Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι συμπεριφέρονται έτσι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1

    Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι συμπεριφέρονται έτσι

    Έχει να κάνει με έναν τέως φίλο μου, τον Β., φίλος για πάνω απο 9 χρόνια. Πολλές φορές που κανονίζαμε να βγούμε, μου το ακύρωνε τελευταία στιγμή με την πρόφαση οτι κάτι τού'τυχε. Εννοείται οτι βγαίναμε και πολλές φορές, δεν είναι οτι δε βγήκαμε και ποτέ, δηλαδή να έψαχνε δικαιολογία να με ξεκόψει. Αυτά τα άκυρα τελευταίας στιγμής τα έκανε σε κατα συρροή βαθμό. Επειδή είναι καλό παιδί και πολύ παρεξηγεσιάρης, δεν τού'λεγα τίποτα μήπως και κάποια στιγμή τα κόψει αυτά. Έλα όμως που δεν τά'κοβε και τα συνέχιζε ακόμα. Να σημειώσω οτι δε βγαίναμε και τόσο συχνά. Μετά απο χρόνια αρχίζω και τσαντίζομαι πραγματικά και όταν μιλούσαμε στο τηλέφωνο (μέρες μετά το ακύρωμα) του κάνω την πρώτη παρατήρηση πάνω σ'αυτό το θέμα και φυσικά παρεξηγήθηκε. Μου έλεγε πράγματα τύπου "Τι, άρχισες να μου τη λες κι εσύ;". Εγώ δεν είμαι τέτοιος γενικά και ούτε κάνω τον νταή. Τα ψιλοσταμάτησε κάπως (όχι ακριβώς) και μετά άρχισε πάλι να τα ξανακάνει. Εγώ δεν έχω πρόβλημα αμα δε μπορεί ή δε θέλει να βγει κάποια μέρα μαζί μου. Δεν τον πίεσα ποτέ φυσικά. Προτιμώ να μου πει εξαρχής "Δεν μπορώ" και τέλος. Δε θέλω τίποτα άλλο. Άλλα αυτός αντί να λέει οτι δεν μπορεί (είναι πιο κλειστός και απο μένα), κάνει το αντίθετο, δηλαδή κανονίζει και ακυρώνει! Αυτός, εκεί, το βιολί του. Εντελώς έλλειψη σεβασμού προς εμένα. Του ξανακάνω παρατήρηση απ'το τηλέφωνο άλλες 2-3 φορές.

    Κάποια στιγμή, κανονίζουμε πάλι και μου το ακυρώνει ξανά, με τη διαφορά οτι αυτή τη φορά ήταν 20 λεπτά πριν την ώρα συνάντησής μας στην πλατεία της γειτονιάς μου. Του λέω όχι, τώρα έρχομαι και κοντεύω, κλπ. Μετά απ'αυτή την επαναλαμβανόμενη ακύρωση, με ανάγκασε και του το είπα κοφτά και απο κοντά όταν συναντηθήκαμε. Παρεξηγήθηκε τόσο πολύ, σε σημείο που μόνο τα κλάματα δεν έβαλε. Να μου λέει, "Ντάξει, μπορούμε να σταματήσουμε να τσακωνόμαστε" με το κεφάλι κάτω. Μετά, "Ε εντάξει βρίσε με τώρα!" Φυσικά και ΔΕΝ το έκανα. ΠΡΟΣΟΧΗ, για την ακρίβεια, ΔΕΝ τον έβρισα, δεν τον προσέβαλα, δεν τον ειρωνεύτικα, δεν τον υποτίμησα, δεν τον απείλησα, ούτε τον χαρακτήρισα, και ούτε του φώναξα εκείνη τη στιγμή. Ήμουν κοφτός μεν, άλλα ταυτόχρονα και ψύχραιμος. Το χειρότερο που του είπα είναι "Αυτό που έκανες δεν ήταν σωστό." Αν αυτό ήταν κακό ή προσβολή, τι να πω! Πάρτε μου το κεφάλι! Επειδή παρεξηγήθηκε τόσο πολύ, ένιωθε μόνιμη αμηχανία και αραιώσαμε πολύ ύστερα απ'αυτό. Εγώ δεν είχα πρόβλημα να κάνω παρέα μαζί του, άλλα αυτός κρυβότανε. Μερικούς μήνες αργότερα, κανονίσαμε κάτι, και θα ήταν η πρώτη φορά μετά την κατσάδα που θα ξαναβγαίναμε. Ήταν τέλος πάντων πολύ σοβαρό event το συγκεκριμένο που κανονίσαμε γιατί θα ερχόντουσαν κι άλλοι και όχι μόνο, κλπ. Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ, με παίρνει τηλέφωνο 1 μέρα πριν και μου ξαναείπε ψέματα (λέει πάρα πολλά ψέμματα γενικά αυτός) πάνω σ'αυτό και ακυρόνωντάς το ξανά. Εγώ του είπα οτι μου κρύβει κάτι, νευριάζει και γυρίζει και μου κάνει το μάγκα απ'το τηλέφωνο (απο κοντά δεν τον έπαιρνε) και ξεκινάει τις προσβολές προς το μέρος μου, τσαντίζομαι εγώ με τη σειρά και τσακωθήκαμε άγρια (είναι άκρως ισχυρογνώμων άτομο, το τονίζω αυτό) και τώρα δε μιλιόμαστε. Ούτε παραδέχτηκε ποτέ το λάθος του.




    Όποιος δεν κατάλαβε κάτι, ή έχει αμφιβολίες γενικά, ή οτιδήποτε άλλο που δεν έχει διευκρινιστεί, παρακαλώ να το ρωτήσει ώστε να αποφευχθούν παρεξηγήσεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Στο τηλέφωνο δηλαδη τι σου λεγε που λες σου κανε τον μάνγκα;

  3. #3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Στο τηλέφωνο δηλαδη τι σου λεγε που λες σου κανε τον μάνγκα;
    Άρχισε να μου φωνάζει και να προσβάλει χαρακτηρίζοντάς με. Ούτε με ρώτησε ή μού'πε ξέρω'γω, "Τι είναι αυτά που λες; Ότι θέλεις λες; Κάνεις λάθος!" και ούτε ήτανε πιο ψύχραιμος. Μίλαγε λες και είχε απωθημένα μαζί μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητε wjsrp , το σφαλμα βρισκεται στην 6η γραμμη , ' μετα απο χρονια , αρχιζομαι και τσαντιζομαι πραματικα ' .............................. τι ειπες τωρα .........τι ειπες ..........ανεχοσουν αυτο το ατομο για χρονια ? κατι τετοιους , με την δευτερη στραβη , ( η πρωτη συγχωρειται ) τους ξεκοβεις μια κι εξω , δεν περιμενεις να σε φτασουν στο αμην , για να ξεκοψεις ..................................... ας ησασταν 30 χρονια φιλοι , οχι 9 , ο ανθρωπος ΔΕΝ αλλαζει ...................... εκανες φιλο λαθος ανθρωπο ...........

  5. #5
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητε wjsrp , το σφαλμα βρισκεται στην 6η γραμμη , ' μετα απο χρονια , αρχιζομαι και τσαντιζομαι πραματικα ' .............................. τι ειπες τωρα .........τι ειπες ..........ανεχοσουν αυτο το ατομο για χρονια ? κατι τετοιους , με την δευτερη στραβη , ( η πρωτη συγχωρειται ) τους ξεκοβεις μια κι εξω , δεν περιμενεις να σε φτασουν στο αμην , για να ξεκοψεις ..................................... ας ησασταν 30 χρονια φιλοι , οχι 9 , ο ανθρωπος ΔΕΝ αλλαζει ...................... εκανες φιλο λαθος ανθρωπο ...........
    Μπορεί να ήταν τα χρόνια σχετικά πολλά, θεωριτικά, άλλα στη πράξη δε βγαίναμε τόσα χρόνια. Ήταν πολύ πιο αραιά δηλαδή. Ήταν καλό παιδί γενικά, βάλε και οτι έχω πολύ λίγους φίλους, κλπ. Πολύ αντικοινωνική πάντως η συμπεριφορά του. Με απαγοήτευσε πολύ αυτός. Αυτή συμπεριφορά άρχισε να παίρνει μεγάλες διαστάσεις σε (θεωριτική πάντα) περίοδο των τελευταίων 2 χρόνων. Δε λέω, έκανα το λάθος και τον ανέχτηκα. Θα το παραδεχτώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    επι της διαδικασιας:
    σου ειναι ευκολο να μην γραφεις με κοκκινα γιατι γινεσαι ιδιος ο μκ9 και αγριευομαι?

    για τον φιλο σου εχω να πω οτι ησουν πολυ ανεκτικος μαζι του για παρα πολυ καιρο.
    αυτο που εκανε ειναι ακρως υποτιμητικο για σενα. ισως το οτι το ανεχοσουν του εδωσε το πατημα να το καθιερωσει και τωρα που πατησες ποδι, ξεβολευτηκε.
    εσυ γιατι το ανεχοσουν? το απαντησες στον εαυτο σου?

  7. #7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    επι της διαδικασιας:
    σου ειναι ευκολο να μην γραφεις με κοκκινα γιατι γινεσαι ιδιος ο μκ9 και αγριευομαι?
    Με παρεξήγησες. Δε συνηθίζω να γράφω με κόκκινα γενικά. Τα γράφω τώρα γιατι πρέπει να τονίσω κάποια σημαντικά πράγματα για να μην ξαναγίνουν παρεξήγεις, όπως έγινε πιο παλιά με κάποιους άλλους. Μια παράκληση. Μη με παρομοιάζεις με οποιον-αδήποτε παρακαλώ. Ευχαριστώ.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για τον φιλο σου εχω να πω οτι ησουν πολυ ανεκτικος μαζι του για παρα πολυ καιρο.
    Ναι, ήμουν πολύ ανεκτικός η αλήθεια είναι. Στην αρχή πες ναι, μετά άρχισα να νευριάζω, άλλα δεν τού'λεγα τίποτα γιατί είναι πολύ παρεξηγησιάρης. Πριν του κάνω την πρώτη παρατήρηση απ'το τηλέφωνο, τού'χα ρίξει κάποιες σπόντες μερικές φορές πριν.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο που εκανε ειναι ακρως υποτιμητικο για σενα.
    Με υποτιμούσε μ'αυτές τις πράξεις δε λες τίποτα. Αυτό ήταν το "ευχαριστώ" του! Ήμουν απ'τους πολύ λίγους που τον σεβόντουσαν και του φερόντουσαν καλά.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ισως το οτι το ανεχοσουν του εδωσε το πατημα να το καθιερωσει και τωρα που πατησες ποδι, ξεβολευτηκε.
    Έτσι όπως εξελιχθηκαν τα πράγματα, αυτό αποδείχθηκε. Δεν παραδέχτηκε ποτέ το λάθος του. Γι'αυτόν, εγώ είμαι ο κακός της υπόθεσης. Είναι άκρως ισχυρογνώμων άτομο. Αφού και στο τέλος που τσακωθήκαμε, μονολογούσε για ατέλειωτη ώρα και δεν έλεγε να ακούσει τίποτα. Μίλαγε μόνος του συνέχεια. Βέβαια, ο καυγάς έγινε απ'το τηλέφωνο, γιατι απο κοντά δεν θα τολμούσε να μου πουλήσει αυτόν κούφιο τσαμπουκά που μου πούλησε απ'το τηλέφωνο γιατί την πρώτη φορά που του την είπα απο κοντά, μόνο τα κλάματα δεν έβαλε και'γώ ούτε που του φώναξα, ούτε τίποτα. Και όχι, δεν είμαι κάνας νταής σε καμία περίπτωση. Δε με εκπροσωπεί τέτοια συμπεριφορά.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εσυ γιατι το ανεχοσουν? το απαντησες στον εαυτο σου?
    Δυστυχώς επειδή έχω λίγους φίλους, βάλε οτι είναι και άκρως παρεξηγησιάρης και δεν ήθελα να φανώ άκομψος, είχαμε καλή φιλική σχέση, κλπ. Στο τέλος δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση και βγήκα εγώ ο κακός.
    Last edited by deleted-member17-03-2016; 23-02-2016 at 00:34.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    47
    Το ιδιο ακριβως εγινε με δυο φιλες μου (ημασταν τριαδα). Η μια μου φιλη βασικα τα χε παρει με εκεινη που ακυρωνε και της τα χωσε, εκεινη που ακυρωνε τσαντιστηκε και εγινε χαμος. Εγω συνεχισα να κανω παρεα και με τις 2 χωριστα, αλλα επειδη ηξερα οτι η μια ακυρωνει φροντιζα να ναι κι αλλα ατομα οταν ηταν να βγουμε... Γιατι ειναι ΚΑΠΩΣ να εχεις ντυθει να εχεις στολιστει με την προοπτικη να βγεις και να σε παιρνει η αλλη κ να σου λεει "ω μωρε ειμαι κουρασμενη". Τελικα χαθηκαμε με αυτη που ακυρωνει.. Βασικα μιλαμε η παμε για κανα καφε 1 φορα στα 2 χρονια που θα πετυχουμε η μια την αλλη στο δρομο, στελνουμε χρονια πολλα, αλλα δεν ειμαστε πια φιλες, μαλλον γνωστες. Να σου πω, προτιμω αυτο απο το να καθομαι να τσακωνομαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Εγώ με τη "φίλη" μου, μιλούσαμε στο skype/facebook Παρασκευή βράδυ πχ, όλα ωραία και καλά, αυτή Αθήνα για πρακτική και δουλειά, εγώ επαρχία. Την επόμενη μέρα βλέπω στο facebook check in σε τοπική καφετέρια με φίλη της. Το προσπερνάω. Το ξανακάνει μια, δυο, τρεις και πάει λέγοντας. Δεν της λέω τίποτα, δε σχολιάζω τίποτα. Μιλάμε σαν να μην τρέχει τίποτα. Ξανά το ίδιο, την επόμενη μέρα check in σε καφετέρια. Στις γιορτές τα ίδια. Από πέρυσι, όταν την "στρίμωχνα" που δεν ερχόταν, μου έλεγε ότι έχει διάβασμα, μια πτυχιακή και κολοκύθια - ακόμα να την αρχίσει. E, λέω κι εγώ από μέσα μου "τράβα και γαμήσου επιτέλους, μόνο για να σε παρηγορώ στα γκομενικά σου με θες". Τώρα αν τύχει και στείλει, δεν απαντάω ή αν απαντήσω θα απαντήσω πολύ καθυστερημένα και θα είμαι πολύ τυπική. Γειά, τί κάνεις; Καλά. Άντε γειά τώρα. Ai σιχτίρ.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    το εκανα και εγω αυτό, στις αρχες της καταθλιψης, κανόνιζα και μετα ακύρωνα.. ακομα το κανω . ενώ θέλω πολύ εκεινη την στιγμη που κανονίζω, μετα αγχώνομαι, χανω την διάθεση μου και το ακυρωνω.για μενα ειναι ψυχολογικοι λόγοι. το ξέρω πως δεν ειναι σωστο αυτό που κάνω , αλλα δεν μπορώ να με πιέσω, ξεπερναει τις δυνάμεις μου η αναγκη να αποδεσμευτώ απο αυτήν την υποχρέωση σε βαθμό πανικου! δεν ηρεμω αν δεν απαλλαγω απο αυτο το αγχος.

  11. #11
    Quote Originally Posted by yanat View Post
    Το ιδιο ακριβως εγινε με δυο φιλες μου (ημασταν τριαδα). Η μια μου φιλη βασικα τα χε παρει με εκεινη που ακυρωνε και της τα χωσε, εκεινη που ακυρωνε τσαντιστηκε και εγινε χαμος. Εγω συνεχισα να κανω παρεα και με τις 2 χωριστα, αλλα επειδη ηξερα οτι η μια ακυρωνει φροντιζα να ναι κι αλλα ατομα οταν ηταν να βγουμε...
    Στην φίλη που τα ακύρωνε, τις εξήγησες οτι είχε άδικο μ'αυτήν την συμπεριφορά και οτι δε μιλάει στην άλλη φίλη σου;

    Quote Originally Posted by yanat View Post
    Γιατι ειναι ΚΑΠΩΣ να εχεις ντυθει να εχεις στολιστει με την προοπτικη να βγεις και να σε παιρνει η αλλη κ να σου λεει "ω μωρε ειμαι κουρασμενη".
    Εννοείται αυτό. Σκέψου τώρα, που στο κάνει τελευταία στιγμή, να στο κάνει κατα συρροή και να μην έχεις ενναλακτική επιλογή να βγείς στο τέλος. Ε, όχι. Αυτά δεν τα μπορώ. Προτιμώ να μου λέει εξαρχής οτι δεν μπορεί και να μην κανονίζει (όσες φορές και να γίνει) παρά αυτό. Αυτό είναι τελείως έλλειψη σεβασμού και το χειρότερο είναι οτι στο τέλος εσύ γίνεσαι ο κακός-η κακιά της υπόθεσης όταν κάνεις την παρατήρηση για κάτι το αυτονόητο.

    Quote Originally Posted by yanat View Post
    Τελικα χαθηκαμε με αυτη που ακυρωνει.. Βασικα μιλαμε η παμε για κανα καφε 1 φορα στα 2 χρονια που θα πετυχουμε η μια την αλλη στο δρομο, στελνουμε χρονια πολλα, αλλα δεν ειμαστε πια φιλες, μαλλον γνωστες. Να σου πω, προτιμω αυτο απο το να καθομαι να τσακωνομαι.
    Φαντάζομαι. Τόσες φορές που θα στό'χει κάνει, λογικό είναι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Quote Originally Posted by rea View Post
    το εκανα και εγω αυτό, στις αρχες της καταθλιψης, κανόνιζα και μετα ακύρωνα.. ακομα το κανω . ενώ θέλω πολύ εκεινη την στιγμη που κανονίζω, μετα αγχώνομαι, χανω την διάθεση μου και το ακυρωνω.για μενα ειναι ψυχολογικοι λόγοι. το ξέρω πως δεν ειναι σωστο αυτό που κάνω , αλλα δεν μπορώ να με πιέσω, ξεπερναει τις δυνάμεις μου η αναγκη να αποδεσμευτώ απο αυτήν την υποχρέωση σε βαθμό πανικου! δεν ηρεμω αν δεν απαλλαγω απο αυτο το αγχος.
    Και εγώ έχω ακυρώσει επειδή δεν ήμουν καλά ψυχολογικά, χρησιμοποιώντας μάλιστα χαζές δικαιολογίες του τύπου "δεν έχω κάνει μπάνιο". Απέχει, όμως, πολύ από το να σε κοροϊδεύει ο άλλος φάτσα φόρα και να κάνεις τον μαλάκα, τουλάχιστον εγώ στα τόσα χρόνια δεν ακύρωσα κανέναν για να βγω με άλλον ή τέλος πάντων δεν είπα κανένα μεγάλο ψέμα, ούτε έκρυψα τίποτα. Πολλές φορές έχω πράξει το ίδιο με σένα, δεν απαλλάσσω τον εαυτό μου, μπορεί να έφταιξα και εγώ σε μεγάλο βαθμό. Kαταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις πάντως.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Gallowdance View Post
    Και εγώ έχω ακυρώσει επειδή δεν ήμουν καλά ψυχολογικά, χρησιμοποιώντας μάλιστα χαζές δικαιολογίες του τύπου "δεν έχω κάνει μπάνιο". Απέχει, όμως, πολύ από το να σε κοροϊδεύει ο άλλος φάτσα φόρα και να κάνεις τον μαλάκα
    Πολύ σωστά. Έτσι είναι, ειδικά το δεύτερο. Απλά είναι έλλειψη σεβασμού.

  14. #14
    Quote Originally Posted by rea View Post
    το εκανα και εγω αυτό, στις αρχες της καταθλιψης, κανόνιζα και μετα ακύρωνα.. ακομα το κανω . ενώ θέλω πολύ εκεινη την στιγμη που κανονίζω, μετα αγχώνομαι, χανω την διάθεση μου και το ακυρωνω.για μενα ειναι ψυχολογικοι λόγοι. το ξέρω πως δεν ειναι σωστο αυτό που κάνω , αλλα δεν μπορώ να με πιέσω, ξεπερναει τις δυνάμεις μου η αναγκη να αποδεσμευτώ απο αυτήν την υποχρέωση σε βαθμό πανικου! δεν ηρεμω αν δεν απαλλαγω απο αυτο το αγχος.
    Το είχες κάνει πολλές φορές επαναλαμβανόμενα στο ίδιο άτομο αυτό; Ή λίγο στο ένα, λίγο στο άλλο;
    Last edited by deleted-member17-03-2016; 23-02-2016 at 18:46.

  15. #15
    Να προσθέω και μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια. Δε θέλει να συναντηθούμε απο κοντά να το συζητήσουμε όλο αυτό. Κρύβεται συνέχεια. Θυμάμαι με τον μεγάλο καυγά που είχαμε, κανόνισε μόνος του ημερομηνία συνάντησης (!) για εμάς και φυσικά όταν ήρθε αυτή η μερομηνία και τον έπαιρνα τηλέφωνο για την ώρα συνάντησης, έπαιζε κρυφτούλι μαζί μου. Καραμπινάτη συμπεριφορά ενόχου!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατί κάποιοι παίρνουν απ τη ζωη παραπάνω απ ότι αξιζουν;
    By somebody89 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 09-10-2013, 19:05
  2. δεν μπορω να τον καταλαβω!
    By 20ree in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2013, 11:50
  3. Γιατί φέρεται έτσι και τι μπορω να κάνω εγώ?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 26-03-2013, 14:29
  4. γιατι τα κανει ολα αυτα..?? δεν μπορω να τον καταλαβω,.!!!!
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 21-01-2012, 18:45
  5. Ετσι συμπεριφερονται στους αδυνατους
    By deleted-by-request-1305 in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 09-12-2011, 06:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •