Effexor - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41

Thread: Effexor

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    75 mg αρχική δοσολογία και μετά στα 150mg.
    Όχι δεν είναι ιδέα σου,στις 7 μέρες και εγώ είχα νιώσει καλύτερα όταν το έπαιρνα!
    Όσον αφορά την διακοπή του που είναι παλούκι μην ανησυχείς καθόλου...
    Έχω ανακαλύψει κόλπο όπου μέσω πολύ σταδιακής διακοπής σχεδόν μηδενίζεις τα Withdrawal Symptoms!
    Απλά περνάς σε γενόσημο για να γίνει αυτό.
    Ειδικά με το γενόσημο Deprevix,η απόσυρση είναι πια παιχνίδι!

    Τώρα προέχει να αισθανθείς καλύτερα όμως και αυτά θα σε απασχολήσουν στο μέλλον.
    Αυτό μου κάνει εντύπωση καθώς και τα 2 είναι η ίδια ενεργός ουσία (venlafaxine)...

    Δηλαδή ας πούμε εγώ που παίρνω ήδη γενόσημο (Serosmine) που να το γυρίσω, στο αυθεντικό;!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Nεράιδα κατά 80% και αν ξεπεράσεις το 1 έτος συνεχούς αγωγής,συμπτώματα απόσυρσης θα έχεις.
    Eίναι το καλύτερο αντικαταθλιπτικό κατ'εμέ όσον αφορά την αντιμετώπιση της Κατάθλιψης αλλά το Χειρότερο στην διακοπή!
    Θέλει πολύ σταδιακή διακοπή για να μην έχεις θέμα..
    Έχω κάνει μεγάλη έρευνα και σε συνεργασία με Ψυχίατρο βρήκα τον τρόπο να το διακόπτω χωρίς καμία παρενέργεια!
    Master το Serosmine δεν το έχω δει ποτέ αλλά κάποια στιγμή θα ανεβάσω ένα βιντεάκι με το Tip που έχω ανακαλύψει γιατί πραγματικά το τι έχουν τραβήξει με αυτήν την ουσία οι απανταχού χρήστες,δεν περιγράφεται!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Mάλιστα.

    Καλησπέρα!
    Ο γιατρος μου είπε πως δεν έχει πιάσει το φαρμακο είναι πολυ νωρίς
    γιατι ξεκίνησα με 37,5 που ειναι πλ χαμηλη δόση και στην ουσία εχω 10 μέρες με 11 τώρα με το 75mg.
    Εγω πάλι νιωθω αρκετά καλύτερα κ μ ειπε μαλλον ειναι δική σου εξέλιξη. Λέτε να πρόκεται για placebo;;
    Μακαρι να ειμαι απο μονη μου ετσι, γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ειπα κιολας εφτασε 14 μερα α νιωθω καλυτερα.
    Πάντως το κυριότερο είναι οτι δεν απελπίζομαι καθολου αυτες τις μερες που νιώθω καλύτερα για αυτο..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Mάλιστα.

    Καλησπέρα!
    Ο γιατρος μου είπε πως δεν έχει πιάσει το φαρμακο είναι πολυ νωρίς
    γιατι ξεκίνησα με 37,5 που ειναι πλ χαμηλη δόση και στην ουσία εχω 10 μέρες με 11 τώρα με το 75mg.
    Εγω πάλι νιωθω αρκετά καλύτερα κ μ ειπε μαλλον ειναι δική σου εξέλιξη. Λέτε να πρόκεται για placebo;;
    ..
    Ειναι καλο φαρμακο , εμενα μου κανει δουλιτσα , αλλα η δυσκοιλιοτητα που φερνει , δεν παλευεται .................10 μερες 75μγ , ειναι αρκετες για να σε ' πιασει ' ......................σε αντιθεση με αυτο που λεει ο Stavros , εγω το κοβω ευκολα , το ξαναρχιζω μετα κανα μηνα , ειπαμε δυσκοιλιοτητα , το ξαναρχιζω ...........το σεροξατ δεν κοβεται ευκολα , αλλα νομιζω οτι ειναι αναλογα τον οργανισμο .................. παντως αυτα τα δυο αντκθλκα , θεωρουνται τα δυσκολοτερα για διακοπη .....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Δυσκοιλιοτητα παρατηρω κι εγω..που ποτε δεν είχα θέμα..και δεν ξερω ποσο θα το αντεξω!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Δυσκοιλιοτητα παρατηρω κι εγω..που ποτε δεν είχα θέμα..και δεν ξερω ποσο θα το αντεξω!
    Εγω παντως , οπως και φιλιο μελος , που συζηταμε τα περι φαρμακων , μας αρεσει το εφεξορ , αλλα την δυσκοιλιοτητα , δεν την παλευουμε , θα βγαζαμε αιμορροιδες αν το συνεχιζαμε , αυτος τοκοψε , εγω ταρχιζω , και το κοβω .............. καλο φαρμακο για την διαρροια ειναι .......

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Νομιζω κ μενα μου αρεσει αφου ηδη επιασε
    Αλλα συγχρονως μου κανει εντυπωση απο τοσο νωρις..αφου αυτα πιανουν μετα τις 14 μερες!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Νομιζω κ μενα μου αρεσει αφου ηδη επιασε
    Αλλα συγχρονως μου κανει εντυπωση απο τοσο νωρις..αφου αυτα πιανουν μετα τις 14 μερες!

    Αυτο ειναι απ τα γρηγορα , τοχουμε παρατηρησει , ο φιλος κι εγω , θα σε πιασει περισσοτερο σε 10-15 μερες ..................επαιρνα 150 μγ , ειναι συνηθης δοση , αλλα αγκομαχουσα στην τουαλετα ............... ο φιλος δεν ψηνεται με τιποτα να ξαναπαρει , απ οτι λεει , λογω της συγκεκριμενης παρενεργειας .........

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Ναι καταλαβαινω. Λογικό αν συνεχιστεί και με μενα δεν ξέρω.
    Πάντως δεν ξέρω γιατί κι ο γιατρός δεν το παραδέχτηκε οτι με έπιασε ήδη! Βεβαια είπε δεν το αποκλείει κιολας οκ. Τελοσπαντων σημασια εχει οτι επιασε...κ ακόμα περισσότερη σημασία πρεπει βασικά να δώσω βασικά στη νέα μου προσπαθεια...πφ

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    1
    Είμαι 40 ετών κι ύστερα από 15 χρόνια με seropram ο γιατρός μου πρότεινε να πάρω effexor στα 150. Με το seropram είχα πάει αρκετά καλά όμως μετά από ένα ψυχωσικό επεισόδιο το περασμένο καλοκαίρι ξαναέπεσα σε βαριά κατάθλιψη και τώρα δε με πιάνει. έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    2
    Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια γνώμη σε κάτι. Εδώ και κάτι μήνες παίρνω το ladose. Είχα ξεκινήσει με μισή δόση και τώρα παίρνω 2 χάπια. Με τον γιατρό όταν τα λέγαμε του είπα πως δεν νιώθω και κάποια ιδιαίτερη αλλαγή. Πώς το θέμα είναι κάπως επιφανειακό αλλά προσωρινό. Επιφανειακή χαρά ας πούμε. Ψυχικά δεν είμαι καλά και το ξέρω. Μου πρότεινε να ξεκινήσω το effexor. Εδώ και 3 μέρες το παίρνω κάθε βράδυ. Όμως δεν ξέρω, παίζει να μου έχει κάνει παρενέργειες. Το 2ο βράδια εκτός ότι δεν μπορούσα να κοιμηθώ, αϋπνία στο μεγαλείο της, είχα φοβερή εφίδρωση που αναγκάστηκα να βάλω τιραντε μπλούζα. Νιώθω ναυτία όταν το παίρνω.πονο στο στομάχι. Πείτε μου λίγο τη γνώμη σας.....

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 20:34
  2. Eμπειρια απο το effexor
    By IASWN in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 189
    Last Post: 27-09-2023, 21:40
  3. effexor παρενεργειες
    By Unbreakable in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2015, 10:55
  4. Valdoxan/Effexor/Mirtazapine
    By Stavros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2013, 00:52
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 06:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •