Effexor
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: Effexor

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566

    Effexor

    Τι άποψη εχουμε για αυτα; για αγχωδη κ καταθλιπτικη διαταραχη εχει κανεις παρει;

  2. #2
    Αγαπητή μου Νεράιδα είμαι ο άνθρωπος σου.
    Τα έπαιρνα τον τελευταίο 1.5 χρόνο.Σταθερά σε 75μγ ,κάποια στιγμή 150 και το τελευταίο 3μήνο πάλι στα 75.
    Είμαι στην 6 μέρα που τα σταμάτησα με οδηγία γιατρού. Ελπίζω να μη χρειαστεί να τα ξαναπάρω.

    Πρακτικά όμως ειναι πολύ καλό φάρμακο. Για άγχος που το έπαιρνα με ηρέμησε φοβερά. Τι στο διάολε βάζουν μέσα δλδ...Πριν έπαιρνα ζολοτριν και λυρικα που όμως δε μου έκαναν τπτ.
    Μόνο το εφέξόρ είχε αποτέλεσμα.

    Μικρή συμβουλή επειδή είμαι παθών. Έχει να ξέρεις δυσκολία στην απόσυρση του από τον οργανισμό .Και οι γιατροί δε το λένε αυτό. Εγώ πχ νιώθω το κλασσικό brain zaps και ζάλάδα αλλά ελπίζω να περασει.Παίρνω ωμέγα 3 κάψουλες που διάβασα από άλλους πως βοηθάνε. Anyway,ρωτήσε το γιατρό σου να σου πει για το αν έχει δύσκολο withdrawal syndrome απλά για να ξέρεις τα παντα γύρω από το φάρμακο. Επίσης τις πρώτες μέρες που το ξεκίνας μια μικρό ναυτία τη εχει. Δε κρατάει πολύ ομως.
    Αν δεν είχε δυσκολία στην απόσυρση ειναι από τα καλύτερα για το άγχος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Για καταθλιψη ουτε καν;
    Καλα καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.
    Δεν τα πηρα, προσπαθω μονη μ γτ ηδη εχω διακοψει άλλα απλα μου προτεινε αυτα σε περιπτωση που ξαναπαρω.

  4. #4
    Φαντάζομαι κάνουν καλό και στην κατάθλιψη. Για να στα έδωσε κάτι ξέρει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Οκ σ ευχαριστω! Σου ευχομαι ολα να πανε κλ κ σε σενα :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το εφεξορ τοχω χρησιμοποιησει κατα κορον .............150 μγ ειναι αρκετα , δεν κανει αγχολυση οπως το σεροξατ , αλλα σου δινει το kick λογω του οτι ειναι και νοραδρενιλικο , σε καποιους φερνει αγχος , αλλα σε μενα και σενα μελος που ξερουμε απο φαρμακα , και τα συζηταμε , το κοψαμε αμφοτεροι λογω της τρομερης δυσκοιλιοτητας που μας εφερνε ............

  7. #7
    Effexor xr 75 mg παιρνω ενα την ημερα εδω και τρια χρονια.Δεν εχω καθολου καταθλιψη με αυτο το φαρμακο πραγματικα πολυ καλο! το μονο κακο οπως ειπε και ο macgyver ειναι η τρομερη δυσκοιλιοτητα αλλα την καταθλιψη την εστειλε απο εκει που ηρθε κανονικα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ki εγω bullet , τοκανα 75μγ , σημερα το ξαναρχισα , διοτι ειναι οντως καλο φαρμακο , διοτι αν συνεχιζα τα 150 , θα καναμε μαζι το χειρουργειο , στο Αττικο , εγω ομως για αιμορροιδες ................!!

  9. #9
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ki εγω bullet , τοκανα 75μγ , σημερα το ξαναρχισα , διοτι ειναι οντως καλο φαρμακο , διοτι αν συνεχιζα τα 150 , θα καναμε μαζι το χειρουργειο , στο Αττικο , εγω ομως για αιμορροιδες ................!!
    καλημερα Μακ! χαχαχα εχεις δικιο! ενας φιλος του αρραβωνιαστικου μου εκανε χειρουργειο για αιμοραιδες και μας ειπε οτι του το εκαναν με επισκληριδιο και πονουσε αρκετα ο καημενος.
    Αυτος ζητουσε ολικη ναρκωση για να μην καταλαβει τον πονο αλλα οι γιατροι του ειπαν οτι στην συγκεκριμενη επεμβαση δεν χρειαζεται.

  10. #10
    Νεραιδουλα καλα λογια εχω ακουσει για το εφεξορ. Εσυ να παρατηρεις πως σε κανουν να αισθανεσαι. Σε περιπτωση λοιπον που τα ξανα αρχισεις να παρεις τηλεφωνο γιατι θελουν και ενα αγχολυτικο. Δεν τα παιρνουν σκετα ποτέ. Εφεξορ μονο του οχι. Να ενημερωσεις ετσι ωστε να μην εχεις ανεπιθυμητη ενεργεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ki εγω bullet , τοκανα 75μγ , σημερα το ξαναρχισα , διοτι ειναι οντως καλο φαρμακο , διοτι αν συνεχιζα τα 150 , θα καναμε μαζι το χειρουργειο , στο Αττικο , εγω ομως για αιμορροιδες ................!!

    Το εφεξορ για αντικαταθλιπτικο καλο ειναι , αλλα για αντιδιαρροικο θα εσκιζε .......αυτη ειναι κι αν ειναι ανεπιθυμητη ενεργεια ................και σε καποιους φερνει λιγο αγχος , αλλα αμα παιρνω και 20-30 mg seroxat το βραδακι ( δικη μου συνταγη ) στρωνει , η δυσκοιλιοτητασ δεν στρωνει με τιποτα ...........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Μαλιστα. Αυτο με τη δυσκοιλιοτητα δν μ αρεσε. Εκτος κι αν το ειχατε προσωρινα. Εγω τωρα αν το οαρω επειδη ειμαι κ 23 χρονων κ ειναι η 4η φορα π θ παρω αντικαταθλιπτικο...θελω να ρωτησω ποσο πειραζει τον οργανισμο αυτο;; εχει κάποια μακροχρονια επιπτωση;; γνωριζετε;; γτ πλεον δν ειναι πρωτη φορα που παιρνω γ ν πω οκ..αλλιως ν ξερω ν βασανιστω ν το περασω μονη μ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Oυτε εμενα μαρεσει , και δεν ειναι παροδικο , η δυσκοιλιοτητα εννοω , και φιλιο μελος το σταματησε γι αυτο τον λογο .........................οσο για ταντικαταθλιπτικα , πολλα γραφονται για τις μακροχρονιες κακες συνεπειες τους , σιγουρα καποια απο αυτα , η και ολα , αληθευουν , τοσο , που σκεφτομαι αν μπορω , να τα κοψω πληρως ............. μονο αν ειναι απολυτη αναγκη θαπαιρνα ..........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Ναι, παίρνω Effexor εδώ και 4(?) χρόνια. Έφτασα ως τα 225mg κάποια στιγμή, τώρα προσπαθώ να το σταματήσω, είμαι στα 35mg.

    Τα καλά: όταν το πρωτοπήρα το χρειαζόμουνα όσο τίποτε άλλο γιατί είχα οξεία κοινωνική φοβία (ακόμα έχω αλλά σε μικρότερο βαθμό). Τις πρώτες μέρες που το πήρα, δεν ξέρω αν ήταν placebo ή όχι, αλλά ήμουν στο τραίνο και μου έπιασε την κουβέντα κάποιος και ήταν η πρώτη φορά που μπορούσα να "δω" ότι έχω άγχος, το σώμα μου έχει ιδρώσει κτλ και παρ'όλ'αυτά το μυαλό μου ήταν καθαρό! Αυτό ήταν πρωτοφανές για μένα.

    Δεν ξέρω κατά πόσο συνέβαλε το Effexor σ'αυτό αλλά για μια χρονιά μαζί με ψυχολόγο σημείωσα φοβερή πρόοδο (η οποία "ακυρώθηκε" τις επόμενες 2 χρονιές που δεν μπορούσα να έχω ψυχολόγο ελέω σπουδών στο εξωτερικό)

    Τα αρνητικά: οι (παρ)ενέργειες οι οποίες αλλάζουν από άτομο σε άτομο. Εγώ ας πούμε δεν είχα ποτέ τα brain zaps που όλοι παραπονιούνται αλλά πχ αν δεν έπαιρνα μια μέρα το φάρμακο, την ίδια νύχτα είχα τρομερά αληθοφανείς εφιάλτες, ψάξε στο ιντερνετ για effexor nightmares. Πχ ένα πρωί ξύπνησα δίνοντας μια μπουνιά στο κομοδίνο μου! :confused:

    Η γιατρός μου επέμενε ότι αυτό δεν παίζει γιατί το effexor έχει μεγάλη ημίζωη αλλά αυτά είναι μπούρδες. Γενικώς είναι φάρμακο δύσκολο στο κόψιμο και ακόμα και αν είσαι ευγνώμων στην αρχή που θα το πάρεις, μετά που θα έχεις καταφέρει κάποια πράγματα, πιθανά να καταριέσαι την ώρα και τη στιγμή που το ξεκίνησες..

    Δεύτερη παρενέργεια και αρκετά διαδεδομένη είναι το χάσιμο της libido. Κυριολεκτικά εξαφανίζεται και είναι πολύ πιο δύσκολο για άντρες (δεν ξέρω για γυναίκες) να έρθουν σε οργασμό. Κάποιοι δε ισχυρίζονται ότι αυτή δεν επιστρέφει ακόμα και μετά την διακοπή..

    Το οποίο με οδηγεί στον εξής χρυσό κανόνα.
    Ποτέ μην αρχίσεις φάρμακο αν δεν έχεις δοκιμάσει πρώτα όλα τα άλλα. Όπου 'άλλα' βάλε: κάποια δραστηριότητα, καλύτερη διατροφή, σωστός ύπνος και βεβαίως 1 ή 2 ή 3 ψυχολόγοι (μέχρι να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει). Το φάρμακο πρέπει να είναι το τελευταίο καταφύγιο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Η γιατρός μου επέμενε ότι αυτό δεν παίζει γιατί το effexor έχει μεγάλη ημίζωη αλλά αυτά είναι μπούρδες.
    Έπαιρνα 4 χρόνια Βενλαφαξίνη.
    Kαλά σοβαρά τώρα,αυτή η γιατρός πως πήρε το πτυχίο της???Το Effexor είναι το δυσκολότερο αντικαταθλιπτικό στην διακοπή του λόγω του Mικρού χρόνου ημιζωής τoυ!
    6-7 ώρες περίπου, ανάλογα τον ασθενή.Aυτό το ξέρουν και οι γάτες!Έχει τον μικρότερο χρόνο ημιζωής από όλα τα SSRIs-SNRIs!Μετά την παρέλευση 1 μέρας και αφού το φάρμακο έχει απομακρυνθεί σε ποσοστό άνω του 80% από τον οργανισμό,αρχίζουν τα ...όργανα!Όχι σε όλους,αλλά στους περισσότερους.
    Μία μέρα αν ξεχάσεις να πάρεις το φάρμακο,αρχίζουν τα τρελά!Εμένα μου προκαλούσε ζάλη,30-40 ώρες μετά την τελευταία δόση.
    Αλλά είναι αρκετά αποτελεσματικό,ίσως το κορυφαίο!
    Αλλά μόνο και μόνο από αυτό που σου είπε για τον χρόνο ημιζωής του φαρμάκου,είναι εντελώς Γ.Τ.Π!

    The half-life of venlafaxine is relatively short, so patients are directed to adhere to a strict medication routine, avoiding missing a dose. Even a single missed dose can result in withdrawal symptoms.

    Και εδώ ένας πίνακας με τους χρόνους ημιζωής των αντικαταθλιπτικών.Λείπουν κανά 2-3 από την λίστα όπως το Cymbalta (12 ώρες ημιζωή),Entact (30 ώρες ημιζωή).
    http://www.clinical-depression.co.uk...rug-half-life/

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 20:34
  2. Eμπειρια απο το effexor
    By IASWN in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 189
    Last Post: 27-09-2023, 21:40
  3. effexor παρενεργειες
    By Unbreakable in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2015, 10:55
  4. Valdoxan/Effexor/Mirtazapine
    By Stavros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2013, 00:52
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 06:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •