Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ έχω σχιζοφρένεια αποδιοργανωμένου τύπου από ότι μου είπε ο γιατρός.Για την σχιζοσυναισθηματική γνωρίζω λίγα πράγματα.Νομίζω όμως πως όσες παθήσεις ανήκουν στο φάσμα των ψυχώσεων αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο.Από ότι διάβασα σε ένα φόρουμ πλέον στο καινούριο DSM αποφεύγεται να γίνεται διαχωρισμός και είναι όλες οι υποκατηγορίες ως σκέτο σχιζοφρένεια.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που κόβουν τα φάρμακα και έχουν μόνο ένα επεισόδιο ψύχωσης στην ζωή τους.Δεν είμαι γιατρός όμως για να γνωρίζω ποιες περιπτώσεις ανθρώπων είναι σε αυτή την κατηγορία.Από τα λίγα που ξέρω παίζει ρόλο αν είναι το 1ο σου επεισόδιο και ανάλογα την βαρύτητα και την εξέλιξη του.Αν είχες υποτροπές τότε πιο πιθανόν είναι να πρέπει να παίρνεις φάρμακα για όλη σου την ζωή σε δόση συντήρησης.Εγώ είχα κάποιες υποτροπές που κάθε μία ήταν χειρότερη από την άλλη.Ο γιατρός μου είπε πως επειδή είχα υποτροπές δεν μπορώ να κόψω τα φάρμακα.Συμβιβάστηκα στην ιδέα αυτή και πλέον είμαι τυπικός με την αγωγή μου.
    Λένε πως όσοι έχουν την επιθυμία να κόψουν τα φάρμακα κάποια στιγμή κάνουν το λάθος και τα κόβουν μόνοι τους.Μη το κάνεις αυτό το λάθος.Θέλει ιατρική παρακολούθηση από γιατρό που σε έχει δει στα χειρότερα σου και στα καλύτερα σου.Αν τα κόψεις μόνη σου το πιο πιθανόν είναι να υποτροπιάσεις σε μικρό χρονικό διάστημα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14
    Εχω κάνει μια υποτροπή και αυτές τις μέρες μια μικρότερη....Το ότι ο γιατρος πρεπει να σε εχει δει στα χειροτερα σου και στα καλυτερα σου ειναι σωστο.....γιατι ο γιατρος που πηγαινα με εχει δει στα καλυτερα μου και με αντιμετοπιζε ως υγειης.....του ειπα οτι πινω αλκοολ και εκανα και χορτο και δεν εδωσε μεγάλη βαρύτητα....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eγώ την τελευταία φορά που έκανα υποτροπή και ήταν βαρβάτη,δεν την πρόλαβα,την είχα πατήσει με έναν γιατρό που δεν έδινε σημασία στην διάγνωση του προηγούμενου γιατρού μου και μου ελάττωνε τα φάρμακα ενώ του έλεγα πως δεν με έχει παρακολουθήσει όσο θα έπρεπε...μου έλεγε δεν έχεις ψύχωση το πολύ πολύ καμιά αγχώδη διαταραχή και πως γιατρός είμαι και ξέρω.Δεν είχα καθαρά συμπτώματα σχιζοφρένειας παλιά αλλά ένας έμπειρος γιατρός μπορούσε να καταλάβει για το που οδηγούσε αυτή η κατάσταση.
    Αποτέλεσμα ήταν να υποτροπιάσω και να έχω βαρύ επεισόδιο.Θετικά,αρνητικά μεγάλη δόση φαρμάκων για να με πιάσουν και είμαι στον 4ο χρόνο και ακόμα δεν μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος από την κατάσταση μου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14
    Ο γιατρός παίζει πολύ μεγάλο ρόλο........πέρασες μεγάλη περιπέτεια....θέλει το χρόνο του αλλά να μην σταματήσεις ποτέ να προσπαθείς για το καλύτερο και θα έρθει σιγά σιγά.....είσαι πολύ μπροστά που είχες πάει σε γιατρό πριν τα μεγάλα συμπτώματα....μπράβο σου!!!!άλλα ήσουν άτυχος.....αν είχα παει και εγω σε έναν γιατρό ίσως θα είχα αποφύγει την αρρώστια.....

    Σημασία έχει να βγούμε πιο δυνατοί μέσα από την περιπέτεια......και να μας γίνει μάθημα και να αποδεχτούμε ότι πρέπει να κάνουμε μια υγιεινή και συντηρητική σχετικά ζωή, χωρίς αλκοόλ και ουσίες και καλό ύπνο.....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σι μια από τις διαγνωσεις μου είναι η σχιζοσυναισθηματικη μάλλον θα μπω για νοσηλεια θέλω να τα κόψω πολύ αλλά δεν το βλέπω σύντομα

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14
    Γιατι πιστευεις οτι θα μπεις στο νοσοκομειο;

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    1
    Kαλησπερα σε όλους. Είμαι 37 χρονών και πριν περίπου εναμιση χρόνο έπαθα το δεύτερο ψυχωτικό επεισόδιο της ζωής μου (το πρώτο ήταν στα 31 μου) και η διάγνωση που έλαβα είναι σχοζοσυναισθηματική διαταραχή. Είμαι σε αγωγή, είμαι πλήρως λειτουργική, εργάζομαι και απολαμβάνω τη ζωή πλέον ωστόσο έχω πλήρη άγνοια για το τι μου συμβαίνει. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος εχει να προτείνει κάποια ομάδα ψυχολογικής υποστήριξης για άτομα όπως εγώ. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Αφού είσαι καλά μη ρισκάρεις να μάθεις τι σου συμβαίνει μπορεί να γίνεις χειρότερα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    17
    Καλησπέρα σας έχω τον άνδρα. μου Σχιζοσυναισθηκι ψιχοσις περνη ένα χάπι το βράδυ πιγενε καλητερο είναι καλητερο μέχρι που τον είδα να μιλά με κάποιον φάντασμα με κανένα και μάλιστα τον μάλονε και του κούναγε το χέρι στο φάντασμα το οποίον θελο κάποιον να μου πει τιγνομιτουν

    Εστάλη από 8050D στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    παιδια δεν υπαρχει κανενας με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη? ειμαι ο μονος? θα θελα να ανταλλαξω εμπειριες και γνωμες με σχιζοσυναισθηματικους..

  11. #26
    YokoChoco
    Guest
    Στην σχιζοσυναισθηματική διαταραχή ΟΧΙ δεν κόβεις ποτέ την αγωγή, την μειώνεις όμως όταν πάς καλύτερα, σε συντήρησης.
    Πρώτη φορά ακούω ότι ψυχίατρος κάνει ψυχοθεραπεία, ρε αφού είναι άσχετοι οι ανθρωποι, σε ψυχολόγο να πάς.
    Ο ψυχίατρος μονο χάπια δίνει, θυμάμαι ρώτησα έναν που πήγαινα κάτι προσωπικό κ μου λέει ''πήγαινε σε ψυχολόγο'' ο άσχετος!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καποιοι ψυχιατροι κανουν ειδικευση στην ψυχοθεραπεια 3-4 χρονια και μπορουν να εκτελεσουν και χρεη ψυχολογου. ο 1ος μου ψυχιατρος ηταν και ψυχοθεραπευτης
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #28
    favvel
    Guest
    καλησπέρα.. έχω κόψει πολλές φορές τα φάρμακα απότομα και κάνω υποτροπές... από το 2007 παίρνω και κόβω φάρμακα απότομα.. από κατάθλιψη ξεκίνησε με μικρή δόση μανίας δηλ πρώιμο στάδιο διπολικής μου είχανε δώσει ένα απλό φάρμακο το Minitran, το πήρα για λίγο το έκοψα μετά ξεκίνησε μεγάλο διάστημα πανικού μετά το ξαναπήρα το ξανάκοψα μετά τα έκοψα για 2 χρόνια μετά άρχισα άλλες θεραπείες με άλλα φάρμακα συνεχόμενα από το 2008 που επειδή τα άλλαζα μου έκαναν κι αυτά υποτροπές.. τα αντικαταθλιπτικά με έστελναν.. το αλοπεριντιν μου έκανε εξωπυραμιδικά αλλά αυτά ήταν περαστικά... από το 2012 άρχισα να νοσηλεύομαι.. από το 2012 έπαιρνα abilify 10mg.. το έπαιρνα 7 χρόνια...στο ενδιάμεσο είχα νοσηλευτεί άλλες δυο φορές νομίζω, πέρυσι την άνοιξη το έκοψα απότομα.. μετά πάλι απανωτές υποτροπές και από τη διακοπή και από τα φάρμακα... για 6 μήνες περίπου πήρα solian με trileptal και akineton νομίζω δεν θυμάμαι και μετά θεραπεία με invega και trileptal... τώρα είμαι με abilify 15 mg, trilpetal και lamictal...
    το θέμα είναι πως υπάρχει σοβαρή έκπτωση στις γνωστικές και νοητικές λειτουργίες.. τη μνήμη, τη συγκέντρωση, την αίσθηση του χρόνου, την παρατηρητικότητα, τη σύνδεση των πληροφοριών, την κατανόηση, την εξαγωγή συμπερασμάτων και την κριτική ικανότητα δηλ, και σοβαρή έκπτωση της φαντασίας και επίσης για κάποιο λόγο το λεξιλόγιό μου φτώχυνε και εκφράζομαι με τις απολύτως απαραίτητες λέξεις χωρίς ίχνος χρώματος στην έκφραση είτε την προφορική είτε τη γραπτή..
    επίσης έχω ένα τεράστιο κενό στο μυαλό.. επίσης από πέρυσι το κεφάλι μου άλλοτε ανατριχιάζει παντού ανάλογα τις υποτροπές και τα φάρμακα κι άλλοτε πονάει παντού... με αυτή τη θεραπεία το αισθάνομαι βαρύ και να πονάει όπου κι αν το πιάσω.. επίσης θερμαίνεται σε κάποιες περιοχές όχι πάντα τις ίδιες... το πρωί κυρίως στο μπροστινό μέρος και όλη την υπόλοιπη ημέρα στο πάνω μέρος..
    με την καινούργια αυτή θεραπεία έχω και οργανικά προβλήματα που όλοι ακόμα και ο γιατρός δεν τα θεωρούν σοβαρά ωστόσο είναι καινούργια και με ενοχλούν και δεν με αφήνουν να έχω μια φυσιολογική ζωή..
    τρέμουν τα χέρια μου, φουσκώνουν οι φλέβες στα χέρια και στα πόδια, και έχει αλλάξει η πείνα μου... έχω ηρεμήσει αλλά δεν έχω καμία λειτουργικότητα πλέον.. το βάσανο το ψυχικό που αισθανόμουν 7 χρόνια τώρα με αυτή τη θεραπεία έφυγε και πήγε στον εγκέφαλο το πρόβλημα όλο... ενώ τα 7 χρόνια είχα ψυχικό πόνο που οφειλόταν σε σκέψεις μαύρες και έγραφα και ποιήματα απαισιόδοξα μεν αλλά μπορούσα να σκεφτώ έστω κάτι δικό μου και το συνειδητοποιούσα, τώρα αισθάνομαι πως πλέον δεν σκέφτομαι κάτι δικό μου, και επομένως δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το επεξεργαστώ όπως ψυχοθεραπεία που είχα κάνει 2 χρόνια με το abilify παλιά.. και νομίζω επειδή δεν σκέφτομαι δεν καταναλώνω πουθενά ενέργεια... ό,τι τρώω γίνεται λίπος και έχει μειωθεί κατά πολύ και ξαφνικά ο μυικός ιστός και για αυτό φαίνομαι πιο αδύνατη ενώ επίσης, το λίπος πάει όλο σε ένα σημείο και έχουν πειραχτεί και έχουν γίνει πολύ ευαίσθητα τα νεύρα..
    επίσης ιδρώνω πάρα πολύ ενώ ποτέ δεν ίδρωνα.. έχουν γίνει ορμονικές αλλαγές που έφεραν τα πάνω κάτω στον οργανισμό..
    επίσης έχω γίνει ανέκφραστη και δεν γελάω..
    φοβάμαι το θάνατο πάρα πολύ γιατί στη ζωή εδώ τα έκανα σ...ά

  14. #29
    favvel
    Guest
    καλημέρα σας, νομίζω πως έχω πάθει άνοια... έχει διαταραχθεί η μνήμη μου και έχει αλλάξει ο τρόπος που διαβάζω... ξαφνικά έγινε όλο αυτό... ξεκίνησε από το να μην καταλαβαίνω τι μου λένε και τώρα που καταλαβαίνω, δεν θυμάμαι τι μου λένε ή τι γίνεται κάθε μέρα..
    έχει αλλάξει και η αίσθηση του χρόνου... η μέρα περνάει χωρίς να έχω κάνει τίποτα...

    διάβασα ότι οι ψυχικές διαταραχές συνδέονται με την άνοια..
    ο γιατρός μου λέει πως ό,τι έχω είναι από μεγάλο διάστημα απραξίας... ήταν και ο κορονοιός και δεν όλο αυτό το διάστημα το έβγαλα με υποτροπές... άνοια παθαίνουν άτομα και σε μικρότερη ηλικία... όπως μου είπε ένα γνωστός για μία 40 χρονών...

    ο γιατρός μου λέει πως αν συνεχίσω έτσι χωρίς να δίνω ερεθίσματα στον εαυτό μου θα καταλήξω να κοιτάζω τον τοίχο και να μην αντιδρώ...
    συμφωνώ είναι και τα ερεθίσματα αλλά αυτό που έχω έγινε τελευταία και ξαφνικά..
    δυστυχώς δεν υπάρχει ενότητα άνοια σε αυτό το φόρουμ ίσως γιατί τα άτομα με ψυχικές διαταραχές είναι συνήθως νέα και σε παραγωγική ηλικία..

    επειδή μπορώ και εκφράζομαι άνετα δεν φαίνεται αυτό που έχω... στην πράξη δεν μπορώ να μάθω καινούργια πράγματα ούτε να φτιάξω εικόνες με το μυαλό σχετικά με αυτά που διαβάζω ώστε να τα θυμάμαι...
    σαν να μην κάνω συνάψεις δηλ.

    να και τώρα παράτησα αυτό που γράφω για να διαβάσω για την άνοια και να κάνω ένα τεστ και ξέχασα πως έγραφα αυτό εδώ.
    θα το πω στο γιατρό βασικά.

    υπάρχει κάποιος άλλος σαν κι εμένα?

  15. #30
    favvel
    Guest
    Δεν αντέχω το μυαλό μου. Μετά την υποτροπή πέρυσι είναι άδειο. Δεν κατάλαβα πώς έγινε. Αρχικά δεν καταλάβαινα απλούς διαλόγους. Τώρα τους καταλαβαίνω αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι λίγο πιο δύσκολο.
    Δεν αντέχωωω

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΔΨ διαταραχή;
    By grtt in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 23-01-2018, 00:25
  2. Replies: 0
    Last Post: 28-02-2014, 12:41
  3. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 02:01
  4. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55
  5. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 23:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •