Αποδοχή του εαυτού μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40

    Αποδοχή του εαυτού μας

    Ακούω πολύ συχνά αυτό το κλασσικό οτι πρέπει να αποδεχόμαστε τον εαυτό μας για να μπορέσουμε να αλλάξουμε οποιοδήποτε πρόβλημα. Εγώ πάλι το θεωρώ τελείως λάθος και πιστεύω οτι το να αποδέχεσαι κάτι είναι και η αρχή του προβλήματος, ενώ αντίθετα νομίζω οτι πρέπει να πιεζόμαστε και να αλλάζουμε. Οτι πρέπει να σεβόμαστε τον εαυτό μας αλλά οχι να τον αποδεχόμαστε όπως είναι. Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Oταν λεμε ναποδεχομαστε τον εαυτο μας , με το οποιο ειμαι απολυτα συμφωνος , εννοουμε να τον αποδεχομαστε με τα ελατωμματα του , μονο ετσι θα μπορεσουμε να τα διορθωσουμε , και σε βασικα σημεια δεν μπορουμε να τον διορθωσουμε , οπως διαφορα κομπλεξ , σε ψιλοπραματα μονον , που παιρνουν επιδιορθωση , και οσο για τον σεβασμο , φυσικα πρεπει να σεβομαστε τον εαυτο μας , οπως και αυτους που αξιζουν τον σεβασμο μας , ο σεβασμος ειναι κατι που κερδιζεται , δεν απαιτειται ................................. αμα καποιος δεν αξιζει τον σεβασμο μας , ας τον κανουμε περα , αν δεν μπορουμε να τον αποφυγουμε , ας τον αγνοησουμε , αν δεν μπορουμε ουτε να τον αγνοησουμε , ας τον στειλουμε στο διαολο , να τελειωνουμε ...........και αν ειναι αντρας , καμμια σφαλιαρα , δεν εβλαψε ποτε κανεναν , ερκει να εισαι εις θεση να την δωσεις , και να μην στην δωσουν ............................ετσι λεω γω .............................

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Ναι ειναι πολλοι αυτοι που υποστηριζουν πως για να αλλαξεις τον εαυτο σου πρεπει να το αποδεχτεις (κυριως ψυχολογοι και οχι μονο) ..το θεμα ειναι το εξης! να παρακολουθεις τον εαυτο σου πως φερεται και οτι δεν σου αρεσει να προσπαθεις να τον αλλαζεις. για παραδειγμα εγω εχω καποιο βαρος παραπανω, αν απλα το αποδεχτω αυτο σημαινει οτι παρεδεχομαι πως ειμαι υπερβαρος. αντιθετα αν αυτο που ειμαι δεν προσπαθησω να το αλλαξω θα παραμεινω ετσι για το υπολοιπο της ζωη μου. αρα εν τελη συμφωνω πως η αποδοχη δεν ειναι σημαντικοτερη απο την πεποιθεση του να ειμαι κατι αλλο και να προσπαθω να το αλλαξω αυτο

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Macgyver σωστό σε βρίσκω σε αυτά που λες! Το θέμα μου είναι οτι διαφωνώ στο πρώτο οτι πρέπει να αποδεχόμαστε τα ελατώμματά μας ή τα κόμπλεξ που έχουμε, γιατί όταν αποδέχεσαι κάτι δεν είναι σαν να συμβιβάζεσαι με αυτό? Κάποιος για παράδειγμα που είναι αντικοινωνικός σε βαθμό που να του δημιουργεί πρόβλημα, αν απλώς το αποδεχτεί αλλά δεν προσπαθήσει να το αλλάξει θα είναι μια ζωή προβληματικός και δυστυχισμένος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Aggressive1 View Post
    Macgyver σωστό σε βρίσκω σε αυτά που λες! Το θέμα μου είναι οτι διαφωνώ στο πρώτο οτι πρέπει να αποδεχόμαστε τα ελατώμματά μας ή τα κόμπλεξ που έχουμε, γιατί όταν αποδέχεσαι κάτι δεν είναι σαν να συμβιβάζεσαι με αυτό? Κάποιος για παράδειγμα που είναι αντικοινωνικός σε βαθμό που να του δημιουργεί πρόβλημα, αν απλώς το αποδεχτεί αλλά δεν προσπαθήσει να το αλλάξει θα είναι μια ζωή προβληματικός και δυστυχισμένος.

    Δεν ειναι απαραιτητα κακο , να αποδεχεσαι τα ελατωμματα σου , ολοι εχουμε , εσυ γιατι να διαφερεις ? οπως καοι τα κομπλεξ , εκει μπορεις να τα βελτιωσεις , ας αφησουμε την λεξη ' κομπλεξ ' ειναι βαρια λεξη , καθι να την αντικαταστησουμε με την λεξη 'ανασφαλειες ' , δεν εχεις η δεν εχω ανασφαλειες ? αμφοτεροι εχουμε , καλυτερα ναχουμε επιγνωση αυτων , ωστε να 1) μπορεσουμε να τα βελτιωσουμε , οχι να τα εξελειψουμε , και 2) μην ριχνουμε το φταιξιμο αδικως στους αλλους , λογω των δικων μας ανασφαλειων ............................δεν ειναι καλυτερα να ξερεις γιατι κανεις οτι κανεις ? εγω θελω να ξερω , αμα ξερω πχ οτι ειμαι μεγαλομανης , στην επομενη επαγγελματικη μου κινηση , θα τοχω υο οψη , καιι δεν θα πεσω στην παγιδα , ξερω πολλους ανθρωπους , που καταστραφηκαν οικονομικα λογω μεγαλομανιας , αν ειχαν εοιγνωση του ελατωματος τους , θα τοχαν αποφυγει ..............................δεν ειναι καλο να κρυβεσαι απο τον ιδιο σου τον εαυτο , ουτε να του λες ψεμματα ..............................αν αδυνατεις πληρως ναλλαξεις ενα ελατωμμα σου ,,το καλυτερο πουχεις να κανεις , ειναι να το αποδεχτεις , σου ξαναλεω , ολοι εχουμε ελατωμματα , λιγοι τα παραδεχονται , οποτε ειναι πριος τιμην σου , να αποδεχεσαι τον εαυτο σου , οπως ειναι , και να μην κρυβεσαι , η να εισσαι ' δηθεν ' , γρηγορα οι κοντινοι σου ανθρωποι θα αντιληφθουν το ελατωμμα σου , και εσυ θα νομιζεις οτι σεχουν περι πολλου , οπως ειπε και ο Ντε Ροτσιλντ , ' η θα κοροιδεψεις λιγους για πολυ , η πολλους για λιγο , αλλα οχι ολους για παντα , ' οποτε ας εισαι ο πρωτος που θια αποδεχθεις τα μειονεκτηματα σου ...............................εγω εχω ενα σωρο ελατωμματα , αυτο δεν μεμποδιζει νε εκτιμω απεριοριστα τον εαυτο μου , και ναχω αυτοπεποιθηση , δεν διαφερω απο αλλους ανθρωπους , ανθρωπινα ειναι τα ελατωμματα ....................................αν εισαι αντικοινωνικος , ειναι ετσι ο επι 37 κολλητος μου , και στο μονο που τον εμποδισε αυτο το μειονεκτημα , ειναι στις περιορισμενες επιλογες του σε ανθρωπους , και δη γυναικες , αλλα ειναι ενας πολυ πιστος φιλος , και τον εχω σε τεραστια εκτιμηση , κακο γιαυτον το αντικοινωνικος , οχι για μενα , δεν ειναι δα και το τελος του κοσμου νασαι αντικοινωνικος , υπαρχουν πολυ χειροτερα ελατωμματα ..........

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Εγώ προσωπικά,δεν μπορώ να με αποδεχθώ.......

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Εγώ προσωπικά,δεν μπορώ να με αποδεχθώ.......
    Κι εγώ ακριβώς έτσι νιώθω... Macgyver επίσης, αν κάποιος καταφέρει και αποδεχτεί τον εαυτό του, όμως με τους άλλους τι γίνεται? Θα τον αποδεχτούν όπως είναι? Νομίζω οτι όλα τα κομπλεξ και οι ανασφάλειες απο εκεί προέρχονται, όχι οτι εσύ δεν μπορείς να αποδεχτείς τα ελαττώματά σου, αλλά φοβάσαι την αντίδραση των άλλων, την απόρριψη και όλα τα σχετικά.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44
    μεγαλο θεμα προς συζητηση ειναι αυτο....
    ναι πρεπει να αποδεχτουμε τον εαυτο μας και τις ατελειες μας για να αισθανομαστε εμεις καλα με το πετσι μας αλλα και για να βλετιωθουμε ως ατομα
    εγω για παραδειγμα ειχα κιλα παραπανω και δεν μου αρεσα καταλαβα ομως οτι εγω φταιω αν εχω κιλα αμα τρωω θα παχυνω εφτιαξα το σωμα μου και παλι κατι μου εφταιγε και αρχισα να ψαχνομαι τι μου φταει και τι κανω λαθος
    ο φοβος οτι θα μεινω μονη μου ειμαι απο συντροφο ειτε απο φιλους με επηραζει αμεσα οποτε προσπαθω να πιεσω τον εαυτο μου να κανει γνωριμιες να νεες παρεες και γενικα να προσπαθω

  9. #9
    Δεν θα πω με "αποδεχομαι".
    Προσωπικα θα πω " με συγχωρω για εκεινες τις στιγμες που φερθηκα ακαταλληλα επειδη δεν ειχα την δυνατοητα εκεινη την στιγμη να το χειριστω αλλιως". Και αυτο για εμενα ειναι το ημισυ του παντος.

    Ως προς την αλλαγη τωρα... αν υπαρχει ισχυρη θεληση, δεσμευση και αδιακοπη προσπαθεια δημιουργειται ενας καλυτερος ελεγχος πλευρων - αν θες πες το ελλατωματων- .

    Υπαρχει η ειδοποιος διαφορα - Ελλατωματα που μου στερουν εμενα την εξελιξη
    - Ελλατωματα που κατα τον "αλλο" ειναι ενοχλητικα.


    Μια λεξη ειναι το αποδεχομαι. Σημασια εχει να βιωθει αλλά να δημιουργεις και κανουργιους δρομους ... ωστε να μπορεσεις να δεις την πορεια σου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by algofren View Post
    μεγαλο θεμα προς συζητηση ειναι αυτο....
    ναι πρεπει να αποδεχτουμε τον εαυτο μας και τις ατελειες μας για να αισθανομαστε εμεις καλα με το πετσι μας αλλα και για να βλετιωθουμε ως ατομα
    εγω για παραδειγμα ειχα κιλα παραπανω και δεν μου αρεσα καταλαβα ομως οτι εγω φταιω αν εχω κιλα αμα τρωω θα παχυνω εφτιαξα το σωμα μου και παλι κατι μου εφταιγε και αρχισα να ψαχνομαι τι μου φταει και τι κανω λαθος
    ο φοβος οτι θα μεινω μονη μου ειμαι απο συντροφο ειτε απο φιλους με επηραζει αμεσα οποτε προσπαθω να πιεσω τον εαυτο μου να κανει γνωριμιες να νεες παρεες και γενικα να προσπαθω
    Ξαναέρχομαι στο παράδειγμα ενός αντικοινωνικού ανθρώπου όμως. Σε αυτή την περίπτωση είτε το αποδεχτεί οτι είναι έτσι, είτε όχι δεν έχει και τόσο σημασία. Περισσότερο μετράει να πιεστεί και να αλλάξει γιατί αλλιώς κακό στον εαυτό του θα κάνει. Αλλά δεν είναι εύκολο να αλλάξει κανείς.. κάποιοι λένε οτι ο άνθρωπος δεν αλλάζει και ποτέ...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    44
    νομιζω οτι εαν φτασει κανεις στο σημειο να καταλαβει οτι πρεπει να αλλαξει για το δικο του καλο εχει κανει καποια πρωτα βηματα
    εγω προσπαθω να πιεζω τον εαυτο μου σε καποια πραγματα να αλλαξει για το δικο μου καλο αλλες φορες τα καταφερνω και αλλες παλι οχι ο καθενας εχει ενα μηχανισμο αντιμετωπισης που πολλες φορες δεν ειναι και σωστος
    τουλαχιστον να προσπαθησουμε και αν δε τα καταφερουμε τουλαχιστον προσπαθησαμε
    εσυ τι φοβους εχεις? υπαρξιακους δλδ φοβασαι το μελλον σου? ή απλα δεν σου αρεσουν πραγματα με στον εαυτο σου ?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Όχι δεν φοβάμαι κάτι, αλλά ναι υπάρχουν κάποια πράγματα που με ενοχλούν στον εαυτό μου και με ενοχλούν γιατί μου δημιουργούν προβλήματα και επίσης δεν είμαι και το πιο κοινωνικό άτομο του κόσμου. Δηλαδή μπορεί να μιλάω με πολλούς, μπορεί να είμαι μαζί με πολύ κόσμο και να περνάω καλά, αλλά προσωπικά την βρίσκω περισσότερο να έχω 3,4 καλούς φίλους και να κάνουμε πολλά πράγματα μαζί παρά να έχω μεγάλες παρέες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by Aggressive1 View Post
    Ακούω πολύ συχνά αυτό το κλασσικό οτι πρέπει να αποδεχόμαστε τον εαυτό μας για να μπορέσουμε να αλλάξουμε οποιοδήποτε πρόβλημα. Εγώ πάλι το θεωρώ τελείως λάθος και πιστεύω οτι το να αποδέχεσαι κάτι είναι και η αρχή του προβλήματος, ενώ αντίθετα νομίζω οτι πρέπει να πιεζόμαστε και να αλλάζουμε. Οτι πρέπει να σεβόμαστε τον εαυτό μας αλλά οχι να τον αποδεχόμαστε όπως είναι. Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?
    Αποδεχεσαι τον εαυτο σου οχι για να αλλαξεις το οποιοσηποτε προβλημα αλλα ωστε να μπορεσεις να το αντιμετωπισεις , οχι μονο το προβλημα αλλα γενικοτερα την ζωη σου , τον εαυτο σου. Για ποιο λογο να πιεστεις να γινεις κατι που δεν εισαι?
    Να βελτιωνομαστε σαν ανθρωποι ναι..αυτο ειναι κατι αλλο.

  14. #14
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Aggressive1 View Post
    Όχι δεν φοβάμαι κάτι, αλλά ναι υπάρχουν κάποια πράγματα που με ενοχλούν στον εαυτό μου και με ενοχλούν γιατί μου δημιουργούν προβλήματα και επίσης δεν είμαι και το πιο κοινωνικό άτομο του κόσμου. Δηλαδή μπορεί να μιλάω με πολλούς, μπορεί να είμαι μαζί με πολύ κόσμο και να περνάω καλά, αλλά προσωπικά την βρίσκω περισσότερο να έχω 3,4 καλούς φίλους και να κάνουμε πολλά πράγματα μαζί παρά να έχω μεγάλες παρέες.
    Για μια στιγμή,νόμιζα ότι έγραψα εγώ το μήνυμα.:Ρ

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Πλάκα κάνεις τώρα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αποδοχή απο τον πατέρα μου
    By andy87 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 05-01-2014, 03:34
  2. Μη αποδοχή της θηλυκής μου φύσης ή απλά ξινή?
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 08-01-2012, 02:33
  3. Τι βασάνιζε τον Χιτλερ;- Αποδοχή του εαύτού μας
    By SoulFighter in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 11-02-2011, 20:14
  4. κοινωνικη αποδοχη :(
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-11-2010, 10:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •