Σχολές Ψυχολογίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1

    Σχολές Ψυχολογίας

    Καλημέρα σε όλους...

    Βλέπω εδώ και καιρό το site σας και παρατηρώ ότι ασχολείστε με θέματα που με ενδιαφέρουν και μένα. Εργάζομαι για αρκετά χρόνια στην πληροφορική αλλά έχω ενδιαφέρον προσωπικό για την ψυχολογία. Κάποια στιγμή εδώ και κανένα χρόνο άρχισε να διαμορφώνεται η σκέψη στο μυαλό μου για αλλαγή καριέρας. Δεν ξέρω όμως τι δρόμο να ακολουθήσω στην πράξη. Από ό,τι έχω δει ως τώρα σχολές που να ασχολούνται με ψυχολογία, συμβουλευτική, κλπ και να λειτουργούν part time για εργαζομένους όπως εγώ υπάρχουν λίγες. Κι όσες υπάρχουν συνήθως έχουν τη μορφή σεμιναρίων αυτογνωσίας και δεν προσφέρουν κάποιου είδους επαγγελματική εκπαίδευση. Σε άλλες περιπτώσεις έχω δει σεμινάρια πιστοποίησης που προαπαιτούν όμως βασικές σπουδές. Για πανελλήνιες εξετάσεις βεβαίως ούτε λόγος, μια που κοντεύω είκοσι χρόνια πλέον από τον καιρό εκείνο.

    Μήπως έχετε κάποιες πληροφορίες που θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Rita-ki
    Guest
    Geia sas,
    prin 2 xronia k ws ptyxiouxos,edwsa katatakthries sto tm.psyxologias ths filosofikhs, opou dystyxws den ta katafera.
    Diavazontas to mail tou filou Basilh-Pap apofasisa na rwthsw k egw me thn seira mou.
    Exetai kati yp\'opsin sas?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63
    Oι κατατακτήριες για Ψυχολογία είναι πολύ δύσκολες.
    Εγώ έχω δώσει 2 φορές σε Πάντειο και Ηράκλειο και ενώ είχα κάνει και μαθήματα και σε φροντιστήριο τελικά δεν έγινε κάτι. Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά στις κατατακτήριες δίνουν 150 περνούν 3 και τα θέματα είναι ..
    Εγώ σκέφτομαι κάποια στιγμή για πανελλήνιες ή κάποιο ιδιωτικό πρόγραμμα.
    Αυτά που ξέρω είναι :
    London School of Counselling & Psychotherapy τηλ.2107480515 , Φαραντάτων 11-13
    Συμβουλευτική & Θεραπεία τηλ.21032100 , πλ.Συντάγματος
    ΚΕΠΠ-Κέντρο Εκπαίδευσης στην Προσωποκεντρική Προσέγγιση τηλ. 2106456565 , Τσόχα 15
    Ινστιτούτο ΡΑΙΧ τηλ.2108812653 , 3ης Σεπτεμβρίου 84

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1
    Καλημέρα παιδιά..

    ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

    Υποθέτω ότι αυτές οι σχολές που αναφέρετε δίνουν επαγγελματική κατάρτιση, σωστά; Δεν είναι ακαδημαϊκοί οι τίτλοι. Πρακτικά μπορεί κανείς με αυτές τις πιστοποιήσεις να ξεκινήσει κάποια δουλειά στο χώρο; Και αν ναι που;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63
    Καλύτερα πάρε κάνα τηλέφωνο για περισσότερες πληροφορίες.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •