Πώς αντιμετωπίζεται αυτό ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174

    Πώς αντιμετωπίζεται αυτό ;

    Σας έχει τύχει να έχετε δίκιο κάπου και να θέλετε να το αποδίξετε πάσει θυσία και από την πολύ προσπάθεια τελικά να το χάνετε εντελώς;
    Νομίζω κάποια θέματα τα κάνω μεγαλύτερα από ότι θα έπρεπε και τελικά καταλήγω να έχω το εντελώς αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που ήθελα . Και όταν βλέπω τα αποτελέσματα χτυπάω το κεφάλι μου και νιώθω αυτοκαταστροφική. Τουλάχιστον μέχρι τώρα, μπορούσα να τα επαναφέρω στην αρχική τους κατάσταση και να αποδίξω εν τέλει αυτό που ήθελα. Αλλα τι θα γίνει αν όλο αυτό κάποια στιγμή δεν έχει γυρισμό ; Αν τα πράγματα πάρουν τέτοια μορφή που δεν θα επιδέχονται διόρθωση ; Πώς αντιμετωπίζεται αυτό ;

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Για την πρώτη σου ερώτηση,νομίζω τυχαίνει σε πολλούς,αν όχι σε όλους.
    Τώρα για τα θέματα που λες,εξαρτάται πόσο τα σκέφτεσαι,δηλαδή ότι η συνεχόμενη σκέψη,ίσως φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.Αν όμως δεν υπάρξει διόρθωση,μάλλον ο κύκλος κλείνει.
    Εύχομαι όμως ολόψυχα να βρεις την επιθυμητή λύση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ποτε δεν μεγαλοποιω καταστασεις , και ουτε τα χανω ποτε , αν εχω κανει καποιο λαθος και το ξερω , και δεν διορθουται , το ξεχνω εντελως , και κοιταω μονο μπροστα , ανθρωπινα ειναι τα λαθη , δικαιουμαι κι εγω να κανω .......... το συνθημα μου ειναι , ' οτι εγινε , εγινε , απο δω και περα τι κανουμε ' ............

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,669
    Αυτο που λεσ εμενα προσωπικα μου φαινεται μπαρουφα τι σημαινει εχω δικιο κι εψεισ αδικο μ φαινεται τοσο μικρο αυτο που λεσ κ ειστε ολοι ετσι για τον εξησ απλο λογο αυριο παλι μαζι θα ειστε δεν εχει νοημα αθτο ειναι κατασκευαστικο λαθοσ των σχεσεων σασ κατ εμε αυτο εμεισ στο χωριο μου το λεμε οτι θεσ παντα να γινεται το δικο σου κ μαλιστα λεσ οτι κανεισ τα παντα γι αυτο αλλα η ζωη δε λεει αυτο κουκλα η ζωη λεει σημερα εχεισ δικιο εσυ κ αυριο εχω δικιο εγω εφοσον φυσικα ξετουμε τα ιδια εκτοσ κι αν παρουσιαζεσαι σαν προφεσορασ κ παντογνωστησ κ δεν συζητασ με τον αλλο επι ισοισ οροισ μια συζητηση για να γινει ειναι. Τι ξερεισ τι ξερω κ καταληγουμε σε ενα συμπερασμα για το θεμα οχι λεω παπαριεσ λεσ παπαριεσ ποιοσ ειπε την καλυτερη παπαρια φανταζομαι ειδαι φοιτξτρια να πασ σε σεμιναριο συζητησησ δεν ειναι μυαλα αυτα που κουβαλατε οι νεοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το να αποδικνιεις οτι εχεις δικιο στηριζεται περισσοτερο αν αυτο ισχυει πραγματι παρα στη προσπαθεια που κανεις..
    αρα ειναι προτημοτερο να καθεσαι αναπαυτικα κ να ξεκουραζεσε παρα να καταναλωνεις ενεργεια..
    αδεια ριχνεις γεματα σου ερχονται.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    εμενα μου συμβαινει συνέχεια, γιατί δεν ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που θα το βουλώσει ή θα κρυφτεί ή θα το παίξει ατσαλάκωτη και κουλ...θα σου φερθώ όπως σου αξίζει. δεν με νοιάζει που ο κοσμος θα με πει θερμόαιμη ή οξύθυμη και δεν το χάνω το δίκιο μου ποτέ, όταν ξέρω οτι έχω δίκιο, για τους άλλους δεν με νοιάζει πια, αν εχω άδικο θα σου ζητήσω συγνωμη.
    Αλλα για μένα είναι παράλογο να σου κάνουν κακό με τον όποιο τρόπο και εσύ να το δέχεσαι. Η κοινωνία μας εχει την συμπεριφορά σαλιγκαριού, είναι ανελεύθερη και ψυχαναγκαστική. Δεν είναι λάθος οι άνθρωποι που έχουν θέση και υπερασπίζοντε τον εαυτό τους και τα πιστευω τους, ούτε αυτοκαταστροφικοι !!
    κάτι τετοιοι στρουθακαμηλισμοι μας τσακισαν τα νεύρα και είμαστε εδω που είμαστε σήμερα. το υγυές να το θεωρούμε παράλογο και το άρρωστο κοινωνικά ορθόν.

    θυμάμαι μια ταινία με τον Ντικάπριο, Η παραλία, είναι μια σκηνή που ένα μέλος της κοινότητας το είχε δαγκώσει καρχαρίας και αργοπέθαινε τα μέλη τον είχα στείλει μακρυά για να μην ακούνε τις κραυγές του και τους χαλάνε την διάθεση... τέτοια κοινωνία έχουμε γίνει... οι κραυγες των ανθρωπων να μας χαλάει το μουντ ..τοσο παρταλια έχουμε γινει.
    ασε τις κραυγές σου να τους χαλάνε την διάθεση ..ελευθερώσου!

  7. #7
    "Η κοινωνία μας εχει την συμπεριφορά σαλιγκαριού, είναι ανελεύθερη και ψυχαναγκαστική. Δεν είναι λάθος οι άνθρωποι που έχουν θέση και υπερασπίζοντε τον εαυτό τους και τα πιστευω τους, ούτε αυτοκαταστροφικοι !!
    κάτι τετοιοι στρουθακαμηλισμοι μας τσακισαν τα νεύρα και είμαστε εδω που είμαστε σήμερα. το υγυές να το θεωρούμε παράλογο και το άρρωστο κοινωνικά ορθόν.

    θυμάμαι μια ταινία με τον Ντικάπριο, Η παραλία, είναι μια σκηνή που ένα μέλος της κοινότητας το είχε δαγκώσει καρχαρίας και αργοπέθαινε τα μέλη τον είχα στείλει μακρυά για να μην ακούνε τις κραυγές του και τους χαλάνε την διάθεση... τέτοια κοινωνία έχουμε γίνει... οι κραυγες των ανθρωπων να μας χαλάει το μουντ ..τοσο παρταλια έχουμε γινει.
    ασε τις κραυγές σου να τους χαλάνε την διάθεση ..ελευθερώσου! "


    -Ρεα συγκλονιστικο συμπερασμα και παραδειγμα. Αληθεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    "Η κοινωνία μας εχει την συμπεριφορά σαλιγκαριού, είναι ανελεύθερη και ψυχαναγκαστική. Δεν είναι λάθος οι άνθρωποι που έχουν θέση και υπερασπίζοντε τον εαυτό τους και τα πιστευω τους, ούτε αυτοκαταστροφικοι !!
    κάτι τετοιοι στρουθακαμηλισμοι μας τσακισαν τα νεύρα και είμαστε εδω που είμαστε σήμερα. το υγυές να το θεωρούμε παράλογο και το άρρωστο κοινωνικά ορθόν.

    θυμάμαι μια ταινία με τον Ντικάπριο, Η παραλία, είναι μια σκηνή που ένα μέλος της κοινότητας το είχε δαγκώσει καρχαρίας και αργοπέθαινε τα μέλη τον είχα στείλει μακρυά για να μην ακούνε τις κραυγές του και τους χαλάνε την διάθεση... τέτοια κοινωνία έχουμε γίνει... οι κραυγες των ανθρωπων να μας χαλάει το μουντ ..τοσο παρταλια έχουμε γινει.
    ασε τις κραυγές σου να τους χαλάνε την διάθεση ..ελευθερώσου! "


    -Ρεα συγκλονιστικο συμπερασμα και παραδειγμα. Αληθεια.
    σε ευχαριστω συντροφισσα... ειναι απο τις αλήθειες που τις πιανεις με τον δυσκολο τρόπο και μετα απο καιρό..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το ''δικιο'' είναι μεγαλη κουβεντα! ,εχει σχεση κι είναι σχετικο σε κάθε κοινωνια! ετσι λοιπον αυτό που στην δικη σου κοινωνια ακούγετε αδικο μπορει σε μια άλλη κοινωνια να είναι το αντιθετο! Υπαρχουν όμως καποιες λιγες περιπτοσεις οπου το δικιο είναι για ολο τα ανθρωπινο γενος κοινο! αυτές οι περιπτώσεις αναγραφοντε στη καρτα του ΟΗΕ για τα πανανθρώπινα δικαιώματα παγκόσμιος! μπορει να τα βρει ο κάθε ενας μας.
    Αποψη μου είναι ότι ολοι κρινομαστε για το αδικο η το δικαιο των πραξεων μας!ο μεγας κριτης των παντων είναι ο Θεος και η Αγια Τριαδα! εκει θα κριθουμε οριστικα , εκει είναι που δε χοραν δικαστες διεφθαρμένοι μειτε δικιγοροι με ριτορικη πηθο! εκει θα κριθουμε ολοι μας για τις εν ζωη αμαρτίες μας! εκει θα κριθουμε ολοι για τις επιγηες πραξεις μας! και ο καθης μας 'όπως στρωσει θα κοιμηθεί!' από τη στιγμη που στην ζωη σου καποια στιγμη 'βρεις' μεσα σου το ΘΕΟ! και ποσο μαλον για εμας, τους ελληνες οπου συγουρα εχουμε ολοι μας διδαχτεί τα εργα του Κυριου μας! από τη παιδικη μας ηλικια εχουμε μαθει για τον έναν κι πραγματικο ΘΕΟ! και δεν πραξουμε ανάλογος τωτες θα φταιμε!!Από τη στιγμη που ο ΘΕΟΣ μεσα από τον κυριο Ιησου Χριστο μας μετεφερε το τι πρεπει να κανουμε! από τη στιγμη που αναιβηκε πανω στον σταυρο για τις δικες μας αμαρτίες! θα είναι αδικαιολογητο να πρατουμε εν αδικο στην καθημερινοτητα μας! το να ειμαστε αδικοι στον συνανθρωπο μας δεν μας προσφερει τπτα παρα μιας στιγμης χαρα! που ισως προκυπτει από αυτά που κερδίσαμε αδικώντας καποιον! μακροπρόθεσμα όμως το κακο που καναμε μενει!
    Τελος υπαρχει μια παραγραφο στην καρτα του ΟΗΕ οπου αναφερει ότι ο ανθρωπος δεν εχει δικαιωμα να εκμεταλευτει για οφελος του τον κοπο ενός αλλου χωρις τη γνωση του παθωντα κι χωρις τη συγκαταθεσητου! είναι το λεγομενο εκμεταλευσει ανθρωπου από άλλο ανθρωπο! είναι καποια πραματα που εξοργιζομαι σαν βλεπω ότι ακομα κι σημερα δεν τα εχουμε καταφερει σαν κοινωνιες!!! βλέπετε γυρο σς! στο χωρο εργασιας!! ποσοι εργοδωτες εκμεταλλευοντε την παραγωγηκοτητα των εργαζομενων τους για πολλαπλα κερδοι προς οφελος τους! αλλα δεν υπαρχει αντιδραση από το θυμα λογο του ότι τον σκιαζει η απηλη της ανεργιας!! αυτό δεν είναι το απολλυτο αδικο??? κι όμως δεν το δεχοντε κάθε μερα χιλιαδες ανθρωποι?? τι κανουμε λοιπον ολοι μας για αυτό?? τπτα!! αλλαζουμε θεμα! κοροδευομαστε με άλλες βλακιες!! για να ξχαστουμε! ασχολούμαστε με ποταπα θεματα με τις ελαφροτητες της τηλορασης!! αξιοι της μοιρας μας λοιπον!!

Similar Threads

  1. Πως αντιμετωπιζεται η μοναξια της ξενιτιας;;
    By ΝεοΞεκινημα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 12-10-2011, 16:37
  2. Replies: 11
    Last Post: 18-09-2011, 23:58
  3. Αντιμετωπίζεται η κοινωνική φοβία;;;
    By maria b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 19-06-2011, 22:01
  4. Κούραση πού οφείλεται και πώς αντιμετωπίζεται
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2010, 06:07
  5. Πώς αντιμετωπίζεται το καθημερινό άγχος;
    By pops in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-08-2005, 11:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •