Είναι άδικο να με παραμελεί...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 84
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374

    Είναι άδικο να με παραμελεί...

    Νιώθω πως εγώ δεν έχω μάνα (για τον πατέρα μου ίσως αναφερθώ σε άλλη στιγμή), πάντα έβαζε άλλες προτεραιότητες αλλά όσο περνούν τα χρόνια το κάνει όλο και περισσότερο...έχει πόσο καιρό που έχει μπλεχτεί με την γυναίκα ενός ξαδέλφου μου με οικονομικό πρόβλημα μιας και ο ξάδελφος μου δεν είναι σε θέση να δουλέψει και τρέχει συνέχεια για να τη βοηθάει, όχι στην εκκλησία για να πάρει τρόφιμα, όχι σε ψυχιατρικές επιτροπές για να βγάλει σύνταξη ο ξάδελφος μου κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο...και σήμερα που δεν είχε καμιά υποχρέωση και της ζήτησα να πάμε να πάρουμε ένα φόρεμα που ήθελα αρνήθηκε...και το ήθελα για να νιώσω καλύτερα, ξέρει αρκετά καλά τα θέματα μου κι έχει το θράσος να μου λέει ότι υποφέρει που υποφέρω αλλά οι πράξεις της δείχνουν το αντίθετο...με έκανε να κλαίω και δεν έχει καν ανοίξει την πόρτα να δει αν είμαι καλά αντιθέτως κοιμάται σαν βόδι...
    ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ Ο ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΣΚΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΘΡΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ, ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΡΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΗΤΕΡΑ;;;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Αυτοσ προσπαθησε κι απετυχε εσυ προσπαθησες;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Αυτά ακριβώς που έγραψες να της τα πεις της μητέρα σου. Όπως τα έχεις γράψει εδώ. Να δούμε τί θα σου πει!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτοσ προσπαθησε κι απετυχε εσυ προσπαθησες;
    Προσπάθησα να κάνω σχέση αλλά δυστυχώς δεν οδήγησε σε γάμο...αλλά να σου πω κάτι; Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν πρέπει να κάνω παιδιά αν και το θέλω πάρα πολύ γιατί δεν θέλω να πάρω στο λαιμό μου αθώες ψυχές σε περίπτωση που η πάθηση μου στέκεται εμπόδιο στο να τα μεγαλώσω σωστά...η μία του κόρη είπε σήμερα πως νιώθει ότι δεν έχει μπαμπά, φαντάσου δηλαδή πόσο δυστυχισμένη είναι κι εκείνη...
    Αν και το θέμα μας είναι η συμπεριφορά της μητέρας μου που τη βρίσκω απαράδεχτη, να παραμελεί το ίδιο της το παιδί...αυτή είναι η αγάπη της; Να με εγκαταλείπει για τρίτους; Ε να τη βράσω τέτοια αγάπη!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Ετσι το μεταφραζεισ κ πιθανον αθτο να ειναι το λαθοσ στη σχεση σασ οτι σ αδειαζει αλλα μεγαλωσεσ πια πρεπει να παρεισ τα πανω σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Αυτά ακριβώς που έγραψες να της τα πεις της μητέρα σου. Όπως τα έχεις γράψει εδώ. Να δούμε τί θα σου πει!
    Μερικά της τα έχω πει αλλά με πιο ήπια λόγια γιατί δεν θέλω να γίνω πολύ σκληρή αλλά πραγματικά δεν ξέρω πόσο θα αντέξω ακόμα και δεν θα της τα πω χύμα και τσουβαλάτα όπως τα γράφω εδώ...γι' αυτό τα έγραψα για να εκφραστώ γιατί νιώθω να πνίγομαι, δεν είναι δυνατόν να παραμελεί το ίδιο της το παιδί για να τρέχει για άλλους κι όταν δεν έχει άλλη υποχρέωση και της ζητάω εγώ κάτι να με αγνοεί...δηλαδή για όλους τους άλλους έχει χρόνο για μένα γιατί όχι δηλαδή;;; Μετά αναρωτιέμαι γιατί από κάποιο σημείο και μετά μου φέρονταν κάπως απαξιωτικά ο πρώην μου, πώς να μην το κάνει όταν η ίδια μου η οικογένεια δεν μου φέρονταν όπως θα έπρεπε και το ήξερε;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ετσι το μεταφραζεισ κ πιθανον αθτο να ειναι το λαθοσ στη σχεση σασ οτι σ αδειαζει αλλα μεγαλωσεσ πια πρεπει να παρεισ τα πανω σου
    Ναι, όντως μεγάλωσα αλλά καλώς ή κακώς ζω ακόμα μαζί της και δεν μπορεί να με αγνοεί τόσο επιδεικτικά, δεν είναι σωστό... :(
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη Κυκνε , απο μια ηλικια καιπερα , δεν μπορεις να μενεις με τους γονεις , οχι οτι ειναι κακο , αλλα οσο μεγαλωνουν , τοσο ιδιοτροπουν ......................... εγω λογω κτθλψης , μενω με τους γονεις , εχοντας δικο μου σπιτι , αλλα ειναι μεγαλο το σπιτι μου , και λογω κτθλψης , αισθανονμαι μη λειτουργικος , και αισθανομαι απομονωση λογω του μεγαλου σπιτιου μου , και δεν μπορω να το πουλησω , λογω κρισης , να παρω κατι μικροτερο ........................απ΄την αλλη , το σπιτι των γονεων , ειναι δυο διαμερισματα των 180 τμ , ενωμενα στο σαλονι , οποτε ειμαι στην δικη μου πτερυγα , δεν μενοχλει κανεις , και εχω τελειως τυπικες σχεσεις με γονεις , τους βλεπω ελαχιστα μες την μερα , διοτι κουβεντα στην κουβεντα , παντα πλακωνομαστε στα βρισιδια , δεν με βοηθουν καθολου στην καταθλιψη , αλλα δεν περιμενω βοηθεια απο γονεις , τους εχω χ@σμενους , και οτι καταφερω μονος .................... οποτε μην περιμενεις βοηθεια απο την μητερα σου , διοτι , οπως κι η δικη μου , δεν καταλαβαινουν πως μπορει να αισθανεται ο αλλος , δεν τοχουν περασει το λουκι , που να καταλαβουν ......... απο μακρια κι αγαπημενοι λοιπον , ηκαλυτερη συνταγη , αλλα εσυ μενεις σε μικρο σπιτι , και δεν εχεις επιλογη , παρα να τους υποστεις , πολυ δυσαρεστο , εγω δεν ανοιγω κουβεντα ιδιως με την μανα μου , θα καταληξω σε χριστοπαναγιες , και δεν θελω , με τον πατερα μου , εχουμε τυπικες σχεσεις , λογω οικονομικων , ειναι 90 , και εχω αναλαβει ευθυνες οικονομικες , μεγαλωσε ο ανθρωπος , αλλα εναι λιγομιλητος , ευτυχως !!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Κύκνε πιστεύω ότι πρέπει να πεις στη μητέρα σου το πως νιώθεις. Ότι λόγω κατάθλιψης δεν είσαι καλά και χρειαζεσαι την προσοχή της ίσως παραπάνω απ'ότι θα την χρειαζόσουν αν ήσουν υγειής. Ξέρεις καμιά φορά δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς θέλουν και χρειάζονται οι άλλοι. Δηλαδή η μαμά σου μπορεί να σου είπε όχι γιατί δεν κατάλαβε πόσο σημαντικό ήταν αυτό για σένα και όχι γιατί δεν νοιάζεται για την ψυχολογία σου. Από εκεί και πέρα προσπάθησε να καταλάβεις τα κίνητρα της δικής της συμπεριφοράς και νιώσε περήφανη που έχεις μια μαμά που νοιάζεται για τους άλλους. Σκέψου την κόρη του ξαδέλφου σου που νιώθει τόσο άσχημα και σκέψου ότι η μαμά σου ίσως κάνει ό,τι κάνει για την οικογένειά του που υποφέρει και δεν φταίει σε τίποτα και όχι τόσο για αυτόν. Δεν είναι κρίμα άνθρωποι που δεν φταίνε να υποφέρουν;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη Κυκνε , απο μια ηλικια καιπερα , δεν μπορεις να μενεις με τους γονεις , οχι οτι ειναι κακο , αλλα οσο μεγαλωνουν , τοσο ιδιοτροπουν ......................... εγω λογω κτθλψης , μενω με τους γονεις , εχοντας δικο μου σπιτι , αλλα ειναι μεγαλο το σπιτι μου , και λογω κτθλψης , αισθανονμαι μη λειτουργικος , και αισθανομαι απομονωση λογω του μεγαλου σπιτιου μου , και δεν μπορω να το πουλησω , λογω κρισης , να παρω κατι μικροτερο ........................απ΄την αλλη , το σπιτι των γονεων , ειναι δυο διαμερισματα των 180 τμ , ενωμενα στο σαλονι , οποτε ειμαι στην δικη μου πτερυγα , δεν μενοχλει κανεις , και εχω τελειως τυπικες σχεσεις με γονεις , τους βλεπω ελαχιστα μες την μερα , διοτι κουβεντα στην κουβεντα , παντα πλακωνομαστε στα βρισιδια , δεν με βοηθουν καθολου στην καταθλιψη , αλλα δεν περιμενω βοηθεια απο γονεις , τους εχω χ@σμενους , και οτι καταφερω μονος .................... οποτε μην περιμενεις βοηθεια απο την μητερα σου , διοτι , οπως κι η δικη μου , δεν καταλαβαινουν πως μπορει να αισθανεται ο αλλος , δεν τοχουν περασει το λουκι , που να καταλαβουν ......... απο μακρια κι αγαπημενοι λοιπον , ηκαλυτερη συνταγη , αλλα εσυ μενεις σε μικρο σπιτι , και δεν εχεις επιλογη , παρα να τους υποστεις , πολυ δυσαρεστο , εγω δεν ανοιγω κουβεντα ιδιως με την μανα μου , θα καταληξω σε χριστοπαναγιες , και δεν θελω , με τον πατερα μου , εχουμε τυπικες σχεσεις , λογω οικονομικων , ειναι 90 , και εχω αναλαβει ευθυνες οικονομικες , μεγαλωσε ο ανθρωπος , αλλα εναι λιγομιλητος , ευτυχως !!!
    Κι εγώ θα ήθελα να φύγω από εδώ αλλά είναι αδύνατον προς το παρόν μιας και δεν έχω δουλειά...αλλά δεν μπορεί να μου φέρεται έτσι...τώρα ούτε να την δω δεν θέλω, τόσο πολύ έχω θυμώσει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Κύκνε πιστεύω ότι πρέπει να πεις στη μητέρα σου το πως νιώθεις. Ότι λόγω κατάθλιψης δεν είσαι καλά και χρειαζεσαι την προσοχή της ίσως παραπάνω απ'ότι θα την χρειαζόσουν αν ήσουν υγειής. Ξέρεις καμιά φορά δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς θέλουν και χρειάζονται οι άλλοι. Δηλαδή η μαμά σου μπορεί να σου είπε όχι γιατί δεν κατάλαβε πόσο σημαντικό ήταν αυτό για σένα και όχι γιατί δεν νοιάζεται για την ψυχολογία σου. Από εκεί και πέρα προσπάθησε να καταλάβεις τα κίνητρα της δικής της συμπεριφοράς και νιώσε περήφανη που έχεις μια μαμά που νοιάζεται για τους άλλους. Σκέψου την κόρη του ξαδέλφου σου που νιώθει τόσο άσχημα και σκέψου ότι η μαμά σου ίσως κάνει ό,τι κάνει για την οικογένειά του που υποφέρει και δεν φταίει σε τίποτα και όχι τόσο για αυτόν. Δεν είναι κρίμα άνθρωποι που δεν φταίνε να υποφέρουν;
    Πίστεψε με, το ξέρει πολύ καλά αλλά δεν την ενδιαφέρει...κι όχι, δεν νιώθω περήφανη για μια μάνα που παραμελεί την κόρη της για να τρέχει από εδώ κι από εκεί και δεν με ενδιαφέρει καθόλου η κόρη του ξαδέλφου μου, μου φτάνουν τα δικά μου προβλήματα για να "φορτωθώ" κι άλλων...ας νοιαστεί η μάνα μου πρώτα για τα παιδιά της και να είναι παρούσα όταν την χρειάζονται και μετά αν της περισσέψει χρόνος να νοιαστεί και για άλλους...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κι εγώ θα ήθελα να φύγω από εδώ αλλά είναι αδύνατον προς το παρόν μιας και δεν έχω δουλειά...αλλά δεν μπορεί να μου φέρεται έτσι...τώρα ούτε να την δω δεν θέλω, τόσο πολύ έχω θυμώσει...
    Με τον θυμο , χειροτερευεις την κατασταση σου , ο θυμος σουλειπε ........... εγω , αποφευγω να ταραζομαι για οτιδηποτε , μονο με τα οικονομικα του σπιτιου ασχολουμαι , και δεν ανεχομαι πολλα πολλα απο γονεις , τοχουν καταλαβει , και με σεβονται η και με φοβουνται κιολας , κι ο Αγιος φοβερα θελει , διοτι καποτε επιασα τον πατερα μου κεφαλοκλειδωμα , ειμαι και γεροδεμενος , καλυτερα μερικοι ανθρωποι να σε φοβουνται , παρα να σαγαπανε , ο φοβος διαρκει περισσοτερο , εχω που εχω τα δικα μου , δεν θανεχτω και καποιον που μεκνευριζει ........... δεν θα σε βγαλει καπου ο εκνευρισμος , η υπαρχει συνεννοηση , η κομμενα τα πολλα πολλα με μητερα , κι εγω την αγαπω ,μανα μου ειναι , αλλα οριοθετω την ' περιοχη ' μου , οχι μες το σπιτι μονον , αλλα και στο τι μπορει να μου πει ....................

  13. #13
    Κυκνακο μου ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος τι ειναι καταθλιψη η οποιαδηποτε αλλη ψυχικη ασθενεια αν δεν το εχει περασει.Εμενα η μητερα μου εχει περασει καταθλιψη και νευρικη ανορεξια.Εγω εχω καταθλιψη και ΓΑΔ η μητερα μου δεν την καταλαβαινει την γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και μου λεει ''Προς τι ολος αυτος ο πανικος?"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Με τον θυμο , χειροτερευεις την κατασταση σου , ο θυμος σουλειπε ........... εγω , αποφευγω να ταραζομαι για οτιδηποτε , μονο με τα οικονομικα του σπιτιου ασχολουμαι , και δεν ανεχομαι πολλα πολλα απο γονεις , τοχουν καταλαβει , και με σεβονται η και με φοβουνται κιολας , κι ο Αγιος φοβερα θελει , διοτι καποτε επιασα τον πατερα μου κεφαλοκλειδωμα , ειμαι και γεροδεμενος , καλυτερα μερικοι ανθρωποι να σε φοβουνται , παρα να σαγαπανε , ο φοβος διαρκει περισσοτερο , εχω που εχω τα δικα μου , δεν θανεχτω και καποιον που μεκνευριζει ........... δεν θα σε βγαλει καπου ο εκνευρισμος , η υπαρχει συνεννοηση , η κομμενα τα πολλα πολλα με μητερα , κι εγω την αγαπω ,μανα μου ειναι , αλλα οριοθετω την ' περιοχη ' μου , οχι μες το σπιτι μονον , αλλα και στο τι μπορει να μου πει ....................
    Υποθέτω πως κάποια στιγμή θα ηρεμήσω αλλά τώρα έχω πολλά νεύρα γιατί δεν είναι σωστή...και τα γράφω εδώ για να ξεσπάσω...τώρα κάθονται και πίνουν καφέ μέσα αλλά εγώ δεν πήγα όπως άλλες φορές, άστους να νιώσουν κι αυτοί απόρριψη κι έλλειψη...αν βέβαια νοιάζονται για μένα που πολύ αμφιβάλλω...και τώρα ήρθε ο πατέρας μου να με ρωτήσει πως και δεν πήγα και του τα είπα ένα χεράκι αλλά της κυρίας ούτε που ίδρωσε τ' αυτί της κι εγώ τώρα κλαίω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Κυκνακο μου ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος τι ειναι καταθλιψη η οποιαδηποτε αλλη ψυχικη ασθενεια αν δεν το εχει περασει.Εμενα η μητερα μου εχει περασει καταθλιψη και νευρικη ανορεξια.Εγω εχω καταθλιψη και ΓΑΔ η μητερα μου δεν την καταλαβαινει την γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και μου λεει ''Προς τι ολος αυτος ο πανικος?"
    Τότε να μην προσποιείται την συμπονετική κι ότι δήθεν καταλαβαίνει η υποκρίτρια...όπως έγραψα νωρίτερα ισχυρίζεται ότι υποφέρει διπλά επειδή υποφέρω εγώ, ναι, καλά, το βλέπω...για τους άλλους καταλαβαίνει και τρέχει και το ίδιο της το παιδί το έχει χεσμένο...συγγνώμη που μιλάω έτσι αλλά δεν αντέχω άλλο!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οταν ολο το σωμα ουρλιαζει στο ειναι μας οτι ειναι λαθος οι επιλογες μας ...
    By viki38 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 13-10-2015, 10:42
  2. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  3. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  4. Δίκιο ή άδικο;
    By gian in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-02-2011, 08:52
  5. αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •