Κλασσική φιλοσοφία, και πως μπορεί να επιδράσει ψυχικά σε έναν άνθρωπο ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35

    Κλασσική φιλοσοφία, και πως μπορεί να επιδράσει ψυχικά σε έναν άνθρωπο ?

    Καλησπέρα.
    Έφτιαξα ένα άλλο thread όπου έγραφα το κύριως πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτό το καιρό, αλλά θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποιο βάθος σε κάτι που νιώθω ότι σχετίζεται με το τρόπο σκέψης μου και τη ψυχική μου υγεία, και για αυτό αποφάσισα να φτιάξω αυτό το thread.

    Όπως φανερώνει και ο τίτλος, θα αναφερθώ στο πως πιστεύω πως η μελέτη που έκανα στη κλασσική φιλοσοφία αποτέλεσε παράγοντα στη ψυχική μου υγεία, και θα ήθελα ως ένα σημείο να προειδοποιήσω.
    Λοιπόν, προσέγγισα τη φιλοσοφία την αρχαία Ελληνική με το εξής σκεπτικό: Από τη μια πάντα με γοήτευε η αρχαία Ελλάδα (τίποτα εθνικιστικό, απλά μου άρεσε), και από την άλλη είχα χρόνο κενό για να γεμίσω να μη βαριέμαι, και σκέφτηκα μια μέρα να αποκτήσω ένα νέο χόμπι, να αρχίσω να διαβάζω βιβλία αρχαίων φιλοσόφων. Στο κάτω - κάτω σκέφτηκα, τόσο διάσημοι ήταν αυτοί και όλο λέμε ότι είμαστε περήφανοι για αυτούς, και είναι διάσημοι σε όλο το κόσμο, οπότε ευκαιρία να δω γιατί θεωρούνται τόσο σπουδαίοι.

    Δυστυχώς με την εμπειρία που έχω πλέον σήμερα, μπορώ να πω πως τα βιβλία αυτά, αν κανείς αποφασίσει να τα διαβάσει, θα πρέπει να μη τα προσεγγίσει σοβαρά, και ίσως και θα απέτρεπα κάποιον. Γιατί ?

    Ας πάρουμε τους Κυνικούς φιλοσόφους... Λέει η φιλοσοφία τους πως για να βρεις τη χαρά στη ζωή θα πρέπει να είσαι έτοιμος για τα κακά που θα σου συμβούν... Και για να είσαι έτοιμος, πως πρέπει να αρχίσεις να νιώθεις και να αντιμετωπίζεις από τώρα προβλήματα που δεν έχεις ώστε όταν και αν κάποια απ' αυτά σου συμβούν, να τα περάσεις πιο χαλαρά και να ανταπεξέλθεις καλύτερα. Πως πρέπει να πείσεις τον εαυτό σου πως ότι κι αν σου συμβεί, εσύ θα είσαι καλά. Αυτό όμως είναι επικίνδυνο.
    Γιατί με αυτό το τρόπο μπορείς να φορτώσεις τον εαυτό σου, με ανησυχία και δυσκολίες για ένα σωρό προβλήματα... που δεν υπάρχουν! Πιο πιθανό είναι αντί όταν κάποτε και αν εμφανιστούν τα προβλήματα να τα περάσεις εύκολα, να περάσεις πολύ δύσκολα χωρίς λόγο, και να καταβάλεις τον εαυτό σου, να τον ζωρίσεις πολύ, τσάμπα, χωρίς σοβαρή αιτία. Ένα αυτό.

    Πάμε τώρα στους Πλατωνιστές και Νεο-Πλατωνιστές. Αυτοί μου φαίνονται και οι πιο επικίνδυνοι. Με περίτεχνο λόγο παρουσιάζουν.... συμπτώματα ψυχικών νοσημάτων ως 'αποκαλύψεις' και κατορθώματα. Από που να ξεκινήσει κανείς... Από το ότι περίτεχνα και με ψευδο-επιστήμη προσπαθούν να σε πείσουν ότι υπάρχουν 2 κόσμοι, και πως αυτός στον οποίο ζούμε (της ύλης) είναι κατώτερος, και πως ο θάνατος είναι λύτρωση ? Που λεν ότι η φυσική και αρχική θέση των ψυχών είναι στον 'Ουρανό' και άρα το ότι ζούμε εδώ στη 'Γη' σημαίνει πως είμαστε 'εκπεσσόντες' και βρώμικοι και καταραμένοι ? Που σε προτρέπουν φιλόσοφοι όπως ο Πλωτίνος και ο Πρόκλος να 'βγεις έξω από το σώμα σου' διότι λένε πως το σώμα είναι φυλακή και έτσι θα αποκτήσεις ελευθερία κινήσεων ? Το να λένε πως υπάρχουν πνεύματα που μπορούν να σου μιλάν, όπως το 'Αγαθό Δαιμόνιο' του Σωκράτη που του μίλαγε ? Και σε προτρέπουν να... προσεύχεσε και να κάνεις τελετές στο δαιμόνιο για να το πείσεις να σου μιλήσει ? Σε όλα αυτά, αναγνωρίζετε πιστεύω συμπτώματα διαφόρων νοσημάτων. Η πλειοψηφία των 'φιλοσοφικών' βιβλίων των προγόνων μας, θα μπορούσα να πω πως είναι προτρεπτική στο να αποκτήσεις ψυχολογικά προβλήματα, και πλέον αφού λούστηκα και πέρασα τις κρίσεις μου, και πήγα σε ένα γιατρό, και έψαξα για μερικές πληροφορίες, μπορώ να πω πως δεν βρήκα τη χαρά και την ευδαιμονία διαβάζοντας τα βιβλία των φιλοσόφων μας, αλλά ίσα ίσα πως αποτέλεσαν ως ένα σημείο παράγοντα για να τις χάσω.

    Ας αρχίσει λοιπόν η συζήτηση. Προσωπικά θα συμβούλευα ανθρώπους που έχουν κάποιο πρόβλημα να μην τα διαβάσουν και να βρουν κάτι άλλο να διαβάσουν, γιατί αυτά τα βιβλία ίσως να τους κάνουν χειρότερα. Αν το διαβάσει αυτό κανένας ψυχολόγος / ψυχίατρος, θα ήθελα να τον παρακαλέσω να κινήσει νήματα για να γίνει μια έρευνα για την επίδραση τέτοιων βιβλίων στο ψυχισμό του ανθρώπου, ώστε άμα ισχύει, να μαθευτεί και να προστατευτεί κόσμος. Βασικά αναρωτιέμαι πως δεν έχει ήδη γίνει κάτι τέτοιο... Πως και δεν αναφέρονται πουθενά, ψυχολογικές / αξιολογήσεις αυτών των βιβλίων και κατ' επέκταση των συγγραφέων τους. Θα ήταν κατάλληλο πιστεύω όπως στα τσιγάρα υπάρχει ετικέτα που προειδοποιεί για τις συνέπειες του καπνίσματος, και αυτά τα βιβλία να έχουν ετικέτες προειδοποίησης για τη ψυχική υγεία των αναγνωστών.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Με συγχωρεις αλλα καπου εδω παω να χτυπησω το κεφαλι μου και ερχομαι.. Χωρις καμια διαθεση ειρωνειας και αν θες το πιστευεις.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    Με συγχωρεις αλλα καπου εδω παω να χτυπησω το κεφαλι μου και ερχομαι.. Χωρις καμια διαθεση ειρωνειας και αν θες το πιστευεις.
    Σε παρακαλώ, εξήγησε μου καλύτερα το γιατί το λες αυτό, τη σκέψη σου.
    Πιστεύεις πως υπερβάλλω σε κάτι ή πως τα όσα αναφέρω για το περιεχόμενο των βιβλίων αυτών δεν ισχύουν ?
    Ή μήπως σου φαίνεται περίεργο το ότι αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτά, και επειδή τους θεωρούσα αυθεντίες, τους πήρα κάπως πιο σοβαρά από ότι έπρεπε ?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω να σου πω χαθηκα λιγο σε ολο αυτο το κατεβατο αλλα θα μπορουσα να το αναλυσω με πολυ πιο απλο τροπο.
    εχει σχεση με το τι κινητρο εχεις ειναι πιο ευκολο να ευστοχησεις σε ενα πραγμα παρα σε 500 ταυτοχρονα αφου οπου λαλουν πολοι κοκοροι αργει να ξημερωσει.
    ειναι πιο ευκολο κ πιο απλο να διαβασεις κατι αποσπασματικα που εχει σχεση με την ουσια παρα να χαθεις σε κατεβατα βιβλιων..
    η φιλοσοφια ειναι δυσκολη κ δεν ειναι ευκολο να τη κατανοησει ο καθενας τωρα αν βλεπεις αυτη τη προσπαθεια να κατανοησεις κατι να σε κανει χειροτερα αυτο παντου συμβαινει κ στο σχολειο οταν διαβαζες τα μαθηματα ζοριζοσουν να τα καταλαβεις μεχρι που συνηθισες κ αρχισε να τρεχει το μυαλο σου καλυτερα...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω να σου πω χαθηκα λιγο σε ολο αυτο το κατεβατο αλλα θα μπορουσα να το αναλυσω με πολυ πιο απλο τροπο.
    εχει σχεση με το τι κινητρο εχεις ειναι πιο ευκολο να ευστοχησεις σε ενα πραγμα παρα σε 500 ταυτοχρονα αφου οπου λαλουν πολοι κοκοροι αργει να ξημερωσει.
    ειναι πιο ευκολο κ πιο απλο να διαβασεις κατι αποσπασματικα που εχει σχεση με την ουσια παρα να χαθεις σε κατεβατα βιβλιων..
    η φιλοσοφια ειναι δυσκολη κ δεν ειναι ευκολο να τη κατανοησει ο καθενας τωρα αν βλεπεις αυτη τη προσπαθεια να κατανοησεις κατι να σε κανει χειροτερα αυτο παντου συμβαινει κ στο σχολειο οταν διαβαζες τα μαθηματα ζοριζοσουν να τα καταλαβεις μεχρι που συνηθισες κ αρχισε να τρεχει το μυαλο σου καλυτερα...
    Αυτό που είπες με τα πολλά πράγματα. Off topic, αλλά συνήθως ξεκινάω να κάνω πολλά πράγματα και τα παρατάω στη μέση και δε τελειώνω τίποτα.
    Με ενθουσιάζει κάτι, αλλά το βαριέμαι γρήγορα και με ενθουσιάζει κάτι άλλο, και έτσι παρατάω το προηγούμενο και ξεκινάω το επόμενο. Έχω πάνω από 30 βιβλία (που ήθελα να γράψω) έτσι στο σκληρό μου δισκό, το καθένα με 1-30 σελίδες, κανένα τελειωμένο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Προσωπικά, δε νομίζω οτι θα καθόμουν να διαβάσω φιλοσοφία (χωρίς να έχω κάποιον συγκεκριμένο σκοπό). Και μάλιστα τους παλιούς που αναφέρεις. Ίσως είμαι προκατειλλημένος αλλά, αν με ρωτούσες, από τα ελάχιστα που έχει τύχει να δω, πιο εύκολα θα τους χαρακτήριζα ρήτορες παρά φιλόσοφους. Η διαφορά που δίνω ανάμεσα σε αυτά τα δύο, χωρίς να μπλέκω με γλωσσολογικές έννοιες, είναι οτι ο πρώτος απλά θα προσπαθήσει (και συνήθως θα το καταφέρει, αν δεν έχεις τα δικά σου επιχειρήματα) να σου φέρει την "φιλοσοφία" ενός δεύτερου, στα δικά του μέτρα.

    Όσον αφορά το παράδειγμα με την προειδοποίηση όπως στα τσιγάρα, νομίζω οτι υπάρχουν δύο ενδεχόμενα κυρίως, όταν μιλάμε για αυτόβουλη ενασχόληση. Κάποιος που θα τους διαβάσει για να προσπαθήσει να μπει μέσα στο μυαλό τους (να καταλάβει τί ήθελε να πει ο "μπάρμπας" δηλαδή) και κάποιος που θα τους διαβάσει ψάχνοντας μια αναλαμπή, ή με άλλα λόγια, ένα σχοινί για να πιαστεί. Νομίζω ο δεύτερος, όσες προειδοποιήσεις και να δει, θα παρασυρθεί σε συγκεκριμένα μονοπάτια μόνο και μόνο επειδή δεν θα χρησιμοποιήσει την δική του κριτική σκέψη, γιατί ενδόμυχα θα έχει ήδη προσδώσει στον εκάστοτε φιλόσοφο που διαβάζει, ένα χαρακτηριστικό αυθεντίας. Δηλαδή, "Ξέρει τί λέει αυτός!"... οπότε πιστεύω αβίαστα.

    Μπράβο σου πάντως που είχες το κουράγιο να αφιερώσεις χρόνο σε τέτοιου είδους κείμενα. Κράτα τα σαν εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, καλό κάνει στην κριτική σκέψη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    https://www.youtube.com/watch?v=2Pcf...Pcf1eI8vSY#t=0 ακουσέ το σε παρακάλω ...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    από τα αρχαια κειμενα ελαχιστα σωζοντε..

    και αν η αληθεια οσο παραξενη και αν ακούγετε κρυβετε σε αυτά τα αρχαια κειμενα? και που αυτά εχει σαν βαση αυτή η γελοια νεα θρησκεια που ειχαν φτιαξει τοτε..

    αν σε αυτά τα κειμενα του πλατωνα κρυβετε η ουσια του κοσμου?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    η αρχαια ελληνικη φιλοσοφία, είναι η πρώτη μορφη φιλοσοφικής σκεψης, και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. σαν μια βάση που ξεκίνησε απο φωτισμένους ανθρωπους που μελετούσαν ακούραστα τον κόσμο, πριν χιλιαδες χρόνια,στις πρώτες μορφές κοινωνίας.
    οι πρώτες μορφες φιλοσοφικής σκέψης, όπως και οι πρωτες μορφες επιστημονικής σκέψης ..ειναι σκαλοπάτια για την αυτοεξέλιξη...

    είναι αυτές οι βάσεις για τον διερευνητικό τρόπο σκέψης που σε εντυπωσιάζει και σε κλονίζει, είναι ο θρίαμβος της ουσιαστικής σκέψης, είναι η μεγαλοπρέπεια της δημιουργίας από το τίποτα. Φυσικά και μπορείς να διαφωνήσεις μαζι με τους κλασσικούς... αλλα μόνο και μόνο απο αυτό θα έχεις μπει στη διαδικασία να γυμνάσεις το πνευμα σου σε ενα επίπεδο που σήμερα πολυ δυσκολα θα καταφερεις να βρεις αναλογία.

    ο νευτωνας αμφισβητησε τον αριστοτέλη και η κβαντομηχανικη αμφισβητει τον Νευτωνα και έτσι εξελισσομαστε, προς αυτό το σπάνιο μεγαλείο της ράτσας μας που λέγεται σ κ ε ψ η

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενα πραγμα πρεπει να το πιστευεις για να το καταλαβεις αν διαβαζεις βιβλια με αρνητικες πεποιθησεις μετα δε θα ειναι περιεργο γιατι λες οτι δε σ αρεσουν..

    κ γω πρεπει να σε προηδοποιησω οτι οταν πιστευεις σε ενα πραγμα δε χρειαζεται τιποτα παραπανω η πιστη θα βρει λυση παντου ακομα κ στα πιο δυσνοητα βιβλια κ προφανως αν το καταλαβαινεις δε με ενδιαφερει κ πολυ να σε πεισω γι αυτο που λεω.

    πχ διαβαζα καπια βιβλια που καπια ηταν εμφανως κακογραμενα κ περασαν μηνες μεχρι να καταλαβω τι λενε εσυ αν εισουν στη θεση μου επειδη δε θα ειχες ορεξη να κατανοησεις σε βαθος το τι ενοουν το γραφεις κ μονος σου
    Αυτό που είπες με τα πολλά πράγματα. Off topic, αλλά συνήθως ξεκινάω να κάνω πολλά πράγματα και τα παρατάω στη μέση και δε τελειώνω τίποτα.
    κ τα αφηνεις στη μεση μετα συμπερενεις οτι ειναι αχρηστα..
    γιατι δε λες πχ οτι ΔΕ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ η δε βρισκεις ΛΟΓΟ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΕΙς ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ? μαλον επειδη ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ να το κανεις επειδη προφανως το αεροπλανο απογειωνεται παντα κοντρα στον ανεμο κ σενα ο ανεμος στη ζωη σου ηταν αιθριος με ηλιο κ τα καναρινια να κελαιδουν..

    αρα οταν δεν υπαρχουν τρικοιμιες στη ζωη σου δεν υπαρχει κ φιλοσοφια γιατι απλα
    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

    νοημα βγαζεις οταν θες να το βγαλεις. οταν δε το χρειαζεσαι το παρατας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    δεν μπορώ να πω οτι εχω εντρυφήσει στη φιλοσοφια πόσο μάλλον στην αρχαία ελληνική, νομίζω όμως οτι αντι να ψάχνουμε τα διαφορα εγχειριδια αυτοβοηθειας και ψυχολογιας ενα βιβλίο φιλοσοφιας μπορει ισως να προσφερει πολλά περισσότερα.
    Η ενασχόληση μας εξάλλου πάνω στα υπαρξιακά ζητήματα που μας απασχολουν έχει να κανει στην ουσία με το να φιλοσοφουμε πάνω στη ζωή. Δεν σημαίνει ότι είμαστε υποχρεωμένει να δεχθούμε εξ ολοκλήρου κάποιο φιλοσοφικό σύστημα.
    Όπως εγραψε και ο Επίκουρος
    "Ούτε όταν είναι νέος κανείς πρέπει να διστάζει να φιλοσοφεί, ούτε όταν γεράσει να μην έχει διάθεση να φιλοσοφεί. Γιατί για κανέναν δεν είναι νωρίς ή πολύ αργά, ώστε να ασχοληθεί με την υγεία της ψυχής του. Αυτός, μάλιστα, που λέει ότι δεν είναι ο καιρός της φιλοσοφίας, είναι σαν να λέει ότι έχει περάσει η ώρα ή ότι δεν υπάρχει πια χρόνος για την ευτυχία. Έτσι, λοιπόν, πρέπει και ο νέος και ο γέροντας να φιλοσοφεί — ο γέροντας για να παραμένει νέος όσο γερνάει, μέσα από τις ευχάριστες αναμνήσεις των περασμένων αγαθών, και ο άλλος, αν και νέος, να είναι μαζί και ώριμος γέρος, καθώς θα ζει χωρίς να φοβάται το μέλλον. Είναι επομένως ανάγκη να μελετάμε ό,τι φέρνει ευτυχία, αφού, όταν αυτή υπάρχει, έχουμε τα πάντα, ενώ όταν μας λείπει, κάνουμε τα πάντα για να την έχουμε."

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    https://www.youtube.com/watch?v=2Pcf1eI8vSY&list=RD2Pcf1eI8vSY#t=0 ακουσέ το σε παρακάλω ...
    Μου άρεσε αρκετά το τραγουδάκι και με βοήθησε πιστεύω! Thank you! :)

  13. #13
    favvel
    Guest
    alithine!! πόσο χαίρομαι για αυτή σου τη διαπίστωση!! ενώ πάντα ήξερα ότι η αρχή της ψυχικής μου ανωμαλίας ήταν η φιλοσοφία που με τόση θέρμη και σπουδή διάβασα στο λύκειο,ωστόσο ποτέ δεν ήθελα να το παραδεχτώ!! και ποτέ δεν σκέφτηκα να αναφέρω τη φιλοσοφία που τόσο πολύ έβαλα μέσα μου,σαν να κατάπια τις θεωρίες,ποτέ δεν την ανέφερα σαν επικίνδυνη για την ψυχική μας υγεία,γιατί δεν το'χα σκεφτεί να το κάνω!!
    ειδικά ό,τι είπες για τους κυνικούς φιλοσόφους αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ και το θυμάμαι που το είχα βάλει στόχο..δλδ να περάσω όλα τα δεινά τώρα,προσπάθησα να αποσχιστώ από το συναισθηματικό μου δέσιμο με τη μητέρα μου για να είμαι έτοιμη όταν εκείνη πεθάνει,να μπορώ να προχωρήσω μόνη μου στη ζωή..και πού οδηγήθηκα??στην κατάθλιψη!!
    Οπότε συμφωνώ..αν πάρει κανείς στα σοβαρά την φιλοσοφία θα ξεκινήσει από κατάθλιψη και θα φτάσει στις ιδεοληψίες..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    [v ακουσέ το σε παρακάλω ...


    Πολυ καλο κομματι , και τα λογια με αντιπροσωπετουν απολυτως , χελωνοειδες ....................ουτε νοημα υπαρχει , ουτε αληθεια , σωστο ........... απλα πορευομεθα αοριστως , εχει πλακα ομως η ζωη , το απροοπτο , το μη αναμενομενο , το μη προσχεδιασμενο , οτι θελει ας κατεβασει ..........

  15. #15
    Εγω θα ηθελα να προσθεσω εδω πως και η Θρησκεια εμπεριεχει μια μορφη Φιλοσοφιας ζωης και δρασης που πολλοι ανθρωποι χαωνονται επηρεαζονται και πανε στο αλλο ακρο.
    Λεξεις κλειδια - Κολαση, βασανιστηρια, τιμωριες, αμαρτημα, ενοχη, ντροπη- .
    Κρατανε αυτα οι ανθρωποι νιωθουν μονιμα φοβικοι και ατελεις και οδηγουνται σε περιεργες δρασεις.
    Γιατι αυτο ? Ισως επειδη η μορφη ελεγχου εχει τα αντιθετα αποτελεσματα και η ελλειψη κατανοησεως οδηγει σε παρεννοησεις.

    Η φιλοσοφια ειναι μια μορφη αντιληψης της ζωης,της κοινωνιας,της δρασης,της συμπεριφορας. Για αυτο και υπαρχουν τοσες σχολες / κινηματα και απο την εκαστοτε χωρα.
    Απο την θεωρια στην πραξη απεχει υπερβολικα. Ναι μεν ειναι τροφη για σκεψη και χαριζει διευρυνση οριζοντων αλλά οταν καλεισαι να επιβιωσεις αν δεν εχεις διδαχθει πχ την αυτο πειθαρχια και τον αυτο ελεγχο ε σε τι να σε βοηθησει ο στωικισμος ? Ως εννοια ... μενει εννοια. Αν δεν μπορεις να εφαρμοσεις παθαινεις μπλοκαρισμα.

    Πιστευω πως ενας ενηλικος αν κατι τον μπερδευει οφειλει να αποκτα μια πιο εμβαθυντικη σχεση με το αντικειμενο που τον απασχολει και να μπορει να το φερει στο νου του με απλα παραδειγματα. Διαφορετικα ο εγκεφαλος δεν κατακτα ολιστικα μια και μονον αληθεια, εκτος απο καποιους εμβληματικους ιστορικους ηγετες που ειχαν και το σθενος να το υποστηριξουν (Δαλαι Λαμα) οι υπολοιποι καπου καταληγουμε να μπλοκαρουμε απο την υπερ συσσωρευση και οχι την απλουστευση.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι ειναι αυτο που κανει εναν ανθρωπο ναξιζει
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 34
    Last Post: 17-05-2017, 00:20
  2. Replies: 10
    Last Post: 01-07-2010, 16:40
  3. Τι αξιζει σε εναν ανθρωπο;
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 04-12-2009, 19:54
  4. Θέλω να ξεπεράσω έναν άνθρωπο που έχω κάνει ΘΕΟ!
    By MDASK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 152
    Last Post: 26-01-2009, 15:56
  5. Τι εκτιμάτε περισσότερο σε έναν άνθρωπο ?
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 21-12-2007, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •