Υπαρχει καταλληλη ηλικια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44

    Υπαρχει καταλληλη ηλικια?

    Υπαρχει τελικα σωστη και λαθος ηλικια για την πρωτη σεξουαλικη επαφη?
    Ειναι τελικα τοσο απλο? απλα καντο και τελειωσες γιατι εμενα προσωπικα ετσι απλα να το κανω δεν μου βγαινει, βεβαια δεν εχω και εμπειριες και σε τετοια θεματα τωρα ξεκινησα την πρωτη μου σχεση και δεν μου βγαινει προς το παρον...οσο ημουν χωρις σχεση το σκεφτομουν συνεχεια "αντε και πότε θα γινει κατι" και τωρα τιποτα.....
    μηπως το παρασκεφτομαι????

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Γυναίκα είσαι?
    Και πως είσαι από εμφάνιση?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44
    Γυναικα ειμαι, εμφανισιμη θα ελεγα νορμαλ πραγματα

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by algofren View Post
    Γυναικα ειμαι, εμφανισιμη θα ελεγα νορμαλ πραγματα
    Άνω του μετρίου δηλαδή?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44
    Ειμαι απο υψος οκ για κοπελα, ειμαι αδυνατη και προσπαθω να ειμαι και γυμνασμενη
    απλα εμενα δεν μου εχει βγει να κανω κατι περα απο τα φιλια και τις αγκαλιες θελω να κανω το επομενο βημα αλλα δεν...

  6. #6
    Αναρωτιεμαι...

    Για να αναρωτιεσαι σημαινει πως δεν εισαι σιγουρη οτι το επιθυμεις. Για να μην εισαι σιγουρη σημαινει πως το ενστικτο σου δεν σου δινει το πρασινο φως. Το οτι δεν στο δινει δεν σημαινει οτι ειναι κακο.

    Εννοω οτι - Εαν εισαι καλοπροαιρετη και συναισθηματικη, γιατι να το κανεις για να το κανεις και μετα να αισθανθεις πολυ ασχημα ?

    Ο ερωτας ως πραξη καλο ειναι να προκυπτει ομορφα και ανετα, πως επιθυμεις να πιεις νερο ? Ε... ετσι να σου βγει και με εναν ανθρωπο.

    Αν θες μια απαντηση που να σε καλυψει ουσιαστικα υποψιαζομαι πως θα την βρεις κανοντας ενα ταξιδι αυτογνωσιας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    οχι δεν υπάρχει ηλικία σωστή η λάθος, για μένα. το σωστο - λάθος δεν εχει να κάνει με την ηλικία αλλα με τον σύντροφο που επιλέγεις για να το κάνεις. Σε αντίθεση με πολλές κοπέλες είχα την τυχη να θυμάμαι την πρωτη μου φορά σαν μια πολύ ομορφη στιγμη. κερια φρανκ σινατρα και ενα παιδί πολύ τρυφερό μαζι μου που ήξερε τι έκανε και με έκανε να αισθανομαι ασφαλεια. χωρίς να το έχουμε κανονίσει να βρεθουμε επιτουτου, προεκυψε υπέροχα, χωρίς πίεση και πολύ γλυκά...για μενα αυτη είναι η "σωστη" πρώτη φορά

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αναρωτιεμαι...

    Ο ερωτας ως πραξη καλο ειναι να προκυπτει ομορφα και ανετα, πως επιθυμεις να πιεις νερο ? Ε... ετσι να σου βγει και με εναν ανθρωπο.

    Αν θες μια απαντηση που να σε καλυψει ουσιαστικα υποψιαζομαι πως θα την βρεις κανοντας ενα ταξιδι αυτογνωσιας.
    Πολυ σωστο το μεγαλυτερο εμποδιο ειναι ο εαυτο μας, απλα ακουω απο φιλους τη φραση απλα κανε οτι ειναι να κανεις και τελειωνε και σκεφτομαι τοσο περιεργη ειμαι εχω μεινει πισω?
    με πιανουν και ανασφαλειες οτι δεν κανω κατι και ποτε θα κανω

  9. #9
    Οι φιλοι θα το πουν γιατι ισως δεν εχουν να σου δωσουν την απαντηση που χρειαζεσαι.
    Αρπα κολλα δε λεει παντως. Πιστευω πως το παν ειναι δωσεις εσυ το οκ στον εαυτο σου να το βιωσει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44
    εχεις δικαιο, μετα απο καιρο εχω σχεση και το παρασκεφτομαι το πραγμα δεν εχω χαλαρωσει αρκετα και πιο πολυ φοβαμαι οτι θα κανω καμια βλακεια και θα χασω την ευκαιρια να ειμαι με καποιον επειδη δεν θα ξερω να διαχειριστω σωστα καποια πραγματα ( δεν αναφερομαι μονο στο σεξουαλικο αλλα γενικα)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Δεν υπαρχει καταλληλη ηλικια οχι και καλο ειναι κανεις να μην κανει ερωτα εκβιαστικα . Ομως θεωρω οτι αν περασουν χρονια αρκετα δλδ εισαι στα 28-30 και δεν ... αρχιζεις και αποκτας φοβιες και ανασφαλειες επι του θεματος αυτου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Κατάλληλη ηλικία σαν γενικά αποδεκτός κανόνας ούτε εγώ νομίζω οτι υπάρχει.
    Είναι σίγουρα ανάλογα με τον άνθρωπο. Διαφορετικοί άνθρωποι, σημαίνει οτι ωριμάζουν/πονηρεύονται/απελευθερώνονται και σε διαφορετική ηλικία.
    Από την στιγμή όμως που το σώμα σου, σου δίνει και σημαδια οτι υπάρχει η επιθυμία καλό ίσως είναι να μην την καταπιέζεις... Έχει σημασία πάντως η αντίθεση των δύο καταστάσεων που περιγράφεις... δηλαδή... νομίζω οτι κατα βάθος θες να προχωρήσεις στην πράξη αυτή καθεαυτή. Ίσως δεν έχει τον κατάλληλο τρόπο να σε κάνει να νιώσεις και άνετα ο φίλος σου. Ή να σου έχει πει και τίποτα κοτσάνες του στυλ "οι παρθένες έτσι, οι παρθένες αλλιώς...". Βασικά μη φαντάζεσαι, όλοι την πρώτη τους φορά είχαν ένα άγχος και μια ανησυχία... ακόμα και αυτοί που λένε οτι δεν είχαν. Μιλάμε για μια κατάσταση άλλωστε που είναι πλήρως προσωπική.

    Θυμάμαι πάντως μια άποψη που είχα διαβάσει, η οποία έλεγε οτι τα άτομα που αρχίζουν να ασχολούνται με αυτού του είδους τις σχέσεις αφου έχουν ενηλικιωθεί και έχει προηγηθεί μια συναισθηματική και νοητική συνειδητοποίηση, μαθαίνουν να ανταπεξέρχονται πιο αποτελεσματικά στις σχέσεις τους, όσον αφορά την συμπεριφορά τους μέσα σε αυτές, σε σύγκριση με τα άτομα που αρχίζουν να μαθαίνουν για αυτές τις συμπεριφορές όσο είναι ακόμα έφηβοι και υπάρχει ακόμα έντονο το στοιχείο της εφηβικής έπαρσης. Δεν ξέρω σε τί βαθμό ισχύει αλλά είναι και αυτή μια άποψη που έχει κάποιες λογικές βάσεις... οπότε χαλαρά, μην φοβάσαι και μην προδικάζεις καταστάσεις. Σε αυτά τα πράγματα έχει τεράστια σημασία ο χρονισμός και του συντρόφου, όχι μόνο ο δικός σου... το timing που λέμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by algofren View Post
    Υπαρχει τελικα σωστη και λαθος ηλικια για την πρωτη σεξουαλικη επαφη?
    Ειναι τελικα τοσο απλο? απλα καντο και τελειωσες γιατι εμενα προσωπικα ετσι απλα να το κανω δεν μου βγαινει, βεβαια δεν εχω και εμπειριες και σε τετοια θεματα τωρα ξεκινησα την πρωτη μου σχεση και δεν μου βγαινει προς το παρον...οσο ημουν χωρις σχεση το σκεφτομουν συνεχεια "αντε και πότε θα γινει κατι" και τωρα τιποτα.....
    μηπως το παρασκεφτομαι????
    Quote Originally Posted by algofren View Post
    Ειμαι απο υψος οκ για κοπελα, ειμαι αδυνατη και προσπαθω να ειμαι και γυμνασμενη
    απλα εμενα δεν μου εχει βγει να κανω κατι περα απο τα φιλια και τις αγκαλιες θελω να κανω το επομενο βημα αλλα δεν...
    δεν σου εχει βγει, αλλα θελεις..
    αν δεν σου εχει βγει, γιατι το θελεις? πως το εννοεις αυτο το "θελω"? καθαρα λογικα/εγκεφαλικα οτι στην ηλικια σου οι αλλες κοπελες, οι φιλες κλπ εχουν κανει σεξ κι εσυ οχι?
    γενικα ολη η περιγραφη σου και οι εκφρασεις σου, παραπεμπουν σε ενα βασανο, σε μια υποχρεωση και οχι σε μια επιθυμια.
    η 'σωστη ηλικια" ειναι οταν το επιθυμησεις και οχι οταν αποφασισεις να βγαλεις την υποχρεωση.
    βεβαια αν περασουν τα χρονια και βρεθεις σε μια ωριμη ηλικια (πχ κοντα στα 30) χωρις να εχεις προχωρησει στην ερωτικη σου ζωη, τοτε αξιζει να το ψαξεις παραπανω ισως με καποιον ειδικο .
    προς το παρον ομως αφεσου στην αληθινη επιθυμια σου και οχι σε λογικες διεργασιες τυπου "καντο να τελειωνεις".

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44
    Αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω και δεν θελω να κανω κατι ετσι απλα για να το κανω....οσο καιρο δεν ειχα σχεση το σκεφτομουν να βρεθει καποιος και τι ωραια που θα ναι και τωρα που εχει βρεθει ενα καλο παιδι οι αντιδρασεις μου δεν ειναι οπως τις περιμενα, πιστευα πως θα ειμαι χαλαρη και μεσα στην τρελη χαρα και πιανω τον ευατο μου να μην ειναι και να αγχωνομαι οχι τοσο για το σεξ αλλα γενικοτερα με την συμπεριφορα μου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by algofren View Post
    Αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω και δεν θελω να κανω κατι ετσι απλα για να το κανω....οσο καιρο δεν ειχα σχεση το σκεφτομουν να βρεθει καποιος και τι ωραια που θα ναι και τωρα που εχει βρεθει ενα καλο παιδι οι αντιδρασεις μου δεν ειναι οπως τις περιμενα, πιστευα πως θα ειμαι χαλαρη και μεσα στην τρελη χαρα και πιανω τον ευατο μου να μην ειναι και να αγχωνομαι οχι τοσο για το σεξ αλλα γενικοτερα με την συμπεριφορα μου
    ο φιλος σου το ξερει οτι δεν εχεις κανει σεξ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν βρησκω την καταλληλη
    By sfinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 22-08-2015, 22:40
  2. καταλληλη προστασια
    By alexis20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 28-05-2013, 12:01
  3. ΜΕΣΗ ΗΛΙΚΙΑ
    By jonjura in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 28-08-2012, 12:20
  4. Ηλικία & φύλο
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 27-03-2011, 20:33
  5. Παιδική ηλικία σχφ
    By helena23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 29-03-2010, 00:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •