χρειάζεται να αναζητούμε επιβεβαίωση μέσα από αυτό. Υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή μας που αξίζουν εξίσου ή και περισσότερο από αυτό.

    Γι αυτό Gupsy Cello απαντάω σε σένα μόνο ατομικα επειδή είσαι γυναίκα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ούτε να ντρέπεσαι όυτε να στενοχωριέσαι, αν είναι δυνατόν!!
    Δε ξέρω τις φίλες σου αλλά ενδεχομένως να πρέπει να ντρέπονται αυτές και όχι εσύ!!αναλόγως βέβαια του τι κάνουν, μπορεί να είναι καλά κορίτσια..
    Και υπάρχουν πολλοί περισσότεροι άνθρωποι απ'ότι νομίζεις (και κοπέλες) εκεί έξω που είναι σαν κι εσένα κι ούτε θα γίνεις καλύτερος άνθρωπος αν ξεπαρθενευτείς που λες,
    ούτε πιο ολοκληρωμένος, ούτε θα λύσεις όλα σου τα προβλήματα ούτε θα ανέβει το κύρος σου η υπόληψη σου, το ίματζ σου ή ότι άλλο τέλοσπάντων μπορεί να νομίζεις.

    Συγγνώμη που έγραψα πολλά και αν παρεξηγηθώ αλλά ένιωσα ότι πρέπει να ακουστεί και μια άλλη γνώμη.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Δεν ξέρω τι να πρωτο-γράψω, γιατί διάβασα όλα τα ποστ. Νομίζω πως οι τεχνικές θέλουν και...τεχνική για να τις ακολουθήσεις. Δηλαδή ουσιαστικά πρέπει να εκπαιδευτείς για να εκπαιδευτείς. Είναι τελείως χαζό να παριστάνει κανείς κάτι που δεν είναι, γιατί πρώτον, φαίνεται και έπειτα, που θα οδηγήσει; Καλύτερο είναι κανείς να κάνει πράγματα για τον εαυτό του που ούτως ή άλλως τα θέλει και κάπου εκεί..θα χτυπήσει και η πόρτα, αρκεί να το καταλάβεις. Εγώ υστερόχρονα βέβαια, κατάλαβα ότι υπήρχαν επιτυχίες σε περίοδο που ήμουν απορροφημένος στη...μιζέρια μου και τη δυστυχία. Φυσικά ,δεν κατάλαβα τίποτα τότε.

    προσωπικά δεν ξέρω καν αν θέλω να έχω κάτι. Υπάρχουν περιπτώσεις που λέω "γιατί, τι νόημα έχει;" .Και για διάφορους λόγους-που δεν θα γράψω σε αυτό το πόστ για να μην είναι μεγάλο- αισθάνομαι μια αποστροφή για τις κοινωνικές σχέσεις. Δεν μπορώ να κρίνω για τις προσωπικές, όμως και αυτές τις έχω απομυθοποιήσει. Σκέφτομαι,δηλαδή, ότι δεν είναι τίποτα παραπάνω από χρονικά καθυστερημένη υποκρισία.Εμένα μου αρέσει το μοντέλο ζωής του Κώστα 62, ακόμα και αν ισχύει το εύστοχο σχόλιο που γράφτηκε. γιατί ακόμα και έτσι, καλύτερα μια ψευδεπίγραφη ηρεμία από καθόλου ηρεμία ή από ηρεμία που επίσης είναι ψεύτικη.Απλά ,αγαπητέ Κώστα, μιας και αναφέρθηκα στην περίπτωση, νομίζω είναι σημαντικό να θωρακίσεις την πηγή της ηρεμίας σου γιατί σε ενδεχόμενη αναμπουμπούλα μπορεί να απογοητευτείς και να αισθανθείς-παροδικά, πιστεύω- ότι κορόϊδευες τον εαυτό σου.
    ευχαριστω για την συμβουλη σου που μολις διαβασα.
    βεβαιως και το εχω υπ οψιν μου ,και οντως μπορει να συμβει.
    παντως εχω περασει εκτοτε απο πολλες αναμπουμπουλες ,και δεν εχω διαταραχτει ως τωρα τουλαχιστον!
    το μελλον για τον καθενα μας ειναι αβεβαιο ,το εχω αποδεχθει αυτο ,και οτι ειναι να ελθει ας ελθει.
    τοτε θα το αντιμετωπισω κσι δεν θα ανησυχω απο τωρα.
    σημερα κατεθεσα και την αιτηση συνταξιοδοτησης μου ,αλλα θα συνεχισω και την εργασια μου μια που και η εταιρεια μου το θελει ,και εγω αντλω ακομη ικανοποιηση απο την απασχοληση μου εκει .
    καλη προοδο στην ζωη σου -Κωστας

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Εγω επισης εχω το ιδιο προβλημα, ειμαι 24 και ακομα περθενος.
    Πασχω απο κοινωνικη φοβια, και ειχα τις ευκαιριες μου. Ηταν 3-4 ευκαιριες που ειχα. Ειμαι εμφανισημος μπορω να πω και με κοιτανε κοπελες. Κλασσικος 24αρης με το χιπστερ μαλλι και το περιποιημενο μουσι.
    Αλλα λογω της φοβιας ποτε δεν μπορεσα να κανω κατι, τις ειχα τις κοπελες σερβιρισμενες στο πιατο, ειτε μεσω φιλων ειτε online. Πριν ανακαλυψω τις βενζοδιαζεπινες το να βγω ραντεβου ηταν λες και ελεγες σε υψοφοβικο να κανει ελευθερη πτωση.
    Αφου ανακαλυψα τα ηρεμιστικα, το μονο που καταφερα ηταν να καλυψω το αγχος και τα συμπτωματα του, τα χερια που τρεμουν, προσωπο που κοκκινιζει, αδυναμια να μιλησω ή να βρω οτιδηποτε να πω γιατι ειμαι σφιγμενος.
    Το μονο που καταφερα ηταν να ξαναβγω με κοπελες υπο την επηρεια ζαναξ ή ταβορ και να ειμαι σαν ζομπι. Προφανως αυτη η εικονα δεν αρεσε στις κοπελες (και δεν μου ξαναμιλησαν μετα το ραντεβου) και δεν ξανα ασχοληθηκα ποτε με γυναικα.

    Για την ακριβεια τα εχω παρατησει πλεον με το θεμα γυναικων, τι ψυχιατροι, τι θεραπειες, τι φαρμακα, τιποτα ποτε δεν βοηθησε. Η ζομπι με ηρεμιστικα ή ενας κοινωνικα αναπηρος με χερια που τρεμουν και αγχος σε σημειο που προκαλουνται κρισεις πανικου. Το να βγω ξανα με κοπελα χωρις ηρεμιστικα, ειναι ενα απλα ενα βασανιστηριο που δεν θα ευχομουν ουτε στο χειροτερο μου εχθρο.
    Δεν εχω λογια με τι να περιγραψω αυτο που νιωθω, μια εξαιρετικη δυσφορια ειναι αυτο που θυμαμαι, σα να μαθαινεις νεα οτι καποιος δικος σου πεθανε, τετοια κατασταση. Κρυος ιδρωτας και αισθημα οτι χρειαζομαι 10 μυοχαλαρωτικα απλα για να μπορεσω να κανω την κινηση και να την φιλησω.

    Για να ημουν λειτουργικος με γυναικες αλλα και γενικοτερα με αλλους ανθρωπους, θα ηθελα ενα κοκτειλ απο ηρεμιστικα, αλκοολ, xtacy, κεταμινη αλλα φυσικα αστειευομαι εδω γιατι με ολα αυτα θα ημουν νεκρος.
    Το μονο που θα ηθελα ηταν να εξαφανιστω καπου που δεν υπαρχουν ανθρωποι να σταματησω να υποφερω, γιατι βλεποντας τους ανθρωπους να περνανε καλα και ζευγαρια στο δρομο, τρελαινομαι γιατι ειμαι τοσο ιδιος μαυτους αλλα ειμαι τοσο αναπηρος εσωτερικα που αν πηγαινα σε ΚΕΠΑ το 87% αναπηρια λιγο θα ηταν.

    Giannis_90 απ οτι βλεπω δεν εχεις θεμα με την κοινωνικη φοβια, απλα δεν ειχες ευκαιριες. Τουλαχιστο εισαι λειτουργικος, δοκιμασε τα online chat ολο και κατι θα προκυψει.

  8. #68
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Καταρχήν μπράβο σου που δεν θες να καταφύγεις στην εύκολη λύση της ιερόδουλης και που το παλεύεις το θέμα. Έχω δει άτομα που έχουν φτάσει γύρω στα 60 πλεόν και σε όλη τους τη ζωή πήγαιναν σε ιερόδουλες αντι να κάνουν κανονικές σχέσεις, πράγμα που το θεωρώ γελοίο. Αν θες να πλησιάσεις κοπέλες γενικά σε οποιοδήποτε μέρος σχολή/καφετέρια ή κάπου αλλού, καταρχήν προσπάθησε να μην δείχνεις απελπισμένος, είναι συνήθως το πρώτο πράγμα που θα τις κάνει να φύγουν. Επίσης, νομίζω οτι θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να γραφτείς σε κάποιο άθλημα ή έστω σε ένα γυμναστήριο για να αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα με το σώμα σου και να ανέβει και η αυτοπεποίθησή σου, έτσι θα μπορείς να πλησιάσεις πιο εύκολα κάποια που σου αρέσει. Και μην αγχώνεσαι! Κάτι θα βρεθεί αν το θες

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Δεν ειμαι πλέον 20 ετών παρθένος
    By PurplePuppet(male) in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 28-02-2019, 21:07
  2. Παρθένος ετών 26!!!
    By Deleted-Member-06-11-2014a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 24-03-2014, 11:42
  3. παρθενος ετων 19
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 156
    Last Post: 12-07-2012, 10:34
  4. ειμαι παρθενος
    By mateo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 19-01-2011, 04:59
  5. Παρθένος στα 24!
    By asax in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 05-07-2010, 03:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •