Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    καλησπέρα.. έχω κόψει πολλές φορές τα φάρμακα απότομα και κάνω υποτροπές... από το 2007 παίρνω και κόβω φάρμακα απότομα.. από κατάθλιψη ξεκίνησε με μικρή δόση μανίας δηλ πρώιμο στάδιο διπολικής μου είχανε δώσει ένα απλό φάρμακο το Minitran, το πήρα για λίγο το έκοψα μετά ξεκίνησε μεγάλο διάστημα πανικού μετά το ξαναπήρα το ξανάκοψα μετά τα έκοψα για 2 χρόνια μετά άρχισα άλλες θεραπείες με άλλα φάρμακα συνεχόμενα από το 2008 που επειδή τα άλλαζα μου έκαναν κι αυτά υποτροπές.. τα αντικαταθλιπτικά με έστελναν.. το αλοπεριντιν μου έκανε εξωπυραμιδικά αλλά αυτά ήταν περαστικά... από το 2012 άρχισα να νοσηλεύομαι.. από το 2012 έπαιρνα abilify 10mg.. το έπαιρνα 7 χρόνια...στο ενδιάμεσο είχα νοσηλευτεί άλλες δυο φορές νομίζω, πέρυσι την άνοιξη το έκοψα απότομα.. μετά πάλι απανωτές υποτροπές και από τη διακοπή και από τα φάρμακα... για 6 μήνες περίπου πήρα solian με trileptal και akineton νομίζω δεν θυμάμαι και μετά θεραπεία με invega και trileptal... τώρα είμαι με abilify 15 mg, trilpetal και lamictal...
    το θέμα είναι πως υπάρχει σοβαρή έκπτωση στις γνωστικές και νοητικές λειτουργίες.. τη μνήμη, τη συγκέντρωση, την αίσθηση του χρόνου, την παρατηρητικότητα, τη σύνδεση των πληροφοριών, την κατανόηση, την εξαγωγή συμπερασμάτων και την κριτική ικανότητα δηλ, και σοβαρή έκπτωση της φαντασίας και επίσης για κάποιο λόγο το λεξιλόγιό μου φτώχυνε και εκφράζομαι με τις απολύτως απαραίτητες λέξεις χωρίς ίχνος χρώματος στην έκφραση είτε την προφορική είτε τη γραπτή..
    επίσης έχω ένα τεράστιο κενό στο μυαλό.. επίσης από πέρυσι το κεφάλι μου άλλοτε ανατριχιάζει παντού ανάλογα τις υποτροπές και τα φάρμακα κι άλλοτε πονάει παντού... με αυτή τη θεραπεία το αισθάνομαι βαρύ και να πονάει όπου κι αν το πιάσω.. επίσης θερμαίνεται σε κάποιες περιοχές όχι πάντα τις ίδιες... το πρωί κυρίως στο μπροστινό μέρος και όλη την υπόλοιπη ημέρα στο πάνω μέρος..
    με την καινούργια αυτή θεραπεία έχω και οργανικά προβλήματα που όλοι ακόμα και ο γιατρός δεν τα θεωρούν σοβαρά ωστόσο είναι καινούργια και με ενοχλούν και δεν με αφήνουν να έχω μια φυσιολογική ζωή..
    τρέμουν τα χέρια μου, φουσκώνουν οι φλέβες στα χέρια και στα πόδια, και έχει αλλάξει η πείνα μου... έχω ηρεμήσει αλλά δεν έχω καμία λειτουργικότητα πλέον.. το βάσανο το ψυχικό που αισθανόμουν 7 χρόνια τώρα με αυτή τη θεραπεία έφυγε και πήγε στον εγκέφαλο το πρόβλημα όλο... ενώ τα 7 χρόνια είχα ψυχικό πόνο που οφειλόταν σε σκέψεις μαύρες και έγραφα και ποιήματα απαισιόδοξα μεν αλλά μπορούσα να σκεφτώ έστω κάτι δικό μου και το συνειδητοποιούσα, τώρα αισθάνομαι πως πλέον δεν σκέφτομαι κάτι δικό μου, και επομένως δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το επεξεργαστώ όπως ψυχοθεραπεία που είχα κάνει 2 χρόνια με το abilify παλιά.. και νομίζω επειδή δεν σκέφτομαι δεν καταναλώνω πουθενά ενέργεια... ό,τι τρώω γίνεται λίπος και έχει μειωθεί κατά πολύ και ξαφνικά ο μυικός ιστός και για αυτό φαίνομαι πιο αδύνατη ενώ επίσης, το λίπος πάει όλο σε ένα σημείο και έχουν πειραχτεί και έχουν γίνει πολύ ευαίσθητα τα νεύρα..
    επίσης ιδρώνω πάρα πολύ ενώ ποτέ δεν ίδρωνα.. έχουν γίνει ορμονικές αλλαγές που έφεραν τα πάνω κάτω στον οργανισμό..
    επίσης έχω γίνει ανέκφραστη και δεν γελάω..
    φοβάμαι το θάνατο πάρα πολύ γιατί στη ζωή εδώ τα έκανα σ...ά
    Ψυχικό πόνο που ωφειλόταν σε σκέψεις μαυρες....αλλά μπορούσα να σκεφτώ κάτι δικό μου και το συνειδητοποιοούσα....πλέον αισθάνομαι ότι δεν σκέφτομαι κάτι δικό μου. Μήπως δεν νιώθεις καθόλου ο ευατός σου?...μήπως είναι το κεφάλι σου κενό, χωρίς να έχει τίποτα απο εσένα μέσα? Μήπως έχει σταματήσει ο χρόνος?

  2. #32
    favvel
    Guest
    ναι όλα αυτά συμβαίνουν με τον εαυτό μου,ο χρόνος σταμάτησε από πολύ νωρίς.. αυτή τη στιγμή αισθάνομαι να έχω γίνει εγώ οι άλλοι... βλέπω πώς με βλέπουν, δεν μπορώ καθόλου να υποστηρίξω τον εαυτό μου γιατί δέχομαι ό,τι μου λένε για μένα σαν αλήθεια, και όντως πιστεύω ότι έχουν δίκιο... οπότε δεν έχει μείνει τίποτα που να με βοηθάει να υποστηρίξω τον εαυτό μου στο ελάχιστο.
    Δεν μπορώ καν να σκεφτώ και αισθάνομαι πως έχω πάθει κάτι σαν άνοια.
    Είναι λίγο περίεργη η κατάσταση, γιατί όλο αυτό χρόνο με το χρόνο, δουλεύτηκε, και ειδικά αν υπολογίσω και την συναισθηματική πίεση από την οικογένεια που αισθανόμουν ότι πάντα με τραβάει προς τα πίσω και δεν μπορούσα να ανοίξω τα φτερά μου να πετάξω.
    Που και αυτοί αυτό ήθελαν αλλά από την άλλη με τον τρόπο τους μου έδειχναν πως δεν ήθελαν να γίνει εξολοκλήρου αλλά πάντα ήθελαν να έχουν τον έλεγχο, συναισθηματικό και οικονομικό.
    Το θέμα είναι πως δεν χειρίστηκα καλά την κατάσταση τόσα χρόνια και έχω φτάσει σε αυτό το σημείο της αδρανοποίησης πλέον.

  3. #33
    αν αισθανεσαι κενο κεφαλης αυτο ειναι διαυγεια μυαλου και εμενα μου εχει συμβει παλιοτερα και τωρα ειμαι καπως πιο αποδοτικος λογος
    αλλαγης αγωγης.συνεχισε την αγωγη σου μην κανεις καταχρησεις οπως άλκοολ και ουσιες αν καπνιζεις σε συμβουλευω να το κοψεις κανονισε την διατροφη σου μακρια απο τα ζαχαροπλαστια αλλαξε δρομο καισου υποσχομαι οτι σε μια βδομαδα θα λεμε αλλα
    οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΙΔΨ διαταραχή;
    By grtt in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 23-01-2018, 00:25
  2. Replies: 0
    Last Post: 28-02-2014, 12:41
  3. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 02:01
  4. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55
  5. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 23:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •