Βοήθεια παιδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40

    Βοήθεια παιδιά

    Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα τις γνώμες σας και την βοήθεια σας. Έχω γράψει και άλλα θέματα σε αυτή την κατηγορία. Ας μπω στο θέμα.Εδω και έναν μήνα διαγνωστηκα με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή κυρίως με ιδεοληψιες,γενικευμενο άγχος και λίγο κατάθλιψη. Όλα τα καλά. Κάνω ψυχοθεραπεια εδώ και 3 εβδομάδες με ψυχολόγο. Την τελευταία εβδομάδα έχω χάσει την μπάλα.. Γενικά είχα πολλές ιδεοληψιες αποπραγματοποιηση αποπροσωποποιηση κλπ.σωματικα συμπτώματα ελάχιστα. Κυρίως τρεμουλο αδυναμία και πονοκέφαλο. Εδώ και μια βδομάδα όμως έχω γίνει χάλια. Μου φαίνεται περίεργο το πως το μυαλό δίνει εντολή να μιλήσουμε η να κουνηθουμε. Το πως λειτουργεί η μνήμη η σκέψη. Τα συναισθήματα. Όλο αυτό όμως όχι απλά σαν σκέψη. Τα βιωνω ως περίεργα. Με αγχωνουν. Το πως κάνουμε εσωτερικό διάλογο με τον εαυτό μας. Νιώθω μονίμως ένα κενό.Η μνήμη μου είναι χάλια μαύρα. Σαν να μην είναι δικό μου το σώμα μου. Δεν ξέρω τι μου γίνεται. Δεν με έλεγχο.Σαν να μην ζω απλά να λειτουργούν τα όργανά μου. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα ελπίζω να μπορεσατε να ψιλοκαταλαβετε. Το ερώτημα είναι όλα αυτά ρε παιδιά είναι συμπτώματα ιψδ άγχους και κατάθλιψης. Αποπροσωποποιησης και αποπραγματοποιησης. Μήπως είναι κάτι άλλο ?? Μήπως ξεφευγω ?θέλω γνώμες και βοήθεια ρε παιδιά. Σίγουρα δεν είστε γιατροί αλλά θα βοηθήσουν οι απόψεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Γατε, λαμβανεις αγωγη ? ή κανεις μονο ψυχοθεραπεια ?

    Εχεις καποιον ψυχιατρο να κλεισεις ραντεβου αμεσα να του περιγραψεις ολα αυτα που σου συμβαινουν ? Αν δεν γινεται αμεσα οπως εγραψες το μηνυμα εδω γραψε τα σε χαρτι. Γραφε γραφε γραφε... μεχρι να νιωσεις μια ανακουφιση.

    Αυτα τα συμπτωματα ειναι -Συμπτωματα Ψυχης που εχει κρασαρει, εχει κουραστει !! Οσο σε ρωτας - τι ειναι η ντουλαπα, υπαρχει η ντουλαπα ? υπηρχε χθες ? Εγω ποιος ειμαι ? Τι μου συμβαινει ? Πλησιαζω την τρελα ??? Ο ιδιος ο χρονος σαν αισθηση και μονο αλλαζει μεγεθος. Αρχιζεις και νιωθεις δυσφορια δηλαδη.

    Ειναι ενα κλασσικο μαρτυριο σκεπτομενου εγκεφαλου που γινεται κουβαρι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14
    Και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσεις με ψυχίατρο...όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο......

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40
    Όχι δεν λαμβάνω αγωγή και δεν θέλω. Παλιότερα έπαιρνα ένα χρόνο zoloft αλλά κακό μου έκαναν καλό δεν μου εκαναν.ρε παιδιά είναι συμπτώματα άγχους κατάθλιψης και ιψδ αυτά. ? Αποπραγματοποιηση και αποπροσωποποιηση? Η κάτι άλλο ? Μου κολλάει στο μυαλό και με τρελαίνει. Μπορεί να μου σκάσει τι είναι η μνήμη και να αρχίσει να με ενοχλεί και να μου φαίνεται περίεργο που μου έρχεται η παραμικρή ανάμνηση στο μυαλό. Νιώθω στα χαμένα. Ζω μηχανικά. Δεν μπορώ άλλο...

  5. #5
    Υποτιθεται πως η αγωγη καταστελει τετοια συμπτωματα ετσι ωστε να εχεις μια πιο λειτουργικη καθημερινοτητα και να αποδωσεις και με την δουλεια που κανεις στην ψυχοθεραπεια.
    Δεν θελεις αγωγη. Μηπως να αυξησεις τις ωρες συνεδριας ? Ετσι ωστε να σου προτεινει περισσοτερους τροπους αντιμετωπισης ολων αυτων που περιγραφεις ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40
    Κάνω ήδη δύο φορές τη βδομάδα.. Αλλα είμαι ακόμη στην 6.ειναι σίγουρα απ αυτά που διαγνωστηκα ? Μήπως είναι κάτι άλλο ? Μήπως παίζει να πάθω κάτι χειρότερο ?

  7. #7
    Δεν ειμαι γιατρος. Αλλά πιστευω πως ολα αυτα που νιωθεις ειναι λογω του μη ελεγχου πανω σε ολους τομεις της ζωης σου. Εναλλακτικα αν εχεις ιστορικο εθισμου σε καποια ουσια και την εχεις σταματησει και αυτη φερνει υπερδιεργεση ΚΝΣ. Εαν εισαι περιστατικο βαρυ λογικα θα σου ελεγε η ψυχοθερ. να απευθυνθεις σε ψυχιατρο.
    Εμενα προσωπικα, με βοηθουσε σε τετοιες φασεις, η γραφη, η αθληση και κατι ξεκαρφωτο... να αρχειοθετω. Να κανω κατι μηχανικα μεχρι να φυγει ο ιδεασμος οτι θα τρελλαθω.
    Δεν τρελλαθηκα. Αλλά ηξερα οτι χρειαζομαι και βοηθεια γιατρου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40
    Μακάρι να ναι μόνο αυτά. Ιστορικό εθισμού δεν έχω.. Όντως έχω κρασαρει. Και ένα μήνα τώρα που με έπιασε αυτό έχω κλειστει στο σπίτι. Βγαίνω ελάχιστα. Αυτό προσπαθώ να αλλάξω σιγά σιγά.. Υπάρχει περίπτωση να ξεφυγεις απ όλο αυτό??. Ο ψυχολόγος μου πε ούτε 1 στο 1000000.αλλα δεν ξέρω

  9. #9
    Ο ψυχολογος σου ειπε - πως δεν προκειται να ξεφυγεις ???
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40
    Και ο ψυχολόγος και μια ψυχίατρος που είχα μιλήσει στην αρχή. Μου είπαν ότι η ψυχωσεις είναι άλλο πράγμα και εγώ έτσι όπως μιλήσαμε και σύμφωνα με το ιστορικό μου κλπ δεν πρόκειται να πάθω κάτι τέτοιο.

  11. #11
    Γατε... δεν ξερω τι να σου πω. Ευχομαι να το παλεψεις δυναμικα με τον ψυχολογο και να βγεις απο το τριπακι.
    Το ευχομαι πραγματικα !!!

    Το μυαλο στηνει πολλες μαχες για να εκφρασει ενδομυχους φοβους. Αν πιστευεις οτι θα παθεις ψυχωση σε αυθυποβαλεις να κινεισαι προς τα εκει.
    Βρες τροπους να εκτονωνεις την κριση αγχους σου. Μην επιτρεπεις στην εμμονη σου να σε παρασερνει σε τριπακια χωρις απαντησεις. Ειναι τοσο βασανιστικο.
    Θα μου πεις, δεν ξερω πως να το σταματησω !!!!

    Εγω κανοντας δραστηριοτητες... αλλαζα κατευθυνση συγκεντρωσης και επιανε. Μετα αισθανομουν ενα κουρελι, ενα τελειωμενο ον. ενα βλαμμενο διποδο ... Ανοιγα την πορτα στην καταθλιψη δηλαδη με χαμογελο.

    Περα απο αγωγη και τις παραπανω προτασεις δεν εχω δυστυχως αλλη προταση.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40
    Σε ευχαριστώ πολύ.. Μακάρι γιατί δεν παλεύεται άλλο

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    γατε μου καλησπέρα... εχεις αρχισει με την ψυχοθεραπεια το "σκαψιμο" ...βγαινουν πολλες σαπιλες στην επιφανεια και πολλα απο αυτα χωρις να τα καταλαβαινεις ακριβως..ειναι στον αυτόματο πιλοτο η εσωτερικη δουλεια που γινετε τωρα. αργότερα θα δεις ότι θα αρχίσεις να επικοινωνείς με το μέσα σου και δεν θα τρομάζεις με αυτό που σου συμβαίνει. Ησυνειδητοποίση τώρα κάποιων θεμάτων σου βγαίνει σε χαστούκια και αισθάνεσαι οτι χάνεις την μπάλλα.. στην πραγματικότητα συμβαινει το αντίθετο..άστο να δουλέψει και μην κωλόνεις ...για το όποιο θέμα να επικοινωνείς με τον γιατρό σου...μίλα του ανοιχτά!!... όλα πάνε καλά.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    11
    γατε καλησπερα..Υποφερω απο διαταραχη αγχους με κρισεις πανικου και αποπροσωποποιηση,δεν εχω τρελαθει ομως πολλες φορες νιωθω ετσι.νιωθω διαφορετικη απο τους υπολοιπους,αναρωτιεμαι για τα παντα ακομα και για την ιδια μου την υπαρξηη οποια μου φαινεται τοσο ξενη.Ολα βασικα μου φαινονται ξενα,γονεις φιλοι το περιβαλλον γενικα.Να ξερεις οτι ειναι κατι που εμεις προκαλουμε στον εαυτο μας με το αγχος και την στεναχωρια.Επειδη γενικα ειμαι κατα των φαρμακων(πιστευω οτι σκεπαζουν το προβλημα) αποφασισα να ξεκινησω γνωσιακη θεραπεια η οποια νομιζω σιγα σιγα θα δωσει αποτελεσματα.ο ψυχοθεραπευτης μου μου λεει συνεχως οτι ειναι ενας λαθος μηχανισμος αμυνας του εγκεφαλου θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει.Απλα αυτη τη στιγμη εχεις ενα πολυ κουρασμενο μυαλο το οποιο φωναζει για μια ξεκουραση..Δωσε λοιπον λιγο χρονο στο σωμα σου και θα θεραπευτεις..Η απαντηση ειναι μεσα μας απλα θελει υπομονη.Μην κλεινεσε μεσα στο σπιτι λες και εισαι αρρωστος.Δεν συμβαινει τιποτα κακο με σενα και ουτε θα τρελαθεις,προσπαθησε να βαλεις ενα προγραμμα,να απασχολεις το μυαλο σου με κατι.Θα φυγει να εισαι σιγουρος.Ξερω ποσο αδυναμος μπορει να αισθανεσαι τωρα περναω κ εγω αυτες τις φασεις αυτη την περιοδο αλλα ξερω τι ακριβως το προκαλεσε.Ειμαι συνεχως στον κοσμο μου και αναρωτιεμαι για τα παντα,γιατι μιλαω γτ κουναω τα χερια μου και τετοια ακυρα.Επισης οταν ανατρεχω στις αναμνησεις μου νιωθω οτι δεν ειμαι εγω αυτη που τα εζησε,νιωθω σαν καποιος αλλος να τα εκανε.Ξεχναω παρα πολυ κ γενικως ειμαι παρα πολυ χαμενη.Μην ανησυχεις λοιπον για τιποτα,προσπαθησε να επικεντρωθεις στην καθημερινοτητα σου και ολα θα γινουν οπως πριν. ;)

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by arabella View Post
    γατε καλησπερα..Υποφερω απο διαταραχη αγχους με κρισεις πανικου και αποπροσωποποιηση,δεν εχω τρελαθει ομως πολλες φορες νιωθω ετσι.νιωθω διαφορετικη απο τους υπολοιπους,αναρωτιεμαι για τα παντα ακομα και για την ιδια μου την υπαρξηη οποια μου φαινεται τοσο ξενη.Ολα βασικα μου φαινονται ξενα,γονεις φιλοι το περιβαλλον γενικα.Να ξερεις οτι ειναι κατι που εμεις προκαλουμε στον εαυτο μας με το αγχος και την στεναχωρια.Επειδη γενικα ειμαι κατα των φαρμακων(πιστευω οτι σκεπαζουν το προβλημα) αποφασισα να ξεκινησω γνωσιακη θεραπεια η οποια νομιζω σιγα σιγα θα δωσει αποτελεσματα.ο ψυχοθεραπευτης μου μου λεει συνεχως οτι ειναι ενας λαθος μηχανισμος αμυνας του εγκεφαλου θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει.Απλα αυτη τη στιγμη εχεις ενα πολυ κουρασμενο μυαλο το οποιο φωναζει για μια ξεκουραση..Δωσε λοιπον λιγο χρονο στο σωμα σου και θα θεραπευτεις..Η απαντηση ειναι μεσα μας απλα θελει υπομονη.Μην κλεινεσε μεσα στο σπιτι λες και εισαι αρρωστος.Δεν συμβαινει τιποτα κακο με σενα και ουτε θα τρελαθεις,προσπαθησε να βαλεις ενα προγραμμα,να απασχολεις το μυαλο σου με κατι.Θα φυγει να εισαι σιγουρος.Ξερω ποσο αδυναμος μπορει να αισθανεσαι τωρα περναω κ εγω αυτες τις φασεις αυτη την περιοδο αλλα ξερω τι ακριβως το προκαλεσε.Ειμαι συνεχως στον κοσμο μου και αναρωτιεμαι για τα παντα,γιατι μιλαω γτ κουναω τα χερια μου και τετοια ακυρα.Επισης οταν ανατρεχω στις αναμνησεις μου νιωθω οτι δεν ειμαι εγω αυτη που τα εζησε,νιωθω σαν καποιος αλλος να τα εκανε.Ξεχναω παρα πολυ κ γενικως ειμαι παρα πολυ χαμενη.Μην ανησυχεις λοιπον για τιποτα,προσπαθησε να επικεντρωθεις στην καθημερινοτητα σου και ολα θα γινουν οπως πριν. ;)
    Arabella σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο. Στο παρελθόν είχα περάσει κρισεις πανικου με αγοραφοβια κλπ. Μεγάλη πίκρα. Ήμουν μόλις 18 και για τρία χρόνια υπεφερα. Έκανα ένα χρόνο θεραπεία με ζολοφτ και με έκαναν χειρότερα επειδή απλά σκεφτόμουν ότι παίρνω χάπια. Οσπου τα έκοψα και μπήκα φαντάρος υπηρετησα κανονικότατα ι1 ενοπλο και από κει και πέρα για 3 χρόνια γύρισα την μισή Ελλάδα και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.Ειχα βοηθήσει κι έναν φίλο μου να το ξεπεράσει κι έλεγα στον εαυτό μου ότι χαίρομαι που το πέρασα όλο αυτό γιατί βγήκα πιο δυνατός.. Αυτό όμως τώρα είναι διαφορετικό. Τότε αγχωνομουν μην πάθω καρδιά καρκίνο και όλα τα κλασικά αλλά ήξερα ποιος είμαι τι μου γίνεται. Τώρα είναι άλλη φάση. Παρόλα αυτά προσπαθώ με όσες δυνάμεων να το παλεψω με ψυχολόγο μόνο και με τις δικές μου δυνάμεις. Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις. Μακάρι κι εσύ να βγεις απ όλο αυτό το συντομότερο πολύ πιο δυνατή..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. βοήθεια παιδια sos
    By pao13d1997 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 22
    Last Post: 18-05-2014, 00:39
  2. παιδια βοηθεια.................
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 12-11-2011, 07:24
  3. Παιδιά - Βοήθεια
    By DiRom in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 26
    Last Post: 14-08-2010, 17:57
  4. Ρε παιδιά βοήθεια!
    By kapatosg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 420
    Last Post: 25-04-2009, 17:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •