sos δεν μπορω αλλο!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    sos δεν μπορω αλλο!!!!!!!

    καλημερα σας!παλι δεν κοιμηθηκα σημερα...εχω μεινει αγρυπνη 1 εβδομαδα!νιωθω ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!ειμαι σιγουρη οτι θα παθω κατι απο αυτο...τι να κανω????????αν αυξησω το βραδινο χαπι θα ειμαι σαν κοτοπουλο....δεν αντεχω αλλο!πειτε μου κατι να ''ξυπνησω'' ωστε να κοιμηθω!!!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    ζουζουνίτσα μου ο γιατρός σου τι λέει για αυτό?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    ζουζουνίτσα καταρχην προσπάθησε να ηρεμίσεις.Οσο είσαι έτσι αγχωμένη δεν θα μπορείς να κοιμηθείς.Εχω περάσει διαστήματα που δεν μπορούσα να κοιμηθώ καθόλου και μ\'έπιανε αυτός ο πανικός για το αν θα μπορέσω να ξανακοιμηθώ,μήπως πάθω τίποτα από αυτό κλπ.Το μόνο που καταφέρνουμε όμως έτσι είναι τελικά να μην κοιμόμαστε από το άγχος για το αν θα κοιμηθούμε.
    Τι χάπι παίρνεις?Δεν σε βοηθάει καθόλου αυτό?Μην το αυξήσεις από μόνη σου,να ρωτήσεις τον γιατρό σου πρώτα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Ξεσσαλονίκη
    Posts
    1
    Καλησπέρα ζουζούνα,
    Καταρχας, καλώς σας βρήκα.Είμαι νέο μέλος.
    Θα συμφωνήσω με τη Dalia,αν και δεν γνωρίζω τίποτα για την περίπτωσή σου και βρήκες τρόπο διαφυγείς στα χάπια,είμαι τελείως κατα της χημειας,έχω περάσει δύσκολες περιόδους στη ζωή μου όπως πολλοί άλωστε,δεν ξέρω πως τα πολέμησα χωρίς βοήθεια (πιστεύω ότι ο άνθρωπος κρύβει απίστευτη δύναμη μέσα του και αντοχή),υποφέρω πάνω από δέκα χρόνια από αυπνίες,επι ένα χρόνο κοιμώμουν ανα τρείς μέρες,μετά κατάφερα κάνα δύωρο κάθε νυχτα και πλέον κοιμάμαι το πολύ πέντε ώρες καθημερινά.
    Μην καταπιέζεις το μυαλό και το σώμα σου,απλά άκουσε τα,βρες το ρυθμό τους και μη θεωρεις τίποτα ως μη φυσιολογικο ώστε να φτάσεις σε σημείο πανικού.Βρες τους δικούς σου ρυθμούς και θα σου συνηστούσα να δοκιμάσεις να κάνεις yoga,βοηθάει πολύ σε όλα.Δοκιμασμένο.Και μη ξεχνάς να χαμογελάς.Πάντα βοηθάει στα πάντα.:P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    κοιταξτε απο χαπια παιρνω 1/2 χαναχ το πρωι,1/2 το μεσημερι και 1 το βραδυ.και αναφρανιλ 1 πρωι και 1 μεσημερι.πηρα χτες τηλ το γιατρο και μιλησα με τη γραμματεα του που της ειχε πει να παρω αντι για 1 το βραδυ,2 χαπια.αλλα εγω δεν ηθελα γιατι φοβομουν μην γινω σαν κοτοπουλο και ετσι πηρα 1.Dalia k ireth ακριβως αυτο εχω παθει...πεφτω σε ενα φαυλο κυκλο και δεν μπορω να τον σπασω...το θεμα ειναι τελικα τοσες μερες που ειμαι αυπνη τι θα παθω?????αυτο φοβαμαι!!!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δεν πιστεύω ότι θα πάθεις κάτι περισσότερο από το να νιώθεις εξαντλημένη και κουρασμένη.Κι εγώ φοβόμουν μήπως πάθω κάτι αλλά δεν έπαθα τίποτα.
    Ούτε τις πρωινές ώρες δεν σε παίρνει καθόλου ο ύπνος?
    Γιατί εγώ για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα δεν μπορούσα να κοιμηθώ όλο το βράδυ και τελικά κοιμόμουν το πρωί για 2-3 ώρες.

    ireth καλωσήρθες στο φόρουμ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    οχι δεν μπορω ουτε το πρωι(ειναι πολυ εντονο το αγχος μου για τον υπνο που δεν με παιρνει ο ατιμος!!!!)νιωθω ηδη εξαντλημενη και κουρασμενη!!!!!!!και πολυ μαλιστα!δεν αντεχω αλλο!μηπως να πεσω απο το μπαλκονι να κοιμηθω μια και καλη?????αχ τι λεω????????

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    ζουζουνίτσα μου μην λες τέτοια!!!!!
    Δεν θα πάθεις τίποτα.Οταν θα ξαπλώσεις προσπάθησε να σκεφτείς κάτι άσχετο,κάτι ευχάριστο αν μπορείς.Και αν χαλαρώσεις και ξεφύγει το μυαλό σου από αυτό το άγχος του ύπνου τότε θα μπορέσεις να κοιμηθείς.
    Σκέψου ότι αν μπορέσεις να κοιμηθείς καλώς,αν όχι δεν πειράζει πάλι.Το πολύ πολύ να μείνεις ξύπνια ακόμα ένα βράδυ,δεν θα γίνει και τίποτα τρομερό.Κάποια στιγμή που θα έχει κουραστεί πολύ ο οργανισμός σου θα κοιμηθείς.
    Να θυμάσαι ότι τα έχουμε περάσει πολλοί αυτά.Είναι πολύ δύσκολο αλλά θα περάσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    ζουζουνιτσα αμα δεν ηρεμησεις το σιγουρο ειναι οτι θα γινεις πολυ χειροτερα. Αυτα που τραβας εσυ τα τραβαμε ολοι, δεν εισαι μονη σου. Εγω την τελευταια φορα επαθα αρρυθμια απο τον πανικο και νομιζα πραγματικα οτι θα πεθανω...αλλα δεν πεθανα.:)
    μην ανυσηχεις ποτε δεν πεθανε κανεις απο πανικο.

    δεν εισαι και η μοναδικη που δε μπορεις να κοιμηθεις. εγω τα πρωτα βραδια που ειχα πανικους δεν τολμουσα να κοιμηθω, γιατι αισθανομουν τα πρωτα συμπτωματα της κρισης να ρχονται. Τελικα κατεληγα να κοιμαμαι, ή καλυτερα να λιποθυμαω τα ξημερωματα απο την εξαντληση.

    τωρα που εχει περασει καποιος καιρος μην νομιζεις οτι ειναι και ειδυλλιακα τα βραδια μου. κοιμαμαι ξημερωματα και μεχρι να κοιμηθω αισθανομαι πολυ ωραια συναισθηματα οπως μουδιασματα, ξαφνικες εξαψεις και σοκ, συσπασεις των μυων, μεμωνομενους δυνατους χτυπους απ την καρδια που με τρανταζουν και αλλα ωραια πραγματα.
    Με λιγα λογια δεν εισαι η μονη που δε μπορει να κοιμηθει.
    Α! Μια φορα ενιωσα πολυ εντονο τρομο και ειχα την αισθηση οτι θα τρελαθω, οτι ετσι οπως κοιμομουν θα ρθουν και θα με απαγαγουν εξωγηινοι (lol)

    Τα xanax δε σε βοηθανε καθολου?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    ευχαριστω που απαντηαστε!νομιζω πως σημερα ειναι μια απο τις δυσκολοτερες μερες στη ζωη μου!κλεινω 8 μερες αυπνη και τερμα νομιζω οτι θα πεθανω,νομιζω πως τελικα ηρθε αυτη μερα!δεν αντεχω αλλο...εχω κανει παπα πολυ υπομονη κα τα νευρα μου εχουν σπασει...το μονο που θελω ειναι να μου κανουν μια ενεση να κοιμηθω!!!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    αν δεν απαντησω θα ειναι γιατι εχω πεθανει......αχ δεν μπορω εχω απελπιστει........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..μήπως να δοκίμαζες σε ξενοδοχείο?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    μπα τπτ δεν κανει....θα πεθανω απο την αυπνια!!!!!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    21
    zouzounitsa θα σου πω κάτι το οποίο (δυστυχώς ή ευτυχώς??) το έχω μάθει μετά από 10 χρονιά προβλημάτων με κρίσεις πανικού. Τα όρια αντοχής του ανθρώπινου οργανισμού είναι τόσο μεγάλα που είναι πολύ δύσκολο να πεθάνεις ακόμα και σε ακραίες κατάστασεις, όπως νιώθεις εσύ τη δική σου, αν ο οργανισμός σου δει ότι δεν αντέχεις άλλο θα σε \"κοιμήσει\" από μόνος του (θα φτάσει σε σημείο που θα κοιμηθείς, σκέψου πχ τι γίνεται όταν προσπαθείς να κρατήσεις την αναπνοή σου, κάποια στιγμή \"ασυναίσθητα\" θα ανοίξεις το στόμα να πάρεις ανάσα), έχουμε τρομερές άμυνες. Παραπάνω μίλησες για κάποια φαρμακευτική αγωγή που παίρνεις. Μήπως έχεις συσχετίσει την μεταβολή στον υπνό με κάποια μεταβολή στα χάπια? Π.χ. αν αλλαγή δοσολογίας ή προσθήκη κάποιου άλλου χαπιού, σε ρωτάω γιατί χάπια μου έχουν φέρει παρενέργειες για τις οποίες υποτίθεται ότι τα έπαιρνα (π.χ. κάποια αγχωλυτικά - όχι xanax - μου έφερναν μεγαλύτερες κρίσεις πανικού)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ζουζουνίτσα μου δεν μπορείς να πάρεις τηλ τον γιατρό σου και να μιλήσεις με τον ίδιο?Να τα συζητήσετε.Αλλιώς θα είναι να το συζητήσεις με τον ίδιο,να του πεις τους φόβους σου,να σε ηρεμίσει και αλλιώς να σου λέει η γραμματέας του να αυξήσεις απλώς το χάπι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •