Υπάρχει Ιστοσελίδα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    7

    Υπάρχει Ιστοσελίδα?

    Που να σου δίνει μία λίστα απο συμπτώματα, να διαλέγεις αυτά που έχεις και να σου βγάζει μια λίστα απο πιθανές ψυχολογικές η σωματικές ασθένειες μπορει να έχεις? Ελληνική η Ξένη, δεν εχει σημασία!


    :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπα δεν εχω συναντησει κατι τετοιο αυτοματοποιημενο...ισως να βρεις καποια ερωτηματολογια τουλαχιστον για τις ψυχικες ασθενειες αλλα νομιζω ειναι πολυπλοκο το να βγαλεις καποιο συμπερασμα.
    Ενδιαφερον παντως αυτο που ρωτας.
    Παρε ενα λινκ μιας και μολις το εψαξα λιγο:
    http://www.healthline.com/symptomsearch
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    εψαξα το google με τον ορo medical symptoms και εβγαλε πολλες αν ενδιαφερεσαι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    7
    Βασικά δέ μιλάω τόσο για συμπτώματα σωματικής υγείας όσο για συμπτώματα στη συμπεριφορά στον τρόπο ζωής διάθεση κλπ, ψυχολογικά συμπτώματα κυρίως.. :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στην ιστοσελιδα που εδωσα εβαλα συμπτωματα πχ anxiety,depression και εβγαλε 13 αποτελεσματα...τωρα βαριεμαι να το ψαξω και περισσοτερο...παντως ειναι πολυ ενδιαφερον το ερωτημα σου και πρεπει να υπαρχει κατι καλο εκει εξω και στο προγραμματισμο ειναι ιδιαιτερα απλο να φτιαχτει...αλλα οταν μιλαμε για ψυχικες ασθενειες και επειδη παιζουν πολλα ρολο οπως η κλιμακα των συμπτωματων χωρις να ειμαι ειδικος τα ερωτηματολογια νομιζω ειναι πολυπλοκα και με πολλες κατηγοριες...θα το ψαξω ισως αργοτερα....βαριεμαι τωρα...προσωπικα εχω κανει κατι τεστ κατα καιρους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    7
    ok ευχαριστώ :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.thehealthcenter.info/self-tests.php

    Παρε και μια ιστοσελιδα με self-tests.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    7
    Μήπως ξέρεις κάποια καλή ιστοσελίδα στην οποία να μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον \"ειδικό\" να του περιγράψεις λιγάκι την κατάστασή σου και να σου απαντήσει τι είναι πιθανό να έχεις? :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι μπορεις να δοκιμασεις το www.stress.gr.
    Το stress είναι μια οργανωμένη προσπάθεια του ψυχιατρικού τμήματος του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για την έγκυρη ενημέρωση του κοινού στις συνήθεις ψυχιατρικές διαταραχές

    Δεν νομιζω να σου κανουν διαγνωση...αλλα θα απαντησουν στο ερωτημα σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Υπάρχει σχετική υπηρεσία και εδώ στο e-psychology
    http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 203&Itemid=61

    Ωστόσο, όπως λέει και ο Κιπ, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε γίνεται διάγνωση και για να ειμαι ειλικρινής, στατιστικά μιλώντας από τα μέιλς που έρχονται στο e-psychology,
    συνήθως γίνεται παραπομπή και μόνο.
    Έχει μεγάλο ρίσκο οτιδήποτε που να μοιάζει με διάγνωση. Επιπλέον, τίθεται θέμα δεοντολογίας, και ορθώς τίθεται.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •