Effexor - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41

Thread: Effexor

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Ναι το έχω δει το πινακάκι (ή αντίστοιχο). Είναι "κάπως" να ξέρεις περισσότερα από τον
    ψυχίατρο σου... και να επιμένει από πάνω. "Είναι αδύνατον!"

    Μια μέθοδος που έχω διαβάσει για διακοπή του Effexor (θα την δοκιμάσω) είναι να το
    αντικαταστήσεις στα τελευταία με άλλο μεγαλύτερης ημίζωης και να διακόψεις το 2ο.
    Αυτό σκοπεύω να κάνω είτε εγκρίνει η γιατρός είτε όχι..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    με αυτα που λέτε σκέφτομαι αν θα το πάρω κιόλας..ωραια :P

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εχει και απο εμενα θετικα σχολια το συγκεκριμενο, οσο για την δυσκοιλιοτητα δεν καταλαβα κατι, γιατι ενας καφες υπηρχε παντα στην ζωη μου... το εχω διακοψει διοτι εχω βρει αποτελεσματικοτερο απο αυτο... αλλα αυτο ειναι παντα κατι σχετικο για τον καθε ενα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    το ξεκινησα τελικά, μεχρι στιγμης δεν εχω εμφανισει κατι (παρενεργειες)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by masterridley View Post

    Δεύτερη παρενέργεια και αρκετά διαδεδομένη είναι το χάσιμο της libido. Κυριολεκτικά εξαφανίζεται και είναι πολύ πιο δύσκολο για άντρες (δεν ξέρω για γυναίκες) να έρθουν σε οργασμό. Κάποιοι δε ισχυρίζονται ότι αυτή δεν επιστρέφει ακόμα και μετά την διακοπή..

    Το οποίο με οδηγεί στον εξής χρυσό κανόνα.
    Ποτέ μην αρχίσεις φάρμακο αν δεν έχεις δοκιμάσει πρώτα όλα τα άλλα. Όπου 'άλλα' βάλε: κάποια δραστηριότητα, καλύτερη διατροφή, σωστός ύπνος και βεβαίως 1 ή 2 ή 3 ψυχολόγοι (μέχρι να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει). Το φάρμακο πρέπει να είναι το τελευταίο καταφύγιο.
    Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο στον ' χρυσο κανονα ' σου ................οντως τα φαρμακα πρεπει ναναι το τελευταιο καταφυγιο , ταντικαταθλιπτικα , εχουν μια 30%-50% επιδραση στην καλυτερη , και ειναι και το προβλημα της λιμπιντο εντονο κι ενοχλητικο , και ΚΑΝΕΙΣ δεν εγινε ποτε καλα με φαρμακα , συγκαλυπτουν το προβλημα , με αγνωστες μακροπροθεσμες συνεπειες ............................χιλιες φορες η ψυχοθεραπεια , την οποια πολυ κακως , ποτε δεν εκανα , θαχα ξεμπλεξει εντελως τωρα ................κι εχω δοκιμασει οποιο αντκθλκο κυκλοφορει , τα 12 τελευταια χρονια ..................το εφεξορ και το σεροξατ , δουλευουν σεμενα , αλλα ειναι δυσκολα στην διακοπη αμφοτερα ....................

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    macgyver ειναι κοινη λογικη
    τα χαπια ειναι επιπρόσθετες ουσίες που απλα ανακουφίζουν συμπτώματα κ ηρεμουν προσωρινα
    εάν εσυ ο ίδιος δεν αλλαξεις την οπτική σου
    δεν γινεσαι καλα κ ας παρεις 39484395 χάπια.
    Δυστυχως ξαναπαιρνω κι εγώ ,γιατί σέρνομαι.
    Αλλα πρεπει παραλληλα ν αλλαζω για να πω καλυτερα να αγαπησω τον εαυτό μου για να ξεπερασω κ τ αγχος κ τ καταθλιψη μου.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη Νεραιδα , οτι νομιζεις εσυ , δεν μαρεσει να υποδυκνειω στους αλλους τι να κανουν .....................για τον εαυτο μου μιλαω ...........αλλα εγω δεν ειμαι χαλια , ειμαι σε μια ανεκτη κατασταση .......................

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Ναι καταλαβαινω αλλα συμφωνώ κιολας πανω σ αυτο που ειπες αυτο εννοώ.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ολοι ψαχνουμε να γινουμε καλα... εμενα μου λειπει η ευτυχια! φυσικα τα χαπια δεν βοηθουν εντελως αλλα ως ενα βαθμο! απο εκει και περα πειτε μου εσεις που να την ψαξω την ευτυχια, που ειναι κρυμμενη? Ευτυχια γυρνα πισω.......................................... ........!!!!!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    2
    Έπαιρνα seroxat (20 mg) επί 3 χρόνια. Έχω κατάθλιψη, αγχώδη διαταραχή, κοινωνικές φοβίες, ιδεοψυχαναγκασμούς κλπ.
    Μετά από αυτά τα χρόνια με άλλαξαν σε Effexor των 75. Σαν αντικαταθλιπτικό το βρήκα πολύ καλύτερο απ' ότι για την αντιμετώπιση άγχους, φοβιών και λοιπά, άρχισαν να επιστρέφουν φοβίες μου και ιδεοληψίες που είχαν μειωθεί αρκετά
    με το σεροξάτ, κι έτσι μετά από ένα χρόνο εφεξόρ γύρισα πίσω σε σεροξάτ, στο οποίο είμαι τώρα 1 μήνα κι έχω αρχίσει να παρατηρώ κάποιες μικρές αλλαγές.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by masterridley View Post

    Μια μέθοδος που έχω διαβάσει για διακοπή του Effexor (θα την δοκιμάσω) είναι να το
    αντικαταστήσεις στα τελευταία με άλλο μεγαλύτερης ημίζωης και να διακόψεις το 2ο.
    Αυτό σκοπεύω να κάνω είτε εγκρίνει η γιατρός είτε όχι..

    Εγω εφαρμοσα αλλη μεθοδο , εκοψα μαχαιρι το εφεξορ , εδω και μηνα , βαρεθηκα να αγκομαχαω στην τουαλετα , απο την δυσκοιλιοτα , το αντικατεστησα με σεροξατ , 30 μγ , και ολα καλα .............................αν και σκεφτομαι να μειωσω το σεροξατ στα 20 μγ , και να προσθεσω 75 μγ εφεξορ , το εφεξορ , κανει πιο καλη αντικαταθλιψη απ το σεροξατ , αλλα χειροτερη αχγολυση ..........................γιατρους ?, δεν τους χρειαζομαι , ταχω μαθει τοσο καλα τα φαρμακα , και τι σκατολοιδια ειναι ολα τους , που πλεον πραττω κατα το δοκουν , αν και δυο ισχυροι Ελληνικοι καφεδες , το πρωι , κανουν σεμενα αντικαταθλιψη + θετικη σκεψη , θα κοψω και το σεροξατ καποια στιγμη , οχι μαχαιρι , ειναι αυτο και το εφεξορ , τα μονα αντικ/κα που γινονται εθισμος ...........

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Περασαν 9 μερες κ νιωθω καλυτερα ενω ξερω οτι δρουν μετα απο 14 μερες. Ιδέα μου λετε να ειναι;; :-p

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Περασαν 9 μερες κ νιωθω καλυτερα ενω ξερω οτι δρουν μετα απο 14 μερες. Ιδέα μου λετε να ειναι;; :-p
    οχι βοηθουν απο πολυ πριν τις 14 μερες, απλα το γραφει στο χαρτι γιατι οταν καποιος ξεκιναει για πρωτη φορα τα αντικαταθλιπτικα, τις πρωτες μερες χειροτερευει η καταθλιψη και για να κανει υπομονη

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    75 mg αρχική δοσολογία και μετά στα 150mg.
    Όχι δεν είναι ιδέα σου,στις 7 μέρες και εγώ είχα νιώσει καλύτερα όταν το έπαιρνα!
    Όσον αφορά την διακοπή του που είναι παλούκι μην ανησυχείς καθόλου...
    Έχω ανακαλύψει κόλπο όπου μέσω πολύ σταδιακής διακοπής σχεδόν μηδενίζεις τα Withdrawal Symptoms!
    Απλά περνάς σε γενόσημο για να γίνει αυτό.
    Ειδικά με το γενόσημο Deprevix,η απόσυρση είναι πια παιχνίδι!
    Τώρα προέχει να αισθανθείς καλύτερα όμως και αυτά θα σε απασχολήσουν στο μέλλον.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Δεν μου ειπε ο γιατρος οτι υπαρχει καποιο προβλημα στη διακοπη. Επισης, δεν συμβαινει σρ ολους αυτο. Ειναι αναλογα τν οργανισμο.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 20:34
  2. Eμπειρια απο το effexor
    By IASWN in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 189
    Last Post: 27-09-2023, 21:40
  3. effexor παρενεργειες
    By Unbreakable in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2015, 10:55
  4. Valdoxan/Effexor/Mirtazapine
    By Stavros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2013, 00:52
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 06:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •