Κάτι μου συμβαίνει...Μήπως είναι κατάθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    1

    Κάτι μου συμβαίνει...Μήπως είναι κατάθλιψη?

    Γεια σας πρώτα απ\' όλα ...Με λένε Νίκο και είμαι 30 χρονών.
    Ποτέ δεν είχα καλή εικόνα για τον εαυτό μου.Τα τελευταία χρόνια όμως η
    κατάσταση είναι ανυπόφορη...Πιστεύω ότι είμαι άχρηστος ,περιττός και πανάσχημος.Οι άλλοι μου λένε ότι επιεικώς λέω αηδίες.Εγώ όμως επιμένω και
    πάντα βρίσκω επιχειρήματα για να αντικρούω τις απόψεις τους.Αυτή τη στιγμή δεν έχω φίλους ,ούτε και κοπέλα.Πολλές φορές γυρίζω απ΄την μέση του δρόμου
    γιατί σκέφτομαι ότι οι άλλοι με λυπούνται,ενώ κι εγώ αισθάνομαι άσχημα για την εικόνα μου και μου έρχονται κλάμματα.Φοβάμαι ότι η κατάσταση έχει ξεπεράσει τα όρια της δυσθυμίας.Σκέψεις αυτοκτονίας δεν έχω κι ούτε συνειδητά θα επιδίωκα να αφαιρέσω τη ζωή μου,και αυτό για λόγους ιδεολογικούς και για να μην στεναχωρήσω τους δικούς μου.Πρέπει να σας πω τελειώνοντας ότι ο αδελφός μου είχε θεραπευτεί δεκαπέντε χρόνια πριν όταν βρισκόταν στην εφηβεία για κατάθλιψη.Αυτά.Τι κάνω από εδώ και στο εξής?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Καλως ήρθες!

    Σου εστειλα u2u

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Νίκο καλώς ήλθες στο e-psychology.gr

    Δεν ξέρω αν έχει νόημα να δώσουμε έναν τίτλο, ένα όνομα ψυχικής διαταραχής (όπως αυτό της κατάθλιψης) στα όσα αισθάνεσαι και σκέφτεσαι. Σημασία έχει ότι αισθάνεσαι.. αυτά που αισθάνεσαι. Εχω την εντύπωση πως το να απευθυνθείς σέ έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή θα είναι πολύ βοηθητικό για σένα. Θα μπορέσεις να μοιραστείς εσώτερες σκέψεις και συναισθήματα αλλά και να επεξεργαστείς τα \"σκοτεινά\" κομμάτια του εαυτού σου.


    ΥΓ. ήδη έκανες μια καλή αρχή με το μοίρασμα. Έγραψες σε αυτό το φόρουμ αυτοβοήθειας!

    ΥΓ2. Μπλακ Ρόουζ, θα προτιμούσα το μοίρασμα και η όποια υποστήριξη να παραμένει στο \"ανοικτό\" φόρουμ έτσι ώστε όσοι αντιμετωπίζουν παρόμοιες καταστάσεις να βρίσκουν \"κάτι\" εδώ. Γι αυτό το λόγο άλλωστε δημιουργήθηκε αυτή η κοινότητα, γι αυτό το λόγο στην ιστοσελίδα δεν υπάρχουν μόνο άρθρα και... e-mail.

    Πέραν των παραπάνω, και χωρίς καθόλου να αναφέρομαι σε σένα μπλακ,
    ενοχλούμαι όταν κάποιος έρχεται, στέλνει ένα μήνυμα ζητώντας βοήθεια και μετά... εξαφανίζεται. Γνώμη μου είναι πως όταν και εάν ζητούμε ή βρίσκουμε μια βοήθεια, εχουμε την ελάχιστη \"ηθική\" υποχρέωση να επιστρέψουμε και να πούμε δυο λόγια για την πορεία μας, ώστε να βοηθήσουμε ενδεχομένως όποιον αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    ΩΧ εφαγα κατσάδα!!


  5. #5
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by Black Rose
    :P
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •