atarax
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: atarax

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555

    atarax

    παιδια ο γιατρος μου με συνεστησε το εν λογο φαρμακο το οποιο εχει ηρεμιστηκες-υπνωτικες ιδιοτητες, το οποιο δεν εχεμ καμια σχεση με βενζοδιαζεπινες και οποτε δεν ειναι εθιστικο... ποσοι το γνωριζεται το συγκεκριμενο? πρωτη χρηση την νυχτα κοιμηθηκα μια χαρα αλλα λιγο με χτυπησε το στομαχι, οποτε δεν ξερω αν θα το ξαναχρησιμοποιησω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    από οτι γνωρίζω το αταραξ είναι αντισταμινικό το δίνουν και σε παιδάκια αλλά και σε σκυλάκια που είναι να πάνε ταξίδι για να χαλαρώσουν.Πιστεύω ειναι απλό και ακίνδυνο...τώρα αν σε πειραξε στο στομάχι αυτό είναι άλλο θέμα να το πίνεις ίσως με κάποιο malox...δε ξέρω ρώτα το φαρμακοποιο

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Εγώ για το αταράξ το ήξερα ως κατά των αλλεργιών, αν και ο γιατρός εμένα για τις αλλεργίες μου είχε γράψει ζιρτέκ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ναι το εν λογο φαρμακο εχει και αντιαλλεργικες ιδιοτητες, μαλλον το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να ρωτησω τον ιδιο τον γιατρο, απλα ηθελα να ξερω αν καποιος ξερει κατι περισσοτερο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    αντιαλλεργικό-αγχολυτικό είναι.Γιατί δεν διαβάζεις τις οδηγίες χρήσης; :)

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν γραφει ξεκαθαρα τις παρενεργειες που εχει, δηλαδη απλα γραφει γαστρεντερολογικες διαταραχες: εμετος, δυσκοιλιοτητα... δεν λεει κατι αλλο. και καμια φορα δεν αναγραφονται ολα πανω στα φαρμακα. για παραδειγμα το οτι τα περισσοτερα αντικαταθλιπτικα δεν αναφερουν πως προκαλουν στυτικη δυσλειτουργια..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δεν γραφει ξεκαθαρα τις παρενεργειες που εχει, δηλαδη απλα γραφει γαστρεντερολογικες διαταραχες: εμετος, δυσκοιλιοτητα... δεν λεει κατι αλλο. και καμια φορα δεν αναγραφονται ολα πανω στα φαρμακα. για παραδειγμα το οτι τα περισσοτερα αντικαταθλιπτικα δεν αναφερουν πως προκαλουν στυτικη δυσλειτουργια..
    Όλα τα αντικαταθλιπτικά αναφέρουν για σεξουαλικές δυσλειτουργίες. Αυτά που δεν αναφέρουν δεν εχουν... Δεν τα αναφέρω για να μην θεωρηθει οτι κανω διαφήμιση. Αν και ειναι γνωστό οτι δεν είναι πολλά...
    Ναι αυτο που γραφει ειναι "Γαστρεντερικές διαταραχές Δυσκοιλιότης, ξηροστομία, ναυτία, έμετος" υποθέτω για τις ενοχλήσεις στο στομάχι που αναφέρεις ότι είχες συμπεριλαμβάνεται όπως και να έχει...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Ξανα γραφω σε αυτο το θεμα, γιατι ο γιατρος μου σκεφτεται να με απαλλαξει απο το ζαναξ και να χρησιμοποιω αυτο σαν αγχολυτικο-υπνωτικο...Ηδη μειωνω σταδιακα την δοσολογια του ξαναξ, μεχρι να διεκοπει τελειως...Απλα σκεφτομουν ποσοι απο εσας το χρησιμοποιειται το atarax? Για το ξαναξ δεν σκοπευω να ρωτησω γιατι θα υπαρχουν πολλοι χρηστες...αλλα για αυτο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΜΑ ΚΑΛΑ! υπαρχει φαρμακο που λεγεται αταραξ κ δνε ειναι εθιστικο! κ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ????!!!!!!
    ουαου!!!! τρεχω ΤΩΡΑ στο φαρμακειο!!!!!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ειδα και επαθα, με το ξαναξ, ολο να χρειαζεται να αυξανεις την δοσολογια για να σε πιανει και να κανει αγχολυση....και μετα φτανεις σε ενα σημειο που λες το παιρνω και δεν με βοηθαει, αλλα πρεπει να το παιρνω γιατι ειμαι εθισμενος σε αυτο, και την επομενη μερα θα υποφερω απο τα στερητικα!! Πραγματι ειναι πολυ καλο, αλλα δεν βλεπω να υπαρχει ανταποκριση απο το φορουμ, φαινεται πως δεν το χρησιμοποιουν πολλοι, λογω του οτι οι γιατροι εχουν μαθει να συνταγογραφουνε βενζοδιαζεπινες σε ολους... anxious4ever...αν το δοκιμασεις γραψε κριτηκες...!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Τωρα σοβαρα..δεν παω να το παρω μονη μου....αλλα κ το ζαναξ εγω το χρησιμοποιω κανα 2μηνο το πολυ κ πολυ χαμηλες δοσεις..μολις παιρνω ενα μικρο των 0.5 βαραω νταγκλες...μετα το κοβω κ ολα καλα...δεν εχω εθιστει ποτε στο ζαναξ..δεν με αφηνει κ ο γιατρος να το παρω παραπανω..αν δει οτι το χρειαζομαι για παραπανω απο 2 μηνες τοτε μου δινει μονιμο αντικαταθλιπτικο κ κανω αγχολυση με αυτο μετα...ζαναξ δεν εχω καενι ποτε χρονια χρηση.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    τοτε το αγχος σου ειναι υποφερτο..! Υπαρχουν περιπτωσεις ατομων που κανουν μακροχρονια χρηση του ζαναξ, και ειναι εθισμενοι...ενω αυτο το φαρμακο μπορει να βοηθησει σε καποιον για το αγχος του, που εχει καθημερινα και χωρις εθισεις με πολυ καλα αποτελεσματα...
    απλα περιμενω να δω ποσος κοσμος το γνωριζει ή το χρησιμοποιει!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κοιτα εξαρταται την περιοδο...αν περναω φαση με ανυποφορο στρες ...εκει φιλε μυο δνε παλευεται κ μου δινει φουλ αντικταθλιπτικο..γιατι κανω κ βαρβατες καταθλιψεις εγω..πλεον παιρνω ζαναξ στην αρχη περιστασιακα κ εδωκ 10 μερες καθε μερα...κανα μηνα αυτο..κ ειναι καπως μειωθηκε το στρες γιατι αυτη τη φορα δεν ειχα οξυ επεισοδιο.αλλα δεν ειμαι κ καλα απο σκεψεις.κολληματα.φοβιες ...οποτε τι να πω δνε ξερω...ο θεος κ η ψυχη του.
    καλα δεν νιωθω παντως.ουτε σιγουρη ουτε ασφαλης.
    του ζηταω αντικαταθλιπτικο κ δεν δινει..τα ξερεις αλλωστε μην στα ξαναλεω.
    εχω ανοιξει κ θεμα..
    αλλα εσυ γιατι θες να μαθεις για το αταραξ?γιατι να επηρρεαστεις απο καποιον.εφοσον σου το εδωσε ο γιατρος σου κ δεν ειναι εθιστικο τοτε γιατι θελεις να μαθεις απο αλλους?
    να ξερεις οτι ο καθε ανθρωπος αντιδρα διαφορετικα στα φαρμακα.κ παλι υποκειμενικες αποψεις θα παρεις.αν δεν δοκιμασεις μονος σου δνε νομιζω οτι θα μπορεσεις να βγαλεις συμπερασμα.
    καεν αυτο που λεει ο γιατρος κ τελος.
    εγω στη θεση σου θα το επαιρνα κ δεν θα περιμενα να δω τι θα μου πουν οι αλλοι..
    εδω εγω επαιρνα λαντοζ των 20 κ ειχα γινει αστερι κ ενιωθα υπεροχα..κ αλλοι πηραν το ιδιο ακριβως φαρμακο κ φρικαρανε χειροτερα...οποτε τι ψανχεις να βρεις?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    παιδια ο γιατρος μου με συνεστησε το εν λογο φαρμακο το οποιο εχει ηρεμιστηκες-υπνωτικες ιδιοτητες, το οποιο δεν εχεμ καμια σχεση με βενζοδιαζεπινες και οποτε δεν ειναι εθιστικο... ποσοι το γνωριζεται το συγκεκριμενο? πρωτη χρηση την νυχτα κοιμηθηκα μια χαρα αλλα λιγο με χτυπησε το στομαχι, οποτε δεν ξερω αν θα το ξαναχρησιμοποιησω
    εγω το επαιρνα για την αλλεργια οταν ημουν μικρη αλλα μου εφερνε απειρη υπνηλια...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εγω στη θεση σου θα το επαιρνα κ δεν θα περιμενα να δω τι θα μου πουν οι αλλοι..
    εδω εγω επαιρνα λαντοζ των 20 κ ειχα γινει αστερι κ ενιωθα υπεροχα..κ αλλοι πηραν το ιδιο ακριβως φαρμακο κ φρικαρανε χειροτερα...οποτε τι ψανχεις να βρεις?
    οχι απλα δεν ειναι οτι περιμενω μονο κριτικες απο αλλους, για το αν λειτουργησε το φαρμακο ή οχι. απλα η απορεια μου ειναι αφου δεν υπαρχουν πολλες εναλλακτικες για αγχολυτικα φαρμακα, γιατι δεν το εχουν δοκιμασει πολλοι? δηλαδη οσοι παιρνουν ξαναξ ή γενικα βενζοδιαζεπινες, δεν τους προτηθηκε το συγκεκριμενο? μηπως ειναι φαρμακο με καποια ιδιαιτεροτητα οσο αφορα τις παρενεγρειες? καμια φορα δεν ρωτω γιατι με νοιαζει η γνωμη των αλλων αν εδρασε καλα το φαρμακο τους επανω τους, αλλα αν καποιος ξερει κατι που δεν το ξερω εγω..π.χ. με το εφεξορ δεν ειχα καταλαβει οτι σε αυτο οφειλοταν η δυσκοιλιοτητα, νομιζα πως εγω ημουν δυσκοιλιος!! Εγινα κατα καποιον τροπο κατανοητος?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. atarax
    By dim2345 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-06-2010, 09:04
  2. atarax
    By filia46 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-10-2009, 13:40
  3. Το atarax τι λεει ?
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-09-2009, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •