Αν υπήρχε ομάδα κοινωνικής φοβίας/κατάθλιψης στην Αθήνα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415

    Αν υπήρχε ομάδα κοινωνικής φοβίας/κατάθλιψης στην Αθήνα...

    θα πηγαίνατε;

    Αυτή η ιδέα μου έχει καρφωθεί από τότε που πήγα Αγγλία για 2 χρόνια πέρσι
    οπότε και είδα την πληθώρα των ομάδων που υπάρχουν γι'αυτά τα προβλήματα.
    Πχ βάλτε meetup.com και ψάξτε social anxiety κοντά στο Λονδίνο. Θα δείτε
    τουλάχιστον 2 ομάδες, οι ομάδες δε για κατάθλιψη είναι παραπάνω. Εδώ στην
    Ελλάδα που θεωρητικά ο κόσμος βρίθει τέτοιων προβλημάτων δεν υπάρχει ούτε
    μία!

    Συνέχως φαντάζομαι πως θα ήταν αν δημιουργούσα μια τέτοια ομάδα εγώ και αν
    θα ερχόταν κανένας. Έτσι για να πω ότι το έχω δοκιμάσει και αυτό.

    Ερώτηση: θα πηγαίνατε σε μια τέτοια ομάδα που οργανώνει συναντήσεις σε
    κάποια καφετέρια η οποία θα αποτελείται από άτομα με άγχος ή/και κατάθλιψη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω θα πηγαινα , τι εχω να χασω ........ αμα δεν μαρεσε , δεν θα ξαναπηγαινα ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    θα πηγαίνατε;

    Αυτή η ιδέα μου έχει καρφωθεί από τότε που πήγα Αγγλία για 2 χρόνια πέρσι
    οπότε και είδα την πληθώρα των ομάδων που υπάρχουν γι'αυτά τα προβλήματα.
    Πχ βάλτε meetup.com και ψάξτε social anxiety κοντά στο Λονδίνο. Θα δείτε
    τουλάχιστον 2 ομάδες, οι ομάδες δε για κατάθλιψη είναι παραπάνω. Εδώ στην
    Ελλάδα που θεωρητικά ο κόσμος βρίθει τέτοιων προβλημάτων δεν υπάρχει ούτε
    μία!
    Υπαρχουν πολλες τετοιες ομαδες απο ψυχολογου δραματοθεραπευτες κλπ μονο που πληρωνεις
    Συνέχως φαντάζομαι πως θα ήταν αν δημιουργούσα μια τέτοια ομάδα εγώ και αν
    θα ερχόταν κανένας. Έτσι για να πω ότι το έχω δοκιμάσει και αυτό.

    Ερώτηση: θα πηγαίνατε σε μια τέτοια ομάδα που οργανώνει συναντήσεις σε
    κάποια καφετέρια η οποία θα αποτελείται από άτομα με άγχος ή/και κατάθλιψη;
    Υπαρχουν πολλες τετοιες ομαδες απο ψυχολογους δραματοθεραπευτες ακομα και απο μη ειδικους μονο που πληρωνεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Υπαρχουν πολλες τετοιες ομαδες απο ψυχολογους δραματοθεραπευτες ακομα και απο μη ειδικους μονο που πληρωνεις
    Μα εκεί είναι το κλου. Ένα, πληρώνεις και δύο, αυτές οι συνεδρίες γίνονται υπό την αιγίδα
    του ψυχολόγου. Δεν είναι ακριβώς ελεύθερες και για μένα που είμαι κοινωνιοφοβικός είναι
    φοβερό εργαλείο (πηγαίνω σε μια τέτοια ομάδα) αλλά δεν πλησιάζει καν το αληθινό τεστ,
    να είσαι έξω σε κόσμο με άλλα άτομα.

    Πάντως στην Αγγλία που πήγα λίγες φορές ήταν ωραία (αχ ας όψεται η %@# γλώσσα).
    Συναντιέσαι, συστήνεσαι, "από που είσαι; τι κάνεις;", μετά έχει συζήτηση περί ανέμων
    (ω τι έκανε η μπάρτσα κτλ) ή πιο εσωτερική όπως πώς νιώθεις, τι σου συνέβη την
    εβδομάδα και άλλα. Άμα ήμουν άγγλος θα είχα γιάνει ήδη!

    Επίσης να επισημάνω ότι αυτό μπορεί να φαίνεται ανούσιο σε άτομα που έχουν φίλους
    ΚΑΙ τους μιλάνε για τα προβλήματά τους. Αλλά είναι πολύ σημαντικό για άτομα που
    έχουν κοινωνικά προβλήματα.

    Τέσπα ήθελα να κόψω αντιδράσεις και μάλλον δεν υπάρχει τρελό ενδιαφέρον
    Πάντως αυτό δεν επηρεάζει το αν θα ανοίξω κάποιο group ή όχι. Είναι ξεφτίλα να μην
    έχει η ελλάδα ένα meetup κι ας είναι και μούφα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Μα εκεί είναι το κλου. Ένα, πληρώνεις και δύο, αυτές οι συνεδρίες γίνονται υπό την αιγίδα
    του ψυχολόγου. Δεν είναι ακριβώς ελεύθερες και για μένα που είμαι κοινωνιοφοβικός είναι
    φοβερό εργαλείο (πηγαίνω σε μια τέτοια ομάδα) αλλά δεν πλησιάζει καν το αληθινό τεστ,
    να είσαι έξω σε κόσμο με άλλα άτομα.

    Πάντως στην Αγγλία που πήγα λίγες φορές ήταν ωραία (αχ ας όψεται η %@# γλώσσα).
    Συναντιέσαι, συστήνεσαι, "από που είσαι; τι κάνεις;", μετά έχει συζήτηση περί ανέμων
    (ω τι έκανε η μπάρτσα κτλ) ή πιο εσωτερική όπως πώς νιώθεις, τι σου συνέβη την
    εβδομάδα και άλλα. Άμα ήμουν άγγλος θα είχα γιάνει ήδη!

    Επίσης να επισημάνω ότι αυτό μπορεί να φαίνεται ανούσιο σε άτομα που έχουν φίλους
    ΚΑΙ τους μιλάνε για τα προβλήματά τους. Αλλά είναι πολύ σημαντικό για άτομα που
    έχουν κοινωνικά προβλήματα.

    Τέσπα ήθελα να κόψω αντιδράσεις και μάλλον δεν υπάρχει τρελό ενδιαφέρον
    Πάντως αυτό δεν επηρεάζει το αν θα ανοίξω κάποιο group ή όχι. Είναι ξεφτίλα να μην
    έχει η ελλάδα ένα meetup κι ας είναι και μούφα!
    Τι εννοεις? Ενα γρουπ απο μη ειδικο που δεν πληρωνεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Τι εννοεις? Ενα γρουπ απο μη ειδικο που δεν πληρωνεις?
    Ε ναι, ο διοργανωτής είναι απλά ένα ομοιοπαθές άτομο (πχ που έχει κατάθλιψη κτλ).
    Το μόνο που πληρώνει ο καθένας είναι το ποτό του ή τον καφέ του. Θέμα στη συνάντηση
    δεν υπάρχει, απλά είναι μια ευκαιρία να βρεθούν μαζί άτομα με το ίδιο πρόβλημα και να
    περάσουν μια δυο ωρίτσες μιλώντας για ό,τι βλακεία θέλουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Ε ναι, ο διοργανωτής είναι απλά ένα ομοιοπαθές άτομο (πχ που έχει κατάθλιψη κτλ).
    Το μόνο που πληρώνει ο καθένας είναι το ποτό του ή τον καφέ του. Θέμα στη συνάντηση
    δεν υπάρχει, απλά είναι μια ευκαιρία να βρεθούν μαζί άτομα με το ίδιο πρόβλημα και να
    περάσουν μια δυο ωρίτσες μιλώντας για ό,τι βλακεία θέλουν.
    δοκιμασες να κοινωνικοποιηθεις μεσα απο τον κυκλο καποιας γνωριμιας σου, της κοπελας σου, πχ?
    εννοω σε ενα ηδη ετοιμο περιβαλλον απο ατομα που δεν χρειαζεται να βρεις και να πεισεις εσυ,που σιγουρα σε αποδεχεται?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Σε τετοια θεματα ειμαστε λιγο πισω, αν υπαρχει καποιος για Θεσσαλονικη καποιος να μαζευτουμε.
    Παλιοτερα καποιος/α μου ειχε στειλει μυνημα μιας και ειχε δει θεματα μου για την κφ, να επικοινωνησω με το ταδε email για group ψυχοθεραπειας ατομων με κοινωνικη φοβια και το ποσο συμμετοχης ηταν μεγαλο. Νομιζω 50 για 4 συνεδριες το μηνα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δοκιμασες να κοινωνικοποιηθεις μεσα απο τον κυκλο καποιας γνωριμιας σου, της κοπελας σου, πχ?
    εννοω σε ενα ηδη ετοιμο περιβαλλον απο ατομα που δεν χρειαζεται να βρεις και να πεισεις εσυ,που σιγουρα σε αποδεχεται?
    Το ξέρεις το τραγούδι που πάει κάπως έτσι;
    I ain't got no friends, ain't got no girlfriend, ain't got no life...
    Νομίζω Nina Simone είναι

    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Σε τετοια θεματα ειμαστε λιγο πισω, αν υπαρχει καποιος για Θεσσαλονικη καποιος να μαζευτουμε.
    Παλιοτερα καποιος/α μου ειχε στειλει μυνημα μιας και ειχε δει θεματα μου για την κφ, να επικοινωνησω με το ταδε email για group ψυχοθεραπειας ατομων με κοινωνικη φοβια και το ποσο συμμετοχης ηταν μεγαλο. Νομιζω 50 για 4 συνεδριες το μηνα.
    Ε ντάξει και συ, πόσο πιο φτηνά θες; Εγώ πάω τώρα σε ένα με 40 ευρώ τον μήνα,
    4 συνεδρίες των ~2 ωρών η καθεμία. Είναι πολύ καλό για την κοινωνική μου φοβία
    γιατί μπορείς να δοκιμάσεις κάποια πράγματα όπως να ρωτήσεις πως σε βλέπουν οι
    άλλοι "κανονικοί" άνθρωποι και να κάνεις κάποια "πειράματα" σε προστατευμένο
    περιβάλλον.

    Αλλά ναι, σαν τις ομάδες που πήγα στην Αγγλία δεν είναι. Εκεί, αν ήξερα αγγλικά,
    νομίζω θα μπορούσα να κάνω και αληθινές φιλίες.

  10. #10
    Δεν είμαι σίγουρη. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, αλλά ούτε σε ομάδα με συντονιστή ψυχολόγο δεν έχω πάει ακόμα. Από τη μία λεω οκ θα είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά από την άλλη φοβάμαι ότι αν είναι χωρίς συντονιστή παίζουν θέματα. Π.χ. αναπόφευκτα θα αρχίσουμε να μιλάμε για τα ψυχολογικά μας. Και επειδή όλοι τα βιώνουν διαφορετικά μπορεί να ακούσω κάτι που θα με "ρίξει" ή θα με σκαλώσει και μετά να το σκέφτομαι και αντίστροφα μπορεί να πω εγώ κάτι που μπορεί να τα σκάσει αρνητικά σε κάποιον άλλο.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δοκιμασες να κοινωνικοποιηθεις μεσα απο τον κυκλο καποιας γνωριμιας σου, της κοπελας σου, πχ?
    εννοω σε ενα ηδη ετοιμο περιβαλλον απο ατομα που δεν χρειαζεται να βρεις και να πεισεις εσυ,που σιγουρα σε αποδεχεται?
    Καλησπέρα Remedy.
    Το πρόβλημα στην κοινωνική φοβία δεν είναι το ότι δεν σε αποδέχεται το περιβάλλον αλλά το ότι εσύ νομίζεις ότι δεν σε αποδέχεται γι'αυτό και ''τιμωρείς'' με διάφορους τρόπους τον ευατό σου.

    Όσο για το θέμα πιστεύω ότι σε τέτοιες ομάδες χρειάζεται κάποιος ψυχολόγος ώστε οι κουβέντες ναι μεν να είναι οι ''φυσιολογικές'' του τύπου τι έκανε η μπάρτσα χθες,αλλά να υπάρχει και μια σωστή καθοδήγηση ώστε σιγά σιγά το άτομο να μπορέσει μόνο του να ''ενσωματωθεί'' και πάλι στην κοινωνία χωρίς να εγκλωβίζεται στην ομάδα αλλά ούτε να περνάνε οι μέρες σαν μέρες παρηγοριάς.Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.
    Είμαι υπερ αυτών των ομάδων.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Το ξέρεις το τραγούδι που πάει κάπως έτσι;
    I ain't got no friends, ain't got no girlfriend, ain't got no life...
    Νομίζω Nina Simone είναι


    ...
    ναι, το πιασα το υπονοουμενο
    στις σχεσεις με το αλλο φυλο τι ισχυει?γιατι η μοναξια? σε πλησιαζουν κοπελες που δεν θελεις και δισταζεις να πλησιασεις αυτες που θελεις εσυ λογω της κοινωνιοφοβιας? η απεχεις απο ολες ,για τον λογο αυτο?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να πετυχει μια ομαδα που θα τη δημιουργουσες ΕΣΥ θα πρεπει να σε γνωριζουν οσοι πανε οταν αυτοσχεδιαζεις πολυ τα πραγματα εχεις μια ταση να απομονωνεσαι ενω για να εισαι μεσα σε μια ομαδα πρεπει να μιλας πολυ κ να σε ενδιαφερει να εχεις κοσμο διπλα σου αρκετο..πχ εσυ για να λες οτι δε θα πηγαινε κανεις εκει αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει αρκετος κοσμος διπλα σου..
    αρα..
    την ομαδα θα μπορουσε να την κανει καπιος γνωστος σου που εχει περισσοτερες επαφες με το κοσμο αφου η φιλοσοφια κ η κοινωνικοτητα ειναι δυο διαφορετικα πραγματα καπιες φορες.
    αλλα για να πετυχει ενα πραγμα χρειαζονται κ τα δυο
    αρα αλλος διαλογιζεται κ αλλος ειναι κοινωνικος.
    κ τα δυο μαζι ειναι πολυ δυσκολο να τα βρεις σε ενα ανθρωπο μονο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    1
    Πάντως ξεκινάει μία τέτοια ομάδα στο Γαλάτσι στις 18/3, δωρεάν από ότι κατάλαβα. Για πληροφορίες, δείτε εδώ όποιος ενδιαφέρεται: http://citizensagainstdepression.gr/...d=2120&lang=el

Similar Threads

  1. Replies: 72
    Last Post: 22-08-2015, 02:20
  2. ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑ? ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By Deleted-member-250416b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 21-08-2015, 08:08
  3. Υπολείμματα κοινωνικής φοβίας
    By Asterix in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 12
    Last Post: 26-01-2013, 18:36
  4. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  5. Ειναι κοινωνικης φοβιας αυτα τα "σημαδια"?
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-01-2007, 20:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •