Οριακή με μετατραυματικό στρες κ διάσχιση!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100

    Οριακή με μετατραυματικό στρες κ διάσχιση!!

    Καλησπέρα επέστρεψα ξανά !!!αυτό είναι το τελικό μου πόρισμα!!! Το λεγα δεν είναι μόνο ή οριακή!!! Υπάρχει κανένας άλλος συνάδελφός που να γνωρίζει επί του θέματος φαρμακοθεραπεία κ τέτοια κ πορεία της νόσου!! Δεν περνώ τίποτα το τελευταίο 8 μηνο αλλά δεν τη παλευω καστανό αλλο!.Θα θελα να μου δώσετε μια ελπίδα άλλωστε αυτές μας κρατάν εν ζώη!!!

  2. #2
    Γεια σου, διαβασα παλαιοτερα θεματα που εχεις ανοιξει και απο οτι καταλαβα ειχες βρει καλο ψυχολογο και φαρμακευτικη αγωγη. Σωστα ?
    Οταν λες, συναδελφο, τι εννοεις ? Καποιον που να εχει αναλογη διαγνωση ?

    Ελπιδα... θελουμε δε θελουμε θα βρουμε. Βοηθανε τα χαπια, βοηθανε ανθρωποι περαστικοι και αλλοτε σταθεροι και σιγα σιγα κατι γινεται.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    Καλά τα παλιά μνμ μου τα βλέπω κ κλαίω παρά ήμουν χαλια πριν την διάγνωση!! Ήμουν μπερδεμένη. Θεραπεία όχι ψυχολο καλό ναι γιατί είχα μια τραυματική εμπειρία με άλλο γιατρό... Φτυνω τον κόρφο μου. Είμαι σε καλό δρόμο! Συναδελφο με τα ίδια κουσουρια!!! Είμαι μοναδική περίπτωση???όλα σε ένα άτομο!πως τομκανα αυτό κ πως έπεσα δεν το κατάλαβα!! Χρειαζομαι όμως κ φάρμακα υποφέρω τζάμπα!! Δοκιμασία ομοιοπαθητικά αλλά δεν μπορώ άλλο να παίζω δεν έχω πονοκέφαλο!!

  4. #4
    Ολοι απο καπου χαλια ξεκιναμε, χτυπαμε πορτα ιατρειου ή θεραπευτη - κατι σε μαυρο χρωμα - παμε στο γκρι με την αγωγη ξανα επιστρεφουμε κτλ κτλ.

    Νομιζα λαμβανες καποια αγωγη. Το ζητημα απο οσο εχω καταλαβει καπαμαρου, δεν ειναι μονον να γνωριζουμε την διαταραχη μας. Περισσοτερο ειναι να αναγνωρισουμε μεσω ψυχαναλυσης / ψυχοθεραπειας ποιες σκεψεις μας οδηγουν καπου και αν υποφερουμε πως θα μπορεσουμε να μαθουμε να τις ελεγχουμε.

    Εχεις βιωσει αποπραγματοποιηση, καταθλιψη και απο την αλλη μπορεις να εισαι δημιουργικη, με χιουμορ και ορεξη για ζωη, σωστα ?
    Δεν σου κανω ανακριση, αν θες μην απαντησεις σε κανενα μου ερωτημα.

    Ενας καλος ψυχιατρος ισως σου εξηγησει οτι υπαρχει ελπιδα εφοσον κανεις και εσυ την αναλογη δουλεια με τον εαυτο σου, φαρμακα σκετο δεν βοηθουν.

    Γιατι σταματησες την αγωγη σου ? Ειχες καποια ενοχληση?

    Οριακη δηλαδη Borderline τα βιωνεις ολα ή πολυ εντονα ή με απαθεια ?
    Μετατραυματικο στρες οκ κλασσικο σκηνικο σε ευαλωτο ψυχισμο.
    Την διασχιση την εννοεις ως την αποκοπη απο τον εαυτο σου και την πραγματικοτητα ?

    Θελω να πιστευω οτι με καλο ψυχολογο μπορεις να θεραπευσεις αρκετα κομματια που σε βασανιζουν και σε μπερδευουν.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    Σταμάτησα τα effexor γιατί δεν έκαναν κάτι παραπάνω κ τώρα πρόσφατα έμαθα για το μετατραυματικό δεν ξέραμε ότι έχω τώρα το ανακαλύψαμε όταν είχα ήδη σταματήσει την θεραπεία μου θέλω κάτι πιο δυνατό κ δραστικό!!! Αποκοπή από την πραγματικότητα εδώ κ 6 χρόνια
    Ο γιατρός έχει πολύ ζουμί λέει κ εγώ έχω πολύ πόνο να μοιραστω
    Borderline ακριβώς!!! Τι dna έχω κ τι άθλιο νευρολογικό σύστημα
    Προσπαθώ να κάνω πλάκα έχω κ οικογένεια πίσω μου είναι μονόδρομος! Τι έχεις εσύ ??

  6. #6
    Σαφη διαγνωση διαταραχης προσωπικοτητας δεν εχω λαβει ακομα. Δεν καιγομαι σε αυτη τη φαση και να το μαθω. Εχω ιστορικο αγχωδους διαταραχης, καταθλιψης εχω ζησει και αποπροσωποποιηση αποπραγματοποιηση, ολα εχουν αφησει και απο ενα σημαδι αλλά συνεχιζω οσο μπορω να ελπιζω στο καλυτερο.
    Ελπιζω να σου απαντησει καποιος μελος που να ξερει οτι εχει την ιδια διαταραχη.
    Παντως στην ψυχοθεραπεια που κανω, μου τονιζει οτι ειναι σημαντικο να μην κολλαω στην ταμπελα αλλά να ακουω τι νιωθω. Ειναι μια καλη αρχη.
    Καπαμαρου σου ευχομαι συντομα να βρεις αυτο που επειγει για την υγεια σου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    Μακάρι να είχα μόνο ότι έχεις!!!! Αυτό να σκέφτεσαι υπάρχουμε κ μεις τα ζωντανά ζόμπι!!! Καλό κουράγιο κ σε σένα καλή δύναμη

  8. #8
    Καπαμαρου διαφωνω.
    Οι ανθρωποι εχουμε την λογικη ταση να λεμε και να νιωθουμε οτι "το πακετο το δικο μου" θα μου φανει το μεγαλυτερο στον κοσμο γιατι ειναι ακριβως το δικο μου βασανο αλλά ο καθενας ξερει τον δικο του καημο ... και ο πονος οταν πας σε γιατρο μπορει να εχει παρομοια αιτια με τον διπλα αλλά καθε ασθενης αλλιως το εκφραζει και το βιωνει.
    Δευτερον γνωριζω πολυ καλα απο αισθηση ζομπι δλδ ζωντανου νεκρου απο προσωπικο βιωμα. Μειζον καταθλιψη δεν το λες και ελαφρυ γεγονος.
    Τριτον στο κομφουζιο του μυαλου τα φαρμακα μπαινουν για να ψιλο ισορροπησει ο νους και μετα ολη η δουλεια ειναι δικη μας. Καθε μερα απο το μηδεν. Καθε μερα προσπαθεια. Μια καθημερινη δεσμευση να αλλαξουμε αυτα που μας κανουν κακο οταν παιρνανε απο το χερι μας τουλ.

    Σε ευχαριστω για την ευχη σου. :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    Κανένας άλλος σαν εμένα??? Δεν μπορεί γραψτε κάτι ρε παιδιά στην ερμη!!! Κάποιο φάρμακο που σας βοήθησε δώστε ένα φως!!!

Similar Threads

  1. Μετατραυματικο σοκ η κατι αλλο?
    By Mika in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 5
    Last Post: 22-05-2023, 15:12
  2. Η μαύρη κατάρα!Το μετατραυματικό στρες.
    By ΜάυροΧάος in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 32
    Last Post: 30-07-2014, 07:25
  3. Replies: 79
    Last Post: 08-05-2012, 23:32
  4. Μετατραυματικό στρές
    By O Frikoubikos in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 3
    Last Post: 09-08-2011, 22:09
  5. Δουλειά και στρες
    By giorgos_86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-2011, 04:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •