Μόνο κατάθλιψη η και κάτι άλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    24

    Μόνο κατάθλιψη η και κάτι άλλο

    Γεια σας είμαι καινούριος στο φόρουμ.Σημερα το βρήκα κι αφού διάβασα τις ιστορίες καποιων-και θαύμασα την δύναμη και το κουράγιο με το οποίο αντιμετωπιζετε τα προβλήματα σας και συμπαραστεκεστε ο ένας στον άλλον-αποφάσισα να γραφτώ κι εγώ για να μοιραστώ τον πόνο μου με την ελπίδα να βρω άτομα που αντιμετωπιζουν παρόμοιες δυσκολίες.Ολα άρχισαν πριν περίπου 4 μήνες όταν μετά από μια μεγαλη περίοδο έντονου άγχους άρχισα να "πέφτω" σταδιακά για να φτάσω σήμερα στο σημείο να μην αναγνωρίζω τον εαυτό μου.Αρχισα να ψάχνω τα συμπτώματα μου και διαπίστωσα ότι κατά πάσα πιθανότητα έχω πάθει κατάθλιψη.Αλλά έχω και κάποια άλλα συμπτώματα κυρίως σε νοητικό επίπεδο, τα οποία με έχουν κάνει να ανησυχώ μήπως έχω κάποια πάθηση του ΚΝΣ ή μήπως έχω πάθει κάποια εγκεφαλική βλάβη. Ας τα πάρω με την σειρά. Αρχικά με έπιασε μια απάθεια για τα πάντα. Ασχολίες κι ενδιαφέροντα που με γέμιζαν και με χαροποιουσαν σταμάτησαν να έχουν αξία. Κατά συνέπεια αρχισα να αποσύρομαι από όλα και πριν καλά καλά το καταλάβω οδηγήθηκα στην απομόνωση. Έχω 2 μήνες να βγω μια βόλτα. Σιγα σιγά με κυρίευσε η θλίψη και οι αρνητικές σκέψεις για τον εαυτό μου. Μια συνεχή αυτοκριτική που κάθε άλλο παρά εποικοδομητικη είναι. Νιώθω βαρύς κι αδύναμος και με το που κανω κάτι με πιάνει ζάλη κι ανεβαζω δέκατα. Έχω πάρει τους γιατρούς παραμάζομα και δεν μου χουν βρει τίποτα.Επισης έχω μειωμένη όρεξη για φαγητό (έχω χάσει 10 κιλά).Μεχρι εδώ τα συμπτώματα μου ταυτίζονται με αυτά της κατάθλιψης. Τα ακόλουθα όμως όχι κι είναι αυτά που με ανησυχούν περισσότερο μιας και δεν ξέρω από πού προέρχονται. Η συγκέντρωση κι η προσοχή μου εχουν διαταραχτει σε τέτοιο βαθμό που ακόμα και το να δω μια ταινία ή να διαβάσω κάτι μου είναι αδύνατον. Η μνήμη μου μαύρα χάλια. Σε σημείο που αμφιβάλλω αν η ζημιά είναι μέσα στο φυσιολογικό πλαίσιο της κατάθλιψης. Μπορεί να διαβάσω κάτι τώρα και αύριο να το χω ξεχάσει. Έχω ένα αίσθημα επιβράδυνσης του χρόνου.Κατι που έγινε πριν μια εβδομάδα μου μοιάζει μακρινό. Επίσης έχει ο λόγος μου.Το μυαλό μου κολλάει και χρειάζεται να καταβαλω προσπάθεια για να διατυπώσω αυτά που θέλω να πω και να σύνταξω σωστά μια πρόταση πολλες φορές κιόλας κολλάω και ψάχνω λέξεις ή όταν μιλάω για πολύ ώρα χάνω τον ειρμό μου σαν να κουράζεται το μυαλό μου ένα πράγμα και δεν μπορεί να φιλτράρει την σκέψη μου. Και κάτι τελευταίο: πολλές φορές δεν μπορώ κατανοήσω κάτι που άκουσα η διάβασα ακόμα κι αν αυτό είναι απλό. Δηλαδή έχω χαζέψει τελείως.
    Πιστεύετε ότι τα τελευταία νοητικά προβλήματα μπορεί να είναι απόρροια της κατάθλιψης; Δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατανοητά αυτά που γράφω αλλά αν κάποιος κατάλαβε θα χαρώ να μου στείλει κατι
    Last edited by Anikan; 16-02-2016 at 05:12.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    παιρνεις τπτ?..χαπια, αλκοολ, αλλες ουσιες?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    24
    Καλημέρα Ρεα. Τόσο άσχημα τα βλέπεις τα πράγματα ε; Περιστασιακά πίνω κάνα τσιγάρο. Δηλαδή 1 2 το μήνα κι αν κάτσει η φαση. Από αλκοολ πίνω καμιά μπυριτσα, σπάνια θα πιω κάτι πιο βαρύ,δεν με πολυτραβαει. Χάπια και ναρκωτικά δεν έχω βάλει στο στόμα μου. Σε καμία περίπτωση δηλαδή δεν είναι εκεί το πρόβλημα
    Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Καλημέρα!
    Πόσο χρονόν είσαι?
    Αναφέρθηκες σε μία μεγάλη περίοδο έντονου άγχους που προηγήθηκε των συμπτωμάτων. Θέλεις να πείς περισσότερα για την περίοδο αυτή?

  5. #5
    Quote Originally Posted by Anikan View Post
    Έχω ένα αίσθημα επιβράδυνσης του χρόνου.Κατι που έγινε πριν μια εβδομάδα μου μοιάζει μακρινό. Επίσης έχει ο λόγος μου.Το μυαλό μου κολλάει και χρειάζεται να καταβαλω προσπάθεια για να διατυπώσω αυτά που θέλω να πω και να σύνταξω σωστά μια πρόταση πολλες φορές κιόλας κολλάω και ψάχνω λέξεις ή όταν μιλάω για πολύ ώρα χάνω τον ειρμό μου σαν να κουράζεται το μυαλό μου ένα πράγμα και δεν μπορεί να φιλτράρει την σκέψη μου. Και κάτι τελευταίο: πολλές φορές δεν μπορώ κατανοήσω κάτι που άκουσα η διάβασα ακόμα κι αν αυτό είναι απλό. Δηλαδή έχω χαζέψει τελείως.
    Πιστεύετε ότι τα τελευταία νοητικά προβλήματα μπορεί να είναι απόρροια της κατάθλιψης; Δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατανοητά αυτά που γράφω αλλά αν κάποιος κατάλαβε θα χαρώ να μου στείλει κατι
    Γεια σου, τα παραπανω χαρακτηριστικα τα ειχα την περιοδο του μειζον επεισοδιου καταθλιψης. Δεν επινα τσιγαρα. Δεν επινα αλκοολ εκεινη την περιοδο. Ηταν λες και ο εγκεφαλος μου ειχε παραδωσει. Ουτε συγκεντρωση, ουτε αναμνησεις, ουτε επιθυμιες. Ουτε ταινια να δω ουτε μουσικη να ακουσω ουτε κατα διαννοια να διαβασω. Ενιωθα να ποναει ολο μου το κορμι, καθε μερα και καποιο σημειο περισσοτερο. Και διαφορα αλλα συμτωματα. Οταν ξεκινησα μιρταζαπινη, μετα την επισκεψη σε ψυχιατρο, απλα σταδιακα σε 14 μερες εξαφανιστηκαν τα παραπανω.

    *επισης εμενα σε ενα σημειο. καθομουν πχ στον καναπε, επομενος σταθμος ηταν το κρεββατι. κατεβασμενα ρολα...
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    κοιτα δεν ειναι σοβαρα τα πραγματα αλλα αν μπορεις κοψε τον μπαφο γιατι επιδυνωνει την κατασταση...εμενα με ισοπέδωσε.. ενα τσιγαρο μπορει να σε ριξει για τπυλάχιστον 2 βδομαδες αν υπάρχε και η ταση ειδικα ..δεν ισορροπεις με τιποτα! την μπυριτσα οκ ..αλλα με μετρο και αυτη. η καταθλιψη ετσι και αλλιως φερνει ελειψη συγκεντρωσης με το χασις ριχνεις λαδι στην φωτια και τα ξεκανεις τα εγκεφαλικα κυτταρα. ειναι καποιοι ανθρωποι που δεν καταλαβαινουν τπτ ..αλλα εμεις ειμαστε υπερευαισθητοι σε αυτο. κοψε και απο τον αλλο μηνα θαρχισεις να βλέπεις διαφορά ..αν όχι.. τοτε πρεπει να απευθυνθεις σε κάποιον ειδικό...αλλα πριν σε μπουκώσουν στα ψυχοφαρμακα δοκιμασε μονος σου

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Καλημέρα!
    Πόσο χρονόν είσαι?
    Αναφέρθηκες σε μία μεγάλη περίοδο έντονου άγχους που προηγήθηκε των συμπτωμάτων. Θέλεις να πείς περισσότερα για την περίοδο αυτή?
    Τον Δεκέμβρη έκλεισα τα 22.Θα προτιμούσα να μην μιλήσω για αυτό γιατί είναι πολύ χαρακτηρίστικη ιστορία και σε περίπτωση που κάποιος γνωστός δει κάποια στιγμή το θέμα θα καταλάβει αμέσως ποιος είμαι. Επίσης δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία. Το ζητούμενο είναι ότι πέρασα ένα διάστημα πάνω από ένα χρόνο με έντονο άγχος. Την φου τώρα την έχω κόψει ρε εσύ γιατί ακόμα και 10 τζούρες να πιω γίνομαι ράκος. Νόμιζα ότι η ερώτηση σου ήταν γενική. Δηλαδή αν έχω γενικά σχέση με αυτά. Δεν πιστεύω ότι είμαι τόσο ευαίσθητος σε αυτό. Στο παρελθόν κατά διαστήματα -διαρκείας μέχρι και 6 μηνών -έπινα καθημερινά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι ξαφνικά η περιστασιακη αυτή χρήση έπαιξε κάποιο ρόλο στην κατάσταση που είμαι σήμερα. Πάντως το έχεις ψάξει βλέπω το θέμα και με ενδιαφέρει πολύ η γνώση σου επί αυτού. Υπάρχει τελικά σύνδεση κατάθλιψης-καναβης; Μήπως μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ; Το έχω ψάξει αρκετές φορές αλλά δεν έχω βρει κάποιο άρθρο που να αναφέρει άμεσο συσχετισμό. Σε ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σου

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    24
    Γεια σου Κονστανλυ. Πραγματικά το μήνυμα σου με ανακούφισε σε μεγάλο βαθμό. Μεχρι σήμερα κι ενόσω δεν έβρισκα κάποια πάθηση να ταυτίζεται με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικα κόντευα να "τρελαθώ"από τον φόβο ότι έχω κάποια πάθηση του ΚΝΣ ακόμα και μετά από την μαγνητική και την αξονικη. Σήμερα για πρώτη φορά διαβάζω από κάποιον ότι είναι δυνατόν να είναι όλα αυτά απόρροια της κατάθλιψης κι ενδεχομένως είναι κάτι παροδικό. Δεν λέω ότι έπαψε να είναι δε ισχύ κάθε αμφιβολία αλλά πραγματικά καθησυχάστηκα σε μεγάλο βαθμό. Σε ευχαριστώ ειλικρινά. Η μιρταζαπινη είναι αντικαταθληπτικο;αν ναι δεν είναι πολύ μικρό το διάστημα των 2 7αδων για τοσο ριζικά αποτέλεσματα;

  9. #9
    Quote Originally Posted by Anikan View Post
    Γεια σου Κονστανλυ. Πραγματικά το μήνυμα σου με ανακούφισε σε μεγάλο βαθμό. Μεχρι σήμερα κι ενόσω δεν έβρισκα κάποια πάθηση να ταυτίζεται με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικα κόντευα να "τρελαθώ"από τον φόβο ότι έχω κάποια πάθηση του ΚΝΣ ακόμα και μετά από την μαγνητική και την αξονικη. Σήμερα για πρώτη φορά διαβάζω από κάποιον ότι είναι δυνατόν να είναι όλα αυτά απόρροια της κατάθλιψης κι ενδεχομένως είναι κάτι παροδικό. Δεν λέω ότι έπαψε να είναι δε ισχύ κάθε αμφιβολία αλλά πραγματικά καθησυχάστηκα σε μεγάλο βαθμό. Σε ευχαριστώ ειλικρινά. Η μιρταζαπινη είναι αντικαταθληπτικο;αν ναι δεν είναι πολύ μικρό το διάστημα των 2 7αδων για τοσο ριζικά αποτέλεσματα;
    Εφοσον εχεις αποκλεισει παθολογικη παθηση ΚΝΣ που ειναι σημαντικο τοτε απλα μπορω μονον κρινοντας απο την δικη μου ιστορια να πω οτι Ναι, ειναι μια αντιδραση του εγκεφαλου σε κατι φοβερα Ψυχο- πιεστικο. Δεν ειναι απαραιτητο να εχει συμβει κατι "τραγικο" αμεσα. Ισως ειναι μια συσσωρευση. Ακουσε τον τυπο

    https://www.ted.com/talks/andrew_sol...re?language=el

    Ειναι η πιο ζορικη φαση που θυμαμαι να εχω περασει. Μπορει να ηταν μηνας που αρχισα να νιωθω λιγο καλυτερα, δεν θυμαμαι. Εχω κανει αγωνα να αφησω πισω εκεινο το κομματι αν και φοβαμαι μην το ξανα βρω μπροστα μου.

    Εγω απευθηνθηκα στον ηδη υπαρχων γιατρο μου. Εχω μειωσει την μιρταζαπινη και θελω να την βγαλω εντελως απο το πλανο αγωγης επειδη κανω ψυχοθεραπεια.

    - Η καταθλιψη ειναι παθηση. Δεν ειναι απλα μια φουσκα, που την κανεις ριμαδιο. Ζητησα βοηθεια, πηρα για να ξεθολωσω και τωρα δουλευω πολυ πανω στις λαθος πεποιθησεις.

    Αν σε ριχνουν οι ουσιες βγαλτες ... ξερω μια κουβεντα ειναι αλλά οχι φιλε δεν παιζει να αυτο μπλοκαρεις το μυαλο σου. Ειναι κριμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    24
    Ρεα για κάποιο λόγο (καψ καψ) μπέρδεψα το ποστ σου με αυτό του/της άελους και απάντησα και στους δύο στο ίδιο ποστ

  11. #11
    Καλησπέρα. Σε μιά συζήτηση με τον νευρολόγο του άντρα μου, μου ανέφερε οτι τα λιποκύτταρα αποθηκεύουν τις ουσίες της κάναβης και ένα χρόνο μετά την χρήση και μπορεί να τις απελευθερώσουν οποιαδήποτε στιγμή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    ναι ειναι δυνατόν να επηρεαστουν και οι νοητικές λειτουργιες από την κατάθλιψη. Παλιά νόμιζα και εγω ότι πιθανόν να είχα κάτι παθολογικό και έψαχνα μήπως έπρεπε να πάρω τίποτε αντιανοϊκά φάρμακα. Πάλι καλά που μου έκοψε και δεν εκανα τετοια χοντρή βλακεία...
    Αν συνεχίζεις να εχεις αμφιβολία ακόμα και μετά από τόσες επιβεβαιώσεις, κανε καμιά επίσκεψη σε νευρολόγο ή ψυχίατρο (ή σε γιατρό και με τις 2 ειδικότητες) ή ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή και πέστου όλο το ιστορικό. Φυσικά ο γιατρός από την πρωτη κιόλας επίσκεψη θα σου γράψει φάρμακα, ενώ με τον ψυχοθεραπευτή θα αρχίσεις να δουλεύεις με τα θέματα που σε απασχολούν. Άγχη κλπ...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ναι σχετιζονται... το εψαξα και εγω... ειχα ακουσει βεβαια για περιπτωσεις αλλα δεν το πίστευα... αν υπάρχει η ταση προς καταθλιψη η κανναβη θα την μεγενθυνει σε καποιους ανθρωπους...σε αλλους το γυρναει σε ψυχωση 'η σε αγχωδη διαταραχη. πολλοι ανθρωποι που στο παρελθον εκαναν συστηματικη χρηση μπορει να εμφανισουν καταθλιπτικα επεισοδια αργοτερα... μπορεις να το γκουγκλαρεις καταθλιψη και κανναβη και θα σου βγαλει διαφορα λινκς για να ενημερωθεις ή να το συζητησεις με τον γιατρο σου.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Καλησπέρα. Σε μιά συζήτηση με τον νευρολόγο του άντρα μου, μου ανέφερε οτι τα λιποκύτταρα αποθηκεύουν τις ουσίες της κάναβης και ένα χρόνο μετά την χρήση και μπορεί να τις απελευθερώσουν οποιαδήποτε στιγμή.
    ωχ!...αμα εχω και στοκ στην αποθηκη ακομα...την κατσαμε!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Συμφωνώ με Cc...

    Αν μπορούσα να σου πω κάτι θα ήταν να μην χαώνεσαι απ' αυτά που διαβάζεις στο ίντερνετ. Εγώ κάθομαι για ώρες, ψάχνω, ακούω και διαβάζω διάφορα και περισσότερο φρικάρω ειδικά όταν "ανακαλύπτω" καινούριες ασθένειες. Πολλά συμπτώματα είναι κοινά με πολλές παθήσεις. Με βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι στην κατάθλιψη νιώθεις ότι χαζεύεις τελείως, και δυστυχώς ΟΝΤΩΣ χαζεύεις... Δυσκολία συγκέντρωσης, μνήμης κ.α πολλά. Η ξαδέρφη μου στις γιορτές όταν με είχε δει μετά από καιρό με φώναζε "γριά" όταν με δυσκολία προσπαθούσα να θυμηθώ πράγματα, τις πλείστες φορές αποτύγχανα. Με θυμάμαι στο προηγούμενο εξάμηνο να διαβάζω μια παράγραφο ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ και να μπερδεύομαι συνεχώς, να συζητάω με την μάνα μου το πιο απλό που σε γυμνασιακή ηλικία θα αρκούσε να το διάβαζα μόνο μια φορά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 55
    Last Post: 17-05-2013, 01:23
  2. Βοηθεια..δεν αντεχω αλλο να ΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ..
    By Stella P. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2013, 22:53
  3. Πως πολεμάμε την κατάθλιψη? (Και όχι μόνο)
    By Θεοφανία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 62
    Last Post: 25-03-2008, 13:22
  4. δυσθυμία, κατάθλιψη ή κατι άλλο?
    By feli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 05-06-2006, 23:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •